Przejdź do treści

Odkryj potęgę precyzyjnego modelowania 3D z Rhinoceros

Modelowanie 3D bez ograniczeń to coś, czego oczekuje prawie każdy projektant wnętrz. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszy się program Rhinoceros, doskonale sprawdzający się w modelowaniu 3D w oparciu o powierzchnie swobodne, takie jak NURBS.

Rhinoceros – modelowanie 3D 

Rhinoceros jest jednym z najpopularniejszych programów do modelowania 3D, jednak nie można się temu dziwić. Przede wszystkim narzędzie to opiera się na powierzchniach swobodnych typu NURBS, które pozwalają zaprojektować dowolnie złożone krzywe, powierzchnie oraz formy. To jednak nie koniec, powierzchnie typu NURBS stosowane są powszechnie we wzornictwie przemysłowym oraz w branżach, gdzie projektuje się karoserię czy wnętrza samochodów. Dlatego też potrafiąc modelować w Rhinoceros, obszar Twoich działań oraz potencjalnych klientów będzie znacznie większy. Rhino ma ponadto bogaty pakiet narzędzi do modelowania, transformacji i edycji obrazów, co przekłada się na wyższą jakość przygotowywanych projektów. Program coraz częściej wybierany jest przez konstruktorów, architektów krajobrazu czy projektantów wnętrz, a to ze względu na możliwość tworzenia cyfrowych makiet 3D. Jak widzisz możliwości jest naprawdę wiele.

Tworzenie dokumentacji technicznej w Rhino

Profesjonalne tworzenie dokumentacji technicznej w Rhino to kolejna kwestia, o której warto wspomnieć. Projektowanie architektoniczne w odróżnieniu od projektowania graficznego czy tworzenia animacji, wymaga znacznie większej precyzji, a także przygotowanie dokumentacji technicznej. W programie Rhino możliwe jest stworzenie tego rodzaju danych na potrzeby późniejszych prac. Można powiedzieć, że oprogramowanie to łączy w sobie zalety zaawansowanego modelera 3D z profesjonalnym programem wspomagającym projektowanie. Rhinoceros umożliwia także przygotowanie gotowej do wydruku dokumentacji projektowej, a wszystko to bez konieczności pracy na programach zewnętrznych. Rhino oferuje nie mniej bogaty pakiet tworzenia i edycji elementów kreślarskich, kubatur, wymiarowania czy nadawania liniom atrybutów kolorystycznych.

Wizualizacje architektoniczne – Rhinoceros

Na wstępie warto zaznaczyć, że Rhinoceros może współpracować z oprogramowaniem Archicad, a to zwiększa możliwości wszystkich architektów i projektantów. Jest to szczególnie ważne, gdy mowa o wizualizacjach architektonicznych, które także mogą być wykonywane przy pomocy programu Rhino. Wszystko za sprawą silnika renderującego Cycles, to on czuwa nad wysoką jakością każdej wizualizacji. Rhino, dzięki niemu oferuje także tworzenie materiałów, tekstur, edycję mapowania czy oświetlenia scen. Program ma mocno rozbudowane ustawienia sposobu wyświetlania modeli, co przekłada się na znacznie atrakcyjniejszy wizualnie odbiór danego projektu. Jak widzisz, Rhinoceros to doskonały wybór dla wszystkich zainteresowanych tworzeniem i edycją modeli 3D na potrzeby rynku architektonicznego, ale również przedsiębiorstw z wielu innych branż.