Przejdź do treści

Najlepsze odśnieżarki

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia 2020

Parametry techniczne, cena i dodatkowe funkcje to najważniejsze informacje, którymi warto kierować się podczas zakupu odśnieżarki. Wiele osób stoi przed wyborem odśnieżarki spalinowej, a elektrycznej, nie wiedząc czym oba sprzęty się od siebie różnią poza ceną. Problem zaczyna się również podczas wyboru konkretnego modelu, dlatego nasz zespół postanowił opracować ranking, który to ułatwi. Przeanalizowaliśmy rynek odśnieżarek od A do Z, dzięki czemu udało nam się zebrać wszystkie najważniejsze informacje. Wytypowaliśmy pięć modeli, które naszym zdaniem są warte największej uwagi. Spośród nich wytypowaliśmy odśnieżarkę numer jeden, czyli Hondę Hs 622 K1 Ht, której moc i wydajność poradzi sobie z każdą powłoką! Sprawdź, czy jej funkcje odpowiadają Twoim oczekiwaniom lub wybierz inną odśnieżarkę spośród wymienionych!

Ranking odśnieżarek do śniegu

Honda Hs 622 K1 Ht

Zasilanie: spalinowe | Moc silnika: 6 kM | Wyrzut śniegu: 1400 cm | Szerokość zbieraka: 55 cm | Układ jezdny: gąsienice | Dodatkowe funkcje:

Przedstawiamy najlepszą odśnieżarkę w naszym rankingu, a jest nią Honda Hs 622 K1 Ht. Urządzenie to najmniejsza odśnieżarka z napędem gąsienicowym i rozrusznikiem elektrycznym, którą oferuje producent. Model znalazł się na pierwszym miejscu rankingu, głównie ze względu na swoją siłę i wydajność. Jego moc osiąga nawet 6 kM, dzięki czemu odśnieżarka jest w stanie przemieścić nawet 37 ton śniegu w ciągu godziny. Odśnieżarka spalinowa Honda wyrzuca śnieg na odległość nawet 14 metrów. Model jest wyposażony w dodatkowy układ automatycznej dekompresji silnika, który ułatwia uruchomienie maszyny w ciężkich, zimowych warunkach. Urządzenie do odśnieżania wyposażone jest w dwustopniową skrzynie biegów z biegiem wstecznym.

Obecność tych elementów znacznie ułatwia pracę i pozwala na pełną kontrolę. Honda Hs 622 K1 Ht wyposażona jest w gąsienicowy układ jezdny, który zapewnia odpowiednią przyczepność i łatwe kierowanie odśnieżarka nawet w najcięższych warunkach. Układ gąsienicowy świetnie sprawdza się na nierównościach i dużych terenach do odśnieżania. Producent może pochwalić się najwyższą jakością wykonania i długoletnią gwarancją. Wciąż zastanawiasz się nad zakupem tej odśnieżarki?

Niewielkie rozmiary
Duża siła i wydajność
Gąsienicowy układ jezdny
Brak dodatkowych funkcji

Master Snow Kc624S

Zasilanie: elektryczne | Moc silnika: 6,5 kM | Wyrzut śniegu: 1000 cm | Szerokość zbieraka: 60 cm | Układ jezdny: koła | Dodatkowe funkcje: oświetlenie LED, rozruch elektryczny, podgrzewanie rękojeści

Kolejną maszyną do odśnieżania, na którą warto zwrócić uwagę, jest odśnieżarka elektryczna Master Snow Kc624S. Już sama nazwa jej producenta mówi nam, że jest masterem wśród urządzeń odśnieżających. Skuteczność sprzętu Master Snow opiera się na wysokiej jakości włoskim silniku Loncin Winter Engine, którego moc osiąga nawet 6,5 kM! Odśnieżarka wyróżnia się bardzo wysoką jakością wykonania, przez co jej trwałość jest wydłużona. To produkt doceniony przez profesjonalistów, którzy zwracają szczególną uwagę na jakość i wygodę swojej pracy. Silnik odśnieżarki Master Snow został skonstruowany z myślą o ekstremalnie niskich temperaturach. Jedną z największych zalet tej odśnieżarki jest wygodna rączka, która posiada możliwość podgrzewania.

Daje to ogromny komfort przy długotrwałej pracy. Model Kc624S posiada dodatkowo rozruch elektryczny 230 V i ledowe oświetlenie zamontowane na obudowie, dzięki czemu wieczorne odśnieżanie nie będzie nam już straszne!

Wysokiej jakości i wydajności silnik
Dodatkowe funkcje
Wyprofilowana rękojeść z możliwością grzania
Duża waga urządzenia

NAC STP196-56/ 40-K

Zasilanie: spalinowe | Moc silnika: 6,5 kM | Wyrzut śniegu: 1100 cm | Szerokość zbieraka: 56 cm | Układ jezdny: koła | Dodatkowe funkcje: regulowany kierunek wyrzutu śniegu

Jeśli szukasz odśnieżarki spalinowej z napędem o dużej mocy – model NAC STP196-56/ 40-K sprosta Twoim oczekiwaniom! To zdecydowanie sprzęt do odśnieżania, którego szukasz! Urządzenie zostało zaprojektowane do pracy z profesjonalistami i testowane najcięższych warunkach atmosferycznych. Odśnieżarka spalinowa z napędem NAC została wyposażona w czterosuwowy silnik górno-otworowy, o mocy 6,5 kM. Tego typu napęd charakteryzuje się cichą pracą i niskim spalaniem. Dodatkowo świetnie radzi sobie w niskich temperaturach. Maszyna świetnie radzi sobie z głębokim puchem, jak i zlodowaciałą pokrywą śnieżną. Jest niezbędny w udrażniania dróg dojazdowych, alejek parkowych, parkingów, podjazdów itp. Ogromna wydajność sprawia, że odśnieżarka NAC STP196-56/ 40-K może być wykorzystana nawet na bardzo dużych powierzchniach.

Model jest odśnieżarką dwustopniową, o kołowym układzie jezdnym. Silnik wirnikowy wyrzuca śnieg na odległość wylotową 11 metrów. Odśnieżarka NAC posiada regulowany kierunek wyrzutu, co znacznie ułatwia nam manewrowanie wyrzucanym śniegiem. Sprawdź, czy ten model nadaje się do Twojego użytku!

Rozbudowany panel obsługi
Regulowany kierunek wyrzutu śniegu
Cicha praca przy niskim spalaniu
Dość duża waga

Lumag SFR-65

Zasilanie: spalinowe | Moc silnika: 5,5 kM | Wyrzut śniegu: 1000 cm | Szerokość zbieraka: 62 cm | Układ jezdny: koła | Dodatkowe funkcje: oświetlenie LED, podgrzewanie rękojeści

Odśnieżarka Lumag SFR-65 to urządzenie niemieckiego pochodzenia. Posiada własny napęd i wytrzymałe podzespoły. Firma Lumag zadbała o najwyższą skuteczność odśnieżania, dobierając do urządzenia czterosuwowy silnik OHV na benzynę z elektrycznym rozrusznikiem. Jest on dodatkowo wyposażony w czujnik oleju. Moc silnika wynosi 5,5 kM, co mówi nam, że jest w stanie poradzić sobie nawet z dużymi powierzchniami. Odśnieżarka tej marki posiada specjalny, zimowy bieżnik opon, który w połączeniu z napędem kół znacznie ułatwia nam pracę, nawet w ciężkich, zimowych warunkach pogodowych. Silnik wirnikowy wyrzuca rozdrobniony śnieg na odległość od 8 do nawet 10 metrów. Pracę bardzo ułatwia nam wygodna rękojeść, która została wzbogacona o dodatkową funkcję, jaką jest jej podgrzewanie. Tego typu dodatek poprawia komfort naszej pracy przy bardzo niskich temperaturach.

Urządzenie posiada również lampę LED, ułatwiającą pracę w zimowych ciemnościach. Waga urządzenia jest stosunkowo duża – 71 kilogramów, jednak warto zainwestować w tego typu sprzęt, szczególnie, jeśli mieszkamy w regionie, który jest silnie dotykany przez zimę.

Elektryczny rozrusznik
Dodatkowe funkcje
Czujnik oleju silnika
Duża waga urządzenia

Stiga St Snow Thrower 4262P

Zasilanie: spalinowe | Moc silnika: 4.4 kM | Wyrzut śniegu: 1000 cm | Szerokość zbieraka: 62 cm | Układ jezdny: koła | Dodatkowe funkcje: oświetlenie LED, podgrzewanie rękojeści

Odśnieżarka ręczna może wylądować w kącie, gdy poznamy działanie odśnieżarki spalinowej Stiga St Snow Thrower 4262P. Jest to największy model w asortymencie producenta. Mimo niewielkiej mocy – 4,4 kM, jest niezwykle skuteczna i komfortowa w użytkowaniu. Posiada podgrzewane rączki i wbudowany reflektor LED, co wpływa na wygodę i przyjemność pracy w najcięższych, zimowych warunkach pogodowych. Dużej pojemności silnik świetnie radzi sobie ze śniegiem o szerokości 62 centymetrów. Elektryczny rozrusznik odśnieżarki Stiga zapewnia natychmiastowy start w niskich temperaturach. Odśnieżarka spalinowa Stiga posiada również dźwignię, która umożliwia płynne dopasowanie prędkości jazdy do panujących warunków. Cała regulacja kierunku i odległości wyrzutu śniegu odbywa się w sposób automatyczny, co daje użytkownikowi pełną satysfakcję i prostotę pracy.

Stiga to maszyna przeznaczona do najbardziej ekstremalnych prac. Sprawdzi się na dużych powierzchniach, ale również w przydomowych pracach. Sprawdź, co jeszcze ma do zaoferowania to unikalne urządzenie!

Elektryczny rozrusznik
Dodatkowe funkcje
Wyprofilowana rękojeść z możliwością grzania
Stosunkowo nieduża moc

Odśnieżarka do śniegu – dlaczego warto?

Odpowiedni sprzęt ogrodowy, to gwarancja lekkiej i dynamicznej pracy, niezależnie od pory roku. Odśnieżarka do śniegu to urządzenie, które zdecydowanie warto posiadać. Polska zima nie jest już taka, jak kiedyś – biała i mroźna. W dużych miastach w ciągu roku śnieg pada może kilka razy i nie utrzymuje się na ziemi dłużej niż kilka dni. Co innego na południu, gdzie miasta zasypane są praktycznie po dachy. Warto warto więc zainwestować w maszynę do odśnieżania, która będzie dopasowana do naszych potrzeb.

Kto kiedykolwiek odśnieżał, ten wie, że użycie łopaty to najbardziej męczące rozwiązanie. Odśnieżanie staje się syzyfową pracą, która nigdy się nie kończy. Wiele osób wybiera również pług ręczny, który jest odpowiedni, jednak lepiej sprawdza się w miejscach, gdzie śnieg nie przekracza pół metra wysokości. Najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem, praktycznie w każdym przypadku jest zakup odśnieżarki do śniegu. Osoby, które mają dość ciągłej walki ze śniegiem powinny rozważyć jej kupno. Oczywiście nie jest to maszyna do odśnieżania, która zrobi wszystko za nas. Jednak jej obsługa jest bardzo łatwa i niewymagająca żadnego wysiłku fizycznego. Odśnieżarki najlepiej sprawdzają się na dużych powierzchniach. Są dedykowane osobom, które lubią ułatwiać sobie życie, a ilość ich czasu i chęci na odśnieżanie – jest ograniczona.

odśnieżarka spalinowa

Jak działa odśnieżarka?

Pracę odśnieżarki do śniegu można porównać do kosiarki. Użytkownik tylko ją prowadzi, a urządzenie robi za niego całą resztę. Sprzęt do odśnieżania przebija się przez śnieg i lód. Poradzi sobie również z trudnymi przeszkodami, które można spotkać podczas odśnieżania, takie jak przeorane liście. Odśnieżarki można podzielić na jednostopniowe i dwustopniowe. Składają się z tych samych podzespołów, jednak i działanie może się od siebie nieco różnić. W budowę odśnieżarki jedno, jak i dwustopniowej wchodzi:

 • ślimak – jest to spiralne ostrze w kształcie korkociągu, które znajduje się na przodzie odśnieżarki. Działa obrotowo, zbierając śnieg i przekazując go na środek urządzenia. W odśnieżarkach jednostopniowych ślimak służy również do wyładowywania śniegu w ramach jednego ruchu. Ślimak urządzenia dwustopniowego wyłącznie zbiera śnieg i przekazuje go na środek odśnieżarki.
 • wirnik – jest to drugi element tworzący odśnieżarkę dwustopniową. Jest umieszczony zaraz za ślimakiem i służy do zbierania śniegu i przekazywania go do koryta.
 • koryto – to element służący do kierowania śniegu na zewnątrz, do wyznaczonego miejsca.

Rodzaje odśnieżarek

Odśnieżarki pozwalają na szybkie i komfortowe usunięcie śniegu. Dopasowana i wygodna odśnieżarka to marzenie wiele osób, które posiadają działkę. Warto jednak dopasować urządzenie do danej powierzchni, a przede wszystkim swoich potrzeb. Na rynku najczęściej spotkamy się z odśnieżarkami spalinowymi i elektrycznymi. Czym się się od siebie różnią te dwa urządzenia?

Odśnieżarki spalinowe

Odśnieżarki spalinowe wykorzystują do swojej pracy silnik spalinowy, który napędza wirnik odśnieżarki. Ten natomiast rozdrabnia warstwy śniegu i odprowadza go przez komin, tworząc hałdy. Odpowiedni dobór napędu jest uwarunkowany powierzchnią i konkretnym przeznaczeniem. Odśnieżarki spalinowe są przede wszystkim przeznaczone dla właścicieli dużych działek. Szybko radzą sobie z grubą pokrywą śnieżną i lodem. Dobra odśnieżarka spalinowa charakteryzuje się:

 • dużą szerokością roboczą, czyli około 60, 70 cm;
 • wysoką mocą – od 5 nawet do 20 KM; im moc sprzętu jest większa, tym skuteczniejsze odśnieżanie;
 • dość wysoką ceną;
 • możliwością pracy na dużych powierzchniach.

Niestety obecność silnika wiąże się z dużą głośnością pracy. Im odśnieżarka spalinowa jest większa, tym głośniejsza. Zwróć uwagę na zwiększenie komfortu pracy, wybierając odśnieżarkę spalinową z napędem.

Typy odśnieżarek spalinowych

Wyróżniamy trzy typy odśnieżarek spalinowych:

 • jednostopniowe – wyposażone są w wirnik, odpowiadający nie tylko za zbieranie, ale również jego wyrzut na zewnątrz. Odśnieżarki jednostopniowe najlepiej sprawdzają się przy niewielki powierzchniach. To najtańszy rodzaj odśnieżarki spalinowej na rynku.
 • dwustopniowe – posiadają osobny wirnik do zbierania śniegu i osobny do jego wyrzutu. Taka funkcja pozwala na wyrzucanie śniegu nawet na 20 metrów przy dużej mocy silnika.
 • trójstopniowe – to najdroższe i najcięższe urządzenie spalinowe tego typu. Posiada wirnik do zbierania i wyrzucania śniegu, ale również dodatkowy wirnik, który służy do rozdrabniania śniegu i lodu. Świetnie poradzi sobie z wyjątkowo mokrym śniegiem i na nierównych powierzchniach.
odśnieżarki spalinowe

Odśnieżarki elektryczne

Odśnieżarki elektryczne wymagają zasilania sieciowego z dostępem do gniazdka, dlatego jeśli planujemy posprzątać ze śniegu większą powierzchnię, będziemy potrzebować odpowiedniej długości przedłużacz. Odśnieżarka elektryczna najlepiej sprawdzi się na niegrubych warstwach śniegu i lodu. Waga takiego sprzętu nie przekracza 15 kilogramów, dlatego jest prosta w obsłudze i bardzo komfortowa.

Jeśli bardzo zależy nam na wygodzie użytkowania, wato zainwestować w odśnieżarkę elektryczną z napędem. Pomocny w pracy może okazać się również reflektor, a w przypadku mroźnych dni uratuje nas funkcja podgrzewanych uchwytów.

Odśnieżarki hybrydowe

Odśnieżarki z napędem hybrydowym wyróżniają się największą efektywnością. Niewielu producentów posiada w swoim asortymencie tego typu opcję. Sposób działania urządzeń hybrydowych sprawia, że sterowanie i praca, stają się łatwe i przyjemne. Maksymalna moc odśnieżarki jest przenoszona z silnika spalinowego na wirnik z jednoczesnym generowaniem energii elektrycznej z silnika elektrycznego. Umieszczone w odśnieżarkach hybrydowych silniki elektryczne, napędzają niezależnie każdą z gąsienic. Odśnieżarki hybrydowe są sterowane przez komputer, który dopasowuje odpowiednia ilość mocy do panujących warunków. Specjalne systemy na bieżąco kontrolują parametry pracy maszyny, co wpływa na jej wydajność i szerokie możliwości.

Odśnieżarki a zamiatarki spalinowe

Wiele osób zastanawia się nad różnicą pomiędzy odśnieżarką, a zamiatarką spalinową. Już tłumaczymy:

 • Zamiatarki spalinowe to niewielkie urządzenia, które najczęściej wykorzystywane są w gospodarstwach domowych do zamiatania chodników, alejek, dziedzińców i podjazdów. Są w stanie usunąć kurz, drobne liście i większe zanieczyszczenia terenu. Urządzenie działa jak odkurzacz.
 • Odśnieżarka natomiast, umożliwia szybkie pozbycie się śniegu z otoczenia domu. Maszyna pozwala na odśnieżanie bez większego wysiłku. Zgarnia śnieg i wyrzuca go w postaci rozdrobnionego puchu na bok lub wymiata go do specjalnego kosza/ pojemnika.
 • Zamiatarko-odśnieżarka – to urządzenie które można używać przez cały rok, rozbudowując je o dodatkowe elementy.

Odśnieżarka spalinowa czy elektryczna – jaką wybrać?

Na pytanie, która odśnieżarka jest lepsza – każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Wszystko zależy od naszych idywidualnych potrzeb. Przedstawiamy zatem kilka wskazówek, które pomogą Ci skonkretyzować własne potrzeby i oczekiwania:

 1. Określ powierzchnię terenu przeznaczonego do odśnieżania. W ten sposób ograniczysz pole wyboru, wyłącznie do urządzeń, które odpowiadają wielkości Twojej posesji.
 2. Zwróć uwagę na odległość wyrzuty śniegu, aby nie być zmuszonym do ponownego uprzątania wyrzuconego śniegu.
 3. Zastanów się do jakiego śniegu przyda Ci się ten sprzęt. Jeśli zależy Ci na usuwaniu dużych zasp i powierzchni – wybierz odśnieżarkę o jak najwyższej mocy. W przypadku mniejszych zadań i powierzchni – świetnie sprawdzi się odśnieżarka o mniejszej mocy.
 4. Pamiętaj, że im szerszy zasięg odśnieżania, tym mniej czasu i energii poświęcisz na pozbycie się zalegającego śniegu. Dlatego zwracaj uwagę na szerokość roboczą maszyny do odśnieżania.
 5. Na podstawie wysokości roboczej urządzenia określisz, z jaką grubością pokrywy poradzi sobie odśnieżarka.
 6. Zwracaj uwagę na producenta, od którego kupujesz sprzęt. Pamiętaj o przejrzeniu karty gwarancyjnej.
 7. Określ, jaka cena Cię interesuje. Odśnieżarka spalinowa jest dużo droższa, niż odśnieżarka elektryczna.

Na co zwracać uwagę wybierając odśnieżarkę?

Odpowiedni wybór maszyny do odśnieżania, powinno poprzedzić kilka podstawowych pytań. Odpowiedź na nie, może bardzo nam pomóc.

 • Ile śniegu (licząc w metrach) będziemy odśnieżać?
 • Jaką powierzchnię ma obszar, na którym planujemy odśnieżać?
 • Jak daleko ma być odrzucany śnieg?
 • Na jakich elementach wyposażenia nam najbardziej zależy? Przykładowo może to być: elektryczne uruchamianie, przedni reflektor, regulowany napęd, czy może podgrzewane uchwyty kierownicze.
odśnieżarka elektryczna

Jaką wydajność powinna mieć odśnieżarka?

Jeśli szukasz odśnieżarki, która umożliwi Ci odśnieżenie ścieżki od drzwi do ogrodzenia, zdecydowanie wystarczy Ci odśnieżarka jednostopniowa. Urządzenia tego rodzaju, zbierają śnieg i wyrzucają go na zewnątrz na boki lub poprzez rynnę. Jeśli zamieszkujesz obszary, które zimą są silnie zasypywane przez nawet 50 centymetrów śniegu, najlepsza może okazać się dla Ciebie odśnieżarka dwustopniowa. Odśnieżacz tego typu, przed wyrzuceniem śniegu lub lodu przez rynnę, rozbija go.

Waga odśnieżarki do śniegu

Nie trudno się domyślić, że odśnieżarki jednostopniowe są dużo lżejsze od tych dwustopniowych. Te pierwsze zazwyczaj ważą około 4 kilogramy, natomiast maszyny do odśnieżania dwustopniowe mogą ważyć nawet 40 kilogramów. Warto zakupić urządzenie dopasowane do naszych osobistych potrzeb. Zbyt ciężkie maszyny do śniegu mogą sprawić nam więcej kłopotu, natomiast te za lekkie, przy dużej powierzchni mogą nie być tak wydajne.

Odśnieżarka a hałas

Przy zakupie odśnieżarki do własnego użytku, bardzo ważny może okazać się poziom decybeli, który jest przez nią wytwarzany. W miarę cichej pracy możemy spodziewać się u odśnieżarki elektrycznej. Odśnieżarka spalinowa jest dużo głośniejsza, przez obecność silnika. Każda maszyna do odśnieżania posiada informację o dokładnej ilości decybeli (dB) na obudowie, bądź na opakowaniu.

Na jakich powierzchniach można korzystać z odśnieżarki?

Należy pamiętać, że nie wszystkie urządzenia do odśnieżania, nadają się do wszystkich powierzchni. Jeśli posiadasz drogę, która jest wysypana żwirem, zakup jednostopniowej odśnieżarki może okazać się największą zbrodnią. Dlaczego? Będzie rozsypywała żwir i kamienie na wszystkie strony, zbierając przy tym bardzo mało śniegu. Dlatego, jeśli chcemy bezpiecznie i przede wszystkim skutecznie odśnieżyć naszą żwirową posesję – lepiej w tym wypadku sprawdzi się odśnieżarka dwustopniowa.

Do swojej powierzchni warto dopasować również rodzaj kół. Odśnieżarki można podzielić na kołowe i gąsienicowe. Odśnieżarki gąsienicowe lepiej sprawdzą się w przypadku wszelkich górek i wzgórz, natomiast dużo gorzej na płaskich powierzchniach. Urządzenia gąsienicowe nie nadają się do ciasnych miejsc, gdzie wymagane jest prowadzenie urządzenia w jedną i drugą stronę. Do płaskich powierzchni bardziej przydadzą się odśnieżarki kołowe. Można je kontrolować przy pomocy blokady lub różnicowania.

Zwróć uwagę na dodatkowe wyposażenie

Odśnieżarka do śniegu powinna spełniać wszystkie nasze wymagania, jednak warto zwracać uwagę na modele, które są wyposażone w szereg dodatkowych funkcji. Dodatkowe właściwości tego sprzętu mogą sprawić, że ich stosowanie stanie się jeszcze wygodniejsze.

Jedna z najpopularniejszych i najbardziej użytecznych funkcji jest możliwość regulowania wysokości uchwytu, co pozwala dopasować sprzęt do naszego wzrostu. Warto również zwracać uwagę na odśnieżarki do śniegu z funkcją ustawienia wysokości komina i jego kąta.

Popularni producenci odśnieżarek

Odśnieżarki do śniegu oferowane są przez bardzo wielu producentów. Rynek jest dobrze rozwinięty, ponieważ zapotrzebowanie na tego typu sprzęt jest bardzo duże. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup odśnieżarki, warto sprawdzić opinie na temat jej producenta, aby przekonać się, że produkt, w który inwestujemy będzie najwyższej jakości i sprawdzi się na wiele lat użytkowania. Wiele pozytywnych opinii zbierają odśnieżarki firmy Honda, ze względu na uniwersalne zastosowania i wysoka jakość. Warto zainteresować się również zakupem odśnieżarki Stiga. Marka posiada bardzo zróżnicowany asortyment i odśnieżarki o różnych rozmiarach i funkcjach. Odśnieżarka Stiga jest trwała i świetnie sprawdza się w swoich zadaniach. Ciekawe maszyny do odśnieżania prezentuje również firma NAC, która głównie produkuje odśnieżarki spalinowe i szczotkowe. Odśnieżarki NAC są bardzo uniwersalne, a ich cena jest bardzo atrakcyjna.

Źródła:
https://www.narzedzia.pl/artykuly/odsniezarka-elektryczna-spalinowa-czy-lopata-do-sniegu-co-wybrac-do-osniezania,325.html
https://www.briggsandstratton.com/eu/pl_pl/buying-guides/snow-blowers.html
https://muratordom.pl/ogrod/narzedzia-ogrodnicze/odsniezarka-elektryczna-prosty-sposob-na-szybkie-odsniezenie-podjazdu-i-chodnika-aa-mavJ-qy5S-A6vn.html