Przejdź do treści

Rodzaje nawierzchni sportowych – czym się różnią?

Nawierzchnie sportowe odgrywają najważniejszą rolę w przypadku budowy boiska. Wysoka jakość nawierzchni przekłada się na bezpieczeństwo oraz stopień amortyzacji podczas użytkowania. Czym różnią się dostępne rozwiązania? Jakie warto wybrać? Odpowiadamy.

Nawierzchnie sportowe – którą z nich najlepiej wybrać?

Planując budowę boiska, należy zastosować nawierzchnię wielofunkcyjną czy specjalistyczną? To pytanie zadają sobie inwestorzy, którzy chcą zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa osobom uprawiającym różnego rodzaju dyscypliny sportu. Jak się okazuje, odpowiedź wcale nie jest oczywista. By dowiedzieć się, jaki rodzaj nawierzchni sportowej wybrać, warto zapoznać się z ich charakterystyką. Do trzech najczęściej wykorzystywanych przy budowie boiska należą:

  • nawierzchnia poliuretanowa typu natryskowego
  • nawierzchnia poliuretanowa EPDM,
  • trawa syntetyczna.

Każda z wymienionych przez nas nawierzchni ma inne właściwości spełniające wymagania różnego rodzaju obiektów sportowych. Do najpopularniejszych należy obecnie nawierzchnia poliuretanowa. Ten materiał stosuje się przy budowie między innymi bieżni lekkoatletycznych. Zapewnia bezpieczeństwo, wysoki poziom amortyzacji, a co najważniejsze jest antypoślizgowa, trwała oraz odporna na ścieranie. Jeżeli chcesz zapewnić użytkownikom maksymalny komfort użytkowania, warto postawić na ten rodzaj nawierzchni.

Nawierzchnie bezpieczne Eco-Top

W ofercie Eco-Top znajdziesz innowacyjne rozwiązanie Corkeen Play Original powstałej w portugalskiej firmie Amorim, które spełnia najsurowsze normy bezpieczeństwa. Co ważne, nie odbiega właściwościami amortyzacyjnymi od klasycznych nawierzchni poliuretanowych. Sprawdzi się doskonale w przypadku obiektów rekreacyjnych, a także przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Kolejną nawierzchnią bezpieczną jest nawierzchnia poliuretanowa ECOPLAY One od Eco-Top, która wyróżnia się przede wszystkim elastycznością. Co ważne, podczas jej produkcji nie stosuje się granulatu SBR pochodzącego z opon. Podstawą nawierzchni jest granulat EPDM spełniający wymagania dyrektywy UE REACH. Nawierzchnia jest miękka, ekologiczna i zapewnia doskonałą amortyzację. Ostatnim rodzajem nawierzchni bezpiecznej jest trawa syntetyczna ze specjalnym podkładem amortyzującym. Dzięki temu sprawdzi się w przypadku takich miejsc jak place zabaw czy obiekty rekreacyjne. Trawa syntetyczna jako systemowa nawierzchnia bezpieczna jest dostępna zarówno w kolorze zielonym, jak i wielu innych nasyconych kolorach. Sprawdź szczegółową ofertę na stronie: https://eco-top.pl/

Co należy wiedzieć na temat żywotności nawierzchni sportowych?

Wykonana z odpowiednią precyzją nawierzchnia sportowa to inwestycja na wiele lat. Musisz jednak pamiętać, że każdy, nawet najtrwalszy materiał wymaga odpowiedniej konserwacji. Szczególnie jeżeli wybrana przez inwestora nawierzchnia jest intensywnie użytkowana przez cały rok. Jaką nawierzchnię sportową wybrać, by zyskać łatwość w utrzymaniu? Odpowiedzią jest nawierzchnia poliuretanowa, ponieważ wymaga jedynie odpowiedniego czyszczenia za pomocą wody lub delikatnych detergentów. Trawy syntetyczne należy poddawać regularnej pielęgnacji, która polega na okresowym uzupełnianiu zasypu w postaci piasku kwarcowego i/lub granulatu gumowego. Do nieskomplikowanych w utrzymaniu nawierzchni należy również nawierzchnia korkowa. Korek to materiał ekologiczny, hipoalergiczny, a co więcej ma dużą przepuszczalność wody, więc nie ulega zniszczeniu podczas intensywnych opadów deszczu. Regularne czyszczenie – zgodne z zaleceniami producenta – zapewnia trwałość na wiele lat!

Podsumowanie: czym różnią się od siebie nawierzchnie sportowe?

Nawierzchnie sportowe różnią się przede wszystkim komponentami oraz technologią instalacji, o czym szczegółowo piszemy w poprzednich akapitach. Każda z nich cieszy się uznaniem nie tylko dzięki wysokogatunkowym materiałom, ale przede wszystkim wielofunkcyjności oraz łatwości w pielęgnacji. Pamiętaj również, że każda nawierzchnia, niezależnie od materiału, musi posiadać certyfikaty oraz atesty bezpieczeństwa potwierdzone badaniami laboratoryjnymi. Sprawdź dostępne rozwiązania w Eco-Top: nawierzchnie sportowe