Wszystko o halach warsztatowych

0
168
hala stalowa jako hala wasztatowa

Hale namiotowe posiadają wiele zalet, a jedną z najważniejszych jest możliwość ich dostosowania do praktycznie każdego biznesu. Solidna stalowa konstrukcja zapewnia dużą odporność na każde warunki pogodowe. Hala namiotowa jest rozwiązaniem bardziej elastycznym od tradycyjnego budownictwa. Pozwala na łatwą konfigurację rozmiarów oraz w przypadku rozwoju firmy dalszą rozbudowę. Z dziesiątek pomysłów dla wykorzystania hal namiotowych w biznesie, omówimy jeden, który może zainteresować wiele osób. Mianowicie rozważymy sensowność zastosowania tego typu rozwiązania jako hal warsztatowych.

Hala namiotowa jako warsztat

Hale warsztatowe niezależnie od założeń prowadzonej działalności potrzebują przestrzeni niezakłóconej słupami oraz innymi wspornikami. Zarówno niewielkie hale garażowe jak i większe warsztaty na kilka samochodów, powinny być bezpieczne. Co jest oczywiste ze względu na dobro ludzi w nich pracujących jaki i samochodów, których wartości bywają różne. Zapotrzebowanie na usługi warsztatów samochodowych jest przez cały rok, niezależnie od panujących warunków pogodowych. Hala stalowa może spełniać wszelkie wymogi pełnego obciążenia śniegowego i wiatrowego. Oznacza to, że nie musimy się obawiać zawalenia dachu ze względu na zalegający na nim śnieg czy uszkodzenia konstrukcji w wyniku silnych wiatrów. Oczywiście w przypadku nienaturalnie wzmożonych opadów śniegu warto go usunąć z dachu, ale ta rada jest również aktualna w przypadku zwykłych budynków murowanych. Ciekawym rozwiązaniem są hale warsztatowe z płyty warstwowej. Pozostałe możliwości wyboru ścian to blacha trapezowa oraz wytrzymała plandeka PCV. W warsztatach i garażach praca wre, a podczas pracy zdarzają się różnego rodzaju przypadkowe uszkodzenia budynków. W przypadku napraw hal warsztatowych jesteśmy w stanie dokonać w bardzo łatwy sposób przy zachowaniu niskich kosztów.

hala stalowa warsztatowa

Jak wybrać producenta hal warsztatowych?

Składając zamówienie w wiodących firmach jesteśmy w stanie określić wysokość hali jakiej potrzebujemy. Najbardziej uznane firmy poza gotowymi projektami oferują konfiguratory w których w łatwy sposób jesteśmy w stanie stworzyć halę pod wymiar. Dlaczego o tym wspominamy? Powód jest bardzo prosty taka hala idealnie sprawdzi się przy obsłudze większych pojazdów np. tirów. Sam fakt nazywania hali “warsztatową” nie oznacza że to jedyna możliwość jej wykorzystania w motoryzacji. Można sobie z łatwością wyobrazić, że będzie dobrym rozwiązaniem jak garaż. Decydując się na gotowe hale warsztatowe zazwyczaj znamy cenę i nie ma konieczności składania zapytania. Gotowe rozwiązania pozwalają natychmiast ocenić wymagane koszty konstrukcji, jednak trzeba pamiętać, że o koszty dostawy i montażu  i tak najprawdopodobniej będziemy musieli zapytać producenta. Alternatywą dla gotowych hal i tych szytych na miarę są używane hale warsztatowe. Nie każdy producent oferuje używane obiekty. Jednak gdy już taki znajdziemy na pewno będzie on tańszy od nowej hali, przy czym trzeba pamiętać że obiekt poza dostawą i montażem wymagać będzie demontażu. Dodatkowym aspektem mogącym wpływać negatywnie na decyzję zakupową hali używanej jest fakt braku gwarancji oraz brak pewności w jaki sposób była wykorzystywana konstrukcja, zwłaszcza czy eksploatacja odbywała się zgodnie z zaleceniami producenta. Rzetelna firma zawsze zaoferuje kilkuletnią gwarancję i dołączyć dokumentację projektową. Niezależnie od wielkości obiektu warto współpracować z firmami, które zrealizowały już wiele podobnych inwestycji. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnych problemów czy opóźnień.

Hala warsztatowa – czy to się opłaca?

Jak kształtują się ceny hal warsztatowych? Na to pytanie niestety nie jesteśmy jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od wielkości budynku oraz materiałów wykorzystanych do jego konstrukcji. Ceny oscylują w granicach od kilkunastu tysięcy dla małych hal po dziesiątki czy nawet setki, dla dużych obiektów przeznaczonych pod wiele samochodów. Decyzja o zakupie hali warsztatowej może zostać podjęta nawet do miesiąca przed planowanym startem działalności. Proces wyceny często zamyka się w ciągu doby od złożonego zamówienia. Proces produkcyjny wraz z dostawą i montażem może spokojnie zamknąć się w ciągu miesiąca. Jednak wszystko zależy od obecnego obłożenia producenta. Z tego względu zalecamy zaplanować postawienie hali z wyprzedzeniem. Przedstawiliśmy kilka istotnych aspektów dla wyboru hali namiotowej o zastosowaniu warsztatu bądź garażu. Jest to coraz częściej spotykane rozwiązanie mające wiele przewag nad tradycyjnym budownictwem. Począwszy od kosztów, które zazwyczaj są kilkadziesiąt procent niższe od murowanych obiektów, poprzez skalowalność rozumianą jako łatwą rozbudowę aż po kwestie bezpieczeństwa nie ustępujące normalnym budynkom. Rynek wtórny jest całkiem spory i w przypadku chęci sprzedaży hali jest to proces łatwiejszy i szybszy niż co zrozumiałe w przypadku budynku ze stałymi fundamentami. Decyzję jednak musicie podjąć sami. Mamy nadzieję że powyższym wpisem zachęciliśmy do śledzenia rynku i zainteresowania się halami namiotowymi jako budynkami warsztatowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here