Przejdź do treści

Co wybrać? Projekt indywidualny czy gotowy?

Na proces budowy domu składają się liczne etapy i przygotowania, a wiele kluczowych decyzji trzeba podjąć jeszcze przed przystąpieniem do faktycznej realizacji inwestycji. Podstawę stanowi przede wszystkim wybór odpowiedniego projektu, który w znacznej mierze determinuje dalsze działania. Inwestor może zdecydować się na zakup gotowego i sprawdzonego już projektu, bądź też zlecić jego indywidualne wykonanie od podstaw. Oba rozwiązania mają wiele istotnych zalet, a kompleksowe zapoznanie się z nimi może znacząco ułatwić ostateczny wybór.

Charakterystyka gotowych projektów

Projekty gotowe są idealne dla inwestorów, którym zależy na czasie. W tym przypadku cały proces można ograniczyć do wyboru odpowiedniego rozwiązania z katalogu, gdzie znajdują się tysiące wariantów spełniających konkretne oczekiwania i wymagania. Gotowe schematy i plany pozwalają na dobranie optymalnej bryły i kształtu domu, a z jego docelowym wyglądem można się zapoznać jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Warunkiem realizacji takiego projektu jest jednak pełna zgodność z parametrami działki, takimi jak wymiary, typ gruntu czy poziomy spadków. Aby budynek otrzymał pozwolenia na budowę, musi odpowiadać wymaganiom zawartym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W projekcie gotowym można jednak wprowadzać pewne pomniejsze modyfikacje, co ma na celu adaptację do parametrów działki. Budowa domu na jego podstawie zwykle nie sprawia większych problemów, a jednocześnie daje gwarancję spełnienia wszystkich wymaganych norm i przepisów. Nie bez znaczenia pozostaje łatwość całego procesu, ze względu na zastosowanie sprawdzonych rozwiązań. Istotną zaletą jest też niższa cena i szybsza realizacja.

Możliwości realizacji projektu indywidualnego

W porównaniu do gotowego schematu, indywidualny projekt domu zapewnia wyraźnie większą swobodę. Na jego podstawie można zrealizować inwestycję, która w pełni odpowiada mocno skonkretyzowanym preferencjom i potrzebom przyszłych właścicieli. Projekt domu indywidualny zawsze jest opracowany w oparciu o ścisłe wytyczne, dlatego jego sporządzanie wymaga bezpośredniej współpracy z architektem. Możliwość opracowania w pełni spersonalizowanej koncepcji zapewnia dużą kontrolę nad ostatecznym wyglądem i specyfikacją nieruchomości. Indywidualne projekty domów mogą być optymalnie dopasowane pod względem docelowego rozmiaru czy kształtu budynku, a także idealnie dostosowane do działki. Kwestia ta ma szczególne znaczenie w przypadku terenów o niestandardowych parametrach, np. bardzo wąskich, małych czy z wyraźnymi spadkami. Projekty indywidualne domów sprawdzają się również wówczas, gdy konieczna jest budowa nieruchomości z uwzględnieniem konkretnych przepisów. Dotyczy to np. budynków wznoszonych w strefach podlegających ochronie konserwatorskiej czy też w obrębie parków narodowych.

Zobacz także:  Czyszczenie kostki brukowej – krok po kroku

Wybór konkretnego rozwiązania

O wyborze projektu gotowego lub indywidualnego powinny decydować ścisłe preferencje inwestora, dlatego zawsze warto dokładnie przeanalizować swoje cele i potrzeby. Oba rozwiązania niosą za sobą wiele korzyści, jednak mają też pewne ograniczenia. Za wyborem projektu gotowego przemawia przede wszystkim wygoda, co wynika z krótkiego czasu realizacji, znacznych oszczędności finansowych oraz gwarancji skorzystania z wielokrotnie sprawdzonego schematu. Wadą tego rozwiązania pozostaje pewna powtarzalność i możliwość wprowadzania jedynie kosmetycznych zmian, a tym samym brak wyraźnych cech unikalnych gotowego budynku. Indywidualny projekt domu u architekta może znacznie lepiej wyrazić unikalne upodobania inwestora, ponieważ będzie całkowicie dopasowany do jego potrzeb. Nie bez znaczenia pozostaje też możliwość optymalnego dostosowania nieruchomości do specyfiki posiadanej działki. Usługi w tym zakresie świadczy firma New-House, z której ofertą można się zapoznać na stronie: https://new-house.com.pl/zaprojektuj-z-architektem-new-house. Warto pamiętać, że w większości przypadków domy projekty indywidualne mają opracowywane wyraźnie dłużej. Ich realizacja wymaga wielu konsultacji z architektem, a także poniesienia wyższych kosztów.

Artykuł sponsorowany