Rolety okienne są chętnie wykorzystywane zarówno przez właścicieli mieszkań, jak i domów. Z jednej strony są wielofunkcyjne, ponieważ zapewniają przyjemny cień, z drugiej zaś mogą stanowić skuteczną osłonę przed ciekawskim okiem sąsiadów czy przechodniów. Wśród chętnie wybieranych rozwiązań można wymienić rolety plisowane, które charakteryzują się nie tylko wysoką funkcjonalnością, ale także nowoczesnym wyglądem. Do jakich wnętrz pasują takie modele? Podpowiadamy.
Osłony okienne są ważnym elementem każdego wnętrza. Dlatego dobór odpowiedniego rozwiązania nie powinien być kwestią przypadku. Podczas wyboru dekoracji okiennych warto zwrócić uwagę nie tylko na ich walory estetyczne, ale także funkcjonalność. Stawiając na rolety plisowane, możemy liczyć, że pozytywnie wpłyną one na wygląd całego wnętrza, jeśli tylko odpowiednio dopasujemy je do jego wystroju.
Czym charakteryzują się rolety plisowane?
Spis treści
Rolety plisowane to osłony okienne, które działają w zupełnie inny sposób niż tradycyjne rolety wewnętrzne, ponieważ wyróżniają się nietypową budową. Przesuwając materiał w górę lub w dół, można regulować ilość wpadającego do pomieszczenia światła słonecznego. Korzystając z takiego rozwiązania, mamy więc możliwość zasłonięcia okna w taki sposób, aby promienie dostawały się do wnętrza jedynie przez górną lub – tak jak w tradycyjnych modelach – dolną część szyby.
Plisowane rolety wykonywane są z różnych materiałów. Dlatego decydując się na wykorzystanie takiego produktu, możemy wybierać spośród szerokiej gamy różnych kolorów plis, a także transparentności tkanin. Sposób montażu sprawia, że podczas otwierania okna roleta nie odchyla się. Co więcej, do jej poruszania nie jest potrzebny sznurek ani łańcuszek.
Budowa rolety plisowanej
Budowa rolety plisowanej różni się od standardowych rolet okiennych, ponieważ nie jest ona montowana na górnym skrzydle ani nad nim, lecz na szybie. Nie porusza się nią również za pomocą łańcuszka, tylko ręcznie. Dodatkowo roletę plisowaną można swobodnie przesuwać w górę i w dół, ponieważ składa się z dwóch ruchomych profili, które zwijają się w pozostającą cały czas na szybie harmonijkę. Budowa rolety plisowanej jest dość prosta, ponieważ taki produkt składa się z syntetycznej tkaniny złożonej w harmonijkę, do której z obu stron przymocowane są aluminiowe listwy. Taka konstrukcja powoduje, że roleta idealnie dopasowuje się do szyby, zapobiegając prześwitom nawet w przypadku uchylenia okien czy mocniejszych podmuchów wiatru.
Roleta plisowana może pełnić funkcję standardowej osłony okiennej lub zazdrostki. Ze względu na to, że dostępna jest w szerokiej gamie kolorów i przepuszczalności materiałów, z łatwością można dopasować ją do każdego pomieszczenia – niezależnie od tego, w jakim stylu zostało zaaranżowane. Dzięki możliwości regulacji wpadającego światła do pomieszczenia zarówno od górnej, jak i dolnej części okna, można przesuwać plisy w taki sposób, aby zasłonić na przykład znajdujące się na horyzoncie słońce, jednocześnie nie zacieniając całego pomieszczenia.
Gdzie najlepiej pasują plisy okienne?
Struktura rolety plisowanej powoduje, że takie modele doskonale wpisują się w klimat nowoczesnych wnętrz. Plisy okienne świetnie współgrają również z minimalistycznym wyglądem pomieszczenia. Ze względu na bogatą ofertę kolorów i materiałów, z jakich wykonywane są rolety plisowane, można je wykorzystać w aranżacji różnych wnętrz. Najlepiej jednak współgrają ze stylem nowoczesnym, minimalistycznym, a także nowojorskim. Co więcej, takie modele można wykorzystać nie tylko do zacieniania okien standardowych, ale również dachowych.
Plisy okienne mogą sprawdzić się w wielu wnętrzach. Z powodzeniem takie rozwiązanie można wykorzystać w salonie, gabinecie, jadalni czy sypialni. Wielu użytkowników wykorzystuje rolety plisowane zamiast zazdrostek również w kuchni. Jeśli postawimy na model z trwałego materiału, a więc takiego, który może być stosowany w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać go również do przesłonięcia okien w łazience.