jak wyczyścić komin bez wchodzenia na dach

Jak wyczyścić komin bez wchodzenia na dach?

Aktualizacja:

Czyszczenie komina to nie tylko cykliczne zadanie, które należy uwzględnić w swoim harmonogramie domowych porządków, ale także obowiązek. Zanieczyszczony komin to przede wszystkim zagrożenie dla życia, ryzykujemy zatruciem czy nawet pożarem. Wiele osób podchodzi do sprawy czyszczenia komina dość olewkowo. Częstotliwość czyszczenia komina zależy od tego jak często palimy w piecu oraz oczywiście czym palimy. Jeśli są to śmieci to możemy być pewni, że nasz komin będzie pełen sadzy.

Czyszczenie komina to zdecydowanie nie jest przyjemna rzecz – zwłaszcza jeśli ktoś ma lęk wysokości. Mamy wtedy dwa wyjścia – zadzwonić po kominiarza, który za opłatą szybko przeczyści nam nasz komin lub spróbować wyczyścić komin bez wchodzenia na dach, czyli czyszczenie komina od dołu.

Jak wyczyścić komin od dołu?

Rynek dostarcza nam spory wybór specyfików, które pozwalają nam wyczyścić komin bez wchodzenia na dach. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, pytanie czy skuteczne? Preparaty nie tylko pomagają usunąć sadzę, smołę, ale także zapobiegają tworzeniu się w przyszłości sadzy.

Poprawne palenie w piecu jest bardzo ważne, gdyż pozwala nie tylko zadbać o stan naszego komina, ale także zazwyczaj idzie to z parą z ekologią. Sadza w naszym kominie powinna być przede wszystkich sucha i sypka. Komin od dołu możemy wyczyścić specyfikami, które pozwalają na uzyskanie właśnie suchej sadzy. Taka sadza się po prostu kruszy, dzięki temu w kominie nie ma co się zapalić. 

CZYSZCZENIE KOMINA OBIERKAMI

Czyszczenie komina obierkami

Jak wyczyścić komin od dołu domowymi sposobami? Na forach możemy przeczytać naprawdę dziwne sposoby na oczyszczenie komina bez wchodzenia na dach. Jeden ze sposobów to np. spalenie dużej ilości obierków od ziemniaków. Czy obierki z ziemniaków czyszczą komin? Ludzie wymyślają przeróżne sposoby, które mają wyczyścić komin, byle nie wchodzić na dach lub byle nie płacić kominiarzowi. Obierki z ziemniaków do czyszczenia pieca to nie jest dobry pomysł, z ziemniaków lepiej zrobić kompost niż palić je w piecu z nadzieją, że oczyszczą nasz komin. Sposób ten nie działa, jest to błędnie powielana informacja. Kolejnym sposobem, który nie jest sprawdzony jest czyszczenie pieca puszkami aluminiowymi. Jeśli macie jakieś informację na temat czyszczenia pieca puszkami aluminiowymi to zostawcie komentarz, jesteśmy ciekawi czy tak dziwny sposób może faktycznie działać! Reasumując: czy puszki aluminiowe czyszczą komin? Najprawdopodobniej nie, nie ma SPRAWDZONYCH informacji na ten temat. Czyszczenie komina obierkami nie wydaje się również dobrym pomysłem. Jest to sposób, który jest stosowany przez osoby starsze, lecz nie ma żadnych sprawdzonych badań czy testów, które dowodzą, że te rozwiązanie może faktycznie działać. 

Czyszczenie komina bez wchodzenia na dach możemy załatwić za pomocą specjalnych preparatów. Rekomendujemy jednak, aby nasz komin odwiedzał co jakiś czas kominiarz, który zna się na rzeczy i spojrzy w komin okiem eksperta. Jakiś czas temu pisaliśmy o konkretnych specyfikach na naszym blogu, możesz sprawdzić czy warto kupić sadpal, czyli preparat, który pomaga pozbyć się sadzy w kominie.