Wybierając drzwi zewnętrzne, konieczne jest podjęcie decyzji, z jakiego materiału mają one być wykonane. Zależy od tego nie tylko wygląd skrzydeł drzwiowych, lecz także kwestia bezpieczeństwa oraz komfort domowników. Wśród popularnych materiałów zdecydowanie wyróżniają się drzwi zewnętrzne stalowe oraz drewniane. Oba rozwiązania mają swoje mocne strony, dlatego przed zakupem warto zadać sobie nieco trudu, porównać ich właściwości i zdecydować, który wariant sprawdzi się lepiej w konkretnym przypadku.
Jaki materiał drzwi zewnętrznych zapewnia lepszą izolację termiczną oraz akustyczną?
Spis treści
Dobrej klasy drzwi zewnętrzne muszą stanowić skuteczną barierę dla przenikania energii termicznej. W przeciwnym wypadku będzie uciekać przez nie cenne ciepło, powodując tym samym konieczność spalenia znacznie większej ilości materiału opałowego lub poboru większej ilości energii elektrycznej, aby ogrzać dom. W celu zminimalizowania strat należy wybrać dobrej klasy drzwi zewnętrzne o niskim współczynniku przewodzenia ciepła. Ważne jest również, aby drzwi w maksymalnym stopniu tłumiły dźwięki, pomagając tym samym w odcięciu wnętrza domu od reszty otaczającego go świata.
Drewniane drzwi zewnętrzne
Skrzydła drzwiowe wykonane z litego drewna charakteryzują się stosunkowo wysoką energooszczędnością. To głównie zasługa materiału, który jest naturalnym izolatorem termicznym. Drewniane drzwi zewnętrzne stanowią dobrą barierę dla uciekającego ciepła oraz przenikających przez nie dźwięków. Są w stanie zapewnić niski współczynnik U, ograniczając tym samym koszty związane z ogrzewaniem wnętrza budynku.
Należy jednak pamiętać, że drewno ma również pewne wady. Jeśli zostało nieodpowiednio zaimpregnowane, może ulec deformacji i na skutek wahań temperatury czy różnic w poziomie wilgotności powietrza, poskutkuje pogorszeniem się szczelność drzwi zewnętrznych.
Zewnętrzne drzwi stalowe
Stal jako materiał nie jest wystarczająco dobrym izolatorem, dlatego też większość producentów do produkcji skrzydeł drzwiowych wykorzystuje ją jedynie do wykonania zewnętrznej obudowy, zaś środek wypełnia innymi materiałami. W tym celu może być wykorzystany ekspandowany polistyren z domieszką grafitu, pianki poliuretanowe lub inne produkty o niskim współczynniku przenikania ciepła. Ostatecznie cel zostaje osiągnięty i dzięki tym zabiegom możliwe jest uzyskanie przegrody o parametrach izolacyjnych znacznie przewyższających lite drewno. Niezbędne jest jednak wybranie drzwi zewnętrznych dostarczanych przez renomowanych producentów, a także zapoznanie się z ich dokumentacją techniczną.
Bezpieczniejsze są drzwi zewnętrzne stalowe czy drewniane?
W kwestiach związanych z bezpieczeństwem oraz trwałością znacznie lepiej wypadają dobrej klasy drzwi stalowe. Do ich produkcji wykorzystywane są wytrzymałe stopy metali, które będą w stanie oprzeć się próbom ewentualnych ataków siłowych lub wyważeń.
Prawidłowo wykonane drzwi stalowe są również bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych. Materiały użyte do ich produkcji są ocynkowane, co skutecznie chroni je przed rdzewieniem. Dodatkowo są one również pokrywane specjalnymi okleinami, które zabezpieczają je przed porysowaniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi.
Stawiając na bezpieczeństwo, przed podjęciem ostatecznej decyzji należy sprawdzić jaką certyfikację posiadają drzwi zewnętrzne w tym względzie. Do jej określenia wykorzystywana jest klasa antywłamaniowa określana według normy PN-EN 1627:2012.
Które drzwi zewnętrzne lepiej wyglądają?
Wygląd drzwi zewnętrznych potrafi być złudny. Skrzydła drzwiowe wykonane ze stali najczęściej oklejane są specjalnymi materiałami wykończeniowymi, które nadają im wygląd np. imitujący naturalne drewno. Okleina może przybierać różne odcienie, przypominając sosnę, dąb, orzech lub inne gatunki drzew. Powłoka drzwi zewnętrznych może również zostać pokryta kolorem. Popularne są takie odcienie jak biel, czerń lub antracyt. Wielość różnych modeli pozwala idealnie dopasować je do wyglądu elewacji budynku.
Nic jednak nie pobije naturalności. Skrzydła drzwiowe wykonane z litego drewna nadają szlachetny wygląd i idealnie sprawdzają się do podkreślenia urody budynków o klasycznym kształcie. Drewniane drzwi mogą też sprawiać wrażenie masywniejszych i trwalszych, co potrafi skutecznie odstraszać nieproszonych gości.
Odwieczny dylemat – wybrać drzwi zewnętrzne wykonane ze stali czy drewna?
Zarówno zewnętrzne drzwi stalowe, jak i te wykonane z litego drewna świetnie sprawdzą się do wykończenia domu. Ważne jest jednak, aby przy wyborze dokładnie zapoznać się z dokumentacją techniczną dostarczoną przez producenta. Na pewno warto zwrócić uwagę na klasę antywłamaniową skrzydła drzwiowego, a także na jego parametry odnoszące się do izolacyjności, tak termicznej, jak i akustycznej.