Przejdź do treści

Najlepsze parownice w 2021 roku!

Ostatnia aktualizacja: 17 listopada 2020

Mycie parą stało się ostatnio bardzo popularne. To świetne rozwiązanie dla alergików i osób, które są uczulone na detergenty do sprzątania. Gorąca para wodna zabija drobnoustroje, które osiadają na różnego rodzaju powierzchniach, ale również jest niezwykle skuteczna w czyszczeniu zabrudzeń. Warto mieć w swoim domu sprzęt, który ułatwi nam sprzątanie i zapewni komfort oddychania bez alergenów, kurzu, roztoczy i bakterii. Nasz zespół przeanalizował produkty różnych producentów myjek parowych na rynku. Wzięliśmy pod uwagę opinie konsumentów, wady i zalety każdego urządzenia. Udało nam się stworzyć ranking parownic, którego zwycięzcą został model Karcher SC 5 EasyFix Premium o wysokiej mocy i ogromnej skuteczności. Sprawdź, czy parownica Karcher jest najlepsza również dla Twoich oczekiwań lub wybierz odpowiednią z innych wymienionych w zestawieniu myjek parowych. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o działaniu tych urządzeń, przeczytaj poniższy artykuł!

Ranking parownic

Karcher SC 5 EasyFix Premium

Czas nagrzewania: 180 s | Moc: 2200 W | Max. ciśnienie pary: 4,2 Bar | Długość przewodu zasilającego: 6 m | Pojemność: 2 l | Kolor: biały

Jeśli poszukujesz niezawodnego urządzenia o wyjątkowo dużej mocy i wielu możliwościach – Parownica Karcher SC 5 EasyFix Premium zdecydowanie sprawdzi się w Twoich rękach! To najlepsza parownica w naszym rankingu! Została wyposażona w dwa zbiorniki na wodę, co pozwala na jej czyszczenie bez wykonywania przerw na wystudzenie bojlera. Najnowszy system mocowania mikrofibry EasyFix umożliwia jej łatwe nakładanie i zdejmowanie, bez konieczności schylania się i dotykania rękoma. Wymiana głowicy również odbywa się praktycznie bezdotykowo, co zapewnia brak kontaktu z brudem, znajdującym się na padzie. Myjka parowa Karcher posiada funkcję VapoHydro, która umożliwia bezstopniową regulację wilgotności wytwarzanej pary. Producent informuje, że im para jest wilgotniejsza, tym daje nam lepszy efekt spłukiwania, natomiast im suchsza – tym łatwiej nam będzie usunąć zaschnięty, zespojony brud.

Parownica Karcher z kolekcji Premium posiada gniazdo, które daj możliwość podłączenia żelazka parowego. Urządzenie wyposażone jest w prosty wyświetlacz i dyszę podłogową Comfort Plus. W zestawie znajdziemy również wiele dodatkowych głowic i nakładek wymiennych, które pozwolą nam na dokładniejsze i bardziej efektywne czyszczenie, nawet w trudno dostępnych miejscach. Warto zainwestować w tak rozbudowany sprzęt do naszego domu!

Wysoka jakość wykonania
Wielofunkcyjność
Dodatkowy pojemnik na wodę
Wygodna obsługa

Dość wysoka cena

Karcher SC 5 EasyFix

Czas nagrzewania: 180 s | Moc: 2200 W | Max. ciśnienie pary: 4,2 Bar | Długość przewodu zasilającego: 6 m | Pojemność: 2 l | Kolor: żółty

Kolejną najlepszą myjką parową w rankingu jest parownica Karcher SC 5 EasyFix, która przeznaczona jest do sprzątania całego domu. Producent wyposażył ją w dwa zbiorniki na wodę o pojemności 2 litrów. Takie udogodnienie pozwala na czyszczenie bez przerw na studzenie bojlera. Wystarczy, że wymienisz zbiornik i możesz kontynuować sprzątanie. System mocowania EasyFix umożliwia bezdotykową wymianę pada z mikrofibry na dyszy podłogowej. Wymianę mikrofibry możemy wykonywać bez schylania się i bez kontaktu z brudem. Parownica Karcher posiada dodatkową funkcję VapoHydro, która reguluje wilgotność pary. W obudowie znajdziemy gniazdo, umożliwiające podłączenie żelazka parowego.

Wiele końcówek zamiennych umożliwia łatwe dotarcie do trudno dostępnych miejsc i bardziej precyzyjną pracę. Urządzenie jest wygodne i poręczne, a jego praca jest bardzo skuteczna, co zapewnia spory komfort. Warto kupić parownicę Karcher!

Dodatkowy pojemnik na wodę
System wymiany pada EasyFix
Gniazdo na żelazko parowe

Dość głośna praca

Ariete Xvapor Comfort

Czas nagrzewania: 300 s | Moc: 1500 W | Max. ciśnienie pary: 5 Bar | Długość przewodu zasilającego: 6 m | Pojemność: 1,2 l | Kolor: biały

Kolejną wartą uwagi parownicą jest urządzenie marki Ariete, model Xvapor Comfort. To wielofunkcyjny oczyszczacz parowy o mocy 1500 W. Posiada jeden zbiornik na wodę o pojemności 1,2 litra, co jest całkowicie wystarczające do posprzątania dużego mieszkania. Parownica Ariete może być używana bez przerwy, nawet przez 45 minut. Urządzenie ma wyrzut pary pod ciśnieniem 5 Bar, co daje ogromną skuteczność w usuwaniu nawet najbardziej zaschniętych zabrudzeń. Wysokie ciśnienie i regulator wilgotności pozwalają na całkowite wyeliminowanie detergentów ze sprzątania, ponieważ świetnie radzą sobie z wszystkimi zanieczyszczeniami. Zestaw Ariete wyposażony został w 9 końcówek do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni.

Sprzęt skutecznie rozprawia się z roztoczami, drobnoustrojami, bakteriami i wszelkimi alergenami unoszącymi się w powietrzu i osiadającymi na ścianach. Sześciometrowy kabel pozwala na swobodne sprzątanie nawet dużego mieszkania. Ariete Xvapor Comfort to wysokiej jakości parownica, której wykonanie i wielofunkcyjność jest jej największą cechą. Warto zainwestować w sprzęt tej klasy.

Atrakcyjna cena
Wiele końcówek wymiennych
Długi kabel zasilający

Dość głośna praca

Clatronic DR 3280

Czas nagrzewania: 300 s | Moc: 1500 W | Max. ciśnienie pary: 4 Bar | Długość przewodu zasilającego: 4 m | Pojemność: 1,5 l | Kolor: szary

Clatronic DR 3280 to wysokiej jakości myjka parowa, która zapewnia łatwe i szybkie sprzątanie przy użyciu pary wodnej pod wysokim ciśnieniem. Jest świetnym wyborem dla alergików i osób z uczuleniem na detergenty, ponieważ zabija 99% bakterii i roztoczy, a jej skuteczność w usuwaniu plam i wszelkich zabrudzeń – przerasta nie jeden preparat. Urządzenie jest poręczne i wygodne w obsłudze. W zestawie posiada dodatkowe, wymienne głowice, które umożliwiają sprzątanie nawet w trudno dostępnych miejscach. Urządzenie wytwarza parę o ciśnieniu 4 Bar. Jest bardzo wytrzymałe, a jego kocioł wykonany jest ze stali nierdzewnej, co zapewnia trwałość na długie lata. Z pomocą parownicy Clatronic DR 3280 wyczyścisz gres, fugi, okna, lustra… To świetna parownica do czyszczenia tapicerki.

Gorąca para pod wysokim ciśnieniem, jest w stanie zdezynfekować i odtłuścić wszystkie powierzchnie, nie pozostawiając przy tym żadnego osadu wapiennego, ani smug pozostawionych z czyszczenia. Dzięki dodatkowym głowicom, z łatwością pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów i alergenów. To wysokiej jakości parownica, którą warto mieć w swoim domu!

Atrakcyjna cena
Wytrzymała i poręczna obudowa
Nie pozostawia smug i osadu wapiennego

Stosunkowo ciężkie urządzenie

Sencor SSC 3001YL

Czas nagrzewania: 210 s | Moc: 1000 W | Max. ciśnienie pary: 3 Bar | Długość przewodu zasilającego: 4 m | Pojemność: 350 ml | Kolor: żółty

Jeśli poszukujesz wygodnej myjki parowej, która dostanie się nawet w trudno dostępne miejsce – parownica Sencor SSC 3001YL to najlepsze urządzenie dla Ciebie! Mycie parą stanie się jeszcze łatwiejsze, gdy w rękach mamy tak wysokiej jakości sprzęt. Parownica Sencor usuwa nawet 99% bakterii. Wysokie ciśnienie wytwarzanej pary, a dokładniej 3 Bar – jest w stanie poradzić sobie nawet z zaschniętymi plamami, kamieniem wodnym, tłuszczem i innymi ciężkimi zanieczyszczeniami. Parownica świetnie sprawdzi się w łazience, ale również w kuchni. Urządzenie parowe do czyszczenia jest świetnym rozwiązaniem dla alergików i dla osób, które są uczulona na wszelkiego rodzaju detergenty. Nigdy więcej podrażnionego układu oddechowego! Z parownicą Sencor odetchniesz czystym powietrzem bez bakterii i alergenów. Podgrzanie urządzenia do stanu gotowości trwa około 2,5 minuty.

Myjka posiada blokadę dziecięcą, co chroni pociechy przed ewentualnym poparzeniem parą wodną. W zestawie znajdziemy lejek i miarkę do łatwego uzupełniania wody. Kompaktowa parownica posiada czujnik ilości wody, który a pomocą diody informuje nas o potrzebie uzupełnienia. Warto zdecydować się na myjkę Sencor, aby ułatwić sobie domowe sprzątanie!

Urządzenie poręczne i kompaktowe
Wiele końcówek wymiennych
Wysokiej jakości wykonanie
Czujnik ilości wody

Niewielki zbiornik na wodę

Parownica – co to jest?

Oczyszczacz parowy, mop parowy, czy zwyczajnie parownica, służy do czyszczenia nawierzchni z wykorzystaniem gorącej, wytwarzanej pod ciśnieniem pary wodnej. Parownica to niezwykle funkcjonalne urządzenie, które znajdzie swoje zastosowanie w wielu zakątkach naszego domu. Jej największą zaletą jest uniwersalność, ponieważ możemy ją wykorzystać nie tylko do sprzątania i mycia podłóg, ale również do odświeżania dywanów, mycia okien, ścian, płytek, fug i wszelkich elementów, z którymi nie poradziłby sobie klasyczny mop, czy odkurzacz piorący. Parownica do sprzątania jest niezwykle skuteczna, dzięki wykorzystaniu ciśnienia i gorącej pary wodnej. Jest w stanie usunąć silne zanieczyszczenia, z którymi nawet detergenty nie dają sobie rady. Wysoka temperatura bezproblemowo i szybko usuwa wszystkie zaschnięte zabrudzenia. Oczyszczacz parowy jest ekologiczny i bardzo bezpieczny dla naszego zdrowia, ponieważ do jego użytku nie potrzebujemy żadnych dodatkowych środków chemicznych. Z pomocą parownicy możemy wyczyścić w zasadzie każdą, wodoodporną rzecz w naszym mieszkaniu, zaczynając od podłóg, fug, płytek, luster, okien, ścian, kabin prysznicowych, mebli, kończąc na lodówce i sprzęcie kuchennym.

Parownica a czyścik parowy

Wiele osób zastanawia się, czy jest jakaś różnica między oczyszczaczem a czyścikiem parowym. Właściwie oba urządzenia opierają się na takiej samej zasadzie czyszczenia nawierzchni, jednak czyścik parowy jest bardziej poręczny i mniejszy, dzięki czemu pozwala na bardziej precyzyjne usuwanie brudu. W związku z tym, kupując czyścik parowy, w zestawie otrzymamy różnorodne końcówki wymienne, które umożliwią nam dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Niewielki rozmiar czyścików idzie w parze z mniejszą mocą silnika, jednak jest on równie skuteczny.

Jak działają urządzenia parowe?

Sposób działania wszystkich urządzeń parowych do sprzątania, w zasadzie opiera się na wyrzucie gorącej pary wodnej pod wysokim ciśnieniem, bez użycia żadnych detergentów. Każdy oczyszczacz parowy posiada odpowiednie końcówki (w zależności od przeznaczenia) i zbiornik na wodę, który należy napełnić przed użyciem. Większość producentów parownic do sprzątania zaleca, aby do zbiornika wlewać wyłącznie wodę destylowaną, aby z czasem w urządzeniu nie osadził się kamień. Dopiero po napełnieniu wodą, oczyszczacz parowy możemy podłączyć do prądu.

Po włączeniu, parownica będzie potrzebowała kilka minut na nagrzanie się. Gotowość do pracy zazwyczaj sygnalizowana jest za pomocą lampki kontrolnej. Jeśli zauważymy, że w trakcie użytkowania, w zbiorniku skończy się woda, w celu napełnienia – należy odłączyć oczyszczacz parowy od zasilania dla zachowania bezpieczeństwa. Przed wlaniem wody możemy jeszcze chwile odczekać, aż sprzęt odrobinę ostygnie.

czyścik parowy

Przewaga urządzeń parowych nad tradycyjnymi

Parownice to urządzenia o wielu zastosowaniach. Mają wiele zalet, które docenia coraz większa liczba osób. Są nie tylko skuteczne w czyszczeniu wszelkich zanieczyszczeń, ale również bezpieczne dla naszego zdrowia.

Ogromna moc pary

Czyszczenie z pomocą pary wodnej to jedna z najskuteczniejszych metod sprzątania. Użycie jej pod ciśnieniem, sprawdzi się w likwidacji zaschniętych zanieczyszczeń nawet z trudno dostępnych miejsc. Gorąca para poradzi sobie również z dawno zaschniętymi powłokami, których usunięcie zawsze było kłopotliwe lub nawet niemożliwe. Sprawi, że zwykłe sprzątanie stanie się przyjemnością i prawdziwą dezynfekcją!

Czyszczenie parowe a bakterie

Nie od dziś wiadomo, że od sprzątania zmoczoną ściereczką – bakterie nie znikną. Największa ilość mikroorganizmów ginie dopiero przy temperaturze minimum 85 stopni, dlatego potraktowanie ich wrzącą parą wodną – załatwi sprawę.

Czyszczenie parą docenią alergicy

Parownica do czyszczenia to jeden z najbezpieczniejszych sposobów sprzątania, ponieważ jest przyjazny nie tylko dla środowiska, ale również dla alergików, którzy nie mogą pozwolić sobie na sprzątanie poszczególnymi detergentami. Użycie pary wodnej eliminuje ryzyko podrażnień układu oddechowego i wystąpienia wszelkich alergii.

Zastosowanie myjki parowej – do czego można ją wykorzystać?

Myjka parowa to urządzenie, które można wykorzystać do czyszczenia powierzchni w całym domu. Jest w stanie skutecznie usunąć kamień, pleśń, tłuszcz, kurz i różnego rodzaju zacieki. Możemy wykorzystać ją, jako:

  • myjka parowa do tapicerki;
  • parownica do podłóg;
  • parownica do mycia okien.

Dodatkowo wyczyścimy nią glazurę, fugi, baterie, sanitariaty, tekstylia, dywany, zabawki i wiele więcej.

Parownica na pluskwy

Pluskwy to insekty, które bardzo często atakują nasze mieszkania. Niestety pozbycie się ich jest bardzo trudne, ponieważ posiadają wysoką odporność na różnego rodzaju detergenty, a tempo ich rozmnażania znacznie utrudnia ich wybicie. Okazuje się, że bardzo skutecznym rozwiązaniem jest myjka parowa na pluskwy. Wiele osób pewnie zastanawia się teraz, jakim cudem detergent nie poradzi sobie z tak małym stworzeniem, nie wierząc w skuteczność pary wodnej. Otóż pluskwy i ich jaja są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę, dlatego parownica jest w stanie z łatwością się z nimi rozprawić. Czyszczenie parowe kanapy, materaca, czy dywanu, a także trudno dostępnych miejsc, pozwoli na całkowite wyginięcie kolonii pluskiew.

parownica na pluskwy

Czego nie można myć parownicą?

Niestety nie wszystkie powierzchnie nadają się do potraktowania ich tak wysoką temperaturą, czy ciśnieniem. Przykładem może być tutaj surowe drewno, podłoga olejowana, czy woskowana. Tego typu powierzchnie nie lubią nadmiernego nagrzewania. Zbyt wysoka temperatura może sprawić, że surowe drewno spulchnieje, natomiast posadzki olejowane, lakierowane, czy woskowane stracą swoje właściwości.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie parownicy?

Przed zakupem myjki parowej, warto zastanowić się nad kilkoma ważnymi elementami, które znacznie ułatwią nam korzystanie z niej. Najważniejsza w wyborze odpowiedniej parownicy jest wielkość powierzchni, na której planujemy z niej korzystać. To szczególnie ważne ponieważ musimy dobrać długość przewodu parownicy w taki sposób, aby zapewnić sobie jak największy komfort pracy. Ważne jest również to, czy będziemy chcieli myć z jej pomocą okna oraz czy ważna jest dla nas waga danego urządzenia. Przy zakupie parownicy do czyszczenia istotne są również wszystkie końcówki dodatkowe, które dedykowane są do poszczególnych powierzchni i trudno dostępnych miejsc. Po odpowiednim dopasowaniu myjki parowej do naszych oczekiwań, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na jej moc. Oczywiście im jest ona wyższa, tym wydajniejszy jest sprzęt i jego skuteczność. Duża moc powinna łączyć się z dużym zbiornikiem na wodę.

Parownica – opinie internautów

W internecie można znaleźć wiele wypowiedzi na temat mopów parowych, czy myjek parowych. Większość osób jednogłośnie stwierdza, że te urządzenia potrafią dużo więcej, niż może się wydawać. Zaskakują funkcjonalnością i zastosowaniami. Wiele osób chwali sobie łatwą obsługę i praktyczność urządzeń, które znajdują swoje zastosowanie w wielu domowych czynnościach i nie tylko. Ogromną zaletą parownic jest zabijanie bakterii, których bardzo ciężko jest się pozbyć przy pomocy zwykłych metod. Na forach dyskusyjnych wypowiada się również wielu alergików, którzy bardzo doceniają możliwość sprzątania gorącą parą wodną. Są zadowoleni z tego, że żaden detergent nie podrażnia ich błony śluzowej i układu oddechowego. Kolejnym mocno zachwalanym elementem myjek parowych jest ich ogromna skuteczność w czyszczeniu ciężkich, zastygniętych zanieczyszczeń. Prawie wszystkie osoby polecają zakup parownicy do swojego domu.

Parownica – popularni producenci

Najlepsze parownice pochodzą zazwyczaj od najlepszych i od lat wiodących na rynku producentów. W przypadku tego typu urządzeń, marka ma ogromny wpływ na jakość wykonania i funkcje parownicy. Na rynku nie ma zbyt wiele firm, produkujących parownice, jednak jest kilka pionierów, którzy od lat konkurują między sobą coraz to nowszą technologią. Najlepsze parownice tych marek, znajdują się również w naszym rankingu.

ranking parownic

Karcher

Parownice Karcher cieszą się największą popularnością, ze względu na swoją wysoką skuteczność i wiele przydatnych funkcji. Producent nie stoi w miejscu. Z roku na rok wypuszcza na rynek coraz nowsze technologie, które ułatwiają sprzątanie za pomocą pary i wysokiego ciśnienia. Myjki parowe Karcher możemy zakupić w zestawach z wieloma głowicami, które umożliwiają łatwy dostęp do każdego miejsca. Dokładne czyszczenie Kercher pozwala wyeliminować nawet 99% bakterii, które osiadają na gładkich powierzchniach. To świetne urządzenia, które zostały dopasowane do różnorodnych wymagań. Ich cechą wspólną jest sprzątanie bez użycia jakichkolwiek detergentów. Mycie pod ciśnieniem gwarantuje lepszą wydajność i skrócony czas sprzątania.

Hoffen

Parownice do czyszczenia firmy Hoffen to praktyczne i wielofunkcyjne urządzenia, które są w stanie poradzić sobie z każdym brudem. Najczęściej wybierane są do parowego czyszczenia tapicerki i dywanów, głównie ze względu na wysokie ciśnienie i różnorodność głowic, które ułatwiają obsługę po tego typu powierzchniach. Najlepsze efekty uzyskuje jednak podczas sprzątania fug, kafli i mocno zabrudzonej armatury. Mycie ciśnieniem parowym Hoffen pozwala uniknąć smug i zarysowań. Urządzenia świetnie sprawdzają się podczas sprzątania delikatnych powierzchni.

Ariete

Myjki parowe marki Ariete wyróżniają się swoim zastosowaniem i niska ceną. To urządzenia, które świetnie radzą sobie na zróżnicowanych posadzkach, co potwierdzają liczne testy i opinie użytkowników. Parownice Ariete dają zdumiewające efekty, nawet w przypadku starych, zaschniętych plam, zostawiając nieskazitelnie czystą i estetyczną powierzchnię. To świetne myjki parowe do okien i luster, ponieważ są delikatne i nie zostawiają na ich powierzchni osadu wapiennego, ani żadnych smug. Zabijają nawet 99% bakterii i wszelkich drobnoustrojów, dlatego są świetnym rozwiązaniem dla alergików.

Jak korzystać z parownicy?

Bez względu na rodzaj urządzenia parowego, na które się zdecydujemy, przed pierwszym użyciem powinniśmy zapoznać się z jego instrukcją obsługi. Znajdziemy w niej podstawowe zasady bezpiecznego korzystania. Bezpieczeństwo przy tego typu sprzęcie jest najważniejsze, dlatego powinniśmy zadbać o nie pod każdym kątem. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z prądem i wodą, dlatego dla ochrony naszego zdrowia, odłączajmy myjkę od gniazda przed napełnienie zbiornika wodą. Istotne jest również to, że jest to gorąca para wodna, która może poparzyć, dlatego zadbajmy o nasze zdrowie i bezpieczeństwo.