Przejdź do treści

Drewniana deska tarasowa – sosna, modrzew, a może bangkirai? Sprawdź, co wybrać!

Ostatnia aktualizacja: 24 maja 2022

Od kilku sezonów panuje moda na wykańczanie powierzchni tarasów drewnianymi deskami. Stanowią one główny element nowoczesnych aranżacji. Sprawiają, że taras wydaje się ciepły i przytulny. Ponadto są praktyczne. Można stanąć na nich bosą stopą i nie martwić się o to, że kurz z zewnątrz zostanie wniesiony do mieszkania. Oczywiście tak samo jak inne, powszechnie wykorzystywane materiały, drewno wymaga regularnej pielęgnacji. Dzięki temu posłuży przez długie lata. Wybór desek konkretnego rodzaju zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb klienta.

Bogata oferta desek tarasowych

W asortymencie sklepów stacjonarnych i online z wyposażeniem wnętrz, a także artykułami do ogrodu, bez problemu można znaleźć rozmaite typy desek, przeznaczonych do zabudowy tarasu. Ciekawą opcją są np. deski kompozytowe – stanowią alternatywę dla drewna, ale w żaden sposób go nie przypominają. Kompozyt wykazuje dużą odporność na uszkodzenia. Stosunkowo łatwo się go układa. Minusem jest jednak fakt, że wygląda nienaturalnie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na deski drewniane. Dzięki swojemu bogatemu usłojeniu i oryginalnej kolorystyce tworzą zawsze wyjątkowy klimat.

Deska tarasowa cieszy się dużym powodzeniem wśród osób, które cenią sobie ekologiczne rozwiązania i śledzą bieżące trendy na rynku. Drewno nieustannie zyskuje na popularności, jeśli chodzi o projektowanie współczesnych mebli, dodatków czy podłóg. Stopniowo przemija moda na materiały sztuczne. Z tego względu deski tarasowe spełnią oczekiwania najbardziej wymagających odbiorców i będą urzekać ich ponadczasowym stylem oraz trwałością.

Jakie drewno na taras?

Choć rodzajów drewna jest bardzo wiele, dwa typy szczególnie nadają się do zastosowania na tarasie – zarówno ze względu na swój wygląd, jak i funkcjonalność. Są to: drewno europejskie (np. sosna, dąb, modrzew) i drewno egzotyczne (np. bangkirai, merbau, cumaru). Stosuje się również drewno modyfikowane, czyli uprzednio poddane obróbce termicznej w celu pozbycia się szkodliwych mikroorganizmów. 

Z racji niskiej ceny klienci bardzo często kupują deski tarasowe sosnowe. Dobrze się prezentują, nie są jednak tak wytrzymałe jak dębowe. Na pewno nie da się ich także porównać do desek z modrzewia syberyjskiego (o żywotności min. 25 lat). Mimo licznych zalet rodzimego drewna sporą popularnością cieszą się deski tarasowe z krajów afrykańskich, z Azji, z Ameryki oraz innych zakątków świata. Deski z drewna egzotycznego są przeważnie wysoce odporne na gnicie, zarysowania, ścieranie i na działanie czynników zewnętrznych, takich jak owady, grzyby, ale też wilgoć, a nawet chemia. Mocnym atutem „egzotyków” jest także duży wybór kolorystyczny – występują w najróżniejszych barwach i odcieniach.

Drewno bangkirai (z Azji) w porównaniu do reszty egzotycznych odmian najlepiej radzi sobie z wilgocią i zmiennymi warunkami pogodowymi. Świetnie znosi kontakt z wodą. Ma to duże znaczenie w kontekście ochrony desek przed zacinającym deszczem i myciem, a w trakcie zimy – przed siarczystym mrozem. Tę cechę bangkirai docenią zwłaszcza osoby, które budują taras w pobliżu basenu lub oczka wodnego.

Niemniej modna architektura ogrodowa opiera się również na wykorzystywaniu zasobów lokalnych. Rodzime gatunki drewna są teraz na topie – i wcale nie odstają jakościowo od zagranicznych. Drewno świerkowe, bukowe, sona i modrzew to surowce, które warto mieć na tarasie, szczególnie utrzymanym w sielankowej, wiejskiej stylistyce. Ponadto są one łatwo dostępne i niedrogie. „Egzotyki” lepiej pasują do aranżacji minimalistycznych i utrzymanych w konwencji orientalnej. Jednak ostateczna decyzja w sprawie wyboru desek tarasowych należy do klienta.

Jak dbać o deski tarasowe? Metody pielęgnacji drewna i sposoby jego konserwacji

Taras wyłożony drewnianymi deskami zachwyca wyłącznie wtedy, gdy systematycznie się o niego dba. Dlatego co najmniej trzy razy w roku trzeba go odświeżyć, przemywając deski myjką ciśnieniową. Równie skuteczna będzie szczotka ze sztywnym włosiem. W internecie i sklepach stacjonarnych można kupić specjalne środki pielęgnacyjne do drewnianych desek tarasowych, przywracające im blask i dodatkowo impregnujące. Wraz z upływem czasu drewno ma tendencję do blaknięcia. Promienie UV, wiatr i deszcz powodują, że materiał traci na urodzie. W rezultacie nie zdobi, lecz szpeci. Proces ten jest jak najbardziej naturalny. Można go zatrzymać, używając oleju przeznaczonego do desek tarasowych.

Olejowanie powinno stosować się niezależnie od gatunku drewna. Mimo że bangkirai jako odmiana egzotyczna cechuje się większą trwałością niż krajowe gatunki drewna, to tak samo, jak one jest podatna na ciemnienie i szarzenie.

By drewno nie zszarzało i nie wyblakło, dobrze jest co jakiś czas poddać je renowacji. Wiele firm świadczy usługi tego rodzaju. Wystarczy znaleźć fachowców i zarezerwować termin (samodzielne szlifowanie desek bez stosownego przygotowania i wiedzy może być ryzykowne).

Jaką drewnianą deskę tarasową wybrać?

Rynek oferuje szeroki wybór wysokiej klasy produktów z drewna, takich jak deski czy podesty tarasowe. Ich uniwersalny charakter i kolory sprawiają, że podaż rośnie, a branża przeżywa rozkwit. Wybór jest więc ogromny. Porządne, atrakcyjne wizualnie deski tarasowe zmienią taras w estetyczne miejsce. Stworzą ergonomiczną i zarazem bezpieczną przestrzeń do wypoczynku. Warto dopasować gatunek drewna do planowanej aranżacji – powinien współgrać z odpowiednio dobranymi elementami, tekstyliami i meblami. Oprócz tego należy kierować się własnymi wymaganiami dotyczącymi trwałości i twardości surowca.

Pielęgnacja natomiast w każdym wypadku wygląda podobnie. Bez względu na wybrany gatunek drewna powinno wykonywać się ją skrupulatnie. Dzięki temu każdy taras będzie prezentował się wspaniale przez długi czas – niezależnie od tego, z jakich desek powstał.