Ostatnia aktualizacja: 23 września 2024
Inteligentne technologie coraz śmielej wkraczają do domowych wnętrz. Wykorzystuje się je na wiele sposobów, by podnieść komfort i bezpieczeństwo korzystania z danej przestrzeni. Do najczęściej stosowanych rozwiązań zaliczają się kompleksowe systemy typu Smart House. Można jednak zdecydować się na użycie pojedynczych urządzeń, jak choćby inteligentne zamki do drzwi, które stosuje się samodzielnie lub w ramach większej instalacji bezpieczeństwa.
Czym wyróżniają się zamki inteligentne do domu? Kiedy i gdzie warto je zamontować? O tym przeczytacie poniżej.
Zamki elektroniczne – lepszy sposób na zabezpieczenie drzwi?
Spis treści
Przyzwyczailiśmy się do stosowania klasycznych zamków w naszych domach. Mechaniczny element składający się z rozmaitych rygli wpuszczanych w drzwi i framugę jest otwierany po przekręceniu klucza w zamku. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, z którego da się skorzystać.
Coraz większą popularnością cieszą się obecnie zamki elektroniczne. Również w nich używa się fizycznych rygli do zabezpieczenia drzwi. Inne są natomiast sposoby autoryzacji dostępu. W tym przypadku bowiem klasyczny klucz metalowy bynajmniej nie jest potrzebny.
Rodzaje zamków elektronicznych – formy autoryzacji dostępu
Jak otwiera się zamki elektroniczne? Wszystko zależy od wybranego rozwiązania. Dużą popularnością cieszą się na przykład warianty otwierane dzięki:
- kartom lub brelokom zbliżeniowym,
- czytnikom linii papilarnych,
- klawiaturom szyfrowym.
Coraz częściej spotyka się także rozwiązania typu Smart, jak choćby zamek inteligentny od Smart-Lock. Wówczas często do zapewnienia dostępu do domu wykorzystuje się praktyczne aplikacje na telefon, które pozwalają jednak nie tylko na otwieranie lub zamykanie drzwi – dzięki nim da się zyskać znacznie więcej.
Zalety elektronicznych zamków inteligentnych do drzwi
Co daje użycie inteligentnych zamków? Jak już wspomnieliśmy, można otwierać lub zamykać drzwi z pomocą aplikacji na telefon, bez konieczności posiadania innego przedmiotu weryfikującego. Dostępu do posesji da się nawet udzielić zdalnie – korzystając z dostępu do Internetu. To idealna opcja dla zapominalskich członków rodziny lub sposób na okazjonalne wpuszczenie do domu innych osób, cały czas zachowując kontrolę nad tym, kto ma prawo korzystać z naszego mienia.
Zdarza się, że tego typu rozwiązania miewają dodatkowe funkcjonalności, zwłaszcza produkty wyposażone w czujniki otwierania / zamykania drzwi. Nie tylko pozwalają na automatyczne ryglowanie lub odryglowywanie zamków w razie potrzeby, ale też informują użytkownika, jeśli dojdzie do nieautoryzowanej próby wtargnięcia do domu. Bez większego trudu da się także prześledzić w aplikacji, kto przebywał w domu w ostatnim czasie.
Zamek elektroniczny a system Smart House – co ze sobą połączyć?
Zamki typu Smart coraz chętniej wprowadza się do rozbudowanych systemów inteligentnych domów, co jeszcze bardziej zwiększa ich funkcjonalność i pozwala zbudować wygodną przestrzeń do życia. Nowoczesność w domu to już bowiem nie tylko wysokiej jakości, stylowe meble, jak choćby rozwiązania od: ihome24.pl. To także większy komfort i bezpieczeństwo wszystkich użytkowników.
Inteligentne zamki warto zatem zastosować w ramach kompleksowego systemu zabezpieczeń domu. Łączy się je choćby z:
- monitoringiem,
- alarmem,
- czujnikami ruchu, otwierania drzwi i okien.
W ten sposób automatyzuje się wiele działań prewencyjnych (samoistne zamykanie drzwi i okien, funkcja symulowania obecności z pomocą oświetlenia) oraz szybciej reaguje w razie wystąpienia realnego zagrożenia dla nieruchomości, posiadanego mienia oraz bezpieczeństwa domowników. System samoistnie wysyła bowiem alerty do właściciela oraz powiadamia służby i ochronę.
Spokój i bezpieczeństwo mienia i ludzi – podsumowanie
Zamki elektroniczne podnoszą komfort i bezpieczeństwo codziennego funkcjonowania w domowych czterech ścianach. Warto stawiać na sprawdzone rozwiązania najwyższej jakości. To szansa na wygodniejsze życie oraz spokój ducha w wielu sytuacjach.
Artykuł sponsorowany