Przejdź do treści

Jak skutecznie ogrzać poddasze?

Coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie przestrzeni na poddaszu. Jeśli chcemy regularnie spędzać tam czas, oprócz standardowego docieplenia dachu i okien, trzeba również zaplanować odpowiednie ogrzewanie, które zapewni komfort oraz pozwoli zadbać o kondycję tej części budynku.

Czym się kierować podczas dobierania urządzeń grzewczych? Jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej na poddaszu? O tym wszystkim napiszemy w dalszej części tekstu.

Poddasze jako magazyn czy dodatkowa przestrzeń mieszkalna – jak ogrzewać domowe przestrzenie?

Wybór konkretnych rozwiązań grzewczych w dużej mierze wiąże się z tym, jak mają być wykorzystywane pomieszczenia na strychu. Jeśli bowiem ma to być głównie strefa do przechowywania i magazynowania rozmaitych przedmiotów, dla których chwilowo nie ma miejsca w bardziej reprezentacyjnych częściach domu, nie zawsze trzeba inwestować w bardzo rozbudowane systemy. Niekiedy lepiej postawić na prosty grzejnik przenośny, używany okazjonalnie. Nawet w takich miejscach trzeba jednak pamiętać o tym, by temperatura nie była zbyt niska. Jeśli bowiem nieodpowiednie warunki będą utrzymywać się przez dłuższy czas, może to doprowadzić do osadzania się wilgoci, a później rozwoju pleśni i grzybów, które nie tylko szkodzą zdrowiu, ale też przyspieszają degradację budynku. Z większą uwagą należy natomiast podejść do ogrzewania, jeśli ma ono wejść w skład części mieszkalnej domu. Wówczas przy tworzeniu instalacji obowiązują dokładnie te same zasady, co przy innych wnętrzach, a temperatura ma kształtować się na poziomie 18-20 stopni Celsjusza lub 22-24 stopnie, jeśli zamierza się stworzyć łazienkę na poddaszu.

Instalacja grzewcza na poddaszu – praktyczne rozwiązania systemowe

Gdy tworzy się ogrzewanie na poddaszu mieszkalnym, zazwyczaj dąży się do tego, by podłączyć dodatkowe piętro do całościowej instalacji grzewczej, która ogrzewa wszystkie pozostałe części budynku. Można zdecydować się na system z kotłem i kaloryferami, bądź ogrzewanie podłogowe (wodne lub elektryczne, jak to od Econovli). Co zyskuje się dzięki takiemu rozwiązaniu? Przede wszystkim upraszcza się codzienne funkcjonowanie w domowych warunkach, ponieważ wszystkie wnętrza są równomiernie dogrzewane, a instalacja maksymalnie uproszczona. Łatwo też dopasowuje się temperaturę do konkretnych potrzeb i specyfiki poszczególnych wnętrz. Wiele osób decyduje się nawet na włączenie ogrzewania poddasza do kompleksowego systemu inteligentnego ogrzewania. W ten sposób zarządzanie warunkami termicznymi w domu staje się jeszcze wygodniejsze.

Mobilne urządzenia grzewcze – przyjemne ciepło w każdych warunkach i okolicznościach

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy na poddaszach trzeba wykorzystać grzejniki mobilne. Kiedy bywa to konieczne? Na taką opcję warto zdecydować się, by dogrzać przestrzeń, jeśli standardowe ogrzewanie nie jest wystarczająco wydajne lub okazjonalnie chce się podnieść nieco temperaturę (np. podczas kąpieli w łazience). Taka opcja przydaje się ponadto w tak zwanym okresie przejściowym (jesień i wiosna), gdy uruchamianie głównego ogrzewania byłoby po prostu nieopłacalne. Co więcej w niektórych budynkach stworzenie stałej instalacji może wręcz okazać się niemożliwe ze względów technicznych, ekonomicznych lub konserwatorskich. Wówczas pozostaje wykorzystać grzejniki przenośne. Na jakie konstrukcje warto się zdecydować? Na rynku da się znaleźć szereg rozwiązań elektrycznych, z których największą popularnością cieszą się termowentylatory i promienniki. Są niewielkie, lekkie. Da się je ustawić w dowolnym miejscu (oczywiście z dostępem do gniazdka), by szybko i skutecznie podnieść temperaturę do preferowanego poziomu. Nowoczesne urządzenia grzewcze są energooszczędne i też łatwo wpisują się we wszystkie modne aranżacje, od przestrzeni vintage i tradycyjnych, po nowoczesne pokoje minimalistyczne, jak te, o których można przeczytać na stronie: https://domkreator.pl.

Nowoczesne rozwiązania grzewcze a adaptacja poddasza

Ogrzewanie domowych wnętrz to jedna z kluczowych instalacji, bez której w naszym klimacie po prostu nie da się obyć. Na szczęście szeroki wybór dostępnych rozwiązań sprawia, że da się łatwo znaleźć odpowiednie urządzenia do wykorzystania nawet na bardzo wymagającym poddaszu użytkowym.