Przejdź do treści

Najlepszy odkurzacz piorący w 2021 roku!

Ostatnia aktualizacja: 14 maja 2020

Jeśli posiadamy dywany i wykładziny, albo po prostu mamy samochód z tapicerką, która wymaga wyczyszczenia, to zakup odkurzacza piorącego wart jest rozważenia. Przede wszystkim mamy na uwadze to, że nie każdemu potrzebny jest profesjonalny odkurzacz piorący, i przyjrzeliśmy się wielu modelom. Zwyciężył sprzęt, który łączy w sobie dobrą funkcjonalność, a także prostotę i niską cenę – dlatego polecamy zakup ­Bosch Aqua Wash&Clean BWD421PRO. To urządzenie o bardzo silnej turbinie, a także wyposażone w długi kabel. No i spośród produktów, które w tym rankingu się znalazły Bosch jest drugim najtańszym. Opinie na jego temat są bardzo pochlebne, i w domowym użytkowaniu z pewnością świetnie się sprawdzi. Zwracamy również uwagę na to, by urządzenie wyposażone było w odpowiedni filtr wodny. Zarówno amatorskie jak i profesjonalne odkurzacze piorące powinny to mieć.  Dzięki temu każde sprzątanie będzie przyjemnością i nie zakończy się tysiącami drobinek kurzu wznoszących się w powietrze. Zamiast tego filtr wodny zapewni nam odpowiednie nawilżenie powietrza. Dla astmatyków i alergików to rozwiązanie idealne.

Ranking odkurzaczy piorących

Bosch AquaWash&Clean BWD421PRO

Moc turbiny: 2100W | Zbiornik na wodę czystą: 2,5l | Zbiornik na wodę brudną: 5l | Długość kabla: 9m | Dodatki: filtr wodny oraz filtr HEPA

Ten odkurzacz piorący do dywanów zaskakuje pod dwoma względami. Przede wszystkim, to urządzenie marki Bosch jest najtańsze całym rankingu. Choć na rynku znajdują się jeszcze tańsze produkty, to ten ma jeszcze jednego asa w rękawie, czyli mocną turbinę. 2100 watów zapewni bardzo silne ssanie, i w trakcie domowego sprzątania z pewnością nie zabraknie mocy. To małe urządzenie odessie więc wodę ze świeżo umytego dywanu i sprawi, że całość będzie sucha w błyskawicznym tempie. To bardzo ważne, ponieważ po odkurzacz z funkcją prania sięgamy właśnie w nietypowych sytuacjach, gdy chcemy umyć wykładzinę czy dywan, i nie czekać później bardzo długo aż wyschnie. Oprócz tego zaletą jest z pewnością długi kabel, dzięki któremu zasięg pracy całego urządzenia jest duży.

Dodatkowo, produkt ten wyposażony jest w dwa filtry. Użytkownicy chwalą Boscha za to, że powietrze jest czyste i nie jest za nadto przesuszone po sprzątaniu. To w zasadzie proste urządzenie, którego podstawowe parametry są na bardzo wysokim poziomie. Jeżeli nie mamy więc jakichś wyjątkowych wymagań, i potrzebujemy po prostu sprzętu, który dobrze nam wymyje dywan czy kanapę, to warto po tę opcję sięgnąć.

Duża moc turbiny
Niska cena
Podwójny filtr, wodny i HEPA
Bardzo długi kabel
Niewielkie zbiorniki na wodę brudną i czystą

Karcher SE 4001

Moc turbiny: 1400W | Zbiornik na wodę czystą: 4l | Zbiornik na wodę brudną: 18l | Długość kabla: 7,5m | Dodatki: Uchwyt 3 w 1, filtr piankowy

Odkurzacz piorący Karcher przeznaczony jest zarówno do powierzchni twardych, jak i do miękkich, takich jak tapicerki czy też dywany. Wszelkie wykładziny i tekstylia zostaną według informacji producenta wymyte za pierwszym przejściem roboczym. Jak to wygląda w praktyce? W oczy rzuca się przede wszystkim niewielka moc turbiny (1,4kW) w porównaniu z konkurencją. Dodatkowo, podciśnienie na poziomie 210 barów, choć z jednej strony jest dosyć standardowym wynikiem, to z drugiej gdy popatrzymy na inne produkty w rankingu okazuje się, że może być lepiej. Zaletą urządzenia jest z pewnością jego duży pojemnik na wodę brudną. 18 litrów to bardzo dużo, dzięki czemu nie będzie konieczne wymienianie co chwila zbiornika. Pod względem ergonomii to ten odkurzacz do tapicerki ma ciekawy uchwyt 3 w 1, dzięki któremu zarówno przenoszenie, jak i wylewanie wody jest ułatwione.

Opinie na temat tego urządzenia są bardzo pozytywne, w domowym użytkowaniu spełnia on wszelkie wymogi. W kilku recenzjach pojawia się temat długiego kabla, który się nie zwija automatycznie. Zamiast tego, trzeba go nawijać, co jest nieporęczne.

Długi kabel
Duża pojemność zbiornika na wodę brudną
Ergonomiczna konstrukcja
Niewygodne zwijanie kabla
Moc turbiny i podciśnienie mogły by być wyższe

Ehrle Delta 200

Moc turbiny: 1200W | Zbiornik na wodę czystą: brak | Zbiornik na wodę brudną: 27l | Długość kabla: 5m | Dodatki: bogate akcesoria, długi wąż

Ehrle Delta 200 to w zasadzie profesjonalny odkurzacz piorący. Producenci podkreślają, że w skład zestawu wchodzą liczne dodatki, dzięki którym całe urządzenie jest wielofunkcyjne i nada się zarówno do mycia tapicerki samochodowej, jak i dywanów czy wykładzin. O przemysłowym przeznaczeniu świadczy między innymi wąż długi na 36 metrów. To raczej narzędzie do zastosowań profesjonalnych, jednak jego cena nie jest aż tak odstraszająca. Na upartego dałoby się je kupić do celów domowych, takich jak jednorazowe mycie kilku dywanów czy tapicerki.

Zalecalibyśmy jednak sięgnięcie po coś tańszego i drobniejszego. Ehrle Delta 200 pod względem konstrukcji jest bardzo dużym odkurzaczem piorącym, więc znalezienie dla niego miejsca w domu również może okazać się wyzwaniem.

Bardzo długi wąż
Liczne dodatki
Duży zbiornik na wodę brudną
Stosunkowo wysoka cena
Niska moc turbiny


Karcher SE 5.100

Moc turbiny: 1400W | Zbiornik na wodę czystą: 4l | Zbiornik na wodę brudną: 4l | Długość kabla: 5m | Dodatki: ergonomiczny schowek na narzędzia, filtr tekstylny

Podobnie do opisywanego wyżej modelu SE4001 ten odkurzacz piorący Karcher jest przeznaczony przede wszystkim do użytku domowego. Specyfikacja techniczna jest bardzo zbliżona, aczkolwiek w kilku miejscach oba projekty się różnią. Jeżeli chodzi o to, co „pod maską”, to dwie maszyny mają praktycznie jednakowe parametry. SE 5.100 również posiada turbinę o mocy 1,4kW, i pracuje pod ciśnieniem 210 barów. Największa rozbieżność na niekorzyść opisywanego teraz produktu to rozwiązanie ze zbiornikami na wodę. Ten na wodę brudną ma raptem cztery litry objętości, przez co trzeba go będzie często opróżniać. Oprócz tego Se 5.100 jest inny pod względem konstrukcyjnym. Przede wszystkim, zrezygnowano tutaj z uchwytu 3 w 1 na rzecz innego, bardziej pionowego kształtu odkurzacza. Dodatkowo, z tyłu urządzenia umieszczono ergonomiczny schowek na narzędzia, który ułatwia późniejsze składowanie całego zestawu. W użytkowaniu ten odkurzacz piorący do tapicerki sprawdza się dobrze. Internauci są zadowoleni z dokładnego czyszczenia.

Uskarżają się jednocześnie na zbyt głośną pracę urządzenia, a także na to, że wiele rzeczy, takich jak płyn do prania, worki do odkurzania na sucho czy nakładkę do prania tapicerki trzeba dokupić. Oczywiście tutaj wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, oraz do tego jaki zestaw kupimy – niektóre sklepy mają rozwinięte oferty i wiele z wymienionych wyżej produktów można dostać w przysłowiowym gratisie.

Dobra jakość czyszczenia
Wygodny odkurzacz piorący do dywanów
Trochę droższy od Karchera SE 4001, a parametry są bardzo podobne
Bardzo mały zbiornik na wodę brudną
Długość kabla
Głośna praca

Thomas Aqua+ Pet & Family plus

Moc turbiny: 1700W | Zbiornik na wodę czystą: brak | Zbiornik na wodę brudną: 1,8l | Długość kabla: 8m | Dodatki: filtr wodny, liczne szczotki i ssawki do zbierania różnych materiałów

Ten mały odkurzacz piorący, jak sugeruje jego nazwa, jest przeznaczony do sprawnego czyszczenia po zwierzętach. Jeżeli jesteśmy na przykład alergikami i musimy unikać psiej czy kociej sierści, to urządzenie tego typu może być wybawieniem dla naszych zatok oraz nosa. Ten model jest wyposażony w zestawie w odpowiednią przełączalną szczotkę, która umożliwia efektywne zbieranie włosów i sierści z podłóg, dywanów czy tapicerki. Oprócz tego w skład całego urządzenia wchodzą również liczne ssawki i inne specjalistyczne szczotki, które umożliwiają na dopasowanie odkurzacza do indywidualnych potrzeb. Turbina odkurzacza ma 1700 watów mocy, i jest odrobinę lepsza od modeli od Karchera.

Z pewnością martwi niewielka pojemność zbiornika, przez co jest to urządzenie raczej do szybkiego i bardziej kosmetycznego sprzątania punktowego. Niektórzy klienci uskarżali się, że moc ssania, zarówno w wypadku odkurzania na sucho, jak i na mokro, jest niewystarczająca. To jednak pojedyncze głosy, a większość o podobnym problemie nie mówiło.

Większa moc turbiny
Bogate wyposażenie w liczne dodatki
Filtr wodny zamiast tekstylnego
Niewielki zbiornik jak na odkurzacz piorący do tapicerki
Siła ssania wg niektórych użytkowników za mała

Thomas Twin TT Orca

Moc turbiny: 1600W | Zbiornik na wodę czystą: brak | Zbiornik na wodę brudną: 6l | Długość kabla: 6m | Dodatki: filtr wodny, liczne szczotki i ssawki do zbierania różnych materiałów

Ten odkurzacz piorący Thomas to drugie urządzenie tej marki w naszym rankingu. Od razu można zwrócić uwagę na niską cenę produktu. Pośród wszystkich odkurzaczy pojawiających się na naszej liście ten jest najtańszy. Pomimo tego, pod względem wyposażenia jak i parametrów technicznych Thomas Twin TT Orca nie odstaje choćby od recenzowanych w tym rankingu urządzeń od Karchera. Produkt wyposażony jest w filtr wodny, co jest lepszym rozwiązaniem dla astmatyków i alergików. W ten sposób powietrze będzie po sprzątaniu świeższe, i wszelkie alergeny i kurze, które wzniosą się w trakcie odkurzania zostaną zatrzymane przez filtr tego typu. Jest on lepszy od zwykłego filtra syntetycznego, ale potrzebuje przy tym więcej czyszczenia.

Wracając do samego odkurzacza, to niewygodna może być długość kabla – raptem 6 metrów to jeden z krótszych przewodów w całym rankingu. Konsekwencją niskiej ceny jest dosyć słabe wykonanie całej konstrukcji. Z drugiej jednak strony, odkurzacz ten z założenia jest drobny, by jego obsługa była łatwa, a składowanie bezproblemowe.

Niewielki rozmiar
Bardzo atrakcyjna cena
Filtr wodny zamiast syntetycznego

Krótki kabel
Niska jakość wykonania

Profi 50

Moc turbiny: 1400W | Zbiornik na wodę czystą: 9l | Zbiornik na wodę brudną: 7l | Długość kabla: brak kabla | Dodatki: wymienne filtry do odkurzania na sucho i na mokro, wyprofilowana ssawka

Profi 50 to polski producent, więc pod względem kwestii serwisowych jest to rozwiązanie wygodne dla klienta. Niemniej jeżeli chcemy kupić dobry odkurzacz piorący, to poszukajmy gdzie indziej. Specyfikacja sprzętu pokazuje nam jego ograniczenia. Jest to przede wszystkim niska moc, i niskie ciśnienie z jakim produkt zasysa. Klienci nie uskarżali się na ten problem aż tak bardzo, niemniej internauci podkreślają, że problem jest również ze ssawkami. Są one bardzo nietrwałe, i po drobnej eksploatacji mogą się zwyczajnie rozlecieć. Pomimo tych kwestii Profi 50 ma duże zbiorniki na wodę czystą i brudną, a także bogate wyposażone w różne nakładki. Można je zmieniać zależnie od tego, jaką akurat powierzchnię myjemy. Dodatkowo, ciekawym rozwiązaniem jest wyprofilowana końcówka ssawki, dzięki której możliwe jest dotarcie do mniej dostępnych zakamarków.

Łatwiej będzie wjechać nim pod łóżko czy kanapę. Jednak porównując ten sprzęt choćby z modelami od konkurencji, to Profi wyraźnie na ich tle odstaje. Odkurzacz piorący Karcher będzie o kilkaset złotych tańszy, a jego specyfikacja jest zbliżona. Dlatego niestety lepszym rozwiązaniem będzie wybór produktów od innych dostawców.

Wymienne filtry
Wyprofilowana ssawka
Duże zbiorniki na wodę czystą i brudną
Słaba moc turbiny
Nietrwałe wykonanie
Wysoka cena za produkt tej klasy

Odkurzacz ekstrakcyjny Ehrle Delta 700

Moc turbiny: 2400W | Zbiornik na wodę czystą: 60l | Zbiornik na wodę brudną: 25l | Długość kabla: brak kabla | Dodatki: wąż o długości 38 metrów bieżących

W naszym rankingu jest to zdecydowanie najsilniejszy sprzęt o przeznaczeniu profesjonalnym. Maszyna wyposażona w turbinę o mocy 2400 watów świetnie poradzi sobie z rozległymi powierzchniami i błyskawicznie je posprząta. Jest to produkt przeznaczony do sprzątania zarówno na sucho, jak i na mokro. Zakup takiego silnego modelu mogą rozpatrzyć szczególnie właściciele firm sprzątających. Jeżeli konieczne jest szybkie wymycie setek metrów kwadratowych wykładzin, to Ehrle Delta 700 może być ciekawą opcją.

Problemem przy zakupie jest oczywiście cena, bo Delta 700 jest 4-5 razy droższa od opisywanych wcześniej modeli. Ten odkurzacz ekstrakcyjny wyposażony jest w filtr poliestrowy, co nie jest do końca wygodnym rozwiązaniem.

Ogromna moc
Bardzo pojemne zbiorniki na wodę czystą i brudną
Bardzo długi wąż
Wysoka cena sprzętu
Filtr poliestrowy

Odkurzacz piorący – opinie

Odkurzacze piorące są do siebie zbliżone pod względem kształtu, designu i ogólnego funkcjonowania. Różnice kryją się w szczegółach oraz tym, jak te urządzenia pracują przez dłuższy czas. W wypadku wydatku, który może przekroczyć tysiąc złotych warto dokonać wyboru takiego modelu, którym będziemy móc myć przez długie lata. Czy sam zakup takiego urządzenia jest przydatny? Przeglądając opinie na temat takich sprzętów trafiliśmy na liczne informacje o tym, ile zastosowań ma odkurzacz z funkcją prania. Przede wszystkim, umożliwia on szybkie wymycie wykładzin, dywanów, jak i tapicerki samochodowej. Cenią go również osoby posiadające w domu zwierzęta, mające alergię lub astmę. Szukajmy przede wszystkim odkurzacza z filtrem wodnym, dzięki któremu nie mamy charakterystycznego poczucia, że powietrze w pokoju, w którym odkurzaliśmy jest zakurzone i wysuszone.

karcher odkurzacz piorący

Jaki odkurzacz piorący wybrać

Oczywiście główne pytanie sprowadza się do zastosowania – czy zależy nam na czymś dużym, dzięki czemu umyjemy rozległe powierzchnie? Czy też szukamy urządzenia drobnego, którym z łatwością umyjemy pojedynczy dywan czy tapicerkę samochodową.

Odkurzacz do prania tapicerki

Jeżeli chodzi o urządzenia do tapicerki, to liczy się przede wszystkim odpowiednia siła ssania, która pozwoli wywabić i usunąć plamy. Niestety, mycie tapicerki to rzecz wymagająca odpowiednich środków. Na przykład wypranie kanapy w celu pozbycia się niechcianego tłustego zabrudzenia to niełatwa kwestia. Dlatego polecamy w tym celu Bosch AquaWash&Clean BWD421PRO, którego turbina o mocy 2100 W zapewnia odpowiednie ssanie.

Odkurzacz do prania dywanów

Jak pokazują opinie w internecie Bosch AquaWash&Clean BWD421PRO to proste w obsłudze i tanie urządzenie. Dla osób o typowych wymaganiach, takich jak właśnie pranie dywanów, ten model będzie się świetnie nadawał. Pozytywne opinie na jego temat zachęcają, i tak jak pisaliśmy wcześniej twórcy zadbali o to, żeby Bosch AquaWash&Clean miał solidne podstawowe funkcje, bez zbędnych bajerów.

Odkurzacz piorący do samochodu

Odkurzacz do prania tapicerki samochodowej powinien być przede wszystkim wyposażony w długą rurę ssącą żeby mycie przebiegało szybko i sprawnie. Thomas Aqua+ Pet & Family Plus ma zasięg pracy o długości 11 metrów. Dzięki temu niskim sumptem wzbogacimy się o urządzenie, które umożliwi nam na sprawne mycie i zebranie wszelkich zabrudzeń np. po psiej sierści czy też tłustych zabrudzeniach po jedzeniu.

jaki odkurzacz piorący do tapicerki samochodowej

Jak używać odkurzacz piorący

By odkurzacz piorący właściwie działał potrzebne jest wykonanie kilku kroków. Przede wszystkim, na początek trzeba daną powierzchnię wyczyścić „na sucho”, by usunąć wszelkie fizyczne drobinki, kurze czy inne zabrudzenia, które są po prostu luźne. Późniejsze mycie z praniem będzie dzięki temu wstępowi dużo sprawniejsze! Co ważne, odkurzacze piorące mają różne końcówki, które przeznaczone są do różnych funkcji. Pamiętajmy, żeby zmieniać je, gdy przechodzimy od odkurzania suchego do wilgotnego. W niektórych modelach są osobne filtry lub pojemniki na te dwa typy odkurzania.

Oprócz tego w odkurzaczu musimy zrobić w przeznaczonym do tego zbiorniku specjalny roztwór, który pozwoli na odpowiednie wywabienie wszelkich brudów. Całe czyszczenie powinno być przeprowadzane powoli, żeby ssawka mogła dokładnie ściągnąć wszelkie zabrudzenia. By urządzenie działało należycie trzeba włączyć zarówno pompę, jak i turbinę ssącą.

Stosuje się dwie techniki, które powiązane są także z tym, jakie funkcje posiadają dane odkurzacze. Można więc albo prać i odciągać ciecz i wilgoć jednocześnie. Taka strategia jest przydatna, gdy sprzątamy regularnie.

Z kolei dwufazowa wersja zalecana jest do walki ze starymi zabrudzeniami, które zaschły i których nie myliśmy od dawna. Wtedy najpierw spryskujemy daną powierzchnię substancją aktywną, a następnie odciągamy ją odkurzaczem. Wtedy korzysta się ze ssawki ekstrakcyjnej, która pozwala na dokładne rozpylenie preparatu na całej powierzchni. By to działało potrzebne jest włączenie jedynie pompy w odkurzaczu. Po zakończeniu spryskiwania odczekujemy kilka minut, żeby środek myjący zdążył zadziałać, a następnie go odsysamy. Ważnym jest, żeby nie czekać z odkurzaniem za długo, bo gdy preparat zaschnie to odessanie go będzie niemożliwe.

Czyszczenie dywanów

Dywan, jako powierzchnia o długim włosiu wymaga specjalnego preparatu, który różni się od powierzchni delikatnych bez włosia. Zalecany jest więc proszek, który lepiej będzie penetrować cały dywan i wywabiał wszelkie plamy. Oprócz tego warto sprawdzić, czy pośród akcesoriów danego odkurzacza jest szczotka do prania dywanów.

Czyszczenie mebli tapicerowanych

Delikatne meble tapicerowane wymagają odpowiedniego płynu, dzięki któremu nie zostaną one uszkodzone. W porównaniu z myciem dywanów niepotrzebne jest także ostatnie dodatkowe mycie mające na celu spłukanie proszku. Brak długiego włosia sprawia, że nic nie będzie się bowiem odkładało.

Czyszczenie tapicerki w samochodzie

Wywabianie plam za pomocą zwykłego odkurzacza jest w wypadku samochodowej tapicerki skazane z góry na porażkę. Różne pianki czy odplamiacze mogą nam w tym pomóc, niemniej odkurzacz do prania tapicerki samochodowej jest zdecydowanie najlepszą opcją. Czyszczenie w takich cyrkumstancjach jest identyczne do tego, gdy czyścimy meble tapicerowane.

Środki czyszczące

Oczywiście sam odkurzacz z funkcją prania i woda nie wykonają za nas całej roboty. By sprzątanie było w zupełności efektywne stosujmy odpowiednie środki czyszczące. Jest kilka różnych form w jakich one występują – obok klasycznego proszku dostępne są także szampony, płyny czy tabletki. Przyjrzeliśmy się temu wszystkiemu by określić, czym się one różnią, i do czego każdy z nich może być przeznaczony. Lepiej na tych środkach nie oszczędzać, zwłaszcza jeżeli już wydaliśmy dużo pieniędzy na zakup specjalnego odkurzacza piorącego. Część płynów wykonywana jest według specjalnej formuły, dzięki której wymyty dywan szybko wyschnie, co również jest bardzo ważną cechą.

odkurzacz do prania

Proszek do odkurzacza piorącego

Najbardziej klasycznym rozwiązaniem, po które sięga mnóstwo klientów to proszek czyszczący Karcher RM 760 Classic. Proszek stosuje się do mycia dywanów. Jak go zastosować? Wystarczy rozpuścić proszek w zbiorniku z wodą, który znajduje się w urządzeniu. Zastosować go można przede wszystkim do prostych zabrudzeń na powierzchniach tekstylnych, ale wywabi on również tłuste plamy. Możliwe jest także wymycie nim zwykłej posadzki. Dalsze zasady zastosowania: jedna miarka (ok. 80g) wystarcza na 8-10 litrów wody w temperaturze pomiędzy 20 a 60 stopni Celsjusza.
Jak pisaliśmy wyżej przy dywanach, proszek jest zalecany do mycia powierzchni o długim włosiu. Warto jednak pamiętać, że jeżeli korzystamy z proszku, to konieczne będzie jeszcze jedno dodatkowe mycie, by upewnić się, że nic na włosiu się nie odkłada.

Płyn do odkurzacza piorącego

Karcher ma również w swojej ofercie płyn, który jest chyba jeszcze popularniejszy na polskim rynku. Jego zadaniem jest przywrócenie właściwej formy dywanom i wykładzinom. Odświeży on płótno, i poprawi ich kolory. Litrowa butelka płynu jest tańsza od opisywanego powyżej 800-gramowego zestawu z proszkiem.

Tabletki do odkurzacza piorącego

Trzecią popularną formą są tabletki, które pod względem stosowania są chyba jednak najłatwiejsze w użytkowaniu. Nie trzeba niczego odmierzać, i wystarczy wrzucenie jednej tabletki do zbiornika z wodą. Takie wiaderko z tabletkami powinno też być łatwiejsze w przechowaniu. No i kwestia najważniejsza: proponowany zestaw składa się z 200 tabletek, dzięki czemu jeden zakup zapewni nam zapas na bardzo długo (jest też opakowanie zawierające 16 tabletek). Oprócz tego na rynku dostępne są na przykład pojedyncze kapsułki, jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy i po prostu być przygotowanym na jedno mycie.

Źródła:

https://motointegrator.com/pl/pl/poradniki/porady-eksploatacyjne/jak-skutecznie-wyczyscic-tapicerke-w-samochodzie
https://myjki.com/content/111-zasady-uzywania-odkurzaczy-pioracych-z-funkcja-prania-techniki-prania-wlasciwy-dobor-srodkow-chemicznych