Przejdź do treści
jakie powinno być ciśnienie

Jak zwiększyć ciśnienie wody w kranie?

Ostatnia aktualizacja: 28 lipca 2020

Słabe ciśnienie wody w kranie zdecydowanie wydłuża czas zmywania, napełniania wanny, wiadra, a nawet pracy urządzeń pobierających wodę. Słabe ciśnienie wody w baterii prysznicowej może powodować wiele nerwów, szczególnie, gdy spieszy nam się do pracy, a piana wciąż utrzymuje się na ciele i włosach… Taki stan może być spowodowany różnego rodzaju usterkami, ale również ciśnieniem w wodociągu. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby ciśnienie wody w domu znów było odpowiednie.

Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie wody w instalacji?

Zgodnie z przepisami prawa, określonymi w normach, ciśnienie wody w całej instalacji wodociągowej powinno wynosić od 0,5 do 0,6 MPa. Jeśli utrzymanie minimalnego ciśnienia stanowi spory kłopot, warto skorzystać z dodatkowych, specjalistycznych urządzeń technicznych. Okazuje się, że podczas codziennego użytkowania wystarczającą wartością ciśnienia wody w kranie są 4 bary (0,4 MPa), na które najczęściej mamy ustawione właśnie nasze krany. Jeżeli planujemy oszczędzanie, a cienienie wody w kranie jest wyższe, możemy zamontować na nich specjalne reduktory, które wyraźnie odciążą instalację.

Jak zmierzyć ciśnienie wody w kranie?

Istotną kwestią w mierzeniu ciśnienia wody jest określenie jej źródła. Pomiar źródła trwa kilka sekund, a dzięki takiej informacji będziemy mogli sprawdzić i ocenić możliwości naszego ujęcia i zmniejszyć ryzyko pomyłek, które niestety zdarzają się dość często. Ciśnienie wody decyduje o wielu istotnych czynnikach:

  • o prędkości wody w rurociągu;
  • o stanie całego systemu;

Do pomiaru ciśnienia wody w kranie przyda nam się manometr, którego wystarczy nałożyć na kran i odkręcić wodę. Prawidłowe ciśnienie wody powinno kierować wskazówkę na minimum 2 bar, przy czym optymalne ciśnienie to 4 bary. Jeśli wskazówka wskazuje inny wynik, warto zgłosić się do hydraulika lub firmy wodociągowej, która szybko usunie przyczyny zbyt słabego lub zbyt silnego ciśnienia w naszych rurach.

instalacja wodna w domu

Najczęstsze przyczyny zbyt niskiego ciśnienia wody w kranie

Słabe ciśnienie w kranie bardzo często wynika z wycieku wody. Zlokalizowanie go zazwyczaj nie jest trudne, tak samo jak naprawa. Przyczyną wycieków jest zazwyczaj słaby stan rur. Co jeśli nasze rury są nowe, woda nigdzie nie wycieka, a ciśnienie wody w kranie wciąż jest bardzo niskie? W takiej sytuacji możemy mieć do czynienia:

  • z niewłaściwą regulacją zaworów przez ich niedokładne zakręcenie.
  • z zardzewiałymi złączkami, zapchanymi filtrami i zapchanymi sitkami w bateriach. Jeśli faktycznie są zanieczyszczone, warto sprawdzić ich stan i jak najdokładniej wyczyścić;
  • z niedrożnością rur, które często pokryte są kamieniem
  • ze źle zgrzanymi rurami
  • z uszkodzonym wodociągiem

Nieszczelna instalacja wodna w domu

Samodzielne odnalezienie miejsca nieszczelności instalacji wodnej nie zawsze bywa, aż takie proste. Zlokalizowanie miejsca wycieku często wiąże się z kuciem danego fragmentu ściany, dlatego o awarii często dowiadujemy się dopiero w jej zaawansowanym stadium, kiedy widać już wyraźne zacieki, a ciśnienie w kranie jest bardzo słabe. O przecieku mogą świadczyć następujące objawy:

  • spadek ciśnienia w instalacji wodnej;
  • wyższe rachunki za wodę, nawet podczas normalnego użytkowania;
  • wilgotne ściany, często zarastające grzybem;
  • schodząca farba i inne powłoki malarskie;
  • zacieki.

Aby szybko zlokalizować i pozbyć się problemu, warto skorzystać z usług fachowców, którzy posiadają kamery termowizyjne, inspekcyjne, geofon i gaz znacznikowy.

Zawory i drożność rur

Słaba drożność rur może być związana ze słabym zakręceniem ich zaworów. Takie sytuacje najczęściej zdarzają się w nowo wybudowanych budynkach i instalacjach. Wtedy wystarczy jedynie właściwa regulacja ciśnienia pompy wspomagania, a ciśnienie w kranie powinno wrócić do normy. Jeśli regulacja nie przyniesie efektów, i dalej mamy słabe ciśnienie wody w baterii, powinniśmy zadbać o dokładne wyczyszczenie naszych rur. Może nam w tym pomóc specjalna spirala do czyszczenia rur, której konstrukcja opiera się na stalowym drucie.

Przed wykonaniem czynności czyszczących, warto zacząć od usunięcia syfonu, który znajduje się bezpośrednio pod naszym urządzeniem. Następnie energicznymi ruchami kręcimy korbą, aż do uzyskania oczekiwanej drożności. Dzięki tej metodzie jesteśmy w stanie usunąć zator, który mógłby być przyczyną słabego ciśnienia wewnątrz rur. Słabe ciśnienie wody możemy udrożnić również za pomocą przepychaczki do rur lub udrażniacza chemicznego.

Jak pozbyć się kamienia w instalacji wodnej?

Najczęściej wykorzystywaną metodą do pozbycia się kamienia z instalacji wodnej jest użycie środków chemicznych. Popularnym specyfikiem jest kret do rur lub specjalne granulki. Działanie tego typu środków jest niezwykle efektowne, jednak należy z nimi bardzo uważać, ponieważ użyte w zbyt dużej ilości lub do nieodpowiednich elementów – mogą zrobić większą krzywdę. Warto przed ich użyciem przeczytać instrukcję, która z pewnością znajduje się na jej opakowaniu. Środki żrące są bardzo silne i mogą doprowadzić np. do stopienia się rur, dlatego jeśli dysponujemy np. aluminiową instalacją wodociągową – kategorycznie zabrania się nam używać środków chemicznych, które mogą ją stopić.

przyczyny niskiego ciśnienia

Problemy z ciśnieniem w sieci wodociągowej

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne powinno zapewnić nam prawidłowe warunki związane z ciśnieniem wody w kranie. Instytucja ta powinna zadbać o to, aby stan instalacji był zgodny z obowiązującymi przepisami. Jeśli techniczne urządzenia mają jakikolwiek problem z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia, wina może leżeć właśnie u dostawcy. W takiej sytuacji nie ma najmniejszego sensu inwestować w nowe urządzenia, ponieważ nie zmieni to sytuacji, a niepotrzebnie wydamy pieniądze. Przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne powinno dotrzymać swojego obowiązku i przywrócić zgodny z przepisami stan. Jeśli posiadamy jakiekolwiek zastrzeżenia, co do ciśnienia wody w naszych kranach zmierzmy je i na podstawie pomiarów zgłośmy stan do naszego dostawcy.

Jakie powinno być ciśnienie wody w sieci wodociągowej?

Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury: „ciśnienie wody w instalacji wodociągowej w budynku, poza hydrantami przeciwpożarowymi, powinno wynosić przed każdym punktem czerpalnym nie mniej niż 0,05 MPa (0,5 bara) i nie więcej niż 0,6 MPa (6 barów). Jeżeli minimalne ciśnienie, określone w ust. 1, nie może być uzyskane ze względu na występujące stale lub okresowo niedostateczne ciśnienie wody w sieci wodociągowej, należy zastosować odpowiednie urządzenia techniczne, zapewniające wymaganą jego wielkość w instalacji wodociągowej w budynku.”

Hydrofor, czyli pompa do ponoszenia ciśnienia wody

Jak zwiększyć ciśnienie wody w domu? Jeśli wszystkie techniki zawiodą, warto zaopatrzyć się w zestaw do podnoszenia ciśnienia wody. Mowa tu o zestawach hydroforowo-pompowych lub zestawach hydroforowych. Największym plusem posiadania tego typu układu jest magazynowanie przez niego wody, a także utrzymywanie i automatyczne wyrównywanie ciśnienia w całej instalacji wodnej. Pompa podnosząca ciśnienie wody ma jeszcze jeden atut – ogranicza skutki uderzeń hydraulicznych.

Hydrofory nie zajmują wiele miejsca i są w stanie bardzo efektownie zredukować koszty za wodę. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które mają niskie ciśnienie wody w kranie lub niskie ciśnienie wody w sieci wodociągowej. Pompy do podnoszenia ciśnienia wody są najczęściej wykorzystywane w budownictwie mieszkalnym, do użytku publicznego, a także w systemach przeciwpożarowych, do uzdatniania wody, a także w przemysłowych instalacjach wodnych, w ogrodnictwie, rolnictwie, na myjniach, w pralniach, a także jako centralne i sieciowe pompy wodne.