Szukasz pomysłu na urządzenie pokoju dla swojego dziecka? A może jesteś architektem i pracujesz nad swoim kolejnym projektem? Niezależnie od tego, co Cię do nas sprowadza, znajdziesz tu całe mnóstwo wskazówek i inspiracji dotyczących urządzenia pokoju dla dziecka. W artykule opisujemy nie tylko najnowsze trendy, ale też ponadczasowe rozwiązania.
Pokój dziecięcy – od czego rozpocząć projektowanie?
Spis treści
Od czego zacząć projektowanie pomieszczenia dla swojej pociechy? Najważniejsze jest to, by mieć konkretny pomysł na pokój dziecięcy. Może to być np. motyw bajkowy czy jakiś kolor przewodni. Wtedy znacznie łatwiej jest szukać poszczególnych elementów wystroju, by wszystko do siebie pasowało. Następnie należy zastanowić się, na jak długo pokój ma posłużyć dziecku. Wraz z rozwojem najmłodszych zmieniają się bowiem ich potrzeby i upodobania. W związku z tym może być konieczna wymiana mebli na większe i dostosowane do wzrostu dziecka. Istnieją jednak rozwiązania, które sprawdzą się przez dłuższy czas. Wybór każdego elementu zależy od Ciebie!
Pokój dziecięcy dla chłopca
Obserwacja aktualnych trendów na rynku wnętrzarskim pozwala zauważyć, że mijają czasy, kiedy pokój dla chłopca musiał być niebieski, a dla dziewczynki różowy. Rodzice coraz częściej stawiają na stonowane, neutralne kolory, takie jak biel, szarości czy beże. Ważne jest także to, by pokój odpowiadał zainteresowaniom malucha. Jeśli chodzi o pomieszczenie dla niemowlaka, musi być ono funkcjonalne szczególnie dla rodziców – to oni będą zajmować się w nim dzieckiem, przewijać je czy przebierać. Jeśli jednak dziecko ma już kilka lat, wszystko powinno być raczej dopasowane do jego potrzeb.
Pokój dziecięcy chłopca warto podzielić na kilka stref. Niezależnie od wieku syna są to strefy przeznaczone do snu i zabawy. Starsze dzieci potrzebują także przestrzeni do nauki. Podczas wyboru łóżka warto rozważyć zakup większego niż to konieczne modelu, by wystarczył on na dłużej. W sklepach znajduje się mnóstwo modeli w ciekawych kształtach. Chłopiec może spać na materacu umieszczonym w konstrukcji o kształcie samochodu, koparki czy małego domku. Warto zwrócić uwagę na to, by łóżko miało szufladę do przechowywania. Można w niej schować np. zapasową pościel lub zabawki.
Strefa do zabawy powinna być nieco oddalona od tej do snu. Zabawki można schować w specjalnych skrzyniach lub umieszczać na ażurowych półkach. W ostatnim czasie bardzo modne stały się antresole, które pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni i jej funkcjonalne zaaranżowanie. Łóżko może znajdować się zarówno na górze, jak i na dole, a druga część może służyć do zabawy czy wspólnego czytania z rodzicami. Przy antresoli konieczne jest zamontowanie drabinki lub schodków, po których można wspiąć się na górę.
Same drabinki ścienne to także często wykorzystywany w chłopięcych pokojach element. Dla młodych miłośników sportu to doby sposób na rozwijanie swoich umiejętności oraz zabawę. Warto zadbać także o elementy dekoracyjne – plakaty czy dywany znacznie wpływają na klimat wnętrza. Można nimi w łatwy sposób nawiązać do zainteresowań chłopca – w ramkach mogą znaleźć się postaci z bajek czy ulubione zwierzęta.
Pokój dziecięcy dla dziewczynek
W pokojach dziecięcych dla dziewczynek obserwuje się te same trendy, co w pokojach dla chłopców. Coraz częściej dominują w nich jasne, stonowane kolory. Jeśli wprowadzany jest róż, jest to najczęściej pastelowy odcień. Ciekawym sposobem na udekorowanie ścian jest tapeta. Pokój dziecięcy dla dziewczynki można udekorować tapetą w drobne kwiatki, geometryczne wzory, kropki czy zwierzęta. To prosty sposób na rozweselenie stonowanego pomieszczenia.
Łóżka dla dziewczynek także nie muszą być nudne. W sklepach znajduje się mnóstwo modeli z baldachimami oraz w nietuzinkowych kształtach – zwierząt, korony czy domku. Dobrze sprawdzają się także łóżka z pikowanymi obiciami. Nie tylko ładnie się prezentują, ale przez swoją miękkość są także bezpieczne dla dziecka. W nowoczesnych pokojach dziecięcych spotkać można różnego rodzaju lampki, girlandy ze światełkami czy neony. Te ostatnie mogą być spersonalizowane i przedstawiać np. imię dziecka.
Pokój dziecięcy – kolory ścian
Jak już wspomnieliśmy, w pokojach dziecięcych dominują stonowane, pastelowe barwy. Wciąż nie brakuje jednak zwolenników intensywniejszych kolorów, dlatego najważniejsze jest to, by dopasować odcień farb czy wzór tapet do własnych preferencji. Jeśli dziecko jest na tyle duże, że może wyrazić swoje zdanie, to właśnie ono powinno mieć wpływ na wybór koloru ścian do swojego pokoju. Polecamy łączyć gładkie ściany z takimi, na których więcej się dzieje. To znacznie ożywi pokój i nada mu oryginalnego charakteru. Gdy całe pomieszczenie jest urządzone w stonowanych barwach, warto na jednej ścianie przykleić tapetę lub fototapetę z ciekawym wzorem. Biel, beż czy szarości nigdy nie wyjdą z mody. Zawsze można też sięgnąć po sprawdzony błękit lub pastelowy róż. Ważne, by zbyt intensywne kolory nie rozpraszały dziecka np. podczas odrabiania lekcji i nie wpływały negatywnie na jego koncentrację.
Meble – pokój dziecięcy
Pokój dziecięcy dla dziewczynki i dla chłopca wymaga zakupu właściwie tych samych mebli. Niekiedy różnią się one jedynie kolorami czy stylem wykończenia. Podstawowym elementem pokoju dziecięcego jest łóżko. Jeśli jest taka możliwość, pozwól dziecku przetestować materac, na jakim będzie miało spać. Wybierz nieco większe łóżko, by mogło posłużyć na dłużej. Jeśli zależy Ci na minimalizmie i porządku, warto rozważyć zakup zamykanych szaf lub montaż szafy w ścianie na wymiar. Pozwoli to na chowanie wszelkich zabawek, gdy nie są one aktualnie w użytku. Jeśli chcesz, by dziecko miało łatwy dostęp do ulubionych pluszaków czy książek, warto kupić ażurowe półki, na których będzie można je wyeksponować.
Dla dzieci w wieku szkolnym konieczne jest biurko do odrabiania lekcji, nauki czy rysowania. Chłopcy i dziewczynki rosną bardzo szybko, dlatego warto postawić na modele dopasowane do zmieniającego się wzrostu użytkownika. W sklepach meblowych z łatwością znajdziesz krzesła oraz biurka z regulacją wysokości.
Pokój dziecięcy na poddaszu
Niekiedy urządzenie pokoju dla dziecka jest utrudnione, ponieważ jest to mały pokój dziecięcy w bloku lub pomieszczenie na poddaszu. Na wszystko są jednak rozwiązania. W pokojach ze skosami warto zdecydować się na meble na wymiar. Stolarz bez problemu dopasuje szafki czy antresole do nietypowych warunków, dzięki czemu możliwe będzie pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Jeśli w pokoju znajdują się okna dachowe, można wykorzystać miejsce pod nimi na biurko. Będzie wtedy odpowiednio oświetlone.
Pokój dziecięcy – inspiracje
Jeśli szukasz pomysłu na ciekawe rozwiązania do pokoju swojego dziecka, koniecznie zapoznaj się z przygotowanymi przez nas pomysłami. Pokój dziecięcy dla chłopca – inspiracje:
W tym nowoczesnym pokoju dziecięcym w stylu Disneya zastosowano antresolę, pod którą znajduje się łóżko. Górna część jest zabezpieczona lamelami, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Efektownie prezentują się także obicia na ścianie oraz neon z imieniem chłopca.
Pokój dla nieco starszego chłopca, z dosyć dużym łóżkiem, które posłuży co najmniej kilka lat. Na ścianach połączono biel z jasnym błękitem, co świetnie współgra z ciepłem drewna.
Utrzymany w beżowym tonie pokój dla rodzeństwa, w którym mogą zamieszkać zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Zamek postawiony pomiędzy łóżkami pozwala na oddzielenie dzieci i poczucie prywatności.
Idealny wystrój dla małych miłośników zwierząt. Połączenie drewna i szarości prezentuje się przytulnie nawet z surową z pozoru podłogą.
Oto kilka inspiracji na pokój dla dziewczynki:
Propozycja dla fanów minimalizmu – jasne kolory, nieco pastelowego różu i mały baldachim tworzą uroczą przestrzeń dla małej dziewczynki.
Nietuzinkowe wnętrze dla zwolenników intensywnych kolorów i nietypowych rozwiązań. Łóżko w kształcie królika sprawdzi się nie tylko u miłośniczek Alicji w krainie czarów.
Delikatne, jasne i przytulne wnętrze z motywem lasu. To idealny przykład tego, jak wzory na ścianach są w stanie zbudować klimat pomieszczenia.
Ostatni przykład to pokój z fototapetą w stonowanych kolorach, który idealnie wpisuje się w styl leśny. Pomieszczenia pełne leśnej zwierzyny i roślin stają się coraz popularniejsze, o czym piszemy w dalszej części artykułu.
Pokój dziecięcy w stylu leśnym
Pokój dziecięcy w stylu leśnym to rozwiązanie odpowiednie i dla dziewczynek, i dla chłopców. W tym stylu można urządzić zarówno duży, jak i mały pokój dziecięcy. Świetnie sprawdzają się w nim tematyczne tapety oraz naklejki ścienne – te przedstawiające leśne zwierzęta oraz rośliny. Dużą rolę odgrywają drewniane dodatki, którymi można urządzić także zbliżony do leśnego pokój dziecięcy w stylu rustykalnym. Ze względu na ogromną popularność zwierzęcych motywów, w sklepach znajdziesz całe mnóstwo dodatków pasujących do leśnego pokoju – lampy, dywany, ozdobne poduszki, skrzynie na zabawki.
Pokój dziecięcy w stylu boho
Pokój dziecięcy w stylu boho łączy w sobie jasne barwy z ciepłem drewnianych mebli i dodatków. Można w nim umieścić ozdoby wykonane ze sznurka – makramy, poduszki czy dywan. Pokój dziecięcy boho świetnie komponuje się z materiałowymi namiotami i motywami zwierzęcymi. Firanki pokoju dziecięcego boho powinny być lekkie i zwiewne. Dobrze sprawdzą się także dodatki z bambusa i drewniane zabawki.
Pokój dziecięcy – miętowy, różowy
Jeśli nie przemawiają do Ciebie szarości, biel i beże, możesz urządzić swojemu dziecku pokój w kolorze uspokajającej mięty lub delikatnego różu. Kolory te wyglądają dobrze także w zestawieniu ze sobą. Mięta sprawdzi się w pokoju chłopięcym, jeśli nie chcesz urządzać go w popularnym błękicie czy zieleni. To idealny kompromis między tymi dwoma kolorami.
Urządzenie pokoju dla dziecka może stanowić niemałe wyzwanie. Aby zadowolić swoją pociechę, nierzadko trzeba zadbać o każdy najdrobniejszy szczegół, taki jak poszewki na poduszkę, pojemniki na kredki czy lampa. Pokój dziecięcy to miejsce, w którym mały człowiek spędza sporo czasu, dlatego najważniejsze jest urządzenie go tak, by dziecko czuło się w nim komfortowo.