Przejdź do treści

Najlepsze agregaty jednofazowe

Ostatnia aktualizacja: 24 marca 2020

Jeśli chcemy znaleźć dobry generator elektryczny dobrze jest zastanowić się nad tym, jakie potrzeby będzie on musiał spełniać. Dlatego w naszym rankingu zwyciężyła Honda EA 3000, która łączy w sobie uniwersalność i niezawodność. Na rynku dostępne są bardzo różnorodne agregaty, ale najbardziej podstawowym rozróżnieniem jest podział na agregaty prądotwórcze jedno- i trzyfazowe. Te pierwsze, na których skupiamy się w tym artykule, to urządzenia mniejsze, przeznaczone przede wszystkim do drobnego użytku. Jeśli mamy firmę remontową, albo jeśli chcemy używać agregatu w celach turystycznych (na przykład na kemping), to wystarczy nam agregat zapewniający kilka kilowatów mocy. Wśród produktów o takiej charakterystyce Honda EA 3000 prezentuje się świetnie, i w zasadzie każdy rodzaj użytkownika byłby zadowolony z urządzenia tej klasy. Generatory prądu które pojawią się w tym rankingu używają benzyny do napędu, wśród małych urządzeń silniki diesla są bardzo rzadkim rozwiązaniem.

Ranking agregatów prądotwórczych

Honda EA 3000

Moc [kW]: 3.0 | Waga [kg]: 41 | Pojemność zbiornika [l]: 3.3 | Zużycie paliwa [l/h]: 1.6 | Głośność [dB]: 96

Honda EA 3000 jest klasycznym modelem o w pełni uniwersalnych parametrach technicznych. To, co stanowi o ogromnej zalecie EA 3000 to cena. To najtańsza z recenzowanych Hond, ale nie odstaje ona pod względem mocy. Dzięki temu możliwe jest połączenie trzech najważniejszych w naszej opinii kryteriów: dobrej ceny, sprawnie działającego agregatu o odpowiednio dużej mocy znamionowej, oraz sprawdzonej marki, której można zaufać że będzie sprawnie działać za każdym razem.

Waga na poziomie 41 kilogramów może stanowić niewygodę, niemniej jest to jeszcze w granicach normy. Martwi trochę wysokie spalanie, ale poza tym aspektem nie można się do niczego w Hondzie EA 3000 przyczepić.

Duża moc
Bardzo tani jak na Hondę
Połączenie wszystkich najważniejszych cech przy doborze agregatu
Duże spalanie
Kondensator stabilizujący prąd

Honda EU 22i

Moc [kW]: 2.2 | Waga [kg]: 21.1 | Pojemność zbiornika [l]: 3.6 | Zużycie paliwa [l/h]: 0.9 | Głośność [dB]: 90

Ten model łączy w sobie stosunkowo dużą moc i ergonomiczną konstrukcję. Jeśli potrzebujemy skorzystać z jednego czy dwóch urządzeń na raz, to ten agregat prądotwórczy Honda sobie z tym poradzi bez większych problemów. W wypadku potrzeb prywatnych, turystycznych czy drobnych prac budowlanych EU 22i sprawi, że nie będziemy się w żadnym momencie bać o niedobór prądu. Oprócz tego, pomimo całkiem sporej mocy jak na te gabaryty to zużycie paliwa utrzymuje się na niskim poziomie 0,9 litra na godzinę. Amatorskie pomiary wykazały nawet niższy wynik na poziomie 0.66 l/h (https://youtu.be/zTBpSf3aWmg) . Oznacza to, że ten agregat może pracować niemal 5 i pół godziny na jednym zatankowaniu.

Przeszkodą może być tutaj wysoka cena produktu, niemniej Honda to sprawdzona marka. Wyszliśmy z założenia, że lepiej sięgnąć po pewny sprzęt, który nas nie zawiedzie. W wypadku agregatów bardzo często potrzebne są one w sytuacjach niespodziewanych (na przykład gdy konieczne będzie zasilanie awaryjne domu). W takiej sytuacji dobrze jest mieć urządzenie, któremu możemy zaufać. Jednostki silnikowe od Hondy to klasa sama w sobie, a ich dobra opinia istnieje na rynku od wielu lat.

Inwerter stabilizujący prąd
Niskie spalanie
Drugi najcichszy model w rankingu
Cichy agregat prądotwórczy walizkowy
Wysoka cena

Honda EG 3600 CL

Moc [kW]: 3.6 | Waga [kg]: 68 | Pojemność zbiornika [l]: 24.0 | Zużycie paliwa [l/h]: 2.0 | Głośność [dB]: 96

To konstrukcja Hondy, która oferuje stosunkowo nietypowe rozwiązanie. Zbiornik paliwa który pomieści 24 litry benzyny oraz średnie spalanie na poziomie dwóch litrów na godzinę daje nam prostą kalkulację. Honda EG 3600 CL wytrzyma dwanaście godzin na jednym tankowaniu. To bardzo wygodna opcja zwłaszcza dla osób chcących mieć prąd przez całą noc podczas biwakowania. Jeżeli sytuacja zmusi nad do ogrzewania się przez dłuższy czas, to tego agregatu z obszernym zbiornikiem nie będzie trzeba co chwilę napełniać. Oczywiście, wiąże się to z dużą wagą (68 kilogramów), co oznacza że rozstawianie tego urządzenia nie będzie należeć do najłatwiejszych.

Problematyczna jest także cena, ponieważ Honda EG 3600 CL to najdroższy model w tym rankingu. Jest to raczej bardzo specyficzna opcja, która może być idealna do spełnienia pewnych, mocno specyficznych potrzeb.

Duża pojemność zbiornika
Może pracować całą noc bez dolewania paliwa
Ciężki
Głośny
Wysoka cena

Stanley SG 3000

Moc [kW]: 2.7 | Waga [kg]: 46 | Pojemność zbiornika [l]: 15.0 | Zużycie paliwa [l/h]: 2.1 | Głośność [dB]: 96

Model od firmy Stanley posiada stosunkowo podobną charakterystykę do Hondy EG 3600 CL. Ten agregat także jest obliczony na długą pracę (według informacji producenta do 7 godzin bez dolewania paliwa), i jest urządzeniem przede wszystkim przystosowanym do potrzeb budowlanych. Gdy przyglądaliśmy mu się na początku obawialiśmy się o solidność tego urządzenia. W porównaniu z Hondą EG 3600 CL Stanley jest niemal trzy razy tańszy. Jednak w internecie ten produkt ma bardzo pozytywne opinie, i nikt nie uskarżał się na wadliwość tej maszyny. Martwić może jedynie dosyć archaiczny system stabilizacji prądu. Obecnie odchodzi się już od AVR na rzecz bardziej nowoczesnych zastosowań.

To dalej będzie zapewne solidnie działać przez długi czas, ale akurat na stabilizację prądu musimy zwracać uwagę koniecznie! W innym wypadku może dojść do sytuacji, w których nasz agregat zacznie produkować więcej prądu niż nasze urządzenia będą go pobierać. Może to doprowadzić do usterek, a nawet przysłowiowego „zapieczenia się”.

Niska cena
Czas pracy do siedmiu godzin
Stosunkowo niewielka moc
Głośny
Starszy system stabilizacji prądu

Dedra DEGB 2510

Moc [kW]: 2.0 | Waga [kg]: 34 | Pojemność zbiornika [l]: 15.0 | Zużycie paliwa [l/h]: 1.45 | Głośność [dB]: 95

Dzięki spalaniu na poziomie 1.45 l/h i pojemności 15 litrów Dedra jest w stanie pracować ponad dziesięć godzin bez przerwy. Jednocześnie, gdy spojrzymy na cenę, to włosy nam staną dęba. Dedra jest ponad siedem razy tańsza od Hondy EG 3600 CL. Wśród recenzowanych agregatów tego typu, akurat ten ma najniższą moc maksymalną oraz znamionową. 2.0 kW może zaspokoić minimalne potrzeby, niemniej jeśli jesteśmy na przykład na budowie i konieczne jest włączenie kilku urządzeń jednocześnie, to może być problem. Tak jak przy Stanleyu SG 3000, użycie systemu AVR jest rozwiązaniem raczej nieaktualnym.

Przekonujących opinii o tym urządzeniu jest w internecie niewiele. Obawiamy się więc, że przy takiej cenie w zamian dostaniemy sprzęt, który w każdej chwili może nas zawieść. Zalecany jedynie dla osób, które mogą sobie na takie ryzyko pozwolić. A osobom, które z agregatu muszą korzystać często zalecalibyśmy zakup czegoś bardziej wiarygodnego.

Bardzo niska cena
Czas pracy ponad dziesięć godzin
Niska moc znamionowa
Głośny
Starszy system stabilizacji prądu

Matrix PG 820

Moc [kW]: 0.72 | Waga [kg]: 16.5 | Pojemność zbiornika [l]: 4.2 | Zużycie paliwa [l/h]: 0.7 | Głośność [dB]: 91

Produkt od Matrixa to urządzenie specyficzne. Moc na poziomie zaledwie 0.72 kW sprawia, że zastosowań tego agregatu będzie naprawdę niewiele. Tak naprawdę ograniczy się to do raptem jednej wiertarki lub innego elektronarzędzia o podobnym poborze prądu. Przy większej ilości może to być dla PG 820 problem. Na korzyść tego produktu przemawia niska waga i niewielkie spalanie.

Jeśli mamy więc faktycznie niewielkie potrzeby, ale musimy przez parę godzin popracować, to Matrix może wystarczyć. Jednak wydaje nam się, że ciężko uzasadnić zakup tak niewielkiego agregatu. 2 kilowaty to chyba jednak minimum, które może spełnić większą ilość potrzeb.

Łatwy w transporcie
Niska waga
Bardzo niska cena
Długi czas pracy jak na niewielkie urządzenie
Mini agregat
Bardzo mała moc

Hecht GG 3300

Moc [kW]: 3.0 | Waga [kg]: 46.5 | Pojemność zbiornika [l]: 15.0 | Zużycie paliwa [l/h]: 1.25 | Głośność [dB]: 96

Urządzenie od Hechta jest bardzo zbliżone w parametrach do Dedry DGB 2510 poza jedną ważną różnicą. GG 3300 ma moc znamionową na poziomie trzech kilowatów, co jest już dobrym wynikiem będącym w stanie zapewnić nam zasilanie do wielu maszyn jednocześnie. W jednej z wideorecenzji którą udało nam się odnaleźć użytkownik był w stanie włączyć jednocześnie heblarkę, spawarkę oraz sprężarkę. Klienci wydają się być bardzo zadowoleni z tego modelu, i tak naprawdę byłby to produkt bez wad, gdyby nie system stabilizacji prądu AVR.

Jak wspominaliśmy wyżej, dobrze jest szukać czegoś w nowszym systemie, czyli np. D-AVR, I-AVR, Cyklokonwekter czy Inwertor. Jednocześnie, im lepsza prądnica, tym mniejsze wahania prądu – patrząc na cenę Hechta obawiamy się, czy jakość podzespołów będzie w tym wypadku zadowalająca.

Niska cena
Duża moc
Głośny
Stary system stabilizacji prądu

Honda EU 10I

Moc [kW]: 1.0 | Waga [kg]: 13 | Pojemność zbiornika [l]: 2.1 | Zużycie paliwa [l/h]: 0.6 | Głośność [dB]: 87

Honda EU 10I to tak zwany agregat walizkowy. Oznacza to, że mamy tu do czynienia z urządzeniem absolutnie mobilnym i wygodnym w transporcie. Jego rozłożenie będzie łatwe dla każdego użytkownika, o nawet najbardziej amatorskich zdolnościach. Z tak niewielkim rozmiarem wiąże się nie tylko lekkość (raptem 13 kilo!) ale i niestety niewielka moc. Raptem 1 kilowat umieszcza Hondę EU 10I na przedostatnim miejscu w naszej stawce. Trzeba jednocześnie podkreślić jedną bardzo ważną rzecz związaną z tym agregatem. Do stabilizacji prądu użyty został w nim inwerter, dzięki czemu to urządzenie będzie bardzo bezpieczne i pewne. Jeśli szukamy więc czegoś w niewielkich gabarytach do drobnych zadań, EU 10I może spełnić nasze wymagania.

Jednak do jakichkolwiek większych wyzwań, takich jak obsługa kilku urządzeń na raz, lepiej znaleźć coś większego. Pochwalić też należy głośność na poziomie 87 dB. Jest to więc nie tylko cichy i mały agregat prądotwórczy, a wręcz najcichszy model ze wszystkich recenzowanych w tym rankingu.

Niewielka waga
Cichy agregat prądotwórczy do domu
Inwerter stabilizujący prąd
Mały agregat prądotwórczy
Wysoka cena jak na taką moc
Niewielka moc znamionowa
Może pracować nieco ponad trzy godziny na jednym zatankowaniu

Honda EM 5500 CXS

Moc [kW]: 5.5 | Waga [kg]: 96 | Pojemność zbiornika [l]: 23.5 | Zużycie paliwa [l/h]: 3.05 | Głośność [dB]: 96

Pośród recenzowanych agregatów ten wyróżnia się mocą. 5,5 kilowatów energii to już naprawdę spory wynik, który zaczyna wykraczać poza amatorskie potrzeby. Przy zasilaniu tego typu nie musimy się martwić o napęd dla naszych elektronarzędzi czy innych urządzeń. Nie jest to jeszcze wystarczająca ilość, by zapewnić napęd dla całego domu, ale w razie awarii albo przerw w dostawie elektryczności Honda EM 5500 CXS może nam bardzo pomóc. Prawda jest jednak taka, że ten model jest piekielnie drogi, i kupi go jedynie osoba, która naprawdę będzie potrzebowała aż 5,5 kilowata.

Dodatkowo, nie jest to urządzenie szczególnie mobilne, gdyż waży aż 96 kilogramów. To raczej sprzęt specjalistyczny, który tutaj zamieszczamy bardziej w charakterze ciekawostki. Warto jeszcze wspomnieć na koniec, że ten model, tak jak wszystkie agregaty prądotwórcze od Hondy, ma gwarancję na 24 miesiące.

Duża moc
Technologia i-AVR stabilizująca prąd
Duże spalanie
Głośny
Bardzo drogi

Rodzaj paliwa

Na rynku agregatów dostępne są urządzenia napędzane na dwa rodzaje paliwa. Wybierać możemy pomiędzy benzyną oraz dieslem. Na co lepiej postawić?

Agregat prądotwórczy benzynowy

Jeżeli chodzi o jednostki benzynowe w agregatach prądotwórczych, to są one tańsze i prostsze konstrukcyjnie od diesli. Pod względem spalania jest ono wyższe od silników wysokoprężnych. Wiele jego elementów odlewanych jest z aluminium, zaś gaźnik napędzający generator prądotwórczy z czasem wymaga coraz większej pielęgnacji oraz czyszczenia. Z perspektywy użytkownika innym problemem może być tzw. falowanie obrotów, czyli niestabilne podawanie prądu przez nasz agregat.

W praktyce oznaczać to będzie nierówną pracę naszych narzędzi lub migotanie żarówek. Pomimo tych wszystkich problemów trzeba powrócić do kwestii najważniejszej – benzynowe jednostki są tanie i proste w budowie. Oznacza to więc, że większość podstawowych agregatów jednofazowych będzie miało właśnie takie jednostki. Jednak nawet jeśli benzynowe silniki uznawane są za trochę bardziej wadliwe, to takie modele jak Honda EU 22i czy też Honda EU 10i są solidnymi markami i w ich jednostkach falowanie obrotów jest zjawiskiem praktycznie niewystępującym. Jeśli będziemy potrzebować czegoś naprawdę dużego, ewentualnie wtedy do gry wkroczy agregat diesel.

agregat prądotwórczy do domu ranking

Agregat prądotwórczy diesel

Jeśli chodzi o silniki wysokoprężne, to trzeba od razu podkreślić że ze względu na ich bardziej skomplikowaną konstrukcję nie stosuje się ich przy agregatach jednofazowych. To bardziej zaawansowane jednostki, które są częstsze w wypadku większych urządzeń, często przeznaczonych do zabudowy. Jeśli konieczne będzie awaryjne zasilanie domu, to jest to dobre urządzenie. Uważa się, że diesel jest rozwiązaniem bardziej wytrzymałym, i będzie w stanie dłużej służyć. Oprócz tego, taka jednostka jest cięższa i bardziej solidna. Najczęściej występuje w kontekście przemysłowym i cechuje się dłuższymi przebiegami pomiędzy naprawami.

Jaki olej do agregatu?

Taka informacja znajdzie się w na stronie producenta lub w instrukcji obsługi konkretnego modelu. Co ważne, takim instrukcjom niestety nie zawsze można ufać. Lepiej jest sprawdzić u producenta konkretnej jednostki silnikowej, niż w instrukcji producenta całego agregatu. Czasami pojawiają się niespójności.

Jednak jeżeli chodzi o agregaty benzynowe, które opisujemy w tym artykule, to najczęściej zalecany jest 10W-30. Reguła jest taka, że olej wymienia się co pół roku lub 100h pracy urządzenia. Oprócz tego, dobrze jest jak najczęściej sprawdzać poziom oleju, by zadbać o odpowiednią konserwację silnika.

Moc agregatów

Przy wyborze odpowiedniego agregatu kierujemy się przede wszystkim mocą. Jak silnego urządzenia będziemy potrzebować? Najłatwiej na to pytanie odpowiedzieć zastanawiając się nad tym, po co będziemy go stosować. Czy będzie to zwykłe amatorskie korzystanie z dodatkowego źródła prądu żeby porobić coś w ogródku? A może wybieramy się na kemping i potrzebne nam będzie coś, co popracuje bez przerwy całą noc? Z kolei ekipy remontowe i budowlane będą szukały czegoś o zdecydowanie większej mocy znamionowej.

Agregat prądotwórczy 2kw

Tak jak pisaliśmy wyżej, agregaty prądotwórcze o przeznaczeniu amatorskim/domowym nie potrzebują bardzo dużej mocy. Spośród opisywanych w rankingu produktów najlepszym agregatem do 2kW jest Honda EU 10I. Moc znamionowa na poziomie 1kW, raptem 13 kilogramów wagi oraz inwerter do stabilizacji prądu sprawiają, że jest to urządzenie łatwe i bezpieczne w obsłudze. Będzie ono w sam raz do zasilenia elektronarzędzi w trakcie drobnego remontu, czy też podczas prac w ogródku lub warsztacie.

Agregat prądotwórczy 5kw

Zastosowań dla agregatu o mocy 5kW jest dużo. Osoby chcące wybrać się na kemping z pewnością otrzymają wystarczającą ilość prądu już z urządzeń generujących jakieś 3-4 kilowaty. Ponadto, prace budowlane także będą potrzebowały trochę większej porcji kilowatów. W naszym rankingu znalazło się kilka generatorów, których moc znamionowa wynosiła około trzech kilowatów. Można tu wyróżnić jeden z najtańszych produktów, czyli Hecht GG 3300. Oprócz tego godna wspomnienia jest Honda EA 3000. Uważamy, że jeżeli potrzeba nam już trochę większego agregatu, to lepiej postawić na coś o sprawdzonej marce. Dlatego z tych dwóch wybralibyśmy Hondę.

Agregat prądotwórczy 10kw

W naszym rankingu znalazła się tylko jedna maszyna o mocy znamionowej przekraczającej 5 kilowatów. Jest to Honda EM 5500 CXS, która dostarczy nam aż 5,5 kilowata prądu. Z taką ilością mocy można zrobić naprawdę dużo, zwłaszcza przy powiększonym zbiorniku paliwa (bo taki właśnie występuje w 5500 CXS). Oprócz tego chwali się kulturę pracy silnika (cichy jak na prawie 12 KM). Oczywiście przeszkodą może być tutaj ogromna cena, niemniej Honda to sprawdzona marka i wydane pieniądze nie pójdą raczej w błoto. Zwłaszcza, jeżeli naprawdę potrzebujemy agregatu, który dostarczy nam aż tyle prądu.

agregaty prądotwórcze opinie

Jak prawidłowo używać agregat prądotwórczy?

Jednym z najczęstszych problemów jakie napotykamy w internecie dotyczą niewłaściwych obliczeń. Ludzie często myślą, że ich agregat wystarczy do napędzenia wielu urządzeń. Niestety często okazuje się, że faktyczna moc znamionowa jest niższa od tej obiecanej przez producenta. Skutkuje to tym, że na przykład nasze elektronarzędzia nie będą w stanie wejść na maksymalne obroty. Dlatego dobrze jest dokonać odpowiednich obliczeń wcześniej, i w pełni uświadomić sobie, jakiej mocy będziemy potrzebować.

Oprócz tego, ważna jest oczywiście konserwacja agregatu. Sprawdzajmy regularnie poziom oleju, by nasza jednostka silnikowa pozostawała w dobrym stanie.

Jaki agregat prądotwórczy na budowę?

Nawiązując do tego, co opisywaliśmy powyżej, myśląc o tym jaki dobrać agregat na budowę powinniśmy skupić się na takim, który dostarczy nam odpowiednią ilość kilowatów. Ergonomia i niskie spalanie muszą wtedy odejść na drugi plan, a zależeć nam powinno przede wszystkim na tym by znaleźć generator prądotwórczy, który zapewni nam nie tylko prąd, ale i różne wyjścia. W ten sposób nasz sprzęt budowlany będzie działać, gdyż podepniemy się ze wszystkimi narzędziami, które akurat będą potrzebne na budowie.

Jaki agregat prądotwórczy do domu?

W wypadku zastosowań domowych zalecamy coś drobniejszego, i być może cichszego tak by można było pracować bez obaw o sąsiadów. Jaki agregat do domu będzie dobry? Rzadko dojdzie do sytuacji w której będziemy potrzebowali więcej niż 2-3 kilowaty mocy. Chyba, że chcemy uzbroić się w generator prądu do domu zabezpieczający nas przed kompletnym brakiem prądu. Jeżeli chcemy zapewnić moc dla całego domostwa, to lepiej postawić na dużo większy generator elektryczny, potencjalnie agregat trzyfazowy, który po prostu zabudujemy. Takie rozwiązanie może być z początku kosztowne, jednak trzeba zauważyć jeszcze jedną rzecz. Maszyny tych gabarytów mają dużo mniejsze spalanie.

Agregat prądotwórczy walizkowy

Dla osób szukających pełnej mobilności zalecamy generator prądotwórczy, który będzie przystosowany do przenoszenia. Dobry rozwiązaniem jest agregat walizkowy. Dzięki ergonomicznej konstrukcji transport urządzeń tego typu jest bardzo łatwy. Wniesienie go nawet kilka pięter do góry nie będzie dużym kłopotem, i tak naprawdę będzie to mogła zrobić jedna osoba. Jeżeli jesteśmy na przykład specjalistami, pracujemy na budowach lub remontach, a może w miejscach gdzie po prostu dostępu do gniazdka nie ma, to warto agregat tego typu mieć na stanie. Pośród tych opisywanych w naszym rankingu można szczególnie wyróżnić dwa modele od Hondy. Są nimi wspomniana kilka akapitów wyżej Honda EU 10i i Eu 22i.

agregat prądotwórczy cena

Jaki agregat prądotwórczy na działkę?

Jeżeli nie posiadamy przyłącza do prądu jako działkowcy potrzebny będzie generator prądu. Agregat prądotwórczy na działkę pozwoli nam na pielęgnację ogrodu. Na przykład kosiarki czy kosy elektryczne będą dużym wyzwaniem wymagającym odpowiedniego zasilania.

Agregat prądotwórczy – cena

Jaka cena za agregat prądotwórczy jest dobra? Oczywiście odpowiedź na tego typu pytanie nie będzie prosta. Uzależniona ona jest tak naprawdę od trzech głównych parametrów które posiada każdy generator elektryczny: mocy znamionowej, konstrukcji oraz marki. Da się kupić małe agregaty prądotwórcze do 2-3 kilowatów, których cena nie przekroczy tysiąca złotych. Oczywiście nie będą to produkty markowe, a raczej urządzenia wyprodukowane w Chinach. Ich jakość i niezawodność będzie pozostawiać wiele do życzenia, dlatego ogólnie mocno odradzamy tego typu zakupy jeżeli planujemy często korzystać z agregatu prądotwórczego. Wspomniane w tym rankingu produkty Hondy to dużo większe wydatki. Budując dom chcemy zapewnić sobie odpowiedni generator prądu. Tak naprawdę ich cena zaczyna się od 2 tyś. złotych i może pójść nawet do parunastu tysięcy. Dodatkowo, większość agregatów występuje w nieporęcznej wersji bez kółek. Taki dodatek to wydatek rzędu kilkuset złotych, zależnie od producenta. Aczkolwiek obejściem tego problemu może być zainstalowanie kółek na własną rękę (i co za tym idzie, na własne ryzyko).

Źródła:

https://www.mojahonda.pl/download/agregaty/Dachy0215.pdf
https://pajm.pl/poradnik-agregaty-pradotworcze-p-2329.html