Przejdź do treści

Jakie ogrzewanie do domu wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 29 marca 2024

Inwestor planujący budowę bądź generalny remont staje przed wyborem źródła ciepła, które będzie ogrzewało pomieszczenia, gwarantując komfort termiczny bez ponoszenia nadmiernych kosztów. Nie ma wątpliwości, że zapewnienie optymalnego ciepła w domowych wnętrzach to podstawa wygodnego życia codziennego. Wybrany system determinuje też wydatki, jakie będzie się ponosiło w przyszłości.

Zacznij od źródła ogrzewania

Zakres możliwości jest bardzo szeroki. Nawet jeśli różne paliwa kopalne odchodzą do lamusa — mowa przede wszystkim o węglu — to i tak wyboru można dokonać spośród wielu rozmaitych opcji. Zresztą nawet w przypadku wspomnianych paliw kopalnych dozwolone jest korzystanie z nich, aczkolwiek istnieją wymogi związane ze stosowaniem nowoczesnych urządzeń grzewczych. Dlatego rozważając wybór węgla czy gazu, należy brać pod uwagę najbardziej zaawansowane, a przy tym najbezpieczniejsze, najmniej szkodliwe dla środowiska i najłatwiejsze w użytkowaniu kotły z optymalnym zużyciem paliwa. To przekłada się na redukcję kosztów i łatwość zarządzania systemem ogrzewania.

Wydatki — kluczowa kwestia dla większości inwestorów

Jednym z podstawowych aspektów determinujących wybór określonego produktu są koszty. Mowa nie tylko o cenie urządzenia, maszyny czy usługi, ale też o kwestii późniejszego użytkowania. Kosztowny serwis lub drogie paliwa z całą pewnością nie przypadną do gustu żadnemu użytkownikowi. To samo dotyczy kwestii ogrzewania domu. Oczywiście warto podkreślić, że czasem lepiej jest wybrać nieco droższy kocioł, który będzie generował niższe rachunki, a w efekcie okaże się bardziej opłacalny. Jest to tym bardziej istotne, że w obecnych czasach w wielu przypadkach można otrzymać spore dofinansowanie na wymianę źródła ogrzewania, czyli między innymi na zakup urządzeń.

Nie można zapominać o eksploatacji kotła oraz o cenie paliwa, którym jest zasilany. Nowoczesne i sprawnie zarządzane urządzenie, użytkowane we właściwy sposób, niewątpliwie będzie służyło dłużej i pozwoli na uniknięcie awarii, a tym samym drogich napraw. W przypadku cen surowców kluczowa jest panująca w danej chwili sytuacja na rynku. Oczywiście w mniejszym lub większym stopniu można przewidzieć koniunkturę i prawdopodobieństwo ewentualnych zmian w krótszej bądź dłuższej perspektywie czasowej. Można się zatem spodziewać, że na przykład drewno będzie nieco tańsze niż węgiel czy gaz, ale droższe niż chociażby ogrzewanie pompą ciepła. Wiele też zależy od ewentualnych dopłat czy wspomnianego już funkcjonowania kotła, czyli jego efektywności.

Ekologia ma znaczenie

Decydując się na montaż określonego systemu grzewczego do domu, nie można zapominać o ekologii. Ten czynnik w obecnych czasach odgrywa szalenie istotną rolę, według wielu osób jest wręcz nieodzowny przy wyborze urządzeń CO i powinien stać na pierwszym miejscu na liście kluczowych aspektów wpływających na ostateczną decyzję. Wiadomo, że ilość zanieczyszczeń generowanych z systemów odpowiadających za ciepło jest ogromna. To od człowieka zależy, czy emisja dwutlenku węgla do atmosfery będzie rosła, czy malała. Każdemu powinno zależeć na redukcji emisji szkodliwych substancji, dlatego rządy, producenci, samorządowcy, organizacje pozarządowe robią wszystko, aby przeciwdziałać zmianom klimatu.

Coraz nowocześniejsze rozwiązania z pewnością mają duże znaczenie w ograniczaniu procesu zatruwania środowiska naturalnego. Optymalizacja funkcjonowania kotłów, procesy zmniejszające ilość zanieczyszczeń, rozwijanie sposobów odzyskiwania ciepła i wiele innych elementów decyduje o kierunku, w jakim pójdzie świat. Wybór systemu ogrzewania domu także ma znaczenie. Wiadomo przecież, że gaz jest bardziej ekologiczny niż węgiel, ponieważ podczas jego spalania emituje się mniej dwutlenku węgla. Właśnie dlatego warto zdecydować się na optymalne zasilanie kotła, również pod tym względem.

Zarządzanie procesami grzewczymi — wygoda i oszczędności

Sam wybór ogrzewania do domu jest ważny, jednak nie wolno zapominać o tym, w jaki sposób będzie się zarządzać całym systemem. Tylko pozornie nie ma to znaczenia. Z całą stanowczością warto podkreślić, że sposób sterowania ma duży wpływ nie tylko na komfort użytkowników, ale też na koszty zapewnienia ciepła oraz na wysokość emisji zanieczyszczeń. Decyduje o tym kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę.

Możliwości sterowania ogrzewaniem są w obecnych czasach tak rozbudowane, że zapewniają wiele zróżnicowanych opcji. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że wcale nie trzeba zbliżać się do kotła, aby ustawić temperaturę czy zaplanować funkcjonowanie sieci w określonych godzinach. Zapewniane przez renomowanych producentów bezprzewodowe metody zarządzania systemem grzewczym pozwalają na sterowanie z dowolnego wnętrza domu, a nawet zdalne kierowanie określonymi procesami z różnych miejsc poza budynkiem. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ umożliwia uruchamianie pieca lub ustanawianie określonych poziomów temperatury wtedy, kiedy jest to konieczne, oraz w wymaganym aktualnie stopniu. System gwarantuje zatem optymalizację, która pozwala osiągnąć duże oszczędności.

Poza tym warto pamiętać o tak prozaicznej kwestii jak wygoda domowników. Sterowanie temperaturą z dowolnego miejsca bez wątpienia jest bardzo komfortowym rozwiązaniem, dostosowanym do nowoczesnych czasów. Nie ma znaczenia, czy wybrało się system grzejnikowy, czy podłogowy, zasilanie gazem czy korzystanie z pompy ciepła. Instalacja regulatorów, sterowników i innych elementów sieci pozwala na bezproblemowe i wygodne zarządzanie ciepłem.

Artykuł sponsorowany