Przejdź do treści

Zadaszenie tarasu – rozwiązanie idealne do polskiego klimatu

Zadaszenie tarasu to komfort i ochrona przez cały rok. Rozwiązanie nie tylko eleganckie, ale przede wszystkim funkcjonalne, dzięki któremu przestrzeń zewnętrzna domu może tylko zyskać. Zwłaszcza w polskim klimacie, gdzie zmienne warunki pogodowe to norma, zadaszenie tarasu to inwestycja, która się opłaca. Co warto wiedzieć, zanim się na nią zdecydujemy?

Dlaczego zadaszony taras?

Niezależnie od tego, czy stanowi integralną część architektury budynku czy jest to autonomiczna konstrukcja – zadaszenie tarasu to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Oto najważniejsze z nich.

1. Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Zadaszenie tarasu to najlepsza bariera przed deszczem, śniegiem, słońcem i wiatrem. Daje poczucie komfortu, gdy spędzamy czas na zewnątrz i ochrania – nie tylko użytkowników tej przestrzeni, ale też infrastrukturę tarasu np. deskę tarasową oraz elementy wyposażenia takie jak meble ogrodowe. Inwestycja w zadaszenie przekłada się więc na dłuższe użytkowanie tarasu bez konieczności jego renowacji lub napraw.

2. Wydłużenie sezonu użytkowania

Lato na tarasie to standard, ale gdy nadchodzi złota polska jesień przeplatana deszczem, spędzanie czasu na zewnątrz jest niemal niemożliwe. Odpowiednie zadaszenie tarasu umożliwia korzystanie z przydomowej przestrzeni dłużej. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu staje się przyjemne nawet, gdy pada deszcz, a – gdy zainwestujemy w źródło ciepła – także w chłodne dni.

3. Wzrost wartości nieruchomości

Zintegrowane, estetyczne zadaszenie, które harmonizuje z architekturą budynku, nie tylko podnosi jakość użytkowanej przestrzeni, ale również może dodatkowo znacząco wpłynąć na wzrost realnej wartości nieruchomości.

Aluminiowe zadaszenie tarasu, fot. Ogrodosfera.pl

Zadaszenie na cztery pory roku

Choć zimy są już dziś mniej mroźne niż kiedyś, nadal żyjemy w strefie klimatycznej z wyraźnym podziałem na ciepłe i chłodne miesiące. Polska jesień potrafi przywitać deszczem, a nawet śniegiem. Zadaszenie tarasu jest najlepszym rozwiązaniem, gdy nie chcemy uzależniać swoich planów od warunków pogodowych – pozwala na użytkowanie tarasu bez względu na pogodę.

W sezonie letnim zadaszenie chroni przed palącym słońcem i promieniowaniem UV. Jesienią stanowi barierę przed deszczem i zimnem, pozwalając jednocześnie cieszyć się urokami złotych liści opadających z drzew. Zimą sprawi, że taras nie będzie zasypany śniegiem.

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu, fot. Ogrodosfera.pl

Rodzaje zadaszeń tarasu

Zadaszenia zintegrowane z domem

Jednym z popularnych rozwiązań są zadaszenia zintegrowane z domem. Takie konstrukcje harmonijnie łączą się z architekturą budynku, tworząc spójną całość. Mogą to być drewniane konstrukcje, stalowe ramy czy nawet lekkie konstrukcje aluminiowe, pokryte różnymi materiałami, takimi jak tkanina czy poliwęglan. Wybór zależy od preferencji użytkownika.

Zadaszenia poliwęglanowe do samodzielnego montażu

Dla osób poszukujących rozwiązania do samodzielnego montażu, atrakcyjną opcję stanowią zadaszenia poliwęglanowe – takie jak modele dostępne na ogrodosfera.pl. Poliwęglan, dzięki swojej lekkości nie obciąża nadto konstrukcji, przez co może być ona lżejsza i zgrabniejsza, a jednocześnie charakteryzuje się dużą wytrzymałością. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą cieszyć się zadaszonym tarasem, bez konieczności angażowania specjalistycznego wykonawcy.

Zadaszenia na drewnianym stelażu

Drewniane zadaszenia tarasu wprowadzają do przestrzeni naturalny urok. Stelaż wykonany z drewna nadaje tarasowi przytulny charakter, jednocześnie stanowiąc solidną podstawę dla dachu. Tego typu zadaszenia doskonale komponują się z ogrodem, tworząc harmonijną całość.

Które zadaszenie wybrać?

Wybór konkretnego typu zadaszenia powinien uwzględniać zarówno indywidualne preferencje użytkownika, jak i specyfikę architektury otoczenia. Warto dobrze przemyśleć decyzję, bo inwestycja w zadaszenie tarasu to nie tylko dbałość o komfort, ale również strategiczny krok w kontekście podniesienia wartości i walorów estetycznych nieruchomości.