Przejdź do treści

Najlepsza szlifierka do gipsu

Ostatnia aktualizacja: 7 października 2020

Decydując się na zakup szlifierki do gipsu, warto wybierać sprawdzone modele. Jednak, jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia ze szlifierkami, finalna decyzja może być bardzo trudna – szczególnie gdy nie znamy się na podstawowych parametrach technicznych. Dlatego też, nasz zespół postanowił zebrać najważniejsze informacje i opinie na temat szlifierek, wykorzystując je do stworzenia rankingu najlepszych modeli w 2021 roku. Jaka szlifierka do gipsu wygrała? Zwycięzcą bez wątpienia została szlifierka do gipsu Dedra, której przeznaczenie jest bardzo uniwersalne. Świetnie sprawdzi się podczas domowych prac remontowych, ale również w rękach profesjonalisty. Sprawdź, czy model Dedra DED7748 W jest idealny również dla Ciebie lub wybierz odpowiedni spośród wymienionych!

Ranking szlifierek do gipsu

Dedra DED7748

Przeznaczenie: uniwersalne | Moc: 710 W | Rozmiar materiału ściernego: 225 mm | Prędkość bez obciążenia: 0 – 1200 obr/min | Zasilanie: sieciowe | Waga: 3,7 kg

Twoje poszukiwania prawdopodobnie zakończą się, gdy poznasz możliwości szlifierki żyrafy do gipsu Dedra. To urządzenie o wielu właściwościach, które ułatwi szlifowanie domowych powierzchni oraz dużych powierzchni przemysłowych. Dzięki uniwersalnej budowie i parametrach technicznych, jego obsługa będzie prosta dla fachowca, jak i domowego majsterkowicza. Szlifierka do gipsu Dedra posiada praktyczne mocowania krążków z papierem ściernym na rzep, co znacznie przyspiesz tempo ich wymiany. Jest lekka i łatwa w obsłudze. Prędkość urządzenia można z łatwością dopasowywać do każdego rodzaju pracy, co daje nam większe pole do popisu.

Żyrafa do szlifowania gładzi Dedra posiada wbudowany system łagodnego rozruchu, co zapewnia bezpieczne rozpoczęcie pracy. Model ma regulowaną długość ramienia, którą można dostosować do wzrostu i potrzeb użytkownika. Urządzenie waży 3,7 kg, dlatego jest tak komfortowe i najczęściej wybierane. Warto zainwestować w szlifierkę Dedra, aby cieszyć się idealnie wygładzonymi powierzchniami!

Uniwersalne zastosowanie
Mocowanie krążków papieru ściernego na rzep
Regulowana długość ramienia

Nie posiada odkurzacza z workiem na pył w zestawie

Heidmann 1400 W

Przeznaczenie: do użytku profesjonalnego | Moc: 1400 W | Rozmiar materiału ściernego: 190 W | Prędkość bez obciążenia: 1200 – 2300 obr/min | Zasilanie: sieciowe | Waga: 2,4 kg

Heidmann 1400 W to wysokiej jakości szlifierka bezpyłowa, która przeznaczona jest głównie do użytku profesjonalnego. Świetnie sprawdzi się do szlifowania tynków oraz gładzi gipsowej. Szlifierka do tynków Heidmann posiada krótką rękojeść z dodatkową rączką, które umożliwiają precyzyjne szlifowanie nawet w trudno dostępnych miejscach. Napęd z silnika szlifierki przenoszony jest przez przekładnię, co zapewnia jeszcze większą moc i wydajność. Cała konstrukcja maszyny jest niezwykle prosta, jednak solidna i zwarta. Szlifierka waży 2,4 kg, jednak mimo niewielkich rozmiarów jest niezwykle silna. Dzięki funkcjom regulacji obrotów silnika, możemy dopasować prędkość do naszych potrzeb i szlifowanego materiału. Funkcja łagodnego startu zapewnia bezpieczeństwo i pewność, że maszyna nie zacznie pracy z pełnych obrotów.

Wszystkie uchwyty mają specjalną, antypoślizgową powłokę, które dodatkowo wspierają przed ewentualnym wypuszczeniem szlifierki z rąk. W urządzeniu wykorzystuje się specjalne papiery ścierne z otworami, w które przedostaje się pył. Szlifierka Heidmann to niewątpliwie inwestycja na lata.

Funkcja łagodnego rozruchu
Elementy antypoślizgowe
Papier ścierny z otworami
Brak wysięgnika, który pozwoliłby na wygodne szlifowanie np. sufitu

Modeco MN-93-225

Przeznaczenie: do użytku profesjonalnego | Moc: 600 W | Rozmiar materiału ściernego: 215-225 mm | Prędkość bez obciążenia: 600 – 1500 obr/min | Zasilanie: sieciowe | Waga: 5 kg

W naszym rankingu nie mogło zabraknąć dobrej szlifierki żyrafy firmy Moceco MN-93-225. Co takiego ją wyróżnia? Otóż sprzęt ten jest bardzo solidny i trwały, a także bezpieczny w użytkowaniu. Model posiada bardzo dobrze wyprofilowany uchwyt, pokryty gumową warstwa antypoślizgową, która gwarantuje pewniejszy chwyt. Szlifierka Modeco ma moc 600 W, natomiast jej prędkość można regulować w zakresie od 600 do 1500 obrotów na minutę. Daje to wiele możliwości i dopasowanie do rodzaju powierzchni, na której pracujemy. Średnica talerza, tzw. „stopy” szlifierki wynosi 225 mm, natomiast waga to 5,5 kilo!

Dużym plusem szlifierki Moceco jest przyłącze do odsysania pyłu i wiele akcesoriów dodawanych do zestawu. Mowa tu np. o wymiennych papierach ściernych, wężu ssącym, czy tulejach redukcyjnych. Ponadto do zestawu dostaniemy dedykowane opakowanie, które umożliwi nam łatwy i bezpieczny transport całego urządzenia. Warto zakupić model Modeco i cieszyć się jego unikalnością i precyzją.

Trwała i solidna konstrukcja
Elementy antypoślizgowe
Przyłącze do odsysania pyłu

Dość duża waga szlifierki

Scheppach DS 920

Przeznaczenie: do użytku domowego | Moc: 710 W | Rozmiar materiału ściernego: 225 mm | Prędkość bez obciążenia: 1700 obr/min | Zasilanie: sieciowe | Waga: 4,3 kg

Szlifierka do gipsu Scheppach DS 920 to unikatowe urządzenie z uchwytem teleskopowym. Posiada możliwość rozłożenia na 3 elementy, dzięki czemu z łatwością możemy ją transportować i przechowywać w jednym pojemniku. Urządzenie do szlifowania gładzi Scheppach posiada ergonomiczny uchwyt z gumową powłoką antypoślizgową, która zwiększa pewność chwytu i uniemożliwia ewentualne wypadnięcie z dłoni. Dzięki długiemu uchwytowi teleskopowemu, dostaniemy się w trudno dostępne miejsca. Idealnie sprawdzi się do szlifowania sufitów i powierzchni wysoko położonych. Moc sprzętu jest równa 710 W a tarcza szlifierska jest o średnicy 225 mm. Maksymalna prędkość sięga do 1700 obrotów na minutę, przy czym mamy możliwość jej regulacji. Urządzenie waży 4,3 kg, co jest normalne przy szlifierkach żyrafach.

Jest bardzo przydatna w domowych pracach budowlano-remontowych a jej użytkowanie jest proste i szybkie. Dzięki tarczom mocowanym na rzep, możemy zaoszczędzić sporo czasu na wymianie papieru. To świetny przyrząd o bardzo atrakcyjnej cenie, dlatego warto w niego zainwestować!

Łatwość obsługi
Możliwość rozłożenia i komfortowego transportu
Elementy antypoślizgowe

Po dłuższym użytkowaniu na obudowie mogą pojawić się rysy

Einhell TC – Dw 225 Classic

Przeznaczenie: do użytku domowego | Moc: 600 W | Rozmiar materiału ściernego: 225 mm | Prędkość bez obciążenia: 600 – 1500 obr/min | Zasilanie: sieciowe | Waga: 3,2 kg

Szlifowanie tynku gipsowego staje się bardzo komfortowe, gdy w rękach mamy szlifierkę Einhell TC – Dw 225 Classic. To uniwersalna żyrafa budowlana i remontowa do zadań specjalnych. Posiada certyfikat CE, który potwierdza jej solidność i bezpieczeństwo z normami europejskimi. Wyposażona jest w dobrze wyprofilowany uchwyt z gumową warstwą antypoślizgową oraz wbudowany system do odsysania nadmiaru pyłu. Moc szlifierki Einhell wynosi 600 W, co jest wystarczające do jej przeznaczenia. Średnica talerza wynosi 225 mm, co umożliwia komfortowe szlifowanie na różnej wielkości powierzchniach. Użytkownicy chwalą sobie możliwość złożenia szlifierki na 3 części, ponieważ bardzo ułatwia to jej transport.

Kolejną zaletą jest bardzo rozbudowany zestaw, w którym można zakupić całą maszynę. W zależności od ceny, która jest bardzo atrakcyjna, dostaniemy kilka wymiennych papierów ściernych, worek na pył i opakowanie, które pozwoli nam na łatwe przenoszenie wszystkich potrzebnych do pracy elementów. Nie ma co się zastanawiać! Szlifierka Einhell TC – Dw 225 Classic to świetny wybór!

Elementy antypoślizgowe
System do odsysania pyłu
Rozbudowany zestaw

Po dłuższym użytkowaniu na obudowie mogą pojawić się rysy

Czym jest i jak działa szlifierka do gipsu?

Szlifierka do gipsu to urządzenie, które warto mieć w swoim domowych asortymencie, ponieważ jest świetnym pomocnikiem w trakcie gruntownych remontów. Szlifierka gipsowa, jak sama jej nazwa wskazuje, służy do szlifowania i wygładzania powierzchni gipsowych. Najczęściej szlifierek używa się do ścian i sufitów z karton-gipsu, które są pokryte gipsową gładzią. To idealne narzędzie dla osób, które uwielbiają eksperymentować i zmieniać wystrój swoich wnętrz. Posiadanie szlifierki do gipsu zdecydowani im to ułatwi. Z jej pomocą można uzyskać idealnie wygładzoną powierzchnię, która zdecydowanie ułatwi nakładanie farby, czy nawet tapety.

Czy warto inwestować w szlifierkę do gładzi gipsowej?

Zakup szlifierki do gipsu to zdecydowanie dobra inwestycja, ponieważ usprawnia wiele prac, które wiele osób wykonuje ręcznie np. przy pomocy papieru ściernego. Efekt końcowy jest tak samo zadowalający, jednak bardzo różni się od siebie czasem i wymaga ciężkiej pracy fizycznej. Poza atrakcyjnym tempem pracy i dużą wygodą zastosowania, szlifierka do gładzi posiada również możliwość łatwej wymiany tarczy, co pozwoli nam na dobranie dopasowanej do naszych potrzeb gradacji arkusza. Szlifierka do gładzi gipsowej usunie resztki farb i tapet, a także wszelkich nierówności. Ułatwi Twoją pracę, jeśli planujesz oddzielić od siebie pomieszczenia z pomocą płyty gipsowo-kartonowej. Może okazać się idealnym narzędziem, który spisze się nawet podczas wygładzania powierzchni budynków ocieplonych styropianem. Szlifierka do gładzi to na pewno dobra inwestycja na lata komfortowego użytkowania.

Rodzaje szlifierek do gipsu

Wygładzanie ścian pokrytych tynkiem gipsowym jest niezwykle pracochłonne i wymagające czasu. Zastosowanie szlifierki do gipsu, może znacznie ułatwić nam zadanie. Ważne jednak, aby dopasować sprzęt do naszych potrzeb, ponieważ np. w przypadku szlifowania sufitu, nasze dłonie znajdują się w nienaturalnej i mało wygodnej pozycji. Przed zakupem szlifierki warto poznać jej rodzaje, może któryś z nich sprawdzi się dużo lepiej niż klasyczna wersja, nad którą myśleliśmy. Szlifowanie tynku gipsowego może odbywać się za pomocą poniższych rodzajów szlifierek:

  • żyrafa do szlifowania;
  • szlifierka mimośrodowa;
  • szlifierka oscylacyjna do gipsu.
żyrafa do szlifowania

Żyrafa do gipsu

To najpopularniejsza propozycja producentów szlifierek, a także najczęstszy wybór ich klientów. Świetnie sprawdza się podczas wygładzania powierzchni sufitu i ścian w stosunkowo wysokich pomieszczeniach. Żyrafa do szlifowania posiada dodatkowy wysięgnik teleskopowy, co jest jej główną zaletą. Dzięki niemu właśnie, możemy sięgnąć do najwyższych części pomieszczenia, bez konieczności korzystania z drabiny. Na rynku jest również żyrafa do szlifowania bez wysięgnika, z pomocą której wyrównamy np. podmurówkę. Żyrafa do gładzi to naprawdę bardzo przydatne urządzenia, które na pewno ułatwi i przyspieszy kilkugodzinną pracę.

Szlifierka mimośrodowa

Ze szlifierek mimośrodowych możemy korzystać przy drobnych pracach, w celu wygładzenia różnego rodzaju powierzchni. Zazwyczaj są wyposażone w tarczę o średnicy 150 mm wzwyż i oscylacji nawet 26 tysięcy obrotów na minutę. Uważa się, że im większa jest oscylacja tarczy, tym dokładniejsze jest szlifowanie danej powierzchni. Na dokładność szlifu wpływa również odchylenie tarczy od własnej osi.

Szlifierka oscylacyjna do gipsu

Szlifierka oscylacyjna do gipsu to z kolei najrzadziej stosowane urządzenie, ponieważ powoduje duże zapylenie w trakcie wykonywanej pracy. Oczywiście wielu producentów posiada w swoim asortymencie specjalne czyszczarki, które posiadają system odsysania pyłu, jednak jest to kolejna droga inwestycja, która nie dość, że nie zachęca ceną to jeszcze komfortem użytkowania.

Co warto wiedzieć przed zakupem szlifierki do gipsu?

Przed wyborem szlifierki do gładzi istotne jest zadanie sobie kilku podstawowych pytań:

  • ile będę korzystał z takiej szlifierki?
  • Ile powierzchni mam do obrobienia?

Od częstotliwości użytkowania zależy wiele. Nie polecamy przepłacać za szlifierkę, która stosowana jest sporadycznie. W sytuacji, gdy sięgamy po nią raz na jakiś czas, najlepiej sprawdzi się szlifierka do tynku, która nie przekracza 300 złotych z dodatkowym workiem na pył. Warto również wiedzieć, że mniejsza szlifierka lepiej sprawdzi się podczas niewielkich przeróbek i przy remontach naszego mieszkania. W przypadku nowo zakupionego mieszkania, gdzie czeka nas wykonania gładzi praktycznie na wszystkich powierzchniach polecamy zakup szlifierki żyrafy, której cena jest już nieco wyższa, jednak nieprzekraczająca 600 złotych. W takiej sytuacji warto też zastanowić się nad zakupem odkurzacza przemysłowego, który pozwoli nam zachować czystość i pełen komfort pracy.

Czym kierować się przy wyborze szlifierki do gipsu i gładzi?

Szlifowanie ścian gipsowych to najlepszy sposób na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni. Wiele osób, które stoją przed zakupem żyrafy do gładzi zastanawia się, jakie parametry są najważniejsze. W przypadku szlifierek do gipsu zaraz za ceną powinna iść jakość wraz z końcowym efektem. Mówi się, że im droższa szlifierka, tym bardziej profesjonalna i wydajna, jednak jak to się ma w stosunku do parametrów technicznych?

Moc urządzenia

Moc szlifierki jest jej najważniejszym parametrem, o którym nie wolno zapomnieć wybierając urządzenie dla siebie. Prawidłowe działanie i wydajność, powinno wiązać się z odpowiednio mocnym silnikiem. Dla osób, które kupują sprzęt wyłącznie do użytku domowego, najlepszym wyborem będzie model już o mocy 400 W. Należy pamiętać, że maksymalna moc szlifierek do gipsu nie przekracza 1500 W a im ta moc jest większa, tym narzędzie sprawniej pracuje.

szlifierka do gładzi z odkurzaczem

System odsysania pyłu

Szlifowanie gładzi wiąże się z wytwarzaniem sporej ilości pyłu i kurzu. Ma to bardzo negatywny wpływ na komfort naszej pracy. Dodatkowo po skończonym szlifowaniu musimy wliczyć długi czas sprzątania, co bywa bardzo zniechęcające. Dlatego też poleca się zakup narzędzia o nazwie szlifierka do gładzi z odkurzaczem przemysłowym, który już podczas pracy, będzie wciągał nadmiar produkowanego kurzu do specjalnego worka zbierającego. Niby prosty element, za to jaki użyteczny!

Teleskopowy wysięgnik lub żyrafa

Wydaje nam się, że każdej osobie zależy na pełnej swobodzie i wygodzie użytkowania. Dlatego jesteśmy przekonani, że każda szlifierka do ścian i sufitów powinna być wyposażona w wysięgnik teleskopowy lub w żyrafę. Umożliwia to wygodne manewrowanie urządzeniem i sięganie w trudno dostępne miejsca. Ważne jest to, aby nasza maszyna do szlifowania miała dobrze wyprofilowany uchwyt, który będzie dodatkowo pokryty warstwą antypoślizgowego tworzywa.

Ciężar szlifierki do gładzi

Szlifierka do ścian i sufitów nie powinna być ciężka, ponieważ operujemy nią za pomocą mięśni naszych rąk. Podczas szlifowania powstają drgania, które przy ciężkim urządzeniu, męczyłyby nasze ręce. Dlatego też szlifierki do gipsu nie powinny przekraczać 4 kilogramów, aby zachować pełen komfort pracy. Oczywiście na rynku spotkamy też lżejsze i cięższe modele, jednak mają one określone zastosowania.

Wielkość tzw. “stopy”

Od wielkości stopy szlifierskiej zależeć będzie tempo naszej pracy. W fachowym środowisku uważa się, że im większa stopa, tym mniej czasu będziemy potrzebować na wykonanie obróbki i jest w tym sporo prawdy. Do małych powierzchni lepiej używać jednak mniejszej stopy, aby umożliwić sobie bardziej precyzyjne szlifowanie i dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Dodatkowe akcesoria

Szlifowanie gipsu z pomocą szlifierki jest banalnie proste i szybkie. Warto dodatkowo ułatwiać sobie pracę, wybierając urządzenia z dodatkowymi opcjami i akcesoriami. Producenci proponują szereg dodatkowych opcji, które są bardzo zachęcające do zakupu a należą do nich:

  • dodatkowy system odsysania pyłu, czyli tzw. szlifierka z odkurzaczem, która zapewnia czystość stanowiska pracy i ogromny komfort;
  • system regulacji prędkości, który umożliwia dopasować prędkość do danej powierzchni;
  • system antywibracyjny, który zmniejsza nadmierne wibracje, które mogłyby bardzo negatywnie wpłynąć na pracę i komfort operatora szlifierki.

Warto wybierać szlifierki do gipsu, które w swoim zestawie posiadają dodatkowe, wymienne papiery ścierne o różnej gradacji, a także takie, które mają kompaktowe worki lub pojemniki do przenoszenia.

Czym jest gradacja papieru ściernego?

Gradacja papieru ściernego jest oznaczeniem jego ziarnistości. Rozróżnia się papiery drobno i gruboziarniste. Zasada oznaczeń polega na tym, że im większa ziarnistość, tym efekt ścierania będzie silniejszy. Informacje o gradacji papieru ściernego zawarte są na jego odwrocie. Im wyższa liczba tym ziarno jest drobniejsze.

Jak dobrać granulacje papieru ściernego?

Gradacje papieru ściernego dobieramy do efektu, na jakim nam zależy, a także do rodzaju prac i materiałów, z którymi będziemy pracować. Przykładowo papier ścierny o oznaczeniu od P20 do P500 najlepiej wykorzystać do ścierania zgrubnego, do usuwania zabrudzeń i rdzy. Przy oznaczeniu od P100 do P2500, taki papier najlepiej sprawdzi się do szlifowania wykończeniowego i np. do matowienia farb. Oprócz szlifowania na sucho, możemy również wykonać szlifowanie gładzi na mokro, do czego są przeznaczone specjalne papiery ścierne.

szlifierka do ścian

Jak szlifować ściany szlifierką do gładzi?

Ręczne szlifowanie gładzi z pomocą papieru ściernego, sprawdza się jedynie na mniejszych powierzchniach. Do wygładzenia ścian i sufitów w całym mieszkaniu najlepiej jest użyć mechanicznej szlifierki do gładzi np. szlifierka żyrafa. Jak wyszlifować gładź w sposób prawidłowy?

Najważniejszym krokiem przed złapaniem za urządzenie jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, którą zamierzamy wygładzić. Powinna być sucha i równo położona. Następnym etapem jest dopasowanie materiału ściernego. Możemy użyć do tego siatki lub papieru ściernego, których wybór jest kwestia bardzo indywidualną. Papier jest najtańszą wersją, natomiast za siatkę zapłacimy relatywnie więcej. Jak szlifować gładź? Warto rozpocząć od sufitów i trudno dostępnych miejsc. Oczywiście pomieszczenie, w którym wykonujemy szlifowanie, powinno być jak najlepiej oświetlone a ostateczną gładkość sprawdzamy z pomocą lampy.

Szlifierka do gładzi – popularni producenci

Poniżej przedstawiamy szlifierki najpopularniejszych producentów:

  • Szlifierka do gładzi Makita;
  • Szlifierka do gipsu Dedra;
  • Szlifierka do gipsu Bosch;
  • Maszyna go gładzi Graphite;
  • Żyrafa Festool;
  • Szlifierka do gipsu Powermat;
  • Maszyna do szlifowania gładzi MacAllister.

Szlifowanie gładzi – cena u fachowca

Wykańczanie budynków lub mieszkań może być niezwykle kosztowne, szczególnie, jeśli mówimy tu o nowym budownictwie. Cennik robót wykończeniowych zmienia się z roku na rok, dlatego bardzo ciężko jest ustalić jedną stałą kwotę. Dodatkowo warto mieć na uwadze standard zamówionej usługi. Jak ze wszystkim – najtańsze oferty najczęściej pochodzą od mniej doświadczonych fachowców. Zbyt niski koszt może wiązać się z dużym ryzykiem np. niedociągnięciami i niewłaściwym wykonanie, które w przyszłości trzeba będzie poprawiać. To są właśnie powody, dla których lepiej przeznaczyć trochę więcej pieniędzy na doświadczoną ekipę fachowców, która wykona swoją pracę w prawidłowy sposób. Warto zwrócić uwagę, że cena wykonania szlifowania gładzi tynkowej może różnić się również w zależności od regionu. Uśredniając jednak, cena tynkowania i gipsowania ścian lub sufitów wraz ze szlifowaniem będzie nas kosztować od 30 do nawet 45 złotych za metr kwadratowy powierzchni.

Źródła:
https://kb.pl/porady/szlifierki-do-gipsu-rodzaje-marki-producenci-opinie-ceny/
https://kb.pl/porady/cennik-robot-wykonczeniowych-w-roznych-regionach-polski/
https://www.narzedzia.pl/artykuly/jaka-szlifierke-do-gipsu-zyrafa-wybrac,4809.html
https://kacikmajsterkowicza.com/szlifierka-do-gipsu-ranking/
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/szlifierka-jak-wybrac-ktora-szlifierka-jest-najlepsza/6466/