Przejdź do treści

Zalety kotew stalowych w konstrukcjach budowlanych

Kotwy stalowe są powszechnie stosowane w branży budowlanej jako skuteczne narzędzie wzmocnienia i stabilizacji konstrukcji. Mają wiele zalet, które wpływają na ich popularność i częstotliwość stosowania w projektach różnego typu. Przyjrzymy się im bliżej, sprawdzając, jakie właściwości decydują o ich zastosowaniu i w jaki sposób się je montuje.

  1. Kotwy stalowe – co je wyróżnia?
  2. Zalety kotew stalowych
  3. Jak montuje się kotwy?

Samo pojęcie kotew jest dość pojemne, a wariantów jest sporo. Warto spojrzeć, co proponuje Fischer Polska na stronie https://www.fischerpolska.pl/pl-pl/produkty/kotwa-stalowa.

Kotwy stalowe – co je wyróżnia?

Kotwy są elementami wykorzystywanymi do wiązania elementów konstrukcyjnych w taki sposób, by uniemożliwić ich obrót i przesunięcie. Na rynku znaleźć można kilka rodzajów kotew, które dopasowuje się, biorąc pod uwagę ich przeznaczenie i nośność. Jednym z wariantów są kotwy stalowe – wykonane ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej, dzięki czemu sprawdzają się w styczności z zaprawą. Wykorzystuje się je przede wszystkim w warstwach ścian murowanych trójwarstwowych, których nie mogą łączyć wieńce, nadproża czy inne trwałe elementy. Dlaczego? W takich konstrukcjach każda z warstw pracuje niezależnie, w związku z czym ich połączenie musi zachowywać elastyczność. Zasady łączenia pozwalają wyodrębnić między innymi kotwy do spoin, wbijane oraz wkręcane w ścianę nośną. Kotwy stalowe różnią się od kotew chemicznych zarówno w kwestii właściwości, jak i montażu. Wariant chemiczny to substancja kupowana w specjalnych pojemnikach. To bezpośrednio z nich wstrzykuje się żywicę do wywierconych otworów. Mocowanie jest więc efektem powierzchniowego połączenia się dwóch substancji. Wybór rodzaju kotwy zależy od tego, jakie materiały chce się połączyć oraz jakie parametry ma podłoże i przytwierdzany do niego element.

Zalety kotew stalowych

Najważniejszą zaletą kotew stalowych jest ich wytrzymałość i trwałość, które sprawdzają się nawet przy znacznych obciążeniach. Wykazują również wysoką odporność na czynniki atmosferyczne i korozję. Stal nie poddaje się wpływowi wilgoci, deszczu, śniegu czy promieniowania UV. Kolejną zaletą kotew stalowych jest ich wszechstronność. Elementy doskonale sprawdzają się w różnych rodzajach konstrukcji: począwszy od budynków mieszkalnych po mosty i elektrownie, w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. Kotwy stalowe są przy tym dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, co pozwala na ich bezproblemowe dopasowanie do wymogów projektu. Kotwy stalowe są stosunkowo łatwe w montażu i demontażu. Ich zamocowanie nie wymaga specjalistycznego sprzętu, co korzystnie wpływa na efektywność czasową i koszty budowy. Gdy zajdzie konieczność zmian lub rozbiórki, z łatwością można je usunąć, a nawet wykorzystać ponownie.

Jak montuje się kotwy?

Jak prawidłowo mocować kotwy stalowe? Kotwę umieszcza się w spoinie warstwy nośnej na głębokości około 5 cm. Izolacja powinna dokładnie przylegać do powierzchni. Kotwy stalowe można zamontować na płaszczyźnie poziomej lub lekko nachylonej, w taki sposób, aby zapewnić odpływ wilgoci. Istnieje również możliwość zakupu kotew wkręcanych lub wbijanych w mur. Podczas montażu kotwy wbijanej należy wybrać miejsce wbicia pod kątem 90 stopni. Belkę należy umieścić w otworze kotwy i upewnić się, czy jest ona ustawiona prostopadle do podłoża. Po ustawieniu belki w pionie, można ją przykręcić do kotwy za pomocą śrub. Zaleca się stosowanie śrub ocynkowanych lub kwasoodpornych wraz z nakrętkami. W przypadku lżejszych konstrukcji można użyć wkrętów ciesielskich.