Pomysł na parking na posesji

0
117

Jeśli szukasz inspiracji na parking przed Twoją posesją lub jesteś ciekawy jak owy parking wykonać to dobrze trafiłeś. Mieszkam we Wrocławiu od wielu lat, jest to bardzo drogie miasto. Mieszkając niedaleko lotniska we Wrocławiu parkowałem swój samochód na prywatnym parkingu. Parkowanie na takim strzeżonym parkingu ma swoje plusy, ponieważ mamy gwarancję, że moje auto jest bezpieczne i od wszystkich nieszczęsnych wypadków jest ubezpieczone u firmy parkingowej. Jednak z mojej kieszeni odchodziło miesięcznie prawie 200 złotych, a poza tym parking nie był zadaszony, przez moje auto niszczało. Płacąc rocznie ponad dwa tysiące złoty zdecydowałem się za zbudowanie miejsca parkingowego na mojej posesji.

Zlecenie wykonania miejsca parkingowego z kostki brukowej nie jest tanią rzeczą, zwłaszcza we Wrocławiu, gdzie cena robocizny ekipy budowlanej jest jedna z wyższych w Polsce. Zdecydowałem się na samodzielne budowanie mojego wymarzonego parkingu. Jeśli nie posiadasz podstawowych narzędzi takich jak łopata, ubijak czy taczka to przelicz i rozważ wynajęcie ekipy brukarskiej. Parking ma być schludny i prosty w wykonaniu, dlatego zdecydowałem się na wyłożenie kostki brukowej.

parking przy lotnisku wrocław Przede wszystkim przed przystąpieniem do pracy warto wykonać sobie poglądowy rysunek naszego parkingu. Obliczmy ile potrzebujemy cementu, piasku do posypki oraz samej kostki brukowej, aby nasz parking spełniał nasze wymagania. Gdy już znamy wymiary naszego parkingu oraz mamy przygotowane wszystkie niezbędne narzędzia i materiały to możemy przystąpić do kroku drugiego. Usuwamy odpowiednią ilość gruntu, z reguły jest to około 20 centymetrów. Głębokość naszego koryta zależy od ziemi, przy gliniastej ziemi potrzeba nawet 30 czy 40 centymetrów na odpowiednią podbudówkę. Kolejnym krokiem w budowie naszego parkingu jest ustawienie i osadzenie odpowiednio krawężników.  Podbudówka wspomniana wcześniej to kolejny krok – tutaj możemy użyć wielu materiałów, zazwyczaj jest to gruboziarnista podsypka lub kamyczek. Warstwa podkładowa, najlepszym połączeniem będzie piasek i cement. Gdy mamy już nałożoną podbudówkę oraz warstwę podkładową to przechodzimy do wyrównywania naszej powierzchni. Przechodzimy do końcowego kroku podczas budowy parkingu, czyli układania samej kostki. Do wykończenia boków będziesz potrzebować szlifierki, aby wyciąć i dociąć elementy, aby przylegały do naszego krawężnika. Jeśli wykonaliśmy już wszystkie wyżej wymienione rzeczy to finalnie utwardzamy naszą kostkę i korzystamy z piaskowania, czyli fugowania niewypełnionych obszarów.

Podane wyżej parametry naszego parkingu zależą w dużej mierze o obciążeń. Jeśli będziemy parkować busa lub rozważamy wyładunek opały przez ciągnik lub samochód dostawczy to warto wykonać wyższą warstwę podbudowy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here