Przejdź do treści

Najlepsze betoniarki

Ostatnia aktualizacja: 13 lipca 2024

Betoniarki to urządzenia, które znacznie ułatwiają pracę na budowie, skracając jej czas i zapewniając większy komfort. Wybór odpowiedniej do własnego użytku może nie być taki prosty, szczególnie dlatego, że musi spełniać określone wymagania do różnego rodzaju prac i wielkości inwestycji. Nasi specjaliści przeanalizowali najważniejsze parametry betoniarek, dzięki którym udało im się stworzyć ranking najlepszych urządzeń tego typu. Producentów betoniarek nie ma wielu, szczególnie na polskim rynku, jednak Ci obecni charakteryzują się wysoką jakością i długoletnią przydatnością. Najlepszą betoniarką wśród analizowanych okazał się model Altrad BWE-165, który zachwycił swoją niezawodnością, wielofunkcyjnością i mocą, która umożliwia pracę przy wielu zaprawach. Przekonaj się, czy ta betoniarka sprawdzi się również na Twoim placu budowy! Poznaj zalety innych wyszczególnionych przez nas urządzeń i wybierz tę, która odpowiada Twoim potrzebom! W artykule poniżej doradzamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Ranking betoniarek

Altrad BWE-165

Materiał: stal węglowa | Przechył: koło z hamulcem nożnym | Moc: 900 W | Napięcie: 230 V | Obroty bębna: 23 obr./min | Pojemność bębna: 165 l | Waga: 68kg

Betoniarka firmy Altrad model BWE-165 to najlepsze urządzenie, które sprawdzi się na każdym placu budowy. Jest wykonana z wysokiej jakości stali węglowej, która pozwoli na długoletnie użytkowanie i spełnianie swoich zadań. Została pokryta proszkową farbą, która znacznie ochrania jej konstrukcję przed uszkodzeniami mechanicznymi. Betoniarka Altrad jest przeznaczona do przygotowywania mieszanek betonowych, ale również zapraw cementowych i wapiennych, co otwiera pracę fachowców na jeszcze więcej możliwości. Urządzenie posiada koło z hamulcem nożnym, które ułatwia jego przechylanie i minimalizuje ryzyko przesuwania się betoniarki w trakcie wylewania rozrabianej zaprawy.

Altrad to producent betoniarek, który charakteryzuje się tradycją i najwyższą jakością wykonania. Betoniarka BWE-165 jest stosunkowo lekka i nie zajmuje zbyt dużo miejsca, co znacznie ułatwia jej transport i ulokowanie na placu budowy. Jej wymiary to 1295 x 735 x 1415 mm. Betoniarka jest zasilana jednofazowo, czyli napięciem 230 V, co umożliwia znaczne zaoszczędzenie energii elektrycznej w trakcie budowy. Jest to produkt wysokiej jakości i funkcjonalności, dlatego świetnie sprawdzi się podczas większej budowy budowy.

Wykonana z wysokiej jakości stali węglowej
Stabilność i łatwe przechylanie

Może nie sprawdzić się na mniejszych budowach przez zbyt dużą pojemność bębna

Hecht M.A.T. Group

Materiał: metal | Przechył: koło z hamulcem nożnym/ pokrętło | Moc: 550 W | Napięcie: 230 V | Obroty bębna: 23 obr./min | Pojemność bębna: 125 l | Waga: 57kg

Wśród najlepszych betoniarek nie mogło zabraknąć elektrycznej betoniarki Hecht M.A.T. Group, która umożliwia przygotowywanie mieszanek betonu i zapraw cementowo-wapiennych. To najlepsze urządzenie do drobnych prac budowlanych, ponieważ pojemność bębna nie przekracza 125 litrów. Betoniarka firmy Hecht jest bardzo wydajna i świetnie radzi sobie z rozrabianiem suchych mieszanek. Jej silnik pracuje na pełnej mocy 550 W przy bardzo oszczędnym, jednofazowym napięciu 230 V, co pozwala na kontrolę energii elektrycznej i mniejsze zużycie. Środek bębna został wyposażony w specjalne łopatki do mieszania, które utrzymują gęstość zaprawy i nie pozwalają na jej szybkie zastygnięcie.

Solidna i stabilna konstrukcja betoniarki M.A.T Group została wzmocniona metalową obudową, która chroni urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Szerokie kółka umożliwiają wygodny transport, nawet po nierównych powierzchniach placu budowy. Koło z hamulcem nożnym umożliwia bezpieczne i stabilne przechylanie w celu opróżnienia bębna. To świetne urządzenie, którego nie powinno zabraknąć przy remoncie lub budowie Twojego domu!

Niewielka konstrukcja
Mała masa własna
Duża moc silnika

Stosunkowo wysoka cena zakupu

VidaXL 63 L 220 W

Materiał: stal węglowa | Przechył: pokrętło | Moc: 220 W | Napięcie: 230 V | Obroty bębna: 27,5 obr./min | Pojemność bębna: 63 l | Waga: 25kg

Betoniarka VidaXL 63L 220W to urządzenie, które sprawdzi się w codziennej pracy nie tyle co budowlanej, ale również w gospodarstwie rolnym. Stosunkowo mała maszyna obsługuje wszelkiego rodzaju materiały kompozytowe. Jest przeznaczona do rozrabiania betonu, zapraw wapiennych i tynkowo-cementowych. Pomimo niewielkiej mocy 220 W, betoniarka umożliwia szybką i bardzo wydają pracę, która pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu i naszej energii. Silnik napędzany jest jednofazowo, napięciem 230 V, co informuje nas o oszczędności energii elektrycznej, co jest bardzo ważne przy mniejszych pracach i inwestycjach.

Pojemność bębna nie przekracza 63 litrów, natomiast jego wygodne opróżnianie zapewnia stożkowy kształt. Dodatkowym atutem jest przechył na pokrętło, które znacznie ułatwia naszą pracę i zmniejsza wysiłek związany z wylewaniem zaprawy. Dwa gumowe, duże i szerokie kółka ułatwiają transport betoniarki i zwiększają jej mobilność po całym placu budowy. Kąt betoniarki można regulować poprzez sterowanie za pomocą paska. Średnica otworu bębna posiada 267 mm, co nie jest dużym wymiarem, jednak bardzo wygodnym w mniejszych pracach budowlano-remontowych, przy których pracuje niewielki zespół fachowców. Maszyna VidaXL jest bardzo wszechstronna i funkcjonalna. Świetnie sprawdzi się na Twoim placu budowy!

Mała masa własna
Niewielka, kompaktowa konstrukcja
Atrakcyjna cena zakupu

Cienka blacha bębna

Altrad Expert 130 K

Materiał: stal węglowa | Przechył: koło z hamulcem nożnym | Moc: 700 W | Napięcie: 230 V | Obroty bębna: 23 obr./min | Pojemność bębna: 140 l | Waga: 53kg

Betoniarka polskiej firmy Altrad model Expert 130 K to uniwersalna maszyna mechaniczna, której przeznaczeniem jest rozrabianie wszelkiego rodzaju materiałów budowlanych, takich jak beton, tynk i gips. Zastosowanie tej betoniarki znacznie ułatwi nam wznoszenie konstrukcji budowlanych oraz mieszanie różnych zapraw w trakcie remontów. To urządzenie, które sprawdzi się również podczas tworzenia betonu, wylewek i wszystkich tego typu podobnych produktów. Konstrukcja betoniarki Altrad została wykonana ze stali węglowej, która słynie z dużej wytrzymałości i wieloletniej odporności na uszkodzenia mechaniczne i rdzewienie.

Dla dodatkowego wzmocnienia została pokryta warstwą farby proszkowej. Profil betoniarki ma ergonomiczny charakter, pojemny bęben zapewnia możliwość przerobienia dużej ilości zaprawy. Przechylanie betoniarki jest możliwe dzięki obecności koła z hamulcem nożnym. Jest to element zapewniający dużą stabilność i bezpieczeństwo. Warto zainwestować w betoniarkę Altrad Expert, która ułatwi wiele zadań na budowie i pozwoli na dużą oszczędność czasu, energii i naszych pieniędzy!

Duża moc silnika
Pojemny bęben
Niska cena zakupu

Wysoki poziom hałasu

VidaXL 140 L

Materiał: stal węglowa | Przechył: koło z hamulcem nożnym | Moc: 650 W | Napięcie: 230 V | Obroty bębna: 26,6 obr./min | Pojemność bębna: 140 l | Waga: 52kg

Bez tego modelu, ranking najlepszych betoniarek byłby niekompletny. Mowa tu o betoniarce VidaXL 140 L, która obsługuje wszelkiego rodzaju materiały kompozytowe. Jest przeznaczona do przygotowywania mieszanek betonowych, ale również zapraw cementowych i wapiennych, co otwiera pracę fachowców na jeszcze więcej możliwości. To urządzenie bardzo wszechstronne, ponieważ nie ogranicza się wyłącznie do placu budowy. Można korzystać z niego również w gospodarstwie rolnym do np. mieszania paszy dla zwierząt. Kąt betoniarki można łatwo regulować poprzez sterowanie dużym pokrętłem kołowy z hamulcem nożnym, co zapewnia dużą stabilność i przede wszystkim bezpieczeństwo.

Nowoczesna technologia sprawia, że nie musimy wkładać do tego zbyt dużo naszej siły. Duże, gumowe i szerokie kółka pozwalają na łatwe manewrowanie betoniarką po całym placu budowy. To wysokiej jakości maszyna wykonana z bardzo wytrzymałej stali węglowej, dodatkowo pokrytej proszkową farbą która chroni betoniarkę przed uszkodzeniami mechanicznymi i ewentualnym rdzewieniem. Wysoka moc silnika umożliwia wydajną pracę, przy niskim zużyciu energii elektrycznej. Warto mieć betoniarkę VidaXL 140 L w swoim asortymencie.

Wszechstronność zastosowania
Pojemny bęben
Mała masa własna

Znaczny poziom hałasu

Czym są betoniarki?

Betoniarki to przenośne urządzenia, które przeznaczone są do mieszania cementu, wody, piasku i żwiru, jako kruszywa, w celu przygotowania mieszanki betonowej. Dzięki betoniarce możemy bardzo szybko i sprawnie wykonać mieszanki na ławy fundamentowe, podłogi, stropy, wieńce i nadproża. Betoniarka może okazać się równie przydatna przy wykonaniu zapraw tynkarskich i murarskich. Betoniarka jest urządzeniem niezbędnym przy budowie każdego domu. Jest podstawą wszystkich prac związanych z jego budową i konstrukcją, ponieważ to właśnie dzięki niej możemy tworzyć ważne zaprawy i beton. Warto wiedzieć, że betoniarki można spotkać w wielu rodzajach, a dzieli się je głównie ze względu na budowę i sposób pracy urządzenia. Na podział ma również wpływ mobilność konkretnej betoniarki.

Betoniarka a mieszarka

Na placu budowy wymaga się zastosowanie wielu profesjonalnych narzędzi, które powinny być dostosowane do rodzaju i charakteru wykonywanych przez nas prac. Wiele osób myli zastosowanie mieszarek z betoniarkami, dlatego przybliżymy różnicę w ich użytkowaniu. Warto mieć również na uwadze, że mieszadła to nie to samo co mieszarki, ponieważ te pierwsze są tylko ich elementem, napędzanym przez np. wiertarkę, natomiast mieszarki są osobnymi narzędziami, które najczęściej stosowane są przez specjalistów. Mieszarki można podzielić na ręczne i stacjonarne. To urządzenia, które są świetnym wsparciem dla fachowców. Pozwalają na przygotowanie 30-90 litrów zaprawy. Mieszarki stacjonarne są w stanie przygotować nawet bardzo skomplikowane mieszanki, co umożliwia programator czasu i duży stosunek mocy silnika do prędkości obrotowej mieszadła. Dobrej jakości mieszarki mają moc 1400 W i więcej. Najważniejszy jest jednak moment obrotowy, od którego zależy rozdrobnienie suchej zaprawy. Kupując mieszarkę warto wybrać tę z dwoma biegami i dwoma mieszadłami, co umożliwi nam bardziej efektywną pracę. Podsumowując: betoniarek nie należy mylić z mieszarkami, głównie dlatego, że w mieszarkach można rozrobić jedynie materiały suche. Niestety nie będziemy w stanie wykonać w nich zapraw betonowych, tak jak w przypadku betoniarek.

Budowa betoniarki

Klasyczna betoniarka posiada kształt obrotowego bębna. Podczas mniejszej budowy jest to najwygodniejsza forma tego urządzenia, ponieważ jest łatwa w transporcie i nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Na budowach większej rozpiętości najczęściej można spotkać duże betoniarki obrotowe, które umieszczone są na samochodzie tzw. gruszki. Budowa betoniarki zależna jest w szczególności od jej zastosowania, dlatego betoniarki dzieli się:

  • pod kątem kształtu mieszalnika;
  • ze względu na sposób transportu;
  • pod kątem pracy, czyli betoniarki o ciągłym działaniu i działaniu okresowym;
  • ze względu na sposób ich opróżniania.
mała betoniarka

Główne rodzaje betoniarek

Betoniarki przede wszystkim rozróżnia się ze względu na profil, kształt i pojemność mieszalnika. Najbardziej podstawowe są modele bębnowe, które mają ograniczoną pojemność i służą przede wszystkim do prac remontowo-budowlanych przy mniejszych, pojedynczych obiektach. Taka betoniarka jest większą oszczędnością energii elektrycznej. Przy większych budowach najczęściej wykorzystuje się betoniarki kielichowe, które w krótszym czasie są w stanie przygotować większą ilość zaprawy, jednak wiąże się to z większym poborem energii, dlatego nie poleca się ich przy mniejszych budowach. Kolejnym kryterium jest mobilność, która jest niezwykle ważna przy zakupie betoniarki. Wyróżnia się betoniarki przenośne, stałe i samochodowe. Modele przenośne najlepiej sprawdzają się podczas mniejszych prac remontowo-budowlanych. Są najmniej rozbudowane, a ich pojemność jest bardzo ograniczona, dlatego jeśli potrzebujemy większej ilości zaprawy lepiej sprawdzą się betoniarki stałe i samochodowe. Model stały, czyli inaczej betoniarka ciągnikowa – doczepiana jest do ciągnika lub innego pojazdu, dzięki czemu z łatwością możemy transportować zaprawę z jednego placu budowy na drugi. Zakup pojazdu z betoniarka samochodową najbardziej polecany jest przy dużych inwestycjach. Samochody przyjeżdżają na budowę już z gotową zaprawą, co znacznie przyspiesza i usprawnia całą pracę. Jeżeli chodzi o rodzaje betoniarek, rozróżnia się również modele o działaniu stałym. Są to urządzenia wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle podczas produkcji zapraw cementowych. Takich betoniarek raczej nie spotkamy na budowach, ponieważ są zbyt kosztowne i wymagają ciągłego nadzoru i kontroli.

Mała (mini) betoniarka

Na rynku możemy spotkać również małe betoniarki, których zastosowanie jest równie rozbudowane i efektywne jak w przypadku klasycznych modeli. Betoniarka mała jest świetnym rozwiązaniem dla murarzy, podczas mniejszych prac remontowo-budowlanych. Najmniejsze betoniarki mają pojemność 80 litrów, co jest całkowicie wystarczające podczas wykonywania niewielkich remontów. Takie urządzenia są świetne w transporcie i umożliwiają szybką i sprawną pracę. Dodatkowym atutem małych betoniarek jest ich wielofunkcyjność, ponieważ poza rozrabianiem zapraw i betonu, mogą korzystać z nich gospodarstwa rolne do np. mieszania paszy.

Jaką pojemność betoniarki wybrać?

Pojemność betoniarek najczęściej określa się w litrach, natomiast pojemność całkowitą w metrach sześciennych. Wybierając najlepszą betoniarkę na naszą budowę, warto uwzględnić tempo pracy, na jakim nam zależy. Do mniejszych remontów nie polecamy kupowania zbyt dużej betoniarki, aby zdążyć ze zużyciem całej zaprawy, zanim zacznie się wiązać i zastygać. Najmniejsze betoniarki mają pojemność 80 litrów, natomiast większe nawet 100-140 litrów. Na rynku można spotkać również betoniarki o większej pojemności nawet powyżej 200 litrów. Warto pamiętać, że przy 2-3 osobowym zespole niewielka betoniarka bębnowa powinna nam w zupełności wystarczyć.

betoniarka spalinowa

Który rodzaj przechyłu mieszalnika będzie odpowiedni?

Przechył mieszalnika to niezwykle ważne kryterium, o którym nie można zapomnieć wybierając betoniarkę. Urządzenia o dużym rozmiarze i najwyższej cenie są wyposażone w automatyczne kierowanie przechyłem bębna mieszającego. Takie rozwiązania najczęściej stosowane są w betoniarkach stacjonarnych i samochodowych. W mniejszych urządzeniach najczęściej spotkamy mechaniczne przechyły, które kierowane są za pomocą koła lub korby. Sposób przechyłu w dużym stopniu wpływa na komfort naszej pracy, dlatego warto zwrócić na niego szczególną uwagę. Przechyły na korbkę posiadają wyspecjalizowaną przekładnię ślimakową, co zapewnia dużą wygodę podczas wylewania zaprawy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będzie konieczne użycie zbyt dużej siły, nawet przy betoniarce o pojemności 100-140 litrów. W przypadku przechyłu na koło może być nieco trudniej, ponieważ przechylenie bębna będzie wymagało od nas użycia większej siły, dlatego rozwiązanie z kołem najlepiej sprawdzi się w małych betoniarkach o pojemności 80 litrów.

Jaka moc zasilania będzie najlepsza?

W sklepach możemy znaleźć betoniarki o dwóch rodzajach zasilania. Pierwszym z nich jest zasilanie na tzw. siłę, czyli 380 V. Taki rodzaj zasilania występuje w starszych modelach, natomiast obecnie odchodzi się od tego typu rozwiązań na rzecz jednofazowego zasilania, czyli 230 V. Są to rozwiązania bardziej oszczędne, dlatego przy większej budowie są bardziej polecane. Warto mieć na uwadze, że dzisiejsze rozwiązania technologiczne są w stanie napięciem 230 V napędzić nawet największą betoniarkę o dużej pojemności, dlatego będzie to dla nas najlepszy wybór.

Betoniarki – jakiego producenta wybrać?

Na polskim rynku nie ma wielu producentów betoniarek, jednak Ci obecni posiadają w swoim asortymencie bardzo wysokiej jakości produkty, dlatego nie trzeba się martwić! Ważne jest to, aby wybrać produkt dopasowany do własnych potrzeb, który będzie spełniał wszystkie nasze wymagania. Według naszej analizy najlepszymi markami jest Altrad, VidaXL i Hecht. To pionierzy, którzy proponują swoim klientom szereg możliwości a produkowane przez nich betoniarki są wytrzymałe, pojemne i starczają na długie lata użytkowania.

Źródła:

https://zbudujmydom.pl/artykul/jaka-betoniarke-wybrac-do-budowy-domu
https://kb.pl/porady/wybieramy-betoniarke-ktora-bedzie-dobra-i-tania/
https://konsumenter.pl/najlepsze-betoniarki/