Instalacja elektryczna jest zespołem urządzeń elektrycznych posiadającym określone, ściśle dopasowane parametry techniczne, prąd, napięcie przeznaczone do doprowadzenia energii z sieci rozdzielczej do odbiornika. Do elementów wielu instalacji elektrycznych należy łącznik krzywkowy i to właśnie jemu przyjrzymy się dokładniej w tym artykule. Czym są łączniki krzywkowe, jaką mają zasadę działania oraz gdzie znajdują zastosowanie? Zapraszam do przeczytania dalszej części artykułu, w której odpowiadamy na powyższe pytania.
Czym są łączniki krzywkowe?
Spis treści
Łączniki krzywkowe są łącznikami elektrycznymi niskiego napięcia zaliczanymi do łączników warstwowych. Do podstawowych elementów łączników krzywkowych zaliczamy pokrętło, oś łącznika, krzywki osadzone na osi i styki umieszczone w komorach gaszeniowych. Łączniki krzywkowe umożliwiają sterowanie urządzeniami końcowymi. Używane są między innymi do włączania/wyłączania danego urządzenia, sterowania prędkością obrotową silnika jedno- i trójfazowego oraz do rozłączania obwodów sygnalizacyjnych i pomiarowych. Łączniki krzywkowe umożliwiają sterowanie przepływem prądu w różnego rodzaju obwodach.
Wysokiej jakości łączniki krzywkowe w przystępnych cenach – gdzie je znaleźć?
Aby znaleźć wysokiej jakości łączniki krzywkowe oraz inne urządzenia z zakresu automatyki przemysłowej, elektrotechniki i pneumatyki zachęcamy do odwiedzenia sklepu Elektrogiełda, który dostępny jest stacjonarnie w Łodzi, Pabianicach i Poznaniu oraz internetowo dla mieszkańców całej Polski. Odwiedź stronę internetową firmy https://elektrogielda.com/49904-laczniki-krzywkowe i wybierz łącznik dopasowany do swoich potrzeb.
Prócz łączników krzywkowych w kategorii “Aparatura łączeniowa” znajdziesz również akcesoria do łączników krzywkowych, podstawy bezpiecznikowe mocy, rozłączniki bezpiecznikowe, rozłączniki izolacyjne, rozłączniki listwowe, akcesoria do wyłączników mocy i kompaktowych, rozłącznik mocy, rozłącznik modułowy, wyłącznik mocy, wyłącznik kompaktowy i zestawy instalacyjne.
Jaka jest zasada działania łączników?
Działanie łączników krzywkowych polega na otwarciu i zamknięciu torów prądowych. Dzieje się to przy użyciu układu mechanicznego, który złożony jest z krzywek oraz pokrętła, przy pomocy którego obracana zostaje oś.
Otwieranie i zamykanie toru prądowego dzieje się wskutek zmiany położenia krzywki, która bezpośrednio oddziaływuje na położenie zwory. Otwarcie/zamknięcie styku prowadzi do włączenia/wyłączenia ściśle określonej i wymaganej części danego obwodu przez co dochodzi do zmiany funkcji pracy danego urządzenia.
Łączniki krzywkowe znajdują zastosowanie w obwodach zarówno głównych, jak również pomocniczych. Wykazują zdolności łączeniowe oraz cechują się odpornością na krótkotrwałe przeciążenia. Łączniki krzywkowe znajdują zastosowanie między innymi jako łączniki silnikowe czy przełączniki. Wykorzystywane są także w obwodach pomiarowych, sterowniczych, pomocniczych i sygnalizacyjnych.
Dobierz odpowiedni produkt do danego zastosowania
Podłączenie łącznika nie należy do zadań czasochłonnych ani skomplikowanych. Przed rozpoczęciem montażu należy dokładnie upewnić się, iż wybrane urządzenie jest właściwe do naszego zastosowania. Łączniki w obudowie sprawdzą się w punktach odsłoniętych, narażonych na działanie czynników zewnętrznych. Natomiast łączniki bez obudowy sprawdzą się na pulpitach i panelach sterowniczych.
Z myślą o wygodzie Klienta stworzone zostały na stronie sklepu Elektrogiełda filtry. Przy ich pomocy można posortować asortyment z uwagi na producenta (łącznik krzywkowy Spamel, Siemens, Promet, Lovato Electric, Apator S.A.), znamionowy prąd pracy Ith, znamionowy prąd pracy Ie dla AC-3, znamionową moc pracy dla AC-3, znamionowy prąd ciągły Iu, model łącznika, liczbę biegunów, kolor elementu sterowniczego, kolor pokrętła, kompletne urządzenie w obudowie, maksymalne znamionowe napięcie pracy Ue AC, rodzaj elementu wykonawczego, rodzaj połączenia elektrycznego, sposób montażu i stopień ochrony od czoła. Dzięki filtrom bez trudu znajdziesz produkt dostosowany do Twojego zastosowania.