Przejdź do treści

Najlepsze grzejniki łazienkowe

Ostatnia aktualizacja: 14 marca 2021

Wybór odpowiedniego grzejnika do łazienki, stanowi niemały problem. Grzejnik łazienkowy drabinkowy, czy standardowy kaloryfer w łazience? Grzejnik łazienkowy czarny, czy biały? Jaka powinna być moc grzejnika na m2? Jakie są ceny grzejników? Te i inne pytania zadają sobie osoby, które stoją przed zakupem odpowiedniego urządzenia do swojej łazienki. Dokonując wyboru, należy wziąć pod uwagę nie tylko zewnętrzny wygląd kaloryfera, czy jego kolor, ale również jego trwałość, solidność i to w jakim stopniu konkretny model spełnia swoją rolę. Dobór grzejnika łazienkowego powinien upierać się przede wszystkim na tym, czy będzie on w stanie ogrzać całą łazienkę. Jakie cechy powinny posiadać kaloryfery do łazienki? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule poniżej!

Nasi specjaliści zebrali wszystkie najważniejsze informacje, którymi powinieneś się kierować. Na podstawie zebranej wiedzy, udało nam się stworzyć unikalne zestawienie najlepszych grzejników łazienkowych. Jego zwycięzcą został model Terma Easy 640×200, który wyróżnia się swoją nowoczesnością i zarazem prostą bryłą. Dowiedz się, czy nada się do Twojej łazienki lub wybierz odpowiednio, sugerując się innymi produktami z listy!

Ranking grzejników łazienkowych

Terma Easy 640×200

Rodzaj: dekoracyjny | Wymiary: 640×200 | Czynnik grzewczy: woda, prąd | Podłączenie: 4 otwory z gwintem wewnętrznym ½” | Ciśnienie robocze: 8 Bar | Temp. max.: 95oC

Jeśli poszukujesz klasycznego grzejnika o nowoczesnym wyglądzie, mamy dla Ciebie rozwiązanie! Kaloryfer łazienkowy Terma Easy 640×200 to uniwersalny model, który dzięki swoim kwadratowym profilom, idealnie wpisuje się w aktualne trendy. Jest niezwykle funkcjonalny, jednak to nie przeszkadza mu być pięknym detalem ściennym, który nadaje pomieszczeniu wyjątkowy charakter. Terma Easy to odpowiedź na poszukiwanie rozwiązań do nowoczesnego wnętrza. Grzejnik dostaniemy w wersji wodnej, wodno-elektrycznej i tylko elektrycznej.

Dużą zaletą tego kaloryfera jest ogromny wybór kolorystyczny, dzięki czemu bez najmniejszego trudu, dopasujemy go do stylistyki naszej łazienki. Wymiary grzejnika Easy, czyli 640 cm x 200 cm można zaliczyć do tych uniwersalnych. Jest to najczęściej wybierany model spośród wszystkich wymienionych. Z uwagi na jego dobrą konstrukcję, można na nim powiesić świeżo wyprane ubrania lub ręczniki. Taka drabinka do łazienki jest bardzo funkcjonalna i stanowi ciekawy dodatek do wnętrza. Model nie jest z najwyższej półki cenowej, jednak może pochwalić się bardzo pozytywnymi opiniami na temat jego jakości i trwałości.

Funkcjonalność (drabinka łazienkowa)
Nowoczesny, bardzo atrakcyjny wygląd
Wysokiej jakości wykonanie
Według opinii: problematyczna instalacja grzejnika

Instal Projekt Afro New 1800×280

Rodzaj: dekoracyjny | Wymiary: 1800×280 | Czynnik grzewczy: woda | Podłączenie: dolne typu D50 | Ciśnienie robocze: 7 Bar | Temp. max.: 95oC

Na drugim miejscu naszego rankingu musiał znaleźć się łazienkowy grzejnik Instal Projekt Afro New 1800×280. Jego konstrukcja jest neutralna, a tym samym piękna, ponieważ idealnie wtapia się w przestrzeń nadając jej dyskretnego smaku. Sprzęt został pokryty wysokiej jakości farbą, która została bardzo dokładnie rozprowadzona w każdy zakątek kaloryfera, dzięki czemu nie odpryskuje pod wpływem wilgoci i wysokiej temperatury. Wysokiej jakości materiał, z którego został wykonany, niweluje ryzyko wystąpienia korozji, co sprawia, że nasz grzejnik łazienkowy dobrze wygląda przed bardzo długi czas.

Produkt jest jednak mało wydajny w dużej łazience. Mimo to cieszy się bardzo dużą popularnością i jest chętnie wybierany przez konsumentów. Sprzęt ten niewiele waży, a co ważne – jego montaż jest niezwykle prosty. Posiada dolne podłączenie typu D50, które przyłącza się do centralnego ogrzewania. Kaloryfer do łazienki Instal Projekt Afro New 1800×280 można dostać w 37 propozycjach kolorystycznych, które zostały dokładnie dostosowane do wzornictwa i kolorystyki dostępnych na rynku materiałów wykończeniowych, dzięki czemu na pewno uda nam się dopasować odpowiedni do stylu naszej łazienki. Sprawdź, czy ten model kaloryfera, sprawdzi się u Ciebie w domu!

Eleganckie wzornictwo i smukła forma
Prostota montażu i instalacji
Duży wybór kolorystyczny
Mała wydajność w dużej łazience

Purmo Elato 830×450

Rodzaj: dekoracyjny | Wymiary: 830×450 | Czynnik grzewczy: woda | Podłączenie: od dołu, 4 otwory z gwintem wewnętrznym ½” | Ciśnienie robocze: 4 Bar | Temp. max.: 110oC

Grzejnik łazienkowy Purmo Elato 830×450 to połączenie modnego wzornictwa i bardzo dobrego wykonania. Nietypowa forma, która opiera się na elementach płaskich drabinek, świetnie wkomponuje się w każde wnętrze. Jego funkcjonalna budowa pozwala na wygodne powieszenie świeżo wypranych ubrań i wilgotnych ręczników. Zbudowany jest z sekcji rur płaskich o przekroju prostokątnym. Asymetria wszystkich elementów poziomych dodaje grzejnikowi nie tylko funkcjonalności, ale również niezwykłego wyglądu. Cztery króćce przyłączeniowe w kolektorach pionowych pozwalają zamontować kaloryfer z lewej lub prawej strony. Model bez żadnego problemu może funkcjonować z grzałką elektryczną. Model Elato zyskał dużą popularność i zdobył duże uznanie wśród konsumentów oraz dekoratorów wnętrz.

Ponadto osoby, które zdecydowały się na jego montaż w swojej łazience potwierdzają, że jest to grzejnik bardzo wysokiej jakości i odporności. Jednocześnie posiada piękną formę, obok której nie da się przejść obojętnie. Purmo Elato 830×450 to grzejnik do łazienki, w który zdecydowanie warto zainwestować.

Funkcjonalność
Łatwy montaż
Ciekawy design
Brak wyszukanych kolorów grzejników

Purmo Muna MUN 600×1730

Rodzaj: standardowy | Wymiary: 1730×600 | Czynnik grzewczy: woda | Podłączenie: 2 króćce przyłączeniowe o średnicy 1/2” | Ciśnienie robocze: 4 Bar | Temp. max.: 110oC

Grzejnik łazienkowy Purmo Muna MUN 600×1730 to bardzo solidny model, który świetnie dopasuje się do każdej łazienki. Produkt jest dość duży, jednak jego lekka forma nie przytłacza wnętrz i świetnie się z nimi komponuje. Mimo standardowej konstrukcji, jego drabinki wprowadzają bardzo dekoracyjny klimat do łazienki. Model posiada dwa kolektory pionowe o przekroju trapezu oraz 5 kolektorów poziomych. Można na nich powiesić mokre ręczniki oraz świeżo wyprane ubrania lub bieliznę. Kaloryfer Purmo Muna MUN charakteryzuje się ciśnieniem roboczym o wartości 0,8 MPa, natomiast maksymalna temperatura jego pracy to 95%. Producent zadbał o atest higieniczny i deklarację zgodności z normą PN-EN 442.

Oznacza to, że model ten jest całkowicie bezpiecznym rozwiązaniem do naszej łazienki. Jest łatwy w utrzymaniu czystości, ponieważ jego drabinki wystarczy przecierać wilgotną szmatką. Grzejnik Muna sprawdzi się idealnie nawet w niewielkiej łazience. Dodatkowo jest on dostępny w wysokościach pozwalających na montaż pod oknem. Przekonaj się sam, czy ten model sprosta Twoim oczekiwaniom!

Prosty design
Łatwy montaż
Potwierdzona jakość
Dość wysoka cena

Jaki grzejnik do łazienki wybrać?

Jaki grzejnik do łazienki jest najlepszy? Jaka moc grzejnika do łazienki jest odpowiednia? Jakie grzejniki polecacie? Jakiej firmy grzejniki polecacie? Te i wiele innych pytań zadają naszym specjalistom osoby, które stoją przed zakupem grzejnika łazienkowego. Warto zdać sobie sprawę również z tego, po co go w ogóle montujemy? Po pierwsze, zależy nam na źródle ciepła. Drugim powodem jest możliwość wysuszenia mokrych po kąpieli ręczników. Tak naprawdę są to dwie najważniejsze przyczyny, dla których kupujemy grzejnik do łazienki. Jest jeszcze jeden powód – natury estetycznej. Wiele osób decyduje się na grzejniki łazienkowe również dla upiększenia wnętrza. Dzisiejszy rynek jest bardzo bogaty w różne modele grzejników, co pozwala połączyć funkcjonalność z nowoczesnym wykończeniem.

Na równi z naszymi potrzebami, ważnym kryterium wyboru grzejnika do łazienki są jego parametry. Warto zwrócić uwagę na jego wydajność i odpowiednią moc do ogrzania całego pomieszczenia. Należy pamiętać, że nie o samo ogrzanie nam chodzi, dlatego do łazienki wybierajmy grzejniki o zdecydowanie wyższej mocy, niż wykazywałaby straty ciepła w pomieszczeniu. Wszelkie nadwyżki umożliwią nam wysuszenie wilgotnych ręczników. Warto zwrócić również uwagę na sposób wykonania kaloryfera do łazienki. Głównie chodzi tu o sposób łączenia jego elementów, drabinek. Najtrwalszy grzejnik łazienkowy poziomy-drabinkowy jest lutowany, a nie spawany. W innym przypadku nadmierna wilgoć może doprowadzić do wszelkich uszkodzeń i korozji. Szczegółowe parametry i funkcje grzejników omawiamy poniżej.

Rodzaje grzejników łazienkowych – sposób zasilania

Grzejnik w łazience stanowi część instalacji grzewczej, dlatego powinien być dopasowany do rodzaju zamontowanego kotła. Jaki grzejnik wybrać – wodny, czy elektryczny? Okazuje się, że na rynku znajdziemy również grzejniki dwa w jednym tzw. hybrydowe, które pozwolą dogrzać łazienkę, niezależnie od centralnego ogrzewania. Jakie wady i zalety mają poszczególne sposoby zasilania w grzejnikach łazienkowych?

Elektryczny grzejnik łazienkowy

Grzejnik elektryczny łazienkowy to najczęstszy wybór ze względu na prostotę podłączenia i funkcjonalność. Grzejniki łazienkowe elektryczne wystarczy podłączyć do prądu, co sprawia, że będą pracować tylko wtedy, kiedy będziemy tego oczekiwać. Niestety mimo dużej popularności, modele z tego typu instalacją są droższe w eksploatacji, niż wersja podłączona do instalacji grzewczej.

grzejnik łazienkowy

Grzejnik wodno elektryczny

Producenci grzejników łazienkowych coraz częściej decydują się na połączenie sposobów zasilania, głównie dla wygody użytkowania. Grzejniki wodno-elektryczne są zasilane ciepłą wodą z instalacji, a po sezonie grzewczym – grzałką elektryczną, którą włączamy, gdy mamy taką potrzebę. Jest to najpraktyczniejsze rozwiązanie, które umożliwia grzanie lub suszenie ręczników nawet latem. Wadą tego typu instalacji może być dość wysoka cena eksploatacji.

Grzejniki wodne

Grzejniki łazienkowe wodne najczęściej można spotkać w postaci drabinkowej. Czynnikiem grzejnym w grzejnikach wodnych jest gorąca woda. W momencie uruchomienia się systemu centralnego ogrzewania – woda krążąca w obiegu zamkniętym, bardzo szybko się nagrzewa.

Grzejnik łazienkowy z grzałką

Domy z centralnym ogrzewaniem , do ogrzewania łazienek najczęściej wykorzystują grzejniki drabinkowe. To świetne rozwiązanie, szczególnie w sezonie grzewczym, gdy grzejnik zapewnia komfortową temperaturę w łazience, dodatkowo umożliwiając suszenie ręczników. Problem zaczyna się w sezonie przejściowym, czyli wiosną i jesienią, gdy instalacja grzewcza jest wyłączona. Wtedy po kąpieli możemy odczuwać nieprzyjemny chłód, a nasze ręczniki schną bardzo długo. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się zamontowanie na grzejniku – grzałki elektrycznej. Jest to niewielkie urządzenie, które umieszcza się w grzejniku i podłącza do sieci 230 V. Grzałka elektryczna nagrzewa wodę, która znajduje się wewnątrz kaloryfera i zapewnia pełen komfort cieplny w łazience. Ten niewielki element jest bardzo praktyczny i można z niego korzystać przez cały rok.

Rodzaje grzejników łazienkowych – sposób montażu

Wyróżniamy trzy najważniejsze rodzaje podłączeń grzejników łazienkowych do instalacji:

  • Dolne podłączenia grzejnika łazienkowego – są najczęściej stosowane w nowym budownictwie. W takim modelu, woda jest doprowadzana i odprowadzana rurkami, które znajdują się na dole grzejnika. Podłączenie dolne najczęściej znajdziemy po prawej stronie, jednak zdarzają się modele z lewostronnym podłączeniem.
  • Podłączenie grzejnika łazienkowego boczne – w tego typu grzejnikach woda doprowadzana i odprowadzana jest przy pomocy króćców, umieszczonych na boku kaloryfera. Tego typu montaż jest najmniej inwazyjny, ponieważ wykorzystuje stare podłączenie. Dzięki temu nie musimy kuć ścian, aby wprowadzić nowe rury.
  • Podłączenie krzyżowe grzejnika łazienkowego jest wykorzystywane w przypadku długich grzejników, co zapewnia równomierny rozkład temperatury na calej powierzchni kaloryfera. Woda doprowadzana jest od góry, a odprowadzana dołem.
kaloryfer łazienkowy

Grzejnik łazienkowy – jaki materiał wybrać?

Istotnym kryterium w wyborze grzejnika, jest jego powłoka. Kaloryfery łazienkowe lakierowane są bardziej narażone na uszkodzenia, od tych chromowanych. W przypadku powłok lakierowanych, warto zwrócić uwagę na to, aby warstwa lakieru była odpowiednio gruba i gładka – bez żadnych zarysowań. Jeżeli chodzi o powierzchnie chromowane grzejników, należy wybierać modele o około 30% większe od tradycyjnych, ponieważ powłoka chromowa oddaje o tyle mniej ciepła.

Kształty grzejników łazienkowych

Mimo bogatej oferty kaloryferów łazienkowych, warto przede wszystkim zwracać uwagę na ich funkcjonalność, dopiero później na walory estetyczne. Na rynku grzejników łazienkowych wyróżniamy:

  • Grzejnik drabinkowy do łazienki – składa się zazwyczaj z poziomych elementów, ułożonych na kształt drabinki. Elementy tego typu grzejników mogą mieć różne kształty i rozmiary. Mogą być owalne, kwadratowe, prostokątne – jakie tylko sobie wymyślimy.
  • Grzejniki pionowe są stworzone z pionowych elementów, które określają szerokość grzejnika.
  • Grzejniki rurowe – tworzą je okrągłe elementy, przez które można przewiesić ręcznik. Tego typu grzejniki są najczęściej wybierane przez projektantów wnętrz, ze względu na lekką formę.
  • Grzejniki panelowe – tworzą je pionowe lub poziome, szerokie elementy w kształcie paneli.
  • Grzejniki łazienkowe dekoracyjne są najczęściej wykorzystywane przy aranżacji wnętrz apartamentów, hoteli, czy klubów fitness. Często wybierane są przez osoby, które kładą duży nacisk na nowoczesny design. Ich oferta jest bardzo różnorodna, a kształty praktycznie nieograniczone. Przykładem może być okrągły grzejnik elektryczny lub
  • Grzejniki szklane to bardzo estetyczne rozwiązanie, które wykorzystuje szklaną płytę z barwionym szkłem, własną grafiką, obrazem lub lustrem.

Kaloryfery łazienkowe – wzory i kolory

Grzejniki do łazienki występują w różnych kolorach i kształtach. Wszystko zależy od producenta na jakiego się zdecydujemy i jego oferty. Grzejniki drabinkowe najczęściej są jednokolorowe. Są gładkie, jednak ich struktura często zależna jest od sposobu lakierowania lub chromowania. W polskich domach najczęściej spotkamy biały lub czarny grzejnik łazienkowy. Są to najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne kolory, które są w stanie dopasować się do niemal każdego stylu. Popularne są również inne formy, takie jak grafiki, lustra, szkło i różnego rodzaju powierzchnie, jakie tylko sobie wymarzymy. Warto mieć jednak na uwadze, że im dziwniejszy grzejnik, tym jego cena jest wyższa.

Dobór wielkości grzejników łazienkowych

Zaczynając od tego, że na rynku mamy setki różnych producentów grzejników, warto podkreślić, że wybór odpowiedniego jest naprawdę trudny, szczególnie jeśli wcześniej nie miało się do czynienia z tego typu instalacjami grzewczymi. Bardzo istotny jest prawidłowy dobór grzejnika do kubatury łazienki. Dobre dopasowanie powinno zależeć od jakości izolacji ścian, ilości ścian i stopnia izolacji termicznej okien. Jeżeli chodzi o wielkość grzejników – nie zawsze wiąże się ona z ich mocą, dlatego nie jest tak istotna podczas zakupu. Najważniejsze jest jednak to, aby zakupić kaloryfer do łazienki, który nie będzie zajmował zbyt dużo miejsca, a nagrzeje całą łazienkę i wysuszy ręczniki wszystkich domowników.

Jak obliczyć moc grzejnika łazienkowego?

Podczas doboru kaloryfera łazienkowego, należy zwrócić uwagę, jaka jest moc cieplna grzejnika. Jest ona zdecydowanie niższa od mocy innych grzejników do domu o tych samych rozmiarach. Wszystko opiera się tutaj na konstrukcji danego modelu. Ich powierzchnia wymiany ciepła jest dużo mniejsza, dlatego praktycznie całą swoją moc oddają poprzez promieniowanie. Warto mieć na uwadze, że producenci podają w ofertach moc grzejnika dla parametrów pracy instalacji 75/65/20°C. W przypadku, gdy chcemy mieć w pomieszczeniu inną temperaturę, powinniśmy skorzystać ze współczynników korekcyjnych.

grzejniki łazienkowe

Montaż grzejników łazienkowych

Rozbudowane systemy zaworów dostępnych na rynku, pozawalają na zamontowanie grzejników łazienkowych w sposób standardowy, czyli do instalacji wodnej lub w formie wodno-elektryczne. Wiele modeli posiada możliwość podłączenia elektrycznego z zamkniętym obiegiem wody w przypadku braku CO. Jak zamontować grzejnik łazienkowy?

Jak własnoręcznie podłączyć grzejnik łazienkowy?

Montaż grzejnika łazienkowego nie jest skomplikowany. Wiele osób korzysta z pomocy fachowca, jednak cena takiej usługi może być wysoka. Warto zdecydować się na samodzielne zamontowanie grzejnika w łazience, aby oszczędzić pieniądze. Aby zrobić to w prawidłowy sposób, należy postępować zgodnie poniższą instrukcją:

  • sprawdź wszystkie potrzebne elementy: zawory, adaptery, zawiesia do przyłączy, kołki mocujące, odpowietrznik;
  • przygotuj: miarkę, ołówek, klucz nastawny, klucz do śrubunków Rothenberger, wiertarkę z udarem i wkrętak;
  • dokładnie przeczytaj instrukcję, ponieważ każdy producent grzejników łazienkowych ma własne zalecenia.

Do instalacji wyprowadzonej ze ściany, montujemy zawory CO (czyli zasilający i powrotny. Do grzejnika wkręcamy śrubunki z zaworów za pomocą specjalnego klucza. Następnym krokiem jest zawieszenie grzejnika na zawiesiach. Należy sprawdzić szczelność zamontowanego odpowietrznika i korków zaślepiających. Na koniec łączymy grzejnik z instalacją, używając do tego klucz nastawny i szczeliwo.

Prawidłowo zamontowany grzejnik łazienkowy powinien zapewnić nam utrzymanie odpowiedniej temperatury i umożliwić nam jej regulację w szerokim zakresie.

A może grzejnik przenośny?

Popularnym sposobem na dogrzewanie pomieszczeń są grzejniki przenośne. Zasada ich działania jest bardzo prosta i nie wymaga przeprowadzania stałych i kosztownych instalacji. Są świetnym rozwiązaniem na okresy pomiędzy sezonem grzewczym (wiosna, jesień). Wśród grzejników przenośnych, wyróżniamy grzejniki elektryczne i piecyki gazowe.

Popularni producenci grzejników łazienkowych

Największą popularnością cieszą się grzejniki z firmy Purmo i grzejniki Terma. Mają bardzo pozytywne opinie wśród użytkowników i ekspertów. Inwestycja w sprzęty tych marek, zagwarantuje nam najwyższą jakość grzania i funkcjonalność przez wiele lat.

Koszt grzejników łazienkowych

W zależności od rodzaju grzejników łazienkowych, ich ceny zaczynają się od 120 złotych, a kończą nawet na 3 tysiącach złotych. Tak diametralna różnica cenowa dotyczy głównie materiału, mocy i typu podłączenia, na które się zdecydujemy. Najdroższy jest grzejnik dekoracyjny, szklany i grzejnik miedziany. Ceny tego rodzaju kaloryferów są bardzo różnorodne, a wszystko zależy od producenta, na jakiego się zdecydowaliśmy.

Źródła:
https://radoxradiators.pl/article-rodzaje-grzejnikow-lazienkowych
https://www.systerm.pl/blog/rodzaje-podlaczen-w-grzejnikach-lazienkowych
https://www.lazienkaplus.pl/pl/blog/rodzaje-i-sposoby-podlaczenia-grzejnikow-94/