Przejdź do treści

Jak przygotować się do zakupu nieruchomości od dewelopera? Poradnik dla kupujących

Ostatnia aktualizacja: 2 marca 2024

Planujesz inwestycję w nieruchomość od dewelopera? To dobry pomysł, szczególnie jeśli masz środki wystarczające na pokrycie kosztów takiej inwestycji, która po latach może zwrócić się nawet kilkukrotnym zyskiem. Niemniej jednak przed podpisaniem umowy deweloperskiej i przelaniem środków na konto dewelopera, koniecznie dowiedz się, w jaki sposób przygotować się do zakupu mieszkania lub domu w stanie deweloperskim – oczywiście z rynku pierwotnego. W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o tym, jak bezpiecznie finalizować transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości z deweloperem.

Nieruchomość od dewelopera – jak bezpiecznie kupić budynek na rynku pierwotnym?

Zanim podejmiesz decyzję o podpisaniu umowy przedwstępnej, koniecznie zdecyduj się na dokładne przeanalizowanie oferty kupna nieruchomości wzniesionej przez dewelopera. Na tym etapie musisz nie tylko oszacować wiarygodność sprzedawcy, ale także ocenić swoje potrzeby i wymogi odnośnie do kupowanego lokalu.

Na początek… Zastanów się, jakiego rodzaju nieruchomości szukasz (mieszkanie, dom, lokal użytkowy) oraz jakie są Twoje wymagania co do lokalizacji, wielkości, standardu i ceny. Przejrzyj swoje finanse, aby określić, ile możesz wydać i czy potrzebujesz kredytu hipotecznego.

Sprawdź aspekty prawne sprzedawanej nieruchomości

Kluczowe jest przeprowadzenie audytu prawnego nieruchomości. W tym może Ci pomóc specjalista bartkiewicz.legal, który kompleksowo zajmie się weryfikacją potencjalnej nieruchomości do nabycia oraz wyjaśnieniem wszystkich niezbędnych kwestii, które mogą być istotne na etapie podpisywania umowy deweloperskiej.

Zacznij od weryfikacji cen rynkowych

Na początek możesz dokładnie przeanalizować, jakie są średnie ceny nieruchomości na rynku pierwotnym w danej lokalizacji. Dzięki temu oszacujesz czy lokal zaproponowany przez dewelopera jest w ogóle wart uwagi.

Wybierz się na miejsce budowy

Wtedy ocenisz postępy prac realizowane przez dewelopera. Obejrzysz też na żywo nieruchomość, którą chcesz kupić. To zawsze korzystne podejście do sprawy, dzięki któremu upewnisz się, że podejmujesz właściwą decyzję inwestycyjną.

Sprawdź umowę deweloperską – podstawa przy transakcjach z deweloperami!

Jednym z najistotniejszych czynników jest skrupulatna weryfikacja umowy deweloperskiej. Tylko w ten sposób zadbasz o swoje interesy i unikniesz wielu nieprzyjemności związanych ze stosowaniem nielegalnych praktyk przez deweloperów – to jednak dotyczy tylko firm o wątpliwej renomie, z którymi oczywiście nie warto współpracować.

Podczas sprawdzania umowy deweloperskich musisz wziąć pod uwagę:

  • cenę i metody płatności za kupowaną nieruchomość,
  • specyfikację techniczną budynku,
  • zgodność prac prowadzonych przez inwestora z przedstawionym projektem budowlanym,
  • aktualne gwarancje i polisy ubezpieczeniowe,
  • warunki odstąpienia od umowy przez każdą ze stron.

Istotne są także klauzule abuzywne, czyli takie uznawane za nieuczciwe lub nawet niezgodne z prawem. Tylko po tak dogłębnej weryfikacji umowy deweloperskiej możesz mieć pewność, że podpisujesz bezpieczny dokument.

Jeśli potrzebujesz wsparcia podczas podpisywania i weryfikacji umowy deweloperskiej, możesz nawiązać współpracę z kancelarią Bartkiewicz, której ofertę znajdziesz na stronie https://bartkiewicz.legal. Wsparcie prawnika z doświadczeniem w branży nieruchomości może okazać się kluczowe, aby finalnie podpisać korzystną umowę i kupić nieruchomość bez żadnych problematycznych roszczeń z tytułu osób trzecich lub dewelopera.

Artykuł sponsorowany