Przejdź do treści

Najlepsze dmuchawy i odkurzacze do liści

Ostatnia aktualizacja: 3 listopada 2020

Jesień to piękna pora roku. Kolorowe drzewa, pomarańczowe słońce i klimatycznie opadające liście. Niestety jeszcze przed nadejściem zimy należy pozbierać bałagan, który zafundowała nam jesień, a robienie tego ręcznie lub przy pomocy grabi, może przyprawić nas o ból głowy… Na szczęście uratować nas może dmuchawa do liści i odkurzacz ogrodowy, które znacznie skrócą czas naszej pracy i zapewnią wygodne sprzątanie. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie najlepszych dmuchaw i odkurzaczy do liści. Na pierwszym miejscu znalazła się uniwersalna dmuchawa i odkurzacz ogrodowy w jednym Stiga SBL 327 V, z którą możemy szybko zapomnieć o czasochłonnym sprzątaniu grabiami, czy miotłą. Udało nam się zebrać najważniejsze informacje na temat najlepszych urządzeń i opisaliśmy je w artykule, który znajduje się poniżej. Sprawdź, czy w rankingu znajduje się idealna dmuchawa lub odkurzacz do Twojego ogrodu! Zapraszamy do lektury!

Stiga SBL 327 V

Waga: 4,8 kg | Rodzaj zasilania: spalinowe | Moc: 800 W | Prędkość przepływu powietrza: 72 m/s | Funkcja rozdrabniania: nie | Funkcja zasysania: tak | Poziom hałasu: 109 dB

Koniec z czasochłonnym grabieniem i zamiataniem ogrodu, podjazdu i chodnika! Przedstawiamy najlepszą maszynę do sprzątania okolic Twojego domu i jest nią kompaktowa dmuchawa spalinowa Stiga SBL 327 V. To wielofunkcyjne urządzenie, które posiada możliwość przełączenia systemu na tryb odkurzacza ogrodowego. Czy to nie wspaniałe? W zestawie znajdziemy worek na odpady o pojemności 55 litrów, co pozwoli nam na wciągnięcie zanieczyszczeń i liści z większej powierzchni. Worek posiada suwak, który znacznie ułatwia jego opróżnianie. Funkcja odkurzacza w modelu Stiga, nie posiada rozdrabniacza. Urządzenie posiada wyprofilowany i wygodny uchwyt, dzięki czemu nawet długotrwała praca nie sprawi nam dyskomfortu.

Wyposażone jest w ręczny rozrusznik i dźwignię, pozwalającą na zablokowanie spustu na pożądanym poziomie mocy. Dmuchawa oczyszcza powierzchnię z prędkością 460 m3/h. Dużą zaletą maszyny do sprzątania liści Stiga jest system antywibracyjny, który z pewnością chroni stawy operatora. Stiga SBL 327 V to urządzenie niezwykle wydajne i skuteczne. Warto je mieć w domowym asortymencie.

Możliwość przełączenia trybu na odkurzacz ogrodowy
Duża wydajność
System antywibracyjny

Wysoki poziom hałasu

Stihl BGA 56

Waga: 3,91 kg | Rodzaj zasilania: akumulatorowe | Moc: 36 V | Prędkość przepływu powietrza: 54 m/s | Funkcja rozdrabniania: nie | Funkcja zasysania: nie | Poziom hałasu: 91 dB

Dmuchawa akumulatorowa Sithl BGA 56 to drugie najczęściej wybierane urządzenie, które znajduje się w naszym rankingu. Jest przeznaczona dla osób, które zajmują się pielęgnacją terenów, w których wymagana jest cisza. To kompaktowe i lekkie urządzenie, wyposażone w litowo-jonowy akumulator o mocy 36 V. Akumulator ten pasuje do wszystkich urządzeń z serii Compact, co daje nam większą oszczędność i możliwości zakupu różnego sprzętu. Na pełnym naładowaniu, możemy pracować nawet kilka godzin. Dmuchawa Stihl posiada regulowaną na długość rurę wylotową, która daje się dopasować do wzrostu jej operatora. Maszyna do sprzątania liści jest kompaktowa i bardzo cicha, co jest jej największą zaletą. Maksymalna wydajność jej turbiny wynosi 750 m3/h. Model posiada opcję regulowania rury wylotowej, co ułatwia dopasowanie urządzenia do wzrostu operatora.

Akumulator dmuchawy Stihl może znajdować się w dwóch pozycjach. W pierwszej (nieroboczej) może być zamocowany, jednak niepodłączony, natomiast w drugiej pozycji – gotowy do pracy. Wygodny uchwyt absorbuje część wibracji, co zapewnia łatwą, bezpieczną i przyjemną pracę nawet przez kilka godzin. Warto zakupić dmuchawę akumulatorową Stihl BGA 56!

Cicha praca
Kompaktowa budowa
Wydajny akumulator

Brak funkcji zasysania

Bosh Als25

Waga: 4,4 kg | Rodzaj zasilania: akumulatorowe | Moc: 2500 W | Prędkość przepływu powietrza: 53 m/s | Funkcja rozdrabniania: tak | Funkcja zasysania: tak | Poziom hałasu: 91 dB

Dmuchawa z funkcją odkurzacza ogrodowego Bosch Als25 znalazła się na podium naszego rankingu nie bez przyczyny. Model jest jedną z najczęściej kupowanych dmuchaw ogrodowych tej marki. Jest wielofunkcyjny, ponieważ można przełączyć go na tryb odkurzacza ogrodowego. Urządzenie w swoim zestawie posiada worek, który łatwo się montuje i opróżnia. Worek ma 45 litrów i zamek błyskawiczny, który zdecydowanie pomaga w szybkim opróżnianiu. Bosh Als25 posiada ergonomiczne uchwyty, które gwarantują równomierny rozkład wagi i zwiększają komfort użytkowania. Model posiada wbudowany rozdrabniacz, który pracuje z wydajnością 10:1, pozwalając na dłuższą pracę i rzadsze opróżnianie worka na odpady.

Dużą moc silnika zwiększa wydajność dmuchawy do 800 m3/h. Dzięki regulowanej prędkości nadmuchu, jesteśmy w stanie z łatwością posprzątać sklejone i wilgotne liście. Miękki pas na ramię uprzyjemnia pracę operatora i nie doprowadza do bólu ramion, czy barków. Bosh Als25 to sprzęt wart swoich pieniędzy.

Funkcja odkurzacza
Pojemny worek na odpady
Wbudowany rozdrabniacz

Brak regulacji rury

NAC Vbe320-Fs-J

Waga: 2,5 kg | Rodzaj zasilania: elektryczne, sieciowe | Moc: 3200 W | Prędkość przepływu powietrza: 52,1 m/s | Funkcja rozdrabniania: tak | Funkcja zasysania: tak | Poziom hałasu: 99 dB

NAC Vbe320-Fs-J to unikalny odkurzacz ogrodowy, z którym bez problemu posprzątasz taras, podjazd, chodnik i powierzchnie ogrodowe, na których zalegają nie tylko liście, ale również inne odpady ogrodnicze. Model wyposażony został w niezwykle wydajny silnik o mocy 3200 W, który z łatwością radzi sobie nawet z dużą ilością zanieczyszczeń i odpadów. Maszyna w swoim zestawie posiada duży worek na odpady, o pojemności 40 litrów. Worek posiada suwak, który ułatwia jego szybkie opróżnianie. Model odkurzacza NAC, dzięki funkcji rozdrabniacza, zbiera liście i rozdrabnia je, zmniejszając ich objętość w worku nawet 10:1, co jest ogromną zaletą. Zmielone odpady zdecydowanie łatwiej się rozkładają i mogą zostać użyte na kompost.

Ergonomiczny uchwyt równomiernie rozkłada niewielką wagę urządzenia, w dodatku niwelując wszelkie wibracje. Jest to bardzo ważne dla bezpieczeństwa i komfortu operatora odkurzacza. Prędkość przepływu powietrza to nawet 250 km/h! Warto zainwestować w sprzęt NAC do swojego ogrodu i nie tylko!

Wielozadaniowy
Wydajny silnik
Niewielka waga

Brak regulacji długości rury

Makita DUB184Z

Waga: 3 kg | Rodzaj zasilania: akumulatorowe | Moc: 18 V | Prędkość przepływu powietrza: 52,1 m/s | Funkcja rozdrabniania: nie | Funkcja zasysania: nie | Poziom hałasu: 91 dB

Dmuchawa akumulatorowa Makita DUB184Z to sprzęt, którego z pewnością nie może zabraknąć w Twoim ogrodzie! Zasilana jest akumulatorem o mocy 18 V, co zdecydowanie zmniejsza poziom hałasu i prowadzi do zerowej emisji zanieczyszczenia powietrza. To szczególnie ważne parametry, ponieważ w wielu miejscach użyteczności publicznej wymagany jest niski poziom hałasu i zanieczyszczeń. Obroty dmuchawy regulowane są przy pomocy spustu włącznika. Specjalna dźwignia pozwala na jego zablokowanie w celu regulacji odpowiedniej dla operatora mocy. Urządzenie ma ergonomicznie zaprojektowany uchwyt, który niweluje wszelkie wibracje, zapewniając tym samym komfort i bezpieczeństwo operatora.

Dmuchawa Makita świetnie radzi sobie na większych powierzchniach, dzięki wysokiej skuteczności i dużej prędkości przepływu powietrza. Z łatwością usypiesz nią kupki, które będziesz mógł wciągnąć przy pomocy odkurzacza ogrodowego tej samej lub innej marki. Na pewno warto zainwestować w dmuchawę Makita DUB184Z, aby cieszyć się czystym ogrodem i okolicą naszego domu.

Niski poziom hałasu
Zerowa emisja spalin
Regulacja mocy

Brak funkcji odkurzacza

Dmuchawa do liści a odkurzacz – różnice

Wydaje się, że dmuchawy do liści i odkurzacze do liści są dokładnie tym samym i służą do takich samych zadań. Oczywiście jest to błędne, ponieważ mimo podobnego celu, oba urządzenia wykorzystuje się w nieco inny sposób. Podstawową różnicą między dmuchawą a odkurzaczem jest kierunek, w którym porusza się ich powietrze. Dmuchawa ogrodowa przyda się podczas wstępnego porządkowania działki. Z łatwością usuniemy suche liście na stosy, by następnie wciągnąć je odkurzaczem do liści lub posprzątać ręcznie. Dmuchawa do liści wykorzystywana jest również w przestrzeni publicznej do sprzątania zalegającego na chodnikach kurzu, piachu i pyłu. Odkurzacze ogrodowe są wykorzystywane zazwyczaj w drugim etapie jesiennych porządków ogrodu. Umożliwiają całkowite wciągnięcie liści i piachu, z których wcześniej za pomocą dmuchawy ogrodowej usypaliśmy kupki.

Kiedy przyda się dmuchawa a kiedy odkurzacz ogrodowy?

Dmuchawa, jak i odkurzacz do liści zdecydowanie przydadzą się jesienią do ogrodowych prac sprzątających. Dzięki ich pomocy, oszczędzimy sobie wielogodzinne grabienie i zbieranie liści do worków.

Odkurzacz do liści a kamienie

Odkurzacze do liści są w stanie zebrać wszystkie liście z jesiennych opadów. Wszystkie zebrane zanieczyszczenia trafiają do worka lub specjalnego pojemnika, który po zapełnieniu, możemy z łatwością opróżnić. Na rynku można spotka również modele z funkcją rozdrabniacza, która pozwala na zmniejszenie objętości zebranych odpadów. Należy mieć jednak na uwadze, że rozdrabniacz nie poradzi sobie ze żwirem i kamieniami, dlatego warto trzymać nasz sprzęt z daleka od tego typu miejsc.

Dmuchawa do liści – rodzaje dostępne na rynku

Jesień to szczególny okres, w którym spadające z drzew liście, zanieczyszczają ulice i nasze ogrody. W tym czasie wiele osób zajmuje się porządkami, aby ogród był dobrze przygotowany na zimę. Grabienie liści na dużych powierzchniach może być bardzo uciążliwe, dlatego warto zdecydować się na urządzenie, które ułatwi nam całą pracę. Świetnym rozwiązaniem może okazać się dmuchawa do liści, jednak na rynku znajdziemy jej kilka rodzajów. Czym różni się dmuchawa do liści spalinowa, dmuchawa do liści elektryczna i dmuchawa do liści akumulatorowa? Do czego wykorzystać poszczególną dmuchawę i jak poszczególne rodzaje wpływają na wydajność naszej pracy?

dmuchawa do liści spalinowa

Dmuchawa spalinowa

Dmuchawa spalinowa do liści cieszy się dużą popularnością, głównie ze względu na jej największą wydajność. Z reguły wykorzystywana jest do oczyszczania dużych działek. Dmuchawy spalinowe są dużo głośniejsze, ponieważ wyposażone są w silniki spalinowe. Dlatego też podczas ich używania, zaleca się ubieranie nauszników przeciwhałasowych. Mówi się, że im większy silnik, tym większa moc dmuchawy spalinowej, co zdecydowanie sprawdza się w praktyce.

Dmuchawa elektryczna – sieciowa

Dużą popularnością cieszy się również dmuchawa elektryczna, która jest zdecydowanie tańsza od dmuchawy spalinowej. Jej plusem jest niski poziom hałasu, jednak w odróżnieniu od dmuchawy spalinowej jest mniej wydajna. Jest zasilana sieciowo, co oznacza, że uzależniona jest od źródła prądu. Dla wielu osób jest to duży minus, szczególnie, gdy mają do posprzątania duży teren. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na długość kabla, aby wystarczył na całą powierzchnię ogrodu. Dmuchawy sieciowe są dość lekkie, co jest spowodowane brakiem akumulatora i zbiornika na paliwo. Jest to z pewnością najlżejszy rodzaj na rynku.

Dmuchawa akumulatorowa

Dmuchawy akumulatorowe mają bardzo pozytywną opinię na rynku, jednak ich cena jest równie wysoka, jak w przypadku dmuchaw spalinowych. Urządzenie posiada wbudowany akumulator, który zwiększa wydajność i powierzchnie wykonywanej pracy. Jest to sprzęt bardzo mobilny, jednak stosunkowo ciężki. Jego efektywność jest zależna od mocy akumulatora.

Odkurzacze do liści – rodzaje ze względu na zasilanie

Odkurzacze ogrodowe to niewielkie urządzenia, które nosi się na ramieniu lub mocuje do specjalnych szelek. Wyposażone są w długą rurę, odpowiedzialną za wciąganie liści i drobnych odpadków do płóciennego worka, zawieszonego pod odkurzaczem. Tak jak w przypadku dmuchaw do liści, odkurzacze posiadają kilka rodzajów, ze względu na swoje zasilanie.

Odkurzacz do liści spalinowy

Odkurzacz spalinowy do liści cechuje się największa mocą, dzięki czemu sprawdzi się na dużych powierzchniach. Jego dużym plusem jest mobilność, ponieważ nie ogranicza go kabel, ani zależność od miejsca zasilania. Niestety silnik z wbudowanym zbiornikiem paliwa, znacząco wpływa na wagę urządzenia oraz częstą konserwację jego części. Dodatkowo odkurzacz ogrodowy wydziela wiele szkodliwych dla środowiska spalin i wytwarza sporo hałasu.

Elektryczny odkurzacz do liści

Odkurzacz ogrodowy sieciowy to urządzenie lekkie i poręczne. Znacznie wydłuża to czas naszej pracy, ponieważ nie męczymy się podczas noszenia na ramieniu, czy szelkach. Musimy jednak liczyć się z tym, że nasza praca ograniczona jest kablem i całkowicie zależna od źródła zasilania. Dlatego inwestując w sieciowy odkurzacz do iści należy dobrze przemyśleć długość przedłużacza, aby móc dotrzeć w każdy zakątek ogrodu.

odkurzacz ogrodowy spalinowy

Odkurzacz do liści akumulatorowy

Odkurzacz akumulatorowy jest zdecydowanie cięższy i większy od odkurzacza sieciowego i spalinowego. Wynika to z obecności akumulatora. Jego zaletą jest mobilność i bardzo duża wydajność pracy, jednak jego eksploatacja jest dość uciążliwa. Kupując odkurzacz na akumulator należy zwrócić szczególną uwagę na czas ładowania i czas pracy narzędzia. Najlepsze odkurzacze akumulatorowe działają przy pełnym naładowaniu około 3 godziny, co pozwala na odkurzenie nawet dużego ogrodu.

Jaki sposób zasilania jest najlepszy?

Sposób zasilania, który wybierzemy do naszych dmuchaw i odkurzaczy do liści, powinien być dopasowany do naszych potrzeb, wielkości ogrodu i dostępu do źródła zasilania. Dla osób z małym ogrodem, całkowicie wystarczający może okazać się sprzęt sieciowy, natomiast w przypadku dużych powierzchni spalinowy i akumulatorowy. Jeśli zależy nam na niewielkim hałasie – zdecydowanie nie wybierajmy dmuchaw i odkurzaczy spalinowych. Przed zakupem odpowiedniego urządzenia, należy poznać sposób działania każdego z nich i wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym indywidualnym oczekiwaniom.

Worek do odkurzacza ogrodowego – co należy wiedzieć?

Na rynku spotkamy się z różnymi pojemnościami worków na liście, jednak ich wybór powinien zależeć od wielkości prac, które chcemy wykonać. Wiadome jest to, że każdy chce wykonać pracę jak najszybciej, bez pauz na opróżnianie. Dlatego też polecamy zakupić jak największy worek, czyli co najmniej 40 litrowy. Pozwoli to na komfortowe posprzątanie nawet dużego ogrodu z liści i odpadów.

Przydatna funkcja rozdrabniania liści

Odkurzacz do liści spalinowy z rozdrabniaczem to urządzenie, które rozdrabnia wessane do worka liście na małe kawałeczki. Taka funkcja zdecydowanie ułatwia pracę, ponieważ zmniejsza objętość odpadków i umożliwia wciągnięcie większej ilości. Ponadto, nie musimy tak często opróżniać worka. Warto również wiedzieć, że rozdrobnione liście szybciej się rozkładają.

A może 2 w 1? Odkurzacz ogrodowy z funkcją dmuchawy

Na rynku znajdziemy również urządzenia 2 w 1, które łączą funkcje dmuchawy i odkurzacza. To świetny wybór, który daje dużą wygodę użytkowania i oszczędność pieniędzy. Tego typu urządzenia posiadają zazwyczaj dwie rury, w których zmienia się kierunek ciągu powietrza w zależności od potrzeby użycia.

dmuchawa spalinowa

Na co zwrócić uwagę przed zakupem dmuchawy/odkurzacza do liści?

Przed zakupem dmuchawy do liści oraz odkurzacza ogrodowego, należy zwrócić uwagę na podobne parametry, które mają ogromny wpływ na wydajność i komfort naszej pracy. Najważniejsze/ sza w wyborze sprzętu do naszego ogrodu jest:

 • masa urządzenia;
 • rodzaj zasilania: spalinowe, elektryczne sieciowe lub akumulatorowe;
 • moc;
 • prędkość przepływu powietrza;
 • objętość przepływu powietrza w odkurzaczach do liści;
 • pojemność worka na odpady (w przypadku odkurzacza do liści);
 • pojemność zbiornika na paliwo (w przypadku urządzeń spalinowych);
 • wydajność akumulatora w odkurzaczach/ dmuchawach akumulatorowych;
 • obecność rozdrabniacza w odkurzaczach ogrodowych;
 • długość kabla w przypadku urządzeń sieciowych.

Na jakie marki warto zwrócić uwagę kupując dmuchawę/odkurzacz do liści?

Na rynku spotkamy wielu producentów dmuchaw i odkurzaczy do liści, którzy słyną z najwyższej jakości i wydajności swojego sprzętu. Poniższe firmy są godne polecenia:

Dmuchawy do liści:

 • dmuchawa do liści Stihl;
 • dmuchawa spalinowa Stihl;
 • dmuchawa do liści Husqvarna;

Odkurzacze ogrodowe:

 • odkurzacz do liści Stihl;
 • odkurzacz do liści Bosch;
 • odkurzacz do liści Makita;
 • odkurzacz do liści Nac;
 • odkurzacz do liści Gardena.

Źródła:
https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/maszyny-ogrodnicze/odkurzacze-do-lisci/odkurzacze-do-lisci.html
http://www.e-ogrodek.pl/a/dmuchawa-czy-odkurzacz-do-lisci-co-wybrac-i-na-co-zwrocic-uwage-20301.html
https://fajnyogrod.pl/porady/dmuchawa-do-lisci-rodzaje-opinie-ceny-polecane-marki-i-modele/