Przejdź do treści
huśtawka dla dziecka

Jak zrobić huśtawkę na drzewie? Mocowanie huśtawki krok po kroku

Ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia 2020

Huśtawka w ogrodzie, na tarasie lub balkonie to marzenie wielu dzieci, jak i dorosłych. Oczywiście w licznych sklepach dostępne są gotowe zestawy, które wystarczy zmontować. W tym artykule zastanawiamy się jednak nad czym innym – jak zrobić huśtawkę samemu? Zależy nam tu przede wszystkim na bezpieczeństwie, ale i na tym, by cały proces był łatwy nawet dla osób, które na co dzień mają niewiele wspólnego z budową i majsterkowaniem.

Huśtawka dla dzieci i dorosłych

Celowo zaznaczamy już na wstępie, że huśtawka to nie tylko dziecięca rozrywka. Oczywiście również dorośli mogą się na niej odprężyć i odpocząć. Z takiego rozwiązania można korzystać na różne sposoby, i można także wykazać się wyobraźnią. Poniższy artykuł pokaże wam, jak różnorodne macie opcje.

Huśtawka w ogrodzie sprawdzi się idealnie podczas nadchodzących upałów

Lata robią się coraz bardziej upalne, przez co warto jest znaleźć jakieś sposoby na radzenie sobie z nadmiarem temperatury. Huśtawki mogą być więc dobrym rozwiązaniem w tej kwestii. Sprytnie umiejscowiona w cieniu zapewni nam odpowiednie schłodzenie, jak i relaks. Poza tym, kto nie chciałby się pohuśtać w spokoju sącząc lemoniadę albo drinka w letni dzień? Trochę wysiłku i taki luksus będzie w zasięgu ręki!

Huśtawka do ogrodu – jak się przygotować?

Huśtawka musi być przede wszystkim stabilna i wytrzymała, zwłaszcza jeżeli planujemy model wieloosobowy. Nie chodzi tu jedynie o kwestie samego bezpieczeństwa w trakcie użytkowania – nawet prosta huśtawka dla dziecka może się zniszczyć na zimę. Dlatego musimy zadbać o odpowiednią jakość i solidność wykonania.

Dodatkowo podstawowym pytaniem jest to, gdzie ma się ona znaleźć, i na co mamy w naszym ogrodzie miejsce. Dodatkowo, warto zadbać o pewną spójność. Na przykład, jeżeli inne meble ogrodowe mamy już wykonane w drewnie, to z pewnością lepiej będzie wyglądać huśtawka zrobiona z podobnych materiałów.

Właściciele balkonów będą mieć tylko trochę utrudnione zadanie, ale i w takim wypadku da się coś zrobić. Huśtawka drewniana dla dzieci może być więc zrobiona przez nas własnoręcznie. Oprócz tego warto rozejrzeć się za naturalnymi rozwiązaniami, które zaoferuje nam ogród. Dlatego ciekawą opcją może być huśtawka na drzewo.

huśtawka dla dzieci do ogrodu

Siedzisko do huśtawki

Wykonanie siedziska do huśtawek to oczywiście podstawowa kwestia. Przyjrzyjmy się jednemu z prostszych rozwiązań, czyli prostej konstrukcji z desek. Oprócz tego, na rynku dostępne są liczne gotowe modele, które nie są wcale takie drogie. Można się więc zastanowić nad tym, jaki zakup będzie najlepszy. Jeśli chcemy żeby zadowoliła nas huśtawka, siedzisko będzie musiało być na najwyższym poziomie.

By wytworzyć siedzisko potrzebne będą cztery deski, dwie o długości 450 mm, i dwie 250 mm. Łączymy je w poprzek pod obydwoma końcami wytwarzanej konstrukcji. W ten sposób będziemy mieć siedzisko w wymiarze 250 na 450 milimetrów. Na rogach wywiercamy otwory, przez które przekładamy liny, łańcuchy czy też inne materiały, na których chcemy zawiesić nasze siedzisko domowej roboty. Oczywiście to tylko jeden z pomysłów. Poniżej opisujemy jeszcze montaż huśtawki wykonanej z opony. Oprócz tego chcąc zbudować huśtawkę wieloosobową będziemy zmuszeni do zrobienia odpowiedniej ławy, która pomieści kilku „pasażerów”.

Łańcuch do huśtawki

Łańcuch jest z pewnością solidnym rozwiązaniem. Jego przewaga nad liną przede wszystkim opiera się na długowieczności. W punkcie tarcia nie będzie się wyrabiał, przez co przez długie sezony będzie nam służył. Z drugiej strony, wadą łańcucha jest to, że w trakcie huśtania może on „przeskakiwać” przez co ruch nie będzie w pełni płynny. Dlatego dobrze jest sięgnąć po taki model, który będzie mieć małe ogniwa, lub też o zastosowanie innych technologii i haków, które sprawią, że ten problem nie będzie występował. Zalecamy typowy łańcuch fi 5 mm. Sprawdźmy jeszcze, czy wybrany model jest dostosowany do odpowiednich obciążeń.

Lina do huśtawki

W wypadku liny problemem może być to, co opisujemy powyżej, czyli przetarcie się liny. Domowym rozwiązaniem tego problemu będzie użycie odpowiedniego metalowego kółka, które będzie pełnić rolę łożyska. W ten sposób zmniejszymy zagrożenie tego typu, i nasza huśtawka będzie mogła nam służyć przez wiele sezonów. Jest to trochę kwestia gustu, jednak mimo wszystko my zalecamy huśtawkę stworzoną z łańcucha. Jeśli zadbamy o odpowiednie rozwiązania będzie to lepsza opcja.

Uchwyty do huśtawki

Do zawieszenia naszej konstrukcji potrzebne będą odpowiednie liny czy łańcuchy. By huśtawka dla dziecka była bezpieczna potrzebne będą odpowiednie kotwy wbijane. Jeżeli chodzi o górne elementy konstrukcji to odpowiednie przytwierdzenie do ramy czy gałęzi zapewni nam bezpieczeństwo. Sięgnijmy więc po haki lub obręcze, na których zawiesimy ruchomą część. Mocowanie huśtawki do belki czy też gałęzi można także rozwiązać prowizorycznie poprzez odpowiednie węzły. Oprócz tego pamiętajmy o tym, że kotwa do huśtawki to jedna z ważniejszych rzeczy przy całym przedsięwzięciu tego typu.

huśtawka do ogrodu dla dzieci

Huśtawka na drzewie krok po kroku

Choć sposobów na mocowanie do huśtawki jest dużo, i wiele z nich jest zaawansowanych, to my zastanowimy się, jaki jest najłatwiejszy sposób na to, żeby nasza huśtawka na drzewo zachwycała każdego kto wejdzie do ogrodu? Przede wszystkim, jeżeli mamy odpowiednio duże i wytrzymałe drzewo, to nie będzie nam potrzebny żaden stojak na huśtawkę. Wystarczy prosta huśtawka na linach. Na początek weźmy płaską deskę o szerokości około 50 centymetrów. Przytnijmy ją równo, oszlifujmy, ostrugajmy i wygładźmy, na przykład papierem ściernym.

Drugi krok to wywiercenie dwóch dziur, symetryczne po obu stronach deski. To ważne, żeby te dziury były wykonane w odpowiednich miejscach – inaczej może dojść do sytuacji w której ławka od huśtawki będzie się za bardzo chybotać i utrzymanie balansu będzie niewygodne. Następnie przez wywiercone dziury przekładamy linę. By zawiesić huśtawkę na gałęzi używamy węzła. Ważne, żeby oba końce liny były przywiązane w odległości około 50 centymetrów od siebie – odpowiada to długości jaką ma siedzisko huśtawki. To najłatwiejsze rozwiązanie, które pozwala nam również na szybkie ściągnięcie i schowanie całej zabawki.

Dostępne są także inne rozwiązania; niektórzy stawiają na karabińczyk do huśtawki, inni sięgają po opony (o czym piszemy także niżej). Jedno jest pewne: gdy mamy odpowiednie drzewo niepotrzebny nam żaden domek z huśtawką, kotwy wbijane do gruntu czy też inne akcesoria do huśtawek. Możemy w ten sposób postawić na prostotę!

Huśtawka metalowa dla dzieci

Drewniane huśtawki to klasyka gatunku, jednak na rynku dostępne są także wersje metalowe. Takie konstrukcje są lżejsze niż huśtawki drewniane, w związku z czym kotwy do ziemi mogą się przydać. Z reguły konstrukcja samego stelaża, jak i instalacja wymaga odrobiny wysiłku, jednak nawet osoby bez wielkiego doświadczenia sobie z tym poradzą. Dodatkowo, konstrukcja tego typu wydaje się bardzo ciekawym rozwiązaniem dla osób, które szukają huśtawki na balkon!

A może stojąca huśtawka z bali?

Huśtawka drewniana dla dzieci może zostać także wykonana z bali. To oczywiście zaawansowana sprawa, którą zalecamy przede wszystkim fanom stolarstwa. Można to również zlecić odpowiedniej ekipie, niemniej na pewno zgodzimy się, że projekt huśtawki wykonanej w ten sposób może podbić serce niejednej osoby. Tego typu stelaż do huśtawki jest bardzo ciężki, więc przydadzą się kotwy do słupków drewnianych zapewniające odpowiednią stabilność konstrukcji.

Huśtawka dla dzieci z oparciem

Jeżeli chcemy by nasza ławka do huśtawki miała również oparcie, to polecamy zakup odpowiedniego modelu. Dla tych majsterkowiczów, którzy są bardziej ambitni mamy jednak alternatywę. Takie zaawansowane siedzisko huśtawki wymaga przede wszystkim wiertarki, która pozwoli nam przykręcić oparcie pod odpowiednim kątem.

Zaciekawił nas jeden z projektów internetowych, gdzie ławka do huśtawki została zrobiona z prostego, sezonowanego drewna sosnowego. Kilka wkrętów, struganie i wygładzanie, a także pokrycie odpowiednią warstwą ochronną pozwolą na stworzenie takiego siedzenia. Później wystarczy tylko sięgnąć na przykład po liny jutowe, by nasza drewniana huśtawka dla dzieci była gotowa. Nawet jeżeli efekt końcowy wydaje się stabilny, to musimy podkreślić – kotwy ogrodowe bardzo nam się mimo wszystko przydadzą. W ten sposób uchwyt do huśtawki nie przewróci się nawet przy najsilniejszym wietrze, gdy na siedzisku znajdzie się mocno huśtająca się osoba.

huśtawka z opony

Huśtawka z opony

Jak już pokazaliśmy, huśtawka z drewna to tylko jedna z opcji. W temacie konstrukcji domowej roboty nie mogło zabraknąć opon. To świetny materiał na huśtawkę, ponieważ stanowi solidną i wygodną opcję. Dodatkowo, jest ona w pełni bezpieczna. Jak więc coś takiego zrobić?

Jak zrobić huśtawkę z opony?

Po pierwsze – skąd wziąć oponę, która się nada? Oczywiście wiele osób takie stare, zużyte czy przebite opony może już mieć, lub też może otrzymać od znajomych. Inną opcją może być zakład wulkanizacyjny. Takie zużyte i bezwartościowe opony z reguły w takich miejscach zalegają bez celu, więc właściciele mogą się ich chętnie pozbyć, jeżeli grzecznie poprosimy.

Zacznijmy od tego, że opona powinna być przewiercona z dwóch stron. W ten sposób woda nie będzie zbierać się w środku, i przecieknie. Zalecamy w sumie sześć takich przewierceń (po trzy na stronę). Następnie przez wywiercony dziury przepuszczamy linę. By konstrukcja była bezpieczna, a lina nie ruszała się za bardzo, korzystamy z bloczków i obręczy, które zredukują ruch.

Oponę powinniśmy zawiesić na wysokości czterdziestu centymetrów, jeżeli jest to huśtawka dla dziecka. Gdy będą rosły jest oczywiście możliwość zwiększania tej wysokości tak, by dalej mogły z naszej konstrukcji korzystać.