O ile przecięcie pojedynczego czy nawet kilku arkuszy papieru nie jest niczym trudnym, o tyle precyzyjne przecięcie grubej rolki, która może mieć średnicę nawet 2,5 metra, jest już sporym wyzwaniem. W tym przypadku nie ma innej możliwości, jak wykorzystanie specjalnych maszyn dedykowanych do cięcia papieru z roli. Jakie są rodzaje tego typu urządzeń i czym się charakteryzują? Już wyjaśniamy!
Nowoczesne piły do cięcia papieru z roli
Spis treści
Wykorzystanie efektywnych metod umożliwiających estetyczne cięcie papieru z roli stanowi fundament nowoczesnej produkcji i obróbki papieru. Ich kluczowym elementem są specjalne piły do cięcia papieru, które charakteryzują się nie tylko wysoką precyzją, ale także umożliwiają szybką i sprawną pracę, co jest niezwykle istotne dla wydajności całego procesu. Na rynku dostępnych jest obecnie kilka rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych, pozwalających na cięcie papieru z roli, na które składają się przede wszystkim:
- piły mobilne do cięcia roli papieru
- piły stacjonarne do cięcia papieru z roli
- stacje kapowania roli papieru
Są to piły wyposażone w wydajne łańcuch widiowe odznaczające się specjalną geometrią ogniw, dzięki czemu cięte krawędzie pozostają równe i gładkie. W zależności od rodzaju urządzenia oraz jego oprzyrządowania, dostępne są piły wyposażone w układ tnący manualny, elektryczny lub hydrauliczny. Tego typu urządzenia mogą być zaopatrzone w specjalne stoły obrotowe, stellitowane prowadnice czy hydrauliczne podstawy przesuwne pił.
Piły do cięcia papieru z roli – dla jakich branż?
Profesjonalne maszyny do cięcia papieru z roli to wyposażenie, które znajduje zastosowanie w szeroko pojętej branży papierniczej oraz szeregu innych branż, które wykorzystują na co dzień duże ilości papieru. Takie urządzenia są zatem dedykowane zarówno dla producentów papieru czy przedsiębiorstw związanych z recyklingiem makulatury, jak i firm z branż pakowych i poligraficznych. Również firmy zajmujące się wytwarzaniem produktów, w których skład wchodzi papier, także bardzo często zaopatrują się w piły do cięcia roli papieru.
Warto tutaj nadmienić, że papier jest zwijany w duże role ponieważ ułatwia to zarówno jego magazynowanie, jak i transport czy w końcu ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć itp. Ponadto sam proces cięcia papieru z roli za pomocą specjalistycznych pił usprawnia jego przetwórstwo, czyniąc je prostym, szybkim i efektywnym, przy równoczesnym zapewnieniu pełnej estetyki i gładkości przeciętych krawędzi.
Cięcie papieru z roli w praktyce
Profesjonalne piły do cięcia papieru w roli używane są praktycznie do każdego jego rodzaju. Za ich pomocą kapowany może być papier kredowy i offsetowy (niepowlekany), a także papier powlekany, papier typu kraft (ekologiczny), syntetyczny oraz tektury, kartony itp. Tym samym są to urządzenia niezwykle uniwersalne o szerokim spektrum zastosowania. Przy czym za sprawą swojej konstrukcji umożliwiają zazwyczaj samodzielne cięcie papieru – do ich obsługi wystarczy jedna osoba, co także jest jedną z ich olbrzymich zalet.