Czy warto wynajmować Ukraińcom?

0
1895

Szacuje się, że w Polsce przebywa prawie dwa miliony Ukraińców, a że gdzieś muszą żyć to 95% z nich wynajmuje mieszkania. Czy wynajmując osobie z Ukrainy mieszkanie mamy czego się bać? Mamy z nimi do czynienia na co dzień, Ukraińcy bardzo szybko łapią język polski, większość z nich mówi po polsku na poziomie komunikatywnym. Wielu z Nas ma Ukraińców za naszych sympatycznych sąsiadów i łatwo nawiązujemy z nimi przyjaźnie. A więc na co trzeba zwracać uwagę podczas wynajmu, nie tylko osobie z Ukrainy, a także innym obcokrajowcami, którzy przyjechali do Polski w celach zarobkowych lub na czas studiów?

Wynajem Ukraińcom opinie

Wynajem mieszkania Ukraińcom lub obcokrajowcom zawsze niesie ze sobą pewne wątpliwości, ale czy słusznie? Przeglądając wynajem mieszkania Ukraińcom opinie możemy zauważyć, że większość z nich jest negatywnych. Wynika to pewnie dlatego, ze wolimy pisać o negatywach niż o pozytywach. Jaka jest nasza opinia? Według naszej opinii wynajmując mieszkanie Polakowi również możemy spotkać się z niechlujstwem i niszczeniem naszego mienia. Podczas wynajmu mieszkania Ukraińcowi trzeba się zastanowić czy warto i jakie mogą być tego skutki. Należy postawić sobie najważniejsze pytanie, a raczej osobie której chcemy użyczyć naszego mieszkania za opłatę Czy posiadają stały pobyt czy może posiadają pobyt chwilowy, jeśli tak to na jaki okres. Należy pamiętać, że zawsze jest możliwość eksmisji po przekroczeniu okresu pobytu. Tak się składa, że posiadam paru znajomych, którzy na co dzień żyją z wynajmu i mają do czynienia z wynajmem mieszkań osobą z Ukrainy. Udało mi się zdobyć opinie tylko dwóch z nich.

Tomasz, 37 lat – od 8 lat wynajmuje 3 swoje mieszkania w ścisłym centrum Wrocławia

“Czy mam jakieś negatywne wspomnienia z wynajmu mieszkania Ukraińcom? Tak mam, ale jeśli zestawimy ich z innymi nacjami, czy polakami to ryzyko nieudanego wynajmu jest takie same. Ciekawą rzeczą jest to, że zużycie prądu, wody czy gazu w przypadku Ukraińców jest o wiele mniejsze, wynika to oczywiście z tego, że potrafią pracować nawet po 13 godzin dziennie, a mieszkanie traktują tylko jako sypialnie. Czy będę wynajmował mieszkanie Ukraińcom? Będę i nie mam z tym żadnego problemu i żadnych oporów. ”

Marta – od ponad 10 lat pracuję w agencji nieruchomości, która zajmuje się nie tylko sprzedażą, ale również wynajmem.

“Wiesz co, było parę takich sytuacji, ale to jest rzecz nieunikniona przy 70 mieszkaniach, które udostępniamy swoim klientom. Rezygnacja z wynajmu mieszkania osobą z Ukrainy uszczupliłaby nasz popyt o jakieś 15-20%. Moim zdaniem po to jest kaucja, aby spać spokojnie i w razie problemów pozbawić wynajmującego tej kaucji. Staramy się nie wynajmować osobą starszym z dziećmi, lecz naszym głównym celem jest zapewnienie wynajmu przez okrągły rok i takie sytuacji się zdarzały.  Jeśli nie wiesz jak wynająć mieszkanie Ukraińcom to odezwij się do mnie”

Od siebie dodam, że jeśli posiadamy mieszkanie o niskim standardzie to wynajem osobie z Ukrainy może być naprawdę dobrym sposobem na dorobienie, ponieważ jak wiemy Oni nie wybrzydzają. Moja opinia jest taka – dobra kaucja plus ubezpieczenie mieszkania i możemy wynajmować każdemu. A Ty jaką masz opinie?

Wynajem mieszkania kobiecie z dzieckiem

Wynajem mieszkania Ukraińcom z dzieckiem. Osoby z dzieckiem mają utrudnione zadanie podczas szukania zakwaterowania na wynajem. Istnieje mnóstwo stereotypów i złych opinii, zwłaszcza o samotnych matkach, które nie chcą w późniejszym czasie płacić za swój pobyt, a eksmisja z mieszkania osoby z dzieckiem to podwójne wyzwanie. Należy pamiętać, że osoba, która wynajmuje ma zazwyczaj większe prawa niż właściciel mieszkania. Biznes bywa brutalny i według mojej opinii, którą sobie wykreowałem na przestrzeni ostatnich lat to nie wynająłbym takiej osobie.

Podsumowując opinie

Aktualny rząd dopłaca nawet obcokrajowcom do mieszkania, co jeszcze bardziej zachęca do przeprowadzki. Dopóki nie zostaną otwarte granice dla osób z Ukrainy, Wietnamu czy Bangladeszu w takich krajach jak Niemcy to zapotrzebowanie cały czas będzie rosło. Dopłaca również inne benefity z tytułu zamieszkania i osiedlenia się w Polsce, są ta stypendia dla osób, które zaczynają studia w Polsce. Komu zatem najbezpieczniej wynająć nasze mieszkanie? Na pierwszym miejscu można umieścić studentów, którzy rzadko kiedy robią konflikty i status studenta wyklucza takie sprawy jak przedwczesna eksmisja. Największe zaś ryzyko niesie ze sobą wynajem osobie starszej czy samotnej matce.

Ukraińcy we Wrocławiu stanowią coraz większą część tego miasta, jak pokazują liczy i opinie przechodniów, Ukraińcy bardzo dobrze asymilują się z polakami i są chętni do podjęcia pracy, nawet tej najgorszej. Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce? Są to zazwyczaj kwot oscylujące w granicach najniższej krajowej, choć osoby niektóre pracują nawet 12 godzin dziennie i kwoty mogą sięgać nawet 3 tysięcy złoty, nie zapominajmy, że tak jak i w przypadku polaków, ukraińcy to mistrzowie w oszczędzaniu pieniędzy i kombinowaniu jak coś zrobić po taniości. W Polsce namnożyło się agencji pracy, którzy załatwiają pracowników tylko z Ukrainy, przydają sie tacy ludzie choćby do sezonowych prac. Podsumowując nie należy wykluczać wynajmu z powodu pochodzenia, lecz do sprawy powinniśmy podchodzić z pewnym dystansem. Jeśli masz więcej mieszkań to możesz nawiązać współpracę z jedną z agencji pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here