Przejdź do treści

Jakie dokumenty należy zgłosić do urzędu przy zakupie mieszkania?

Zakup mieszkania wiąże się z konkretnymi formalnościami, których trzeba dokonać zarówno przed, jak i po udanej transakcji. Jest to wymóg konieczny, który musi spełnić każda osoba fizyczna, niezależne od rodzaju nieruchomości. W poniższym artykule podpowiadamy, jak się do tego przygotować i o czym należy pamiętać. Wymagane dokumenty mogą się różnić w przypadku lokalu z rynku wtórnego i pierwotnego.

Ważne terminy

Na zgłoszenie nabycia mieszkania do urzędów: skarbowego i miasta lub gminy nabywca ma 14 dni od dnia, kiedy zaistniały okoliczności uzasadniające powstanie obowiązku opłacenia podatku od nieruchomości. Oznacza to po prostu dzień, w którym oficjalnie kupujący stał się właścicielem mieszkania.

W natłoku emocji i licznych formalności można zapomnieć o tych terminach. Niestety może to być kosztowne, ponieważ w ten sposób są naruszane przepisy Kodeksu karnego skarbowego, za co podlega się odpowiedzialności karnej skarbowej (art. 54 § 1). Niezgłoszenie się urząd może uznać za uchylanie się od obowiązku opodatkowania lokalu i narażanie Skarbu Państwa na straty. Za to grozi kara grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych, kara pozbawienia wolności albo obie kary jednocześnie. To powinno zmotywować do dotrzymania terminów.

Urząd Skarbowy

Jedną z najważniejszych czynności jest zgłoszenie nabycia mieszkania do urzędu skarbowego. Jest to konieczne, aby US miał możliwość nałożenia obowiązku płacenia podatku od nieruchomości. Ważne jest też rozróżnienie, ponieważ jeżeli mieszkanie jest kupowane od dewelopera, umowa podpisywana jest z nim i wiąże się z aktem ustanowienia własności lokalu. Mieszkania na sprzedaż w Świnoujściu  z drugiej ręki zobowiązuje do podpisania umowy sprzedaży nieruchomości, jako aktu notarialnego z dotychczasowym właścicielem.

Lokal z rynku wtórnego

Gdy zakup dotyczy lokalu z rynku wtórnego od osoby prywatnej, konieczne jest uiszczenie opłaty za podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Wynosi on 2% wartości rynkowej nieruchomości.

Mieszkanie od firmy

Sytuacja jest inna, gdy mieszkanie sprzedaje firma. Wtedy obowiązuje podatek VAT, który jest wliczony w cenę.

Nieruchomość od dewelopera

Przy zakupie mieszkania od dewelopera sytuacja jest podobna, jak przy zakupie od firmy z rynku wtórnego. Taka transakcja jest opodatkowana VAT-em (23%) zawartym w cenie nieruchomości. Warto pamiętać, że płacąc podatek VAT, jest się zwolnionym z PCC.

Sposób finansowania

Przy ustaleniu formy opodatkowania ważny jest również sposób finansowania mieszkania. W przypadku kredytu hipotecznego konieczne jest zapłacenie innego rodzaju podatku PCC – wynosi 0,1% wartości wierzytelności (zwykła hipoteka) lub 19 zł (hipoteka kaucyjna).

List z urzędu

O tym, jaka obowiązuje wysokość podatku Urząd Skarbowy dostarcza w postaci decyzji tradycyjną pocztą na adres podany w urzędzie. Podobnie decyzja o wysokości podatku od nieruchomości na dany rok podatkowy przychodzi pocztą lub może o tym poinformować pracownik urzędu, jeśli to on dostarcza dokumenty. W takim liście znajdują się informacje o wysokości podatku od nieruchomości i terminie, w jakim powinien być opłacony.

Podatek roczny reguluje się w 4 ratach, poszczególne z nich do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.

Urząd miasta

Kolejnym obowiązkiem jest zgłoszenie nabycia mieszkania do urzędu miasta lub gminy. Można tego dokonać przez specjalny formularz IN-1, którego wzór znajduje się na stronie internetowej zamiejscowego urzędu. Tutaj należy pamiętać, aby korzystać tylko i wyłącznie ze wzoru, który udostępnia instytucja właściwa dla regionu, w którym znajduje się nieruchomość. Niestety może się okazać, że złożenie informacji podatkowej na innym wzorze może być uznane za niedopełnienie obowiązku.

Gdzie jeszcze należy wypełnić dokumenty przy zakupie mieszkania?

Oprócz Urzędów nabycie mieszkania warto zgłosić do administracji lub zarządcy budynku, a także do dostawców mediów: prąd i gaz.