Przejdź do treści
wybór projektu domu

Czym kierować się przy wyborze projektu domu?

Ostatnia aktualizacja: 31 sierpnia 2021

Budowa domu rozpoczyna się od znalezienia odpowiedniego projektu. Bez niego niemożliwe jest rozpoczęcie prac budowlanych i wzniesienie budynku, który będzie bezpieczny i funkcjonalny. Gotowe projekty domów przyśpieszają start budowy i obniżają jej koszty, dlatego cieszą się coraz większą popularnością. Jeśli i Ty chcesz skorzystać z bazy gotowych projektów domów, sprawdź, czym kierować się przy ich wybieraniu.

Gotowe projekty domów – dla kogo?

Projekt domu z gotowej bazy jest odpowiedni niemalże dla każdego – projekty domów na Extradom są cenione przez duże i małe rodziny, pary, singli oraz przez osoby, które prowadzą w domu niewielką działalność gospodarczą i potrzebują własnego biura. W bazie znajdzie się zarówno projekty domów parterowych i piętrowych, jak i projekty domów energooszczędnych. Do wyboru ma się budynki o zróżnicowanym metrażu, dopasowane do wielu typów działek i wyposażone w rozwiązania ułatwiające życie, np. osobom niepełnosprawnym.

Baza gotowych projektów domów zawiera szereg przydatnych informacji. Można dowiedzieć się w niej, jaki jest metraż wybranego budynku i poszczególnych pomieszczeń w jego wnętrzu, a także poznać koszty wzniesienia domu w stanie surowym otwartym i zamkniętym. Projekty domów jednorodzinnych dodatkowo kupi się w promocyjnych cenach. W razie potrzeby plany budowy można skorygować, by dostosować własne lokum do specyficznych potrzeb domowników.

Projekt domu a wielkość budynku

Gotowy projekt domu może być przeznaczony dla małej lub dużej liczby domowników. Do wyboru ma się domy o małym metrażu 50-70 metrów kwadratowych, średnie o powierzchni 100-150 m2 i duże, których powierzchnia przekracza 200 m2. Dzięki temu gotowe projekty domów jednorodzinnych odpowiadają na potrzeby różnej liczby domowników.

W małym domku może zamieszkać małżeństwo bez dzieci lub z jednym dzieckiem. Większy dom zapewni odpowiednią ilość przestrzeni dla rodziny wielodzietnej lub kilkupokoleniowej. Wszyscy domownicy będą mieć własne sypialnie, a przestrzeń do wspólnego spędzania czasu w ciągu dnia będzie na tyle duża, że zmieszczą się w niej również goście.

Wybierając projekty domów piętrowych lub parterowych, można zdecydować się na stworzenie poddasza użytkowego. Jeśli potrzebuje się większego metrażu dla rodziny, nie trzeba budować drogiego domu. Wystarczającym wyborem jest ekonomiczne poddasze użytkowe, na którym stworzy się wygodne i przytulne sypialnie dla wszystkich członków rodziny. 

Projekty domów a kształt działki

Projekt domu jednorodzinnego powinien być dostosowany nie tylko do liczebności rodziny. Równie ważne jest dobranie go do kształtu działki pod budowę domu. Działki o kształcie kwadrata lub szerokiego prostokąta są najłatwiejsze do zabudowania. Trudniej mają osoby, które kupiły długą i wąską nieruchomość. Przy budowie domu niezbędne jest pamiętanie o wszelkich przepisach, które ograniczają możliwość przesunięcia budynku bliżej granicy działki. Równie ważne jest przestrzeganie prawa dotyczącego umieszczenia okien i drzwi w domu jednorodzinnym. 

W bazie gotowych projektów domów dostępne są plany budowy nieruchomości na wąską działkę. Dzięki temu nawet na mniej atrakcyjnych gruntach można wznieść praktyczny i elegancki domek. Plany domów w przypadku nietypowych działek można dodatkowo zmodyfikować, zmieniając układ okien, drzwi wejściowych i części pomieszczeń wewnątrz. W ten sposób lepiej dopasowuje się budynek do oczekiwań użytkowników, którym zależy na funkcjonalności, prywatności i optymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni.