Pompa ciepła to ekonomiczne oraz ekologiczne rozwiązanie w kontekście utrzymania komfortu cieplnego. Aby zapewnić jej optymalną i wydajną pracę – powinniśmy mieć na uwadze kilka podstawowych aspektów wpływających na efektywne działanie systemu. Z artykułu dowiesz się, jak zabezpieczyć pompę ciepła. Zapraszamy!
Zabezpieczanie powietrznych pomp ciepła – działanie prewencyjne czy konieczność?
Spis treści
Zabezpieczenie pompy ciepła to konieczność, która zagwarantuje nam wysoki komfort cieplny oraz uchroni przed dodatkowymi kosztami np. za energię grzewczą. Jeśli chcemy, aby instalacja pracowała efektywnie i bezawaryjnie – powinniśmy zadbać o wyposażenie jej w odpowiednio dobrany system zabezpieczający układ przed zanieczyszczeniami, zapowietrzeniem oraz zamarzaniem.
Jak zabezpieczyć pompę ciepła przed zanieczyszczeniami?
Zanieczyszczenia, które gromadzą się w instalacji z pompą ciepła to bardzo poważne zagrożenie dla jej optymalnej pracy. Nawet najbardziej nowoczesny system nie będzie wraz z upływem czasu działać wydajnie, jeśli nie zapewnimy mu zabezpieczenia przed takimi zanieczyszczeniami jak:
- osady mineralne,
- cząsteczki zawieszone,
- produkty korozji tlenowej,
- szlamy.
Zabezpieczenie pompy ciepła przed zanieczyszczeniami powinno bazować na zastosowaniu zarówno filtra skośnego, jak i separatora zanieczyszczeń. W ten sposób skutecznie zagwarantujemy długą i bezawaryjną pracę instalacji.
Jak zabezpieczyć pompę ciepła przed zapowietrzaniem?
Do systemu na każdy metr³ przedostaje się nawet do kilkudziesięciu litrów powietrza w formie gazowej oraz rozpuszczonej. Skutkiem jest ograniczona efektywność ciepła transportowanego do poszczególnych części systemu. Obecność powietrza w instalacji w skrajnych przypadkach może powodować poważne uszkodzenia pompy jak i wyposażonych w nią urządzeń. Aby skutecznie pozbyć się problemy z zapowietrzonym układem, optymalnym rozwiązaniem będzie wyposażenie pompy w separator powietrza, który usuwa powietrze z układu w sposób ciągły. Jego instalacja zwiększy efektywność pompy, obniży rachunki za ogrzewanie oraz zapewni ochronę układu przed korozją czy miejscowym przegrzaniem – co oczywiście przełoży się na dłuższy okres eksploatacji instalacji.
Jak zabezpieczyć pompę ciepła przed zamarzaniem?
Problem z zamarzaniem instalacji monoblokowej pojawia się wtedy, gdy nastąpią braki w dostawie prądu – a gospodarstwo domowe nie jest wyposażone w system zasilania awaryjnego. Skutkiem są usterki systemu, których z reguły nie obejmują zapisy gwarancji. Odpowiednie zabezpieczenie instalacji przed zamarzaniem może uchronić nas od dodatkowych kosztów. Na rynku grzewczo-chłodniczym dostępne są rozwiązania problemu z zamarzaniem pompy ciepła. To zawory antyzamarzaniowe – czyli elementy, które utrzymują stały, lecz niewielki przepływ, dzięki czemu jednostka nie jest w stanie zamarznąć. Zawory otwierają się natychmiast po wykryciu obniżenia temperatury wody – jednak nie w celu jej całkowitego usunięcia, a jedynie delikatnego skapywania.
Skuteczne zabezpieczenie pomp ciepła to ochrona instalacji przed zanieczyszczeniami, zapowietrzeniem i zamarzaniem. Działania te są koniecznością dla utrzymania efektywnej i długotrwałej pracy każdej pompy ciepła. Odpowiedni dobór elementów takich jak separatory zanieczyszczeń i powietrza czy zawory antyzamarzaniowe przedłużą żywotność systemu oraz zagwarantują mu bezawaryjne działanie – co jest kluczowe w utrzymaniu komfortu cieplnego i obniżenia kosztów za ogrzewanie.
Artykuł sponsorowany