Przejdź do treści

Jak działają szamba ekologiczne?

W dobie rozwoju budownictwa zawsze palącym problemem jest sposób usuwania nieczystości. Marzeniem jest sieć kanalizacyjna. Niestety jest to rozwiązanie głównie dla miast i rozwiniętych gmin i to tylko na pewnym obszarze. Niemniej jednak nie oznacza to, że jest się skazanym na ciągłe wywożenie szamba, co jest mało finezyjną sprawą, która dodatkowo kosztuje.

Szambo ekologiczne jest dobrym rozwiązaniem, które ułatwia życie domownikom. Na czym polega różnica między szambem tradycyjnym a ekologicznym? Wszelkie szczegóły w artykule.

Różnice pomiędzy szambem zwykłym a ekologicznym

W szambie ekologicznym zachodzą procesy, które umożliwiają opróżniane go tylko raz w roku albo co dwa lata. Przy tradycyjnym szambie wynik ten jest nie do pomyślenia, gdyż zamawianie szambowozu odbywa się kilkanaście razy w roku. Same montaże zwykłego i ekologicznego szamba różnią się od siebie. Przy pierwszym następuje układanie na siebie pojedynczych kręgów betonowych. Szczelność tej instalacji zapewnia specjalny klej bądź pianka nakładana pomiędzy kręgami. Jest to dosyć często ryzykowne rozwiązanie, gdyż przez nieprawidłowe uszczelnienie zawartość szamba może przesączać się do gruntu. Takie problemy nie występują, gdy przegląda się oferty na szamba ekologiczne, bo są to gotowe, wytworzone w całości, szczelne konstrukcje wykonane z tworzywa sztucznego. Takie zbiorniki wystarczy zakopać i nie trzeba myśleć o żadnym uszczelnianiu.

Gdzie w szambie ekologia?

Szamba przydomowe ekologiczne są połączeniem zwykłego szamba z przydomową ekologiczną oczyszczalnią ścieków. Uzdatnianie ścieków zaczyna się od osadnika, w którym następuje sedymentacja. Jest to proces rozdrabniania i opadania cząstek na dno na skutek grawitacji. W wyniku tego następuje wydzielenie osadu. Następnym procesem jest fermentacja, czyli gnicie materiałów biologicznych. Potem następuje wytrącanie się cząstek mineralnych. Końcowym etapem jest wykorzystanie układu perforowanych przewodów, rur drenażowych w celu rozsączenia pozostałej cieczy w gruncie.

Jak dbać o szambo ekologiczne i jakie ograniczenia są z nim związane?

Szambo, pomimo że jest prawie bezobsługowe, wymaga raz na dwa tygodnie wrzucenia specjalnych tabletek biologicznych, które wzmagają procesy rozkładu. Oprócz tego co rok lub co dwa lata należy czyścić osadnik i filtry.

Przed zakupem powinno się mieć świadomość, że szambo nie może być przy studni ani przy roślinach i drzewach. Także jest zakaz montowania go tam, gdzie są wysokie wody gruntowe albo mała przepuszczalność ziemi. Ograniczeniem też są tereny, gdzie często dochodzi do podtopień i powodzi. Ze względu na komfort powonienia, należy wystrzegać się montowania szamba blisko okien.

Przed zakupem eko szamba należy rozeznać się, jakie są rozwiązania i jaka będzie planowana wydajność dzienna. Należy wziąć odpowiedni zapas. Wszelkie informacje i profesjonalny dobór umożliwi firma Instalgrunt, która chętnie dzieli się swoim doświadczeniem i pomoże w każdej kwestii.

Szamba ekologiczne wydają się doskonałym rozwiązaniem tam, gdzie nie ma miejsca na przydomową oczyszczalnię ścieków. Jest to bardzo dobre rozwiązanie pośrednie, które daje dużą wygodę i komfort w czasie użytkowania. Praktycznie nie ma się co martwić całym procesem. Jedynie co rok albo nawet rzadziej trzeba doglądać osadnika. Samo wrzucanie tabletek do WC nie powinno nastręczać żadnych problemów.

Po prostu jest to dobra opcja dla domków jednorodzinnych. Sprawdź rozwiązania w Instalgrunt na sklep internetowy z przydomowymi oczyszczalniami ścieków.

Materiał zewnętrzny