Przejdź do treści

Najlepsze wkrętarki akumulatorowe

Ostatnia aktualizacja: 5 lipca 2020

W każdym domu przychodzi taki moment, że musimy coś przykręcić, podkręcić lub skręcić. Posiadanie śrubokrętu jest niezwykle pomocne, jednak jeśli kręcenia jest dużo, warto ułatwić sobie pracę i skrócić jej czas do minimum. Może nam się to udać, jeśli pod naszą ręką znajdzie się wkrętarka akumulatorowa, która zrobi wszystko za nas. Ciężko wyobrazić sobie dzisiaj fachowca i majsterkowicza bez tego narzędzia. Wybór właściwej wkrętarki nie jest trudny, jednak przed zakupem warto poznać najważniejsze parametry, dzięki którym dopasujemy urządzenie do naszych potrzeb, tym samym nie przepłacając. Po przeanalizowaniu wszystkich produktów na rynku, udało nam się stworzyć ranking najlepszych wkrętarek akumulatorowych. Jako najlepszą wytypowaliśmy wkrętarkę firmy Bosch PSR 1800 LI-2, która od wielu lat jest bestsellerem na rynku i słynie ze swojej uniwersalności i prostoty użytkowania. Jest w głównym stopniu przeznaczona do użytku domowego, jednak można ją spotkać również w skrzynce z narzędziami fachowca. Sprawdź, czy będzie najlepsza również dla Ciebie!

Ranking wkrętarek akumulatorowych

BOSCH PSR 1800 LI-2

Typ uchwytu: Szybkozaciskowy | Pojemność akumulatora: 1500 mAh | Typ akumulatora: Li-lon | Napięcie akumulatora: 18 V | Funkcja udaru: tak | Waga: 1,2 kg | Przeznaczenie: użytek domowy

Twoje poszukiwania wkrętarki akumulatorowej do domu zakończą się, gdy poznasz możliwości urządzenia, które wygrało ranking! Jest to wkrętarka akumulatorowa Bosch PSR 1800 LI-2, uznana przez naszych specjalistów za najbardziej komfortowe i niezwykle poręczne urządzenie w wybranej klasie. Nie posiada efektu pamięci, czy samorozładowania, dzięki czemu jest gotowa do pracy w każdym momencie. Umożliwia to technologia litowo-jonowa o napięciu 18 V, która dotyczy linii produktów Bosch Power for All. Jest to bardzo wygodne w obsłudze urządzenie przeznaczone przede wszystkim do domowych zastosowań. Wkrętarka może być stosowana do wiercenia i wkręcania, dzięki obecności dwubiegowej przekładni. Nie musisz martwić się, że wkręt wejdzie zbyt głęboko głównie ze względu na obecność klasycznego sprzęgła z regulacją siły wkręcania.

Bosch PSR 1800 LI-2 to mała wkrętarka z ergonomiczną rękojeścią, która wygodnie układa się w dłoni. Dodatkowo posiada diodę Led, która wskazuje poziom naładowania akumulatora, a także przełącznik kierunku obrotów, który umożliwia umiejętne wkręcanie i wiercenie. Zaletą wkrętarki jest szybkozaciskowy uchwyt 10 mm, który pozwala na szybką i bezproblemową wymianę akcesoriów roboczych. Przekonaj się czy urządzenie sprawdzi się w Twoich rękach!

Uniwersalność
Prostota i komfort użycia
Ergonomiczna rękojeść
Technologia litowo-jonowa baterii
Akumulator i ładowarka są sprzedawane osobno

Einhell TH-CD 12-2 Li Classic


Typ uchwytu:
Szybkozaciskowy | Pojemność akumulatora: 1300 mAh | Typ akumulatora: Li-lon | Napięcie akumulatora: 12 V | Funkcja udaru: nie | Waga: 1,85 kg | Przeznaczenie: użytek domowy

Wkrętarka akumulatorowa Einhell TH-CD 12-2 Li Classic znalazła się na drugim miejscu naszego rankingu ze względu na swoją wydajność i długi czas pracy. Jest to w głównej mierze urządzenie dla miłośników majsterkowania, jednak profesjonaliści równie chętnie wybierają je do swoich zadań. Wkrętarka zasilana jest akumulatorem litowo-jonowym o napięciu 12 V i pojemności 1300 mAh, dzięki czemu nie musimy martwić się o jej nagłe rozładowanie. Posiada możliwość regulacji momentu obrotowego, co umożliwia dopasowanie siły do rodzaju materiału. Wkrętarka posiada funkcję szybkiego zatrzymania, co dodatkowo wpływa na jej lepsze działanie. Dzięki automatycznej blokadzie wrzeciona możemy bez najmniejszego problemu wymienić osprzęt. Zastosowanie przekładni z dwoma biegami świetnie sprawdzi się podczas bardziej skomplikowanych prac, czy twardszych materiałów.

Wkrętarka Einhell jest bardzo poręczna, a jej ciężar wraz z akumulatorem nie przekraczają 2 kg, co jest niezwykle komfortowe podczas długotrwałego majsterkowania i prac remontowych. Przekonaj się, czy ułatwi prace w Twoim domu!

Wydajność baterii akumulatora
Możliwość regulacji momentu obrotowego
Lekkość i poręczność
Ubogie wyposażenie

Makita HP347DWE

Typ uchwytu: Samozaciskowy | Pojemność akumulatora: 1300 mAh | Typ akumulatora: Li-lon | Napięcie akumulatora: 14,4 V | Funkcja udaru: tak | Waga: 1,5 kg | Przeznaczenie: użytek profesjonalny

Makita HP347DWE jest to wiertarko-wkrętarka akumulatorowa, która znalazła się na trzecim miejscu naszego rankingu, dzięki swojej uniwersalności i udogodnieniom, ułatwiającym pracę. Urządzenie jest w szczególności przeznaczone do profesjonalnych prac remontowo-budowlanych. Służy w głównej mierze do wkręcania, a także udarowego wiercenia w betonie i w drewnie oraz stali bez udaru. Jest to wkrętarka zasilana akumulatorem litowo-jonowym o mocy 14,4 V, który nie tylko umożliwia swobodne wkręcanie i wiercenie w praktycznie każdym miejscu (nawet tym trudno dostępnym), ale również charakteryzuje się bardzo długą żywotnością i wydajnością. Plusem akumulatorów we wkrętarkach jest to, że można je w każdej chwili podładować, a całkowity czas naładowania wkrętarki Makita nie przekracza godziny, co jest niezwykle istotne dla szybkiego zakończenia prac remontowo-budowlanych.

Dzięki regulacji prędkości, możemy dopasować tempo naszej pracy do danej powierzchni i materiału, a także osprzętu, którego prostą wymianę zapewnia uchwyt samozaciskowy. Rękojeść narzędzia firmy Makita jest bardzo poręczna i ergonomiczna, a sama wkrętarka wraz z akumulatorem ważą 1,5 kg, co zapewnia duży komfort i nie pozwala na zmęczenie nadgarstka podczas dłuższych prac. Warto zainwestować w wiertarko-wkrętarkę Makita HP347DWE!

Bogate wyposażenie
Uniwersalność
Wydajny akumulator
Brak wskaźnika baterii

Yato YT-82784

Typ uchwytu: Samozaciskowy | Pojemność akumulatora: 3000 mAh | Typ akumulatora: Li-lon | Napięcie akumulatora: 18 V | Funkcja udaru: nie | Waga: 1,5 kg | Przeznaczenie: użytek profesjonalny

Wiertarko-wkrętarka firmy Yato, model YT-82784 to świetny wybór dla profesjonalistów. Jest to kompaktowe urządzenie z wydajnym silnikiem o sile napięcia 18 V i pojemności akumulatora 3000 mAh. Urządzenie wyróżnia się dużą trwałością i starannością wykonania, które zapewniają japońskie podzespoły producenta. Wkrętarka Yato świetnie sprawdzi się podczas wiercenia w metalu i drewnie, a także w trakcie wkręcania wkrętów. Producent zdecydował się na niewielki rozmiar narzędzia, aby komfortowo dostać się nawet do trudno dostępnych miejsc. Urządzenie posiada funkcję szybkiego zatrzymania i hamulec wrzeciona, który ułatwia szybką wymianę osprzętu.

Dodatkowo możemy zauważyć bardzo przydatny – cztero stopniowy wskaźnik naładowania baterii i specjalne zabezpieczenie, które chroni baterię przed ewentualnym przegrzaniem. Wkrętarkę Yato najczęściej można spotkać w zestawie z akumulatorem i ładowarką, które zapewniają szybki czas ładowania i długotrwały czas pracy. Warto w nią zainwestować, aby zapewnić sobie komfort i wydajność fachowej pracy.

Trwałość i staranność wykonania
Japoński silnik o dużej wydajności
Niewielki rozmiar i waga
Wskaźnik naładowania akumulatora
Brak funkcji udaru

Stanley FMC021S2

Typ uchwytu: Szybkomocujący | Pojemność akumulatora: 1500 mAh | Typ akumulatora: Li-lon | Napięcie akumulatora: 10,8 V | Funkcja udaru: tak | Waga: 1,5 kg | Przeznaczenie: użytek domowy

Jeśli poszukujesz wiertarko-wkrętarki akumulatorowej idealnej do majsterkowania w zaciszu swojego domu i nie tylko to model Stanley FMC021S2 jest dla Ciebie stworzony! Jest to bardzo lekkie i wydajne narzędzie, które dzięki swoim niewielkim rozmiarom umożliwia pracę w nawet trudno dostępnych miejscach. Jego budowa nie jest skomplikowana, co ułatwia szybki dostęp do każdej funkcji wkrętarki. Posiada 1-tulejowy uchwyt szybkomocujący o średnicy 10 mm oraz dwubiegową przekładnię. 20-pozycyjne ustawienie momentu obrotowego, daje nam możliwość optymalnego wkręcania wkrętów o różnych rozmiarach, niezależnie od wybranego materiału. Stanley FMC021S2 posiada niezwykle przydatną funkcję doświetlania miejsca pracy, dzięki dodatkowej diodzie LED. Ergonomiczna rękojeść z miękką, ogumowaną powierzchnią sprawia, że długotrwałe korzystanie z wiertarko-wkrętarki jest przyjemne i komfortowe, a dodatkowo mamy pewność, że w trakcie wibracji urządzenie stabilnie trzyma się w naszej dłoni.

Warto zainwestować we wkrętarkę Stanley FMC021S2, aby przekonać się o jej prostym zastosowaniu i cieszyć się czasem, który oszczędzimy rezygnując ze śrubokręta.

Niewielki rozmiar
Stabilna i komfortowa rękojeść
Dodatkowa dioda LED oświetlająca miejsce pracy
Brak wskaźnika naładowania baterii

Dewalt DCD795D2

Typ uchwytu: Szybkomocujący | Pojemność akumulatora: 2000 mAh | Typ akumulatora: Li-lon | Napięcie akumulatora: 18 V | Funkcja udaru: tak | Waga: 1,62 kg | Przeznaczenie: użytek domowy

Wkrętarko-wiertarka akumulatorowa Dewalt DCD795D2 dla osób, które uwielbiają majsterkować. Wyposażona jest w akumulatory 2000 mAh o mocy 18 V w technologii litowo-jonowej, co zapewnia większe możliwości naszej pracy i brak zmartwień o nieoczekiwane rozładowanie. Niezawodność zapewnia wkrętarce również bezszczotkowa technologia budowy jej silnika, ale również kompaktowa i lekka (1,62 kg) konstrukcja z ogumowaną rękojeścią, zapewniające możliwość pracy w trudno dostępnych miejscach, ale również stabilność i komfort pracy. Wkrętarko-wiertarka Dewalt wyposażona jest w koła zębate z metalu w 2-biegowej przekładni, ale również w udar co umożliwia wykonanie większej ilości pracy i wydłużoną żywotność urządzenia. Jej szybkomocujący uchwyt i 15 pozycyjna regulacja momentu obrotowego umożliwia dokładną pracę na różnych powierzchniach. Dodatkowym atutem wkrętarko-wiertarki akumulatorowej Dewalt jest dioda LED umieszczona w stopie, co pozwala na doświetlenie miejsca pracy i użycia wkrętarki jako latarka w ciemniejszych miejscach.

Warto wspomnieć również o prostym montażu i demontażu urządzenia, którego wsuwane mocowanie akumulatorów wyraźnie przyspiesza proces przygotowawczy. Wiertarko-wkrętarka udarowa Dewalt DCD795D2 jest precyzyjnie wykonanym urządzeniem, które pozwala cieszyć się pracą na wielu powierzchniach, niezależnie od warunków.

Wydajne akumulatory
Kompaktowa i lekka konstrukcja
Dodatkowa dioda LED
Brak wskaźnika naładowania baterii

BOSCH Professional GSR 14.4 VE-EC

Typ uchwytu: Szybkozaciskowy 13 mm | Pojemność akumulatora: 4000 mAh | Typ akumulatora: Li-lon | Napięcie akumulatora: 14,4 V | Funkcja udaru: nie | Waga: 2,1 kg | Przeznaczenie: użytek profesjonalny

Dla osób o dużych wymaganiach technicznych, ale również dla tych, którzy cenią sobie wygodę i funkcjonalność wiertarko-wkrętarka Bosch Professional GSR 14.4 VE-EC to świetny wybór. Jest to narzędzie skierowane w głównym stopniu dla profesjonalistów i osób regularnie pracujących przy remontach i budowach. Urządzenie wyposażone jest w dodatkową rękojeść z falistym profilem i niezwykle prostym mechanizmem blokady. Jest łatwa w montażu i demontażu, co usprawnia korzystanie, ale również zapewnia większe bezpieczeństwo pracy dzięki dodatkowym stabilizatorom. Wiertarko-wkrętarka Bosch posiada zabezpieczenie silnika EMP, które ochrania go przed ewentualnym przeciążeniem i przegrzaniem, tym samym gwarantując długotrwałą żywotność sprzętu. Napięcie akumulatora o pojemności 4000 mAh wynosi 14,4 V i technologii litowo-jonowej.

Posiada wbudowaną diodę LED, która doświetla ciemniejsze miejsca pracy. Warto zwrócić uwagę również na emisję hałasu i drgań, które zostały zoptymalizowane praktycznie do minimum, aby przy wielu godzinach pracy, operator nie był narażony na problemy ze słuchem, czy ze stawami. Wybór wkrętarko-wiertarki Bosch to inwestycja na wiele lat, która w żadnym stopniu nie powinna odbić się na naszym zdrowiu, ani komforcie pracy.

Dodatkowa rękojeść stabilizująca
Prosty mechanizm blokady
Nowoczesne zabezpieczenie silnika i akumulatora
Zniwelowane drgania i hałas
Brak funkcji udaru

Dedra DED7880B

Typ uchwytu: Szybkomocujący, Soft Grip | Pojemność akumulatora: 1500 mAh | Typ akumulatora: Li-lon | Napięcie akumulatora: 18 V | Funkcja udaru: nie | Waga: 1,5 kg | Przeznaczenie: użytek domowy

Wiertarko-wkrętarka Dedra DED7880 to urządzenie należące do klasy DIY, czyli jest skierowana w szczególności do osób, które uwielbiają samodzielne majsterkowanie, komfort i dokładność pracy. Jest zasilana wymiennym akumulatorem Li-lon o pojemności 1500 mAh i napięciu 18 V. Dzięki technologii litowo-jonowej praca jej akumulatora jest niezwykle wydajna, a jego całkowite naładowanie nie przekracza godziny, co dodatkowo przyspiesza tempo pracy i nadaje jej większy komfort. Wkrętarka Dedra wyposażona jest w dodatkowy układ antyprzeciążeniowy, który chroni baterię przed przegrzaniem. Parametry pracy są płynnie regulowane przez włącznik spustowy, a kierunek obrotów zmienia się słupkowym przełącznikiem umieszczonym nad spustem. Urządzenie ma 21 pozycji regulacyjnych, co umożliwia dopasowanie i precyzyjność wkrętu w zależności od materiału.

Wkrętarka Dedra posiada 2-częściowy, bezkluczykowy, szybkomocujący uchwyt wiertarski, dzięki czemu wymiana osprzętu przebiega w bardzo krótkim czasie. Dużym atutem wkrętarko-wiertarki jest dodatkowa libelka, pozwalająca każdorazowo na utrzymanie równego poziomu lub pionu podczas wiercenia. Waga narzędzia to jedynie 1,5 kg, co świetnie współgra z jego niewielkimi rozmiarami, które ułatwiają dostęp do trudnych miejsc. Warto zainwestować w tę wiertarko-wkrętarkę.

Wydajny akumulator
Szybkie ładowanie
Dodatkowa libelka
Brak funkcji udaru

Jak używać wkrętarki?

Wkrętarka to niezwykle przydatne urządzenie, niestety nie wszyscy początkujący majsterkowicze wiedzą, jak z niej korzystać. Tego typu elektronarzędzia nie należą do zbyt skomplikowanych w obsłudze, jednak warto zachować podczas ich stosowania taką samą ostrożność i koncentrację, aby na tym nie ucierpieć. Aby dokładnie poznać instrukcję obsługi klasycznej wkrętarki, warto na początku dowiedzieć się, w jaki sposób działa i w jaki sposób ustawić ją pod swoje oczekiwania.

Działanie wkrętarki opiera się na silniku szczotkowym lub bezszczotkowym, który przenosi obrót w kierunku wrzeciona przy pomocy systemu przekładni. Wrzeciono natomiast przekazuje obrót na bit złapany za pomocą uchwytu. Uruchomienie urządzenia zależy od przytrzymania spustu, bądź (w niektórych modelach dostępnych na rynku) zablokowanie włącznika specjalną blokadą, dzięki której nie musimy przytrzymywać go palcem przez cały czas naszej pracy. Większość wkrętarek elektrycznych posiada specjalne zabezpieczenia na silnik, które chronią go przed przegrzaniem, jednak mimo specjalnie wydrążonych otworów wentylacyjnych, warto raz na jakiś czas zaprzestać pracę, aby nie doprowadzić do ewentualnego przegrzania.

Istotnym elementem przed pierwszym użyciem naszej wkrętarki jest odpowiednie ustawienie momentu obrotowego. Należy to robić przy wyłączonym urządzeniu i zerowych obrotach, aby nie uszkodzić przekładni. Ustalenie momentu obrotowego powinno być zależne od wielkości wkrętów i rodzaju materiału, w który będziemy coś wkręcać. Większość wkrętarek posiada obręcz zaraz pod uchwytem na bity, którą obracamy w zależności od stopnia, jaki jest nam potrzebny. Stopnie są najczęściej oznaczone na pierścieniu narzędzia. Na rynku można spotkać również lepsze wkrętarki z nawet 20 stopniowym momentem obrotowym. Im większy moment obrotowy, tym mamy większą pewność, że wkrętarka poradzi sobie z większymi wkrętami. Również w przypadku materiałów, warto zwiększać moment obrotowy wraz z ich twardością.

wiertarko wkrętarka z udarem

Jaką wkrętarkę kupić?

Kupno wkrętarki lub wiertarko-wkrętarki powinno być zależne od naszych oczekiwań i poziomu zaawansowania. To funkcjonalne narzędzie należy dopasować do określonych potrzeb, dlatego znajomość parametrów i funkcji to podstawa przy trafnym wyborze. Na rynku można znaleźć wiele modeli o różnym przeznaczeniu i możliwościach, dlatego aby jakość naszej pracy była taka, jak oczekujemy, tym samym nie przerastając naszych umiejętności, warto poznać różnice, podobieństwa, ale również wady i zalety poszczególnych sprzętów. Najważniejszymi parametrami, na które warto zwracać uwagę są:

  • moc
  • napięcie
  • obudowa
  • moment obrotowy
  • ilość biegów
  • waga urządzenia
  • dodatkowe akcesoria i funkcje
  • czas ładowania akumulatora

Wkrętarka akumulatorowa 12v

Wkrętarka o napięciu 12 V ma bardzo niski moment obrotowy i niewielką moc. Wkrętarka elektryczna, bo tak jest nazywana przez fachowców – właśnie przez tę moc nie klasyfikuje się (według fachowców) do wkrętarek akumulatorowych. Jest to urządzenie, które przeznaczone jest głównie do wkręcania poszczególnych śrub i wkrętów w miękkich materiałach i powierzchniach. Dlatego rzadko używa się jej jako wiertarki, jedynie w miękkich drewnach czy tworzywach sztucznych. W powyższym rankingu można znaleźć narzędzie o podobnej mocy z firmy Einhell TH-CD 12-2 Li Classic, które mimo niewielkich możliwości, jest niezwykle wydajna i wręcz stworzona do domowego majsterkowania. Zaletą wkrętarek o mocy 12 V jest ich niewielka konstrukcja i mała waga, co pozwala na łatwe korzystanie nawet w trudno dostępnych miejscach.

Wkrętarka akumulatorowa 14.4v

Narzędzie o mocy 14,4 V jest wystarczające, aby poradzić sobie z wkręcaniem w twardszych materiałach, ale również dzięki wyższemu napięciu i momentowi obrotowemu możemy pozwolić sobie także na wiercenie. Największą zaletą urządzeń o takim napięciu jest ich uniwersalność i kilkanaście biegów, które umożliwiają dostosowanie parametrów do naszych wymogów. Wydajniejsze silniki akumulatora przekładają się na trwałość i żywotność wkrętarki. Najlepsza wkrętarka o takiej mocy to Makita HP347DWE, której szczegółowy opis znajduje się w powyższym rankingu.

Wkrętarka akumulatorowa 18v

Wkrętarki akumulatorowe o napięciu 18 V to urządzenia, których nie można już nazwać sprzętem uniwersalnym, ponieważ ich możliwości są tak szerokie, że pozwalają nie tylko na wkręcanie wkrętów, ale również wiercenie w twardych materiałach i powierzchniach. Najczęściej są one wyposażone w dodatkową funkcję udaru, która zwiększa zakres pracy i umożliwia wiercenie i wkręcanie w powierzchnie bardzo twarde, jak np. beton. Bardzo często moc tego typy wkrętarko-wiertarek akumulatorowych porównywana jest do urządzeń sieciowych. Narzędzia 18 V osiągają nawet 2000 obrotów na minutę, co znacznie ułatwia pracę na twardych materiałach. Ich moment obrotowy świetnie nadaje się do skręcania konstrukcji dachowych z twardego drewna o dużej grubości. W przypadku cięższych prac wkrętarką akumulatorową 18 V warto zwrócić uwagę na dodatkową rękojeść, która pozwoli na utrzymanie stabilności, ale również na to, aby uchwyt wiertarski był metalowy. Przykładami z rankingu mogą być wkrętarko-wiertarki: Dewalt DCD795D2, jak i BOSCH Professional GSR 14.4 VE-EC.

Wkrętarka udarowa

Wkrętarka z udarem jest elektronarzędziem o największych możliwościach. Oprócz wkręcania i typowego wiercenia bez udaru w różnego rodzaju materiałach, takich jak metal, drewno, czy tworzywa sztuczne – posiada także możliwość wiercenia z udarem w dużo twardszych powierzchniach. Mowa tu o betonie, czy nawet materiałach mineralnych, na których klasyczna wkrętarko-wiertarka bez udaru by się zatrzymała. Dużą zaletą tego typu wkrętarek jest ich niewielka masa i kompaktowe rozmiary, pozwalając tym samym na dostęp w wiele trudnych miejsc. Przykładowa wkrętarka udarowa z powyższego rankingu to Stanley FMC021S2.

Wkrętarka do regipsów

Wkrętarka do regipsu to niezbędne narzędzie, które ułatwia i skraca czas pracy w trakcie budowy lub remontu. Jest to sprzęt przydatny do szybkiego mocowania płyt gipsowo-kartonowych za pomocą wkrętów. Zakup takiego elektronarzędzia warto dopasować do intensywności jego eksploatacji. W przypadku sporadycznego korzystania poleca się wybór tańszych modeli, natomiast do codziennego, profesjonalnego użytkowania warto zainwestować w droższą wkrętarkę napędzaną baterią z akumulatora. Wkrętarki akumulatorowe do regipsów są najbardziej uniwersalne, z czego najpopularniejsze posiadają technologię litowo-jonową. Wybierając wkrętarkę do zabudowy „suchej” najlepsza może okazać się ta z napędem sieciowym, ponieważ jest lżejsza i mniej męcząca dla operatora. Jeśli jednak okoliczności naszej pracy są zmienne i wymagające dostępu do trudnych i wąskich miejsc lepszym rozwiązaniem będzie wkrętarka z akumulatorem. Istotna w tym przypadku będzie również moc, która im większa, tym szybciej wkręcimy śrubę lub wkręty w powierzchnię regipsu.

wkrętarka do regipsów

Mini wkrętarka

Mini wkrętarka to mała wersja tego elektronarzędzia. Została stworzona z myślą o małych, domowych remontach i pracach majsterkowych np. podczas skręcania mebli, czy wkręcania śrub w miękkie powierzchnie tj. drewno. Wkrętarka mała, dostępna jest w minimalnych mocach np. 4 V. Jej niewielkie parametry wiążą się również z rozmiarem, który nie jest przypadkowy. Sprzęt tego typu jest niezwykle poręczny i bardzo praktyczny nie tylko w domowym warsztacie, ale również w każdym innym miejscu. Jej rozmiary umożliwiają łatwe przechowywanie i transport.

Wkrętarka kątowa

Wkrętarka kątowa jest najczęściej wybierana przez profesjonalistów głównie w celu wiercenia otworów lub wkręcania śrub (wkrętów) w trudno dostępnych miejscach. Jej wiertło umieszczone jest pod kątem prostym, co umożliwia wiercenie pod kątem. Na rynku można dostać również nasadki kątowe, które zapewniają również dostęp do wkrętów w wąskich narożnikach, czy wkręcanie tuż przy krawędzi danej powierzchni.

Wkrętarka szczotkowa czy bezszczotkowa

Wkrętarki posiadają różne parametry, których znajomość może okazać się bardzo przydatna podczas zakupu odpowiedniej dla spełnienia własnych oczekiwań. Wiele osób uważa, że moc ich baterii jest najważniejsza, jednak dobra wkrętarka akumulatorowa powinna być wybierana również na podstawie rodzaju silnika. Na rynku można wyróżnić jedynie dwa rodzaje, a są nimi:

  • silniki szczotkowe
  • silniki bezszczotkowe

Na czym więc polega różnica? Otóż wszystko zależne jest od ich budowy. W przypadku wkrętarek szczotkowych mamy do czynienia z grafitową szczotką, która przez swoją budowę nachodzi na komutator i tym samym zasila go. Poprzez reakcję powstaje pole magnetyczne, które wpływa na magnesy wewnątrz silnika i napędza go. Silnik bezszczotkowy zamiast szczotek posiada rotor, magnesy neodymowe, łożyska i stalowy korpus z uzwojeniem. Rotor silnika zostaje wprawiony w ruch poprzez pole magnetyczne wytwarzane przez cewki.

Wkrętarki szczotkowe są mniej wydajne od bezszczotkowych ze względu na ich krótką żywotność i zużywanie się ich elementów. Wkrętarki bezszczotkowe składają się z mniej „zużywalnych” materiałów przez co ich elementy nie ścierają się inie wymagają tak częstej wymiany. Dodatkowo są mniejsze i lżejsze, co w dużym stopniu wpływa na komfort pracy. Ich jedynym minusem jest wyższa cena.

ładowarka do wkrętarki

Akumulator do wkrętarki

Elektronarzędzia bezprzewodowe opierają swoją baterię na pracy akumulatora. Na rynku można spotkać dwa rodzaje akumulatorów: nikolowo-kadmowe i litowo-jonowe. Akumulatory Li-lon są najczęściej wykorzystywanym źródłem energii we wkrętarkach przede wszystkim ze względu na dużo lepsze parametry techniczne i komfort zastosowania. Istotny jest w nich brak efektu pamięci, co oznacza, że możemy doładowywać nawet wpół naładowany akumulator bez stresu, że straci swoje właściwości, czy wydajność. Dodatkową zaletą tego typu akumulatorów jest ich niewielka waga, co znacznie wpływa na długotrwałą pracę z tym narzędziem, ale również krótki czas ich ładowania.

Jak długo ładować akumulator wkrętarki

Aby baterie do wkrętarki funkcjonowały w prawidłowy sposób i były wydajne przez jak najdłuższy okres, należy je na początku użytkowania odpowiednio skalibrować. Kalibracja ta polega na minimum dwukrotnym, całkowitym rozładowaniu, a następnie naładowaniu akumulatora. Takie działanie ma na celu wyrównanie napięcia w poszczególnych jego ogniwach, które zaraz po zakupie wkrętarki, czy innego elektronarzędzia mogą się od siebie nieco różnić. W przypadku akumulatorów o technologii litowo-jonowej jest to konieczne, aby sprawdzić, czy jej elementy i baterie współgrają z ładowarką. U większości wkrętarek i dedykowanych do nich ładowarek możemy spotkać się ze specjalnymi zabezpieczeniami, które ochronią nasz sprzęt przed ewentualnym przeładowaniem i przegrzaniem. Czas ładowania akumulatora do wkrętarki jest zależny od producenta i konkretnego produktu. Najbardziej atrakcyjne wkrętarki to takie, których czas ładowania nie przekracza godziny, co znacznie poprawia tempo i komfort pracy. Przykładem urządzenia o takiej baterii jest np. Dedra DED7880, której dokładny opis znajduje się w powyższym rankingu.

Źródła:

https://www.budujesz.pl/wiadomosc/wkretarka-akumulatorowa-jak-wybrac-ktora-najlepsza/6478/
https://allegro.pl/artykul/niezawodna-wkretarka-akumulatorowa-jaka-wybrac-77483
http://jakienarzedzia.pl/porownanie-wkretarek-akumulatorowych-jakie-akumulatory-do-wkretarki/