Ostatnia aktualizacja: 30 maja 2022
Oprócz zwykłego komfortu, przy wyborze rozmiaru łóżka należy wziąć pod uwagę wiele kryteriów. Liczą się kwestie zdrowotne, ale także codzienne nawyki i sytuacja życiowa. Jeśli nie śpisz samemu, lecz potrzebujesz łóżka dla pary, musisz dostosować je do różnych potrzeb dwóch osób. Jak to zrobić? Dowiedz się więcej.
Różne (nocne) problemy par
Dorosłość to pierwsza miłość, pierwszy związek, pierwsze wspólne mieszkanie i łóżko. Krótko mówiąc, sypialnia, w której spędzasz średnio jedną trzecią swojego życia, staje się miejscem, którym trzeba się podzielić. I tu najczęściej pojawiają się problemy, ponieważ wiele par, zwłaszcza na początku swojej relacji, ma kłopoty ze wspólnym spaniem. Ich przyczyną są głównie:
- nocne przebudzenia,
- mikrowstrząsy odczuwane przy każdym ruchu partnera,
- dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa,
- chrapanie,
- zbyt wczesne wstawanie lub późne kładzenie się spać,
- praca zmianowa i pobudki w środku nocy.
W takich sytuacjach pojawia się pytanie: jak pogodzić wspólne spanie z wysypianiem? Czy to w ogóle możliwe? Odpowiedź jest jedna: tak! A kluczem do niej jest odpowiednie łóżko.
Idealny rozmiar łóżka dla pary
Klasyczne łóżko małżeńskie z materacem 140 x 200 cm jest z pewnością najczęściej używaną i powszechną opcją. Na mniejszych wersjach bardzo trudno się swobodnie poruszać, więc zdecydowanie szerokość 140 cm to minimalna, na jaką powinna zdecydować się para. Jeszcze lepiej, gdy łóżka podwójne są szersze. Te w rozmiarze 160 x 200 cm sprawią, że każdy śpiący będzie mógł czuć się naprawdę komfortowo, poruszać się bez przeszkadzania swojemu partnerowi, a tym samym spędzi w łóżku dobrą noc.
Jeśli lubisz śniadania do łóżka, wybierz modele typu king size. Oczywiście, jeśli pozwala na to Twoja przestrzeń i budżet. Na powierzchni równej lub większej niż 180 cm szerokości na pewno nie obudzą Cię nocne problemy partnera. Każdy otrzyma przestrzeń równą powierzchni łóżka pojedynczego, więc jest to gwarancja maksymalnej niezależność podczas snu.
Takie łóżko jest również dobre dla pary, która zamierza lub już powiększyła rodzinę. Dzieci potrzebują przestrzeni na poranne przytulanie z rodzicami lub wspólne spanie podczas nocnych koszmarów. Przy mniejszych łóżkach podwójnych pojawia się problem, bo zazwyczaj któreś z rodziców ustępuje, wstaje lub idzie spać na kanapę. W szerokim łóżku nie ma takiej potrzeby, bo każdy znajdzie na nim potrzebną dla siebie przestrzeń.
Materac do zadań specjalnych
Oprócz odpowiedniego rozmiaru łóżka wielkie znaczenie w likwidowaniu nocnych przebudzeń podczas wspólnego snu ma właściwy materac. Te wykonane z pianki z pamięcią kształtu dostosowują się do morfologii Twojego ciała i zapewniają nieskazitelne podparcie, w szczególności dla kręgosłupa. Taka technologia pozwala na optymalne rozluźnienie mięśni, a tym samym sprzyja dobrej jakości snu i ogranicza przebudzenia. Możesz również wybrać dwa oddzielne materace, dzięki którym wyeliminujesz odczuwanie ruchu partnera.
Podsumowując, kluczem wyboru łóżka dla pary z różnymi problemami jest jego odpowiedni rozmiar oraz wygodny materac.