Przejdź do treści

Najlepsze agregaty malarskie

Ostatnia aktualizacja: 13 lipca 2024

W trakcie remontu najważniejszy jest czas, a dokładniej jego skrócenie. Długotrwałe prace wykończeniowe stają się utrapieniem i powodują wiele stresów. Warto skrócić remont mieszkania o malowanie, z natryskowym agregatem malarskim! Dzięki jego zastosowaniu możemy znacznie zwiększyć wydajność naszej pracy, skracając tym samym czas jej wykonania. Pistolety natryskowe są proste w obsłudze, dlatego mogą korzystać z nich nie tylko fachowcy, ale również domowi majsterkowicze. Nasz zespół przeanalizował informacje na temat tych urządzeń, tworząc ranking najlepszych agregatów malarskich. Zwycięzcą zestawienia został agregat tłokowy firmy Bosch, model PFS 500 E ALL PAINT, którego funkcjonalność i uniwersalność użytkowania, zachwyciła wielu klientów. Sprawdź, czy to model idealny do Twojego remontu lub wybierz inny agregat spośród wymienionych w rankingu! Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze tych urządzeń.

Ranking agregatów malarskich

Bosch PFS 5000 E ALL PAINT

Rodzaj: tłokowy | Moc: 1200 W | Max. wydajność rozpylania: 0,5l/ min | Ciśnienie robocze: 110 Bar | Długość węża: 4m | Waga: 4,8 kg

Agregat malarski Bosch PFS 500 E ALL PAINT okazał się najlepszym urządzeniem w naszym rankingu. System natryskowy PFS 5000 E posiada unikalną funkcję ALL PAINT, która umożliwia nakładanie wszystkich rodzajów farb bez użycia rozpuszczalnika. Malowanie natryskowe stanie się łatwiejsze z agregatem Bosch, dlaczego? Możesz go użyć do wszystkich wodnych lazur do drewna, rzadkich lakierów i bardzo gęstych i lepkich farb ściennych, korzystając z tego samego pistoletu i dyszy. Agregat jest bardzo wydajny, ponieważ jest w stanie rozpylić nawet 0,5 litrów w minutę. Producent wykorzystał system SDS, który pozwala na szybkie i łatwe uzupełnienie farby do litrowego pojemnika. SDS ułatwia również czyszczenie sprzętu po skończonym malowaniu.

Pojemnik na farbę posiada funkcję Constant Feed, która zapewnia stały dopływ farby, nawet, gdy przechylimy agregat do góry nogami. Czterometrowy wąż zapewnia dużą mobilność urządzenia. Agregat malarski Bosch posiada możliwość bezstopniowego ustawiania ilości powietrza do regulacji ilości nakładanej farby. To wysokiej jakości sprzęt dla majsterkowiczów, ale również profesjonalistów.

Technologia ALL PAINT
System SDS
Regulacja ilości nakładanej farby

Dość wysoka cena

Wagner Project Pro 117

Rodzaj: tłokowy | Moc: 550 W | Max. wydajność rozpylania: 0,95 l/ min. | Ciśnienie robocze: 110 Bar| Długość węża: 7,5 m| Waga: 12 kg

Jeśli poszukujesz agregatu malarskiego do malowania natryskowego małych i średnich powierzchni – agregat Wagner Project Pro 117 jest najlepszym rozwiązaniem. Jest to wysokowydajna pompa tłokowa z regulacją materiału przez skok tłoka. Umożliwia bardzo precyzyjne nakładanie różnego rodzaju farb i materiałów szpachlowych bez konieczności wymiany dyszy. Dzięki funkcji Pressure Trac Control możemy w łatwy sposób kontrolować i regulować ciśnienie do rodzaju farby. Pompa tłokowa Wagner umożliwia natrysk lakierów, farb dyspersyjnych i lateksowych, wodo-rozpuszczalnych i tych na bazie rozpuszczalników.

Sam pistolet jest wykonany z wysokiej jakości stali z praktycznymi dyszami, których czyszczenie zajmuje tylko kilka minut. Uchwyt agregatu Wagner posiada dwie stabilne nogi, dzięki którym możemy oprzeć sprzęt o ziemie, nie dźwigając 12 kilogramów razem z pojemnikiem na farbę. Długi wąż zapewnia mobilną pracę, dzięki 7,5 metrowemu zasięgowi. Warto zainwestować w tak dobry sprzęt.

Duża wydajność
Funkcja Pressure Trac Control
Wysokiej jakości pistolet

Dość wysoka cena

Graco Gx Ff

Rodzaj: tłokowy | Moc: 550 W | Max. wydajność rozpylania: 1,25l/ min | Ciśnienie robocze: 207 Bar | Długość węża: 9 m | Waga: 12 kg

Przedstawiamy pompę tłokową do natrysku wykończeniowego Graco Gx Ff, która służy do natrysku bezpowietrznego Pro-X. To niezbędne narzędzie dla profesjonalistów, pozwalające na szybką aplikację materiałów. Agregat Graco zapewnia miękki i kontrolowany strumień natrysku oraz szybkie czyszczenie pistoletu i jego zaworów. Wszystkie modułowe części pompy umożliwiają i ułatwiają konserwację urządzenia. Dopasowany uchwyt zapewnia pełną kontrolę i komfort użytkowania. Agregat posiada lej zsypowy, który łatwo łączy się z urządzeniem natryskowym bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi. Jego objętość wynosi 5,5 litra. Wykonanie z kryzą zapewnia drobniejsze rozpylanie materiału przy niższym ciśnieniu. Niskie ciśnienie ze sferą nieczułości umożliwia osiągnięcie najlepszej jakości wykończenia.

Agregat posiada wymienne końcówki, których zamiana jest prosta i bardzo szybka. W zestawie z agregatem Graco Gx Ff znajdziemy filtr siatkowy pistoletu Easy Out z oczkami w rozmiarze 100, który minimalizuje ryzyko zatkania się końcówki i chroni jej wykończenie. Warto zdecydować się na zakup tego agregatu malarskiego.

Uniwersalność
Szybka aplikacja materiałów
filtr siatkowy Easy Out

Dość wysoka cena

YATO YT-82560

Rodzaj: tłokowy | Moc: 650 W | Max. wydajność rozpylania: 1,1l.min | Ciśnienie robocze: 207 Bar | Długość węża: 7,5 m | Waga: 7 kg

YATO YT-82560 to wysokiej jakości hydrodynamiczny agregat malarski o mocy 650 W i ciśnieniu 207 Bar. Jest wyposażony w 7,5 metrowy wąż, który umożliwia mobilną pracę w dużym zakresie. Urządzenie natryskowe posiada specjalną pompę, która pobiera farbę z dowolnego dozownika, co bardzo poprawia komfort i tempo pracy. Umożliwia to zanurzenie węża w dowolnym pojemniku z farbą, czy szpachlą, bez konieczności wlewania jej do osobnego zbiornika urządzenia. Agregat YATO przeznaczony jest do malowania dużych powierzchni ścian i sufitów. Jest przystosowany do farb akrylowych, lateksowych, emulsji i emalii. Umożliwia szybkie, równomierne i niezwykle wydajne krycie już od położenia pierwszej warstwy materiału. Agregat wyposażony jest w samodzielnie pobierającą farbę pompę.

Z tym urządzeniem możemy malować w pionie, jak i w poziomie. Agregat dzięki wysokiemu ciśnieniu, mocno wbija cząsteczki farby w strukturę ściany, nie powodując zacieków, ani odparzania gładzi, które są typowymi zjawiskami przy malowaniu z pomocą syntetycznych wałków. Urządzenie jest łatwe w obsłudze i konserwacji. Warto je kupić również z uwagi na niewielką cenę.

Mniejsze zużycie farby nawet o 15%
Trwały efekt
Niewielka cena w porównaniu do wysokiej jakości i wydajności

Duży poziom głośności

Dedra DED7410

Rodzaj: membranowy | Moc: 600 W | Max. wydajność rozpylania: 0,35l/ min | Ciśnienie robocze: 110 Bar | Długość węża: 1,6 m | Waga: 3,2 kg

Agregat malarski Dedra DED7410 został zaprojektowany w celu rozpylania lakierów i farb na bazie rozpuszczalników, wody, bejc, substancji ochronnych drewna i gruntujących metal. To sprzęt, który zdecydowanie sprawdzi się podczas średnich i małych projektów, takich jak np. remont mieszkania. Oferuje łatwe i przyjemne malowanie natryskowe ścian i sufitów oraz powierzchni, które są trudne do pokrycia za pomocą tradycyjnych metod wykończeniowych. Agregat posiada funkcję High Volume Low Pressure – HVLP, która zapewnia dużą objętość przy dość niskim ciśnieniu. Z pistoletem natryskowym Dedra szybko i wygodnie pomalujesz każdą powierzchnię bez zacieków. Malowanie natryskowe może być wykonywane w pionie, jak i w poziomie. Agregat umożliwia regulację kształtu strumienia natrysku poprzez zmianę pozycji nakładki z dyszami w pistolecie.

Agregat zasilany jest elektrycznie, jednak nie sieciowo, a akumulatorowo, co daje nam możliwość komfortowej pracy bez zależności od gniazda elektrycznego. Agregat natryskowy Dedra DED7410 to sprzęt, którego nie może zabraknąć przy remoncie Twojego mieszkania!

Funkcjonalność
Funkcja HVLP
Możliwość natrysku w pionie i w poziomie

Duży poziom głośności

Czym jest agregat malarski?

Agregat malarski to nic innego jak funkcjonalne narzędzie do malowania różnego typu powierzchni za pomocą metody natryskowej. Sposób jej działania jest niezwykle prosty. Wystarczy wlać do specjalnego pojemnika farbę, po czym zaaplikować ja na np. ścianę przy pomocy pistoletu. Malowanie agregatem malarskim zdecydowanie przyspiesza wszelkie prace remontowo-malarskie. Malowanie natryskowe jest najlepszym sposobem na pokrycie nierównych, chropowatych powierzchni. Farba jest rozpylana w strumień o określonej przez producenta wysokości i szerokości, w pionie i w poziomie. Dzięki malowaniu natryskowemu osiągamy dużą wydajność nakładania farby bez większych strat.

Agregat malarski hydrodynamiczny

Agregaty do malowania hydrodynamicznego przede wszystkim służą do malowania praktycznie wszystkich typowych powierzchni budowlanych, to jest wszelkich ścian wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków mieszkalnych oraz przemysłowych. Agregat malarski hydrodynamiczny nadaje się do aplikacji farb emulsyjnych, lateksowych, akrylowych bejc, lakierów wodnych i emalii.

Czym jest natrysk hydrodynamiczny?

Natrysk hydrodynamiczny odbywa się przy pomocy specjalistycznego agregatu malarskiego hydrodynamicznego. To bardzo szybka i nowoczesna technologia malowania, która zdecydowanie ułatwia i skraca czas pracy. Oprócz tego daje możliwość uzyskania doskonałego krycia, co gwarantuje nam idealnie gładkie powierzchnie. Malowanie natryskowe polega na sprężeniu farby i natrysku bez użycia powietrza na pokrywane podłoża. Malowanie agregatem malarskim:

 • zmniejsza zużycie farby w porównaniu do malowania przy pomocy wałka lub pędzla;
 • pozwala na pokrycie farbą dużych powierzchni, jak np. konstrukcji stalowych, mieszkań, garaży, hal przemysłowych, sklepów itp.;
 • skraca czas pracy w porównaniu do tradycyjnych metod wykończeniowych;
 • umożliwia malowanie w pionie i w poziomie;
 • jest wygodne, szybkie i bardzo mobilne.
malowanie natryskowe

Kiedy warto zdecydować się na agregat do malowania – zastosowanie

Na zakup agregatu malarskiego można zdecydować się w zasadzie w każdym momencie. Najodpowiedniejszym czasem może okazać się ten, gdy planujemy pomalować dużą powierzchnię. W takim wypadku zastosowanie tradycyjnych metod, takich jak pędzel, czy wałek, mogą okazać się bardzo wymagające, natomiast mało skuteczne i dokładne. Jeśli czeka nas jednorazowe malowanie większej powierzchni, nie opłaca się kupować agregatu malarskiego. Istnieje wiele firm, które wypożyczają tego typu sprzęt. Do czego przyda nam się agregat hydrodynamiczny?

 • Do pomalowania ścian wewnątrz i na zewnątrz budynku;
 • Do różnorodnych prac remontowych, takich jak tynkowanie, czy szpachlowanie;
 • Do pomalowania i lakierowania drewnianych elementów.

Rodzaje agregatów malarskich

Przy zakupie agregatu malarskiego, bardzo ważne jest dopasowanie jego wielkości i udogodnień. Agregat hydrodynamiczny można zakupić w wielu opcjach i rodzajach. Urządzenia te dzieli się ze względu na ich budowę, zastosowanie, rodzaj napędu i rodzaj zasilania. Agregaty do malowania dzielą się na:

 • agregaty tłokowe;
 • agregaty membranowe;
 • agregaty tłokowe elektryczne;
 • agregaty do malowania z napędem mechanicznym;
 • agregaty hydrauliczne.

Co wyróżnia poszczególne z nich i jaki jest ich zastosowanie w praktyce?

Agregat malarski tłokowy

Malarski agregat tłokowy jest profesjonalnym narzędziem, o dużej wydajności i wielu możliwościach. Zazwyczaj wyposażony jest w płytki sterujące przepływem farby. Nieskomplikowana budowa tłoka, umożliwia podawanie gęstszych farb bez najmniejszego wysiłku. Agregaty tłokowe wyróżnia większa wydajność i szerokie spektrum zastosowań. Ich konstrukcja pozwala na nanoszenie nawet 6l/min, dzięki czemu są tak chętnie wykorzystywane, jako agregaty szpachlarskie, do gęstszych farb i tynków. Szerokie zastosowanie i większa wydajność, może wiązać się z droższym zakupem i eksploatacją tego urządzenia.

Agregat malarski membranowy

Agregat malarski membranowy nie posiada zbędnej elektroniki, a jego konstrukcja jest zdecydowanie prostsza od agregatów tłokowych. Agregaty membranowe umożliwiają malowanie na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Zapewnia to lepszy stosunek ceny do jakości tych urządzeń. Agregaty membranowe można kupić w atrakcyjnej cenie, a koszt ich eksploatacji nie jest zbyt wysoki.

Elektryczne agregaty malarskie

Wiele osób zastanawia się, jaki kompresor do malowania będzie dla nich najlepszy – elektryczny, czy spalinowy? Wyjaśniamy, że warto dopasować rodzaj zasilania do rodzaju swojej pracy. Jeśli planujemy remont wewnątrz budynku, najlepiej sprawdzi się elektryczny agregat malarskie, ponieważ nie produkuje spalin. Jego jedynym minusem jest zależność od źródła zasilania, co może być problematyczne na pierwszych etapach budowy, gdy może być problem z dostępem do prądu. Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na długość kabla, aby jak najbardziej dopasować ją do powierzchni naszej pracy.

jaka dysza do gęstej farby

Spalinowe agregaty malarskie

Malowanie agregatem spalinowym może okazać się bardziej wydajne, jednak tego typu urządzenie posiada więcej wad, niż zalet. Zacznijmy od tego, że wytwarza wiele spalin, które są szkodliwe dla środowiska i naszego zdrowia, dlatego możemy korzystać z niego wyłącznie na świeżym powietrzu. Dodatkowo, agregaty malarskie spalinowe są głośne i mają ciężką, bardziej skomplikowaną budowę. Ich zastosowanie lepiej sprawdzi się w rękach profesjonalistów do pokrycia farbą lub szpachlą większych powierzchni. Agregaty elektryczne są zdecydowanie bardziej uniwersalne.

Jaki agregat malarski wybrać – tłokowy czy membranowy?

Agregaty tłokowe posiadają o wiele więcej zastosowań, niż agregaty malarskie membranowe. Urządzenia tłokowe charakteryzuje również większa wytrzymałość i wydajność, jednak warto dopasować taki sprzęt wyłącznie do naszych możliwości i zastosowań. Jeśli planujemy niewielki remont, agregat tłokowy może być dla nas zbyt dużym wydatkiem.

Agregat malarski – jaka dysza do jakiej farby?

Dysze do agregatów malarskich posiadają specjalne, trzycyfrowe oznakowanie, które informuje nas o kilku ważnych kwestiach. Dwie ostatnie cyfry oznaczają grubość otworu dyszy w calach. Jaka dysza do gęstej farby? Rynek dysz jest bardzo rozbudowany, dlatego ciężko jest stwierdzić, dokładną szerokość otworu dyszy dla danej farby. Im grubszy otwór, tym gęstszym i bardziej lepkim materiałem możemy wykonywać malowanie natryskowe. Ta sama liczba dwucyfrowa oznacza również maksymalną wydajność agregatu malarskiego. Pierwsza cyfra na dyszy, informuje nas o kącie natrysku. Wyznacza szerokość pasa natrysku po pomnożeniu przez 5. Posługując się przykładem, możemy dowiedzieć się, że dysza o numerze 415, informuje nas o 20 centymetrowej szerokości natrysku.

Na co zwrócić uwagę kupując zestaw natryskowy?

Kompresor do malowania natryskowego występuje w bardzo szerokiej ofercie, co umożliwia dopasowanie odpowiedniego modelu do własnych potrzeb. Niezależnie od parametrów, które są bardzo różnorodne – wszystkie agregaty do malowania są tak samo skuteczne i efektywne, przyspieszając każdą pracę związaną z malowaniem, tynkowaniem, czy szpachlowaniem. Pompa do malowania spełni swoją funkcję tylko wtedy, gdy będzie dopasowana do konkretnych potrzeb użytkownika. Warto postawić na sprawdzonych i znanych producentów, którzy charakteryzują się największym doświadczeniem i wysoka jakością urządzeń. Odpowiedni wybór urządzenia do malowania natryskowego, z pozoru może wydawać się trudny, jednak wystarczy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kryteriów.

Agregat do malowania ścian przeznaczony jest przede wszystkim dla firm remontowo-wykończeniowych, które zużywają setki litrów farb w miesiącu, jednak nie jest to powód, dla którego nie warto kupować tego urządzenia do własnego użytku. Wybór najlepszego agregatu powinien zależeć przede wszystkim od rodzaju materiału, którym będziemy wykonywać natrysk. Kupując agregat, warto zwrócić uwagę na wielkość dyszy malarskiej, aby dobrać do niej rodzaj użytkowanej farby i kąt natrysku. Wydajność agregatu to kolejny bardzo istotny element. Określa ilość przepływu farby w ciągu jednej minuty pracy.

malowanie agregatem

Polecani producenci agregatów malarskich

Rynek agregatów malarskich jest bardzo rozbudowany, jednak istnieje czołówka najczęściej wybieranych producentów, którym zdecydowanie warto zaufać. Mowa tu o firmie Wagner, Graco i Titan. Co wyróżnia agregaty malarskie konkretnych marek?

Agregat malarski Wagner

Agregaty malarskie Wagner wyróżniają się wysoką wydajnością. Marce zaufało już tysiące klientów, a liczba wciąż się zwiększa ze względu na bardzo wysoką jakość proponowanych przez producenta produktów. Agregat do malowania Wagner wyróżnia się niską ceną i nieskomplikowaną obsługą. Zdecydowanie warto w niego zainwestować, aby cieszyć się idealnie gładkimi ścianami i profesjonalnym efektem natrysku.

Agregat malarski Graco

Agregat do malowania natryskowego firmy Graco jest wysokiej jakości urządzeniem, przeznaczonym do wykonywania natrysku wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Posiada niskie koszty eksploatacyjne, a jego obsługa jest prosta i bardzo intuicyjna. Agregaty Greco są najchętniej wybierane, głównie ze względu na wysoką wydajność i niską cenę.

Agregat malarski Titan

Agregaty malarskie firmy Titan to świetny wybór do malowania farbami akrylowymi, lateksowymi i emulsyjnymi. Są łatwe w transporcie, a zasięg ich działania umożliwia malowanie trudno dostępnych miejsc i chropowatych powierzchni. To urządzenia o niewielkiej cenie, za to dużej wydajności i docenianej przez klientów jakości, która z roku na rok jest udoskonalana.

Czyszczenie i konserwacja agregatu

Urządzenie do malowania natryskowego jest wysoko zaawansowane, dlatego po każdym malowaniu, należy je dokładnie wyczyścić. Chyba nie musimy tłumaczyć, że odpowiednia konserwacja wydłuża żywotność naszego agregatu… Czyszczenie agregatu malarskiego polega na dokładnym usunięciu resztek farby, która zalega w wężu, pistolecie i jego zaworach. Czyszczenie najlepiej jest wykonywać przy pomocy specjalnego płynu, który świetnie sprawdzi się w usuwaniu resztek. Płyn poza dokładnością czyszczenia posiada również funkcje zabezpieczające przed zamarzaniem i starzeniem się gumowych uszczelek. Konserwację można wykonywać również z pomocą preparatów konserwujących, z substancjami antykorozyjnymi.

Źródła:
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/agregat-malarski-jak-wybrac-jaki-najlepszy/12374/
https://www.mgprojekt.com.pl/blog/agregat-malarski/
http://hobbydom.pl/jak-konserwowac-i-czyscic-agregat-malarski/