tanie drewno z ukrainy

Tanie drewno z Ukrainy – jak jest naprawdę?

Aktualizacja:

W ciągu ostatnich miesięcy możemy zauważyć spory wzrost zinteresowania kupnem drewna opałowego z Ukrainy. Możemy również zauwayżyć, że na popularnych serwisach ogłoszeniowych m.in sprzedam czy olx takich ogłoszeń jest całkiem sporo. Nachodzi pytanie – czy warto importować drewno z Ukrainy? Jeśli tak to ile kosztuje “tanie” drewno z tego kraju i co z cłem? 

Ukraina słynie z taniej siły roboczej, a w samym Lwowie możemy spędzić cały weekend na bogato za jedyne 300 złotych. Zachęca to polaków to robienia biznesów w tym kraju. Z jednej strony bardzo tanie produkty i możliwość szybkiego skalowania ze względu na wysokie bezrobocie w Ukrainie, a z drugiej strony państwo na słomianych nogach, które jest pełne przekrętów i korupcji. 

Tanie drewno opałowe z Ukrainy

Pierwsza myśl podczas kupna taniego drewna opałowego z Ukrainy to transport. Co z transportem, przecież na pewno to on kosztuję nas krocie. Przypomnijmy, że do Polski sprowadzamy tysiące ton miesięcznie rosyjkiego węgla.

Ceny są zachęcające, na jednym z ogłoszeń możemy znaleźć informację, że metr szcześcienny kosztuję 15 złotych. 

Okazuje się, że zakup drewna z Ukrainy to rzut monetą. W internecie możemy przeczytać, że wiele osób zamówiła drewno z Ukrainy i skończyło się to tym, że nie otrzymali swojej dostawy. Inni narzekają, że zawsze gdy zamówią drewno opałowe lub pellet z Ukrainy to dostają sporo niższą jakość niż drewno z Polski. Nie mniej jednak są również uczciwi i porządni dostawcy z Ukrainy, którym zależy na współpracy i dostarczają towar w naprawdę atrakcyjnych i konkurencyjnych cenach. 

Tanie drewno z obw. Czernihowskiego

Możemy zakupić drewno z lasów państwowych – koszt to 15 zł/m3. Transport? Tutaj niestety nie mamy możliwości dostarczenia naszego drewna do domu, chyba, że skorzystamy z zewnętrznej firmy transportowej, lecz to niestety nie zawsze będzie się kalkulować. Tanie drewno z Ukrainy zazwyczaj kosztuję 10-20 zł za m3, lecz do tego należy doliczyć koszty transprtu. 

drzewo z ukrainy

Import drewna opałowego z Ukrainy sposobem na biznes?

Coraz więcej inwestorów patrzy na Ukrainę jak na miejsce, gdzie można zacząć robić naprawdę spory biznes. Należy pamiętać, że Ukraina nie jest w Unii Europejskiej i cały czas musimy mieć świadomość CŁA. Przy większych ilościach mamy z całą pewnością możliwość ustalenia ceny na poziomowie 9-10 zł za m3. Jeśli mieszkamy blisko granicy z Ukrainą to taki biznes ma rację bytu. Należy jednak być na tym rynku podwójnie ostrożnym. W internecie możemy zauwazyć coraz częstsze pytania typu. jakie cło na pellet z ukrainy, jak założyć działalność na Ukrainie. 

Pośrednik = krętacz? Wielu pośredników możemy zauważyć na serwisach ogłoszeniowych czy grupach FB, niestety takie współpracę nie kończą się dobrze. W większości przypadków pośrednik życzy sobie przedpłaty, zalicziki, której potem już nie zobaczymy. 

Temat importu drewna z Ukrainy to temat rzeka, można w bardzo łatwy sposób wtopić swoje oszczędności, ale z drugiej strony, jeśli znajdziemy odpowiedniego człowieka do współpracy to możemy sporo zarobić. Drewno w Polsce kosztuję coraz więcej i Ukraina jest tutaj dobrą alternatywą. Tym bardziej, że możemy zamówić tam również w dużo niższej cenie sam pellet czy zręby. Ukraińców w Polsce jest sporo, więc warto nawiązać kontakt z osobami, które są już w Polsce, z całą pewnością pomogą nam nawiązać kontakt z osobami z Ukrainy.

Przewiń do góry