Przejdź do treści
gruntowanie przed malowaniem

Gruntowanie ścian – czy i jak gruntować ściany przed malowaniem?

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada 2020

Gładkie ściany, po których pędzel się przesuwa bez większego problemu, to marzenie każdego fachowca, który stoi przed zadaniem odnowienia powierzchni. Gruntowanie to często pomijany proces a okazuje się, że właśnie on odpowiada za wchłanialność farby i odpowiednie przygotowanie podłoża do dalszej pracy. Produkt kupimy w każdym sklepie z artykułami dom i ogród.

Czym jest i co daje gruntowanie ścian?

Odpowiednie przygotowanie ścian przed malowaniem to jeden z początkowych etapów każdego remontu. Pominięcie tego kroku, może przyczynić się do nierównomiernego i niedokładnego rozprowadzenia farby. Dlatego tak istotną role odgrywa gruntowanie ścian przed malowaniem. Do zalet gruntowania zdecydowanie można zaliczyć:

  1. Wyrównanie i wzmocnienie powierzchni, zwłaszcza w przypadkach, kiedy ściany mają  uszkodzenia bądź dziury.
  2. Zmniejszenie chłonności podłoża, często struktura ścian jest na tyle uszkodzona, że wchłania zbyt dużą ilość produktu. W tego typu przypadkach najważniejszą rolę właśnie odgrywa gruntowanie ściany.
  3. Gruntowanie przed tynkowaniem zanieczyszczonych powierzchniach łączy powstałe pyły i ewentualne resztki w jedność, zauważalne to jest zwłaszcza przy ścianach pokrytych pyłem czy blokach gipsowych.
  4. Gruntowanie zmniejsza zużycie farby, kiedy powierzchnia jest odpowiednio oczyszczona. Związki materiału łączą się w jedność, ściana nie wchłania aż tak dużej ilości farby, zatrzymuje ją na wierzchniej warstwie,
  5. Oszczędność pieniędzy to kolejna zaleta, o której warto wspomnieć. Kupienie odpowiedniego gruntu za 40 zł jest bardziej opłacalnym interesem niż dokupywanie kolejnego wiadra farby, czy, co gorsza, ponowne malowanie całości.
  6. Grunt użyty pod farbę wzmacnia podłoże, nadaje jej trwałej i jednolitej struktury.

To tylko kilka z podstawowych zalet tego produktu, których jest zdecydowanie więcej. Warto zapamiętać, iż malowanie ścian bez gruntowania to dodatkowa praca i wysiłek. Podchodźmy do tematu profesjonalnie i z głową.

Co to jest grunt?

To płynny materiał remontowy, składający się głównie z roztworu wody lub rozpuszczalnika. Jeśli powierzchnia jest wątpliwej jakości grunt to wzmocni, odegra tu rolę leczniczą, łącząc ze sobą cząstki stałe. Gruntowanie ścian przed nakładaniem struktury na ścianę, poprawi przyczepność podłoża, ograniczy nadmierną chłonność oraz zwiąże pył powstały po szlifowaniu. Preparat jest w stanie wygładzić ścianę, poprawić przyczepność powłok nawierzchniowych. Często ludzie zadają pytanie: jak gruntować ściany, kiedy powierzchnia jest mocno uszkodzona? Odpowiadamy, że preparat nakładamy po uprzednim oczyszczeniu powierzchni. Usuwamy wszelkie zabrudzenia, odpryski czy resztki farby.

Co powinniśmy gruntować?

Czy gruntować powinniśmy wszystkie powierzchnie, czy jednak nie? Zdecydowanie tak! Gruntujemy ściany przed malowaniem, nakładaniem struktury dekoracyjnej na ścianę, czy jakąkolwiek inną obróbką jest konieczne. Dzięki temu zabiegowi struktura ściany się zmienia, jest bardziej zmatowiona i czystsza. To konieczna czynność zwłaszcza w przypadku powierzchni zniszczonych, płynnych i nadmiernie chłonnych. Nowe, świeżo wyremontowane powierzchnie, również trzeba gruntować. Takie ściany często są pokryte białym pyłem i mogą nie absorbować odpowiednio farby. Tu nasuwa się pytanie: jaki grunt będzie odpowiedni pod pierwsze malowanie?

W przypadku ścian z uszkodzeniami, dziurami, na początku trzeba załatać dziury i dopiero w dalszej części użyć gruntu malarskiego. Gruntowanie pomalowanych ścian jest równie ważne, pomaga to wstępnie zakryć kolor. Wyjątkiem są farby akrylowe i lateksowe. Taki rodzaj produktu w połączeniu z gruntowaniem może dać odwrotny efekt, zmniejszając siłę krycia lub się zeszklić.

ile schnie grunt

Kiedy gruntować ściany?

Najlepszy czas na gruntowanie jest zdecydowanie przed malowaniem. Kiedy powierzchnia ma liczne uszkodzenia, które mogą być problematyczne zwłaszcza w trakcie aplikacji farby. Często po wyschnięciu preparat po prostu odpada od ściany. Dlatego też gruntowanie to podstawa podczas remontów powierzchni.

Czym grozi brak gruntowania ścian?

Niezagruntowana ściana to przyczyna wielu urazów, obniżenia wydajności i eksploracji powierzchni. Grozi to powstaniu pleśni czy nagromadzeniu się wilgoci, którą powierzchnia bez zabezpieczenia gruntu wchłania. Dlatego też, jeśli ktokolwiek zastanawia się, czy aby na pewno przed każdym malowaniem trzeba gruntować ściany, niech wyobrazi sobie stosowanie mocnego antybiotyku bez leków ochronnych dla wątroby. Na takiej samej podstawie funkcjonuje gruntowanie, zabezpiecza wnętrze ściany, elewacji czy innego materiału przed uszkodzeniami.

Jak sprawdzić, czy ściana potrzebuje gruntowania?

Jeśli chcemy upewnić się, czy ściana naprawdę jest w tak złej kondycji, możemy zastosować test jakości. Potrzebujemy jedynie wilgotną szmatkę, którą przecieramy powierzchnie. Jeśli woda wsiąka w powłokę mamy oznakę, iż gruntowanie ścian przed malowaniem będzie konieczne i struktura na ścianie ma słabą kondycję.

Czy gruntować ściany przed malowaniem?

Warto zapamiętać, że wszystkie nowe ściany wymagają użycia gruntu, do nich zaliczyć możemy również:

  • nowe tynki gipsowe i mineralne,
  • nowe gładzie gipsowe,
  • niezaciągane płyty gipsowo-kartonowe,
  • ściany malowane farbą słabej jakości,
  • ściany zeskrobane ze starej farby,
  • plamy, zacieki lub pleśń.

Grunt do elewacji, czy pod tynk gipsowy tak samo działa na powierzchnie. Zatrzymuje przyswajalność wody, zabezpiecza przed uszkodzeniami i nadaje jednolitości. Gruntowanie elewacji wymaga wcześniejszego dokładnego oczyszczenia z tłustych nalotów, porostów, a nawet pleśni i grzybów. Przydatne w tego typu działaniach będą myjki ciśnieniowe, które dogłębnie oczyszczą strukturę. Pamiętajmy, że czyste i suche podłożę to podstawa dalszej pielęgnacji ścian.

Każde podłoże wymaga innego zabezpieczenia, farba, tynk czy kafelki mają różne stopnie przyczepności i wchłanialność, dlatego tak ważną rolę odgrywa jednak gruntowanie. W przypadku gruntu pod tynk gipsowy zalecane są preparaty obniżające wchłanialność i przyczepność. Ważną rolę odgrywa również odpowiedni czas schnięcia produktu, w pewnych miejscach warto odczekać nawet całą dobę, by mieć stuprocentową pewność wchłonięcia gruntu. Gruntowanie przed tynkowaniem zapewni równomierne podłoże i efektywniejsze działanie tynku.

Gruntowanie ścian – najważniejsze zasady

Jeśli pierwszy raz stykamy się z tematem gruntowania i zadajemy sobie pytanie, jak to zrobić, warto stosować się do kilku podstawowych zasad, które zdecydowanie ułatwią cały proces. Pierwsza reguła dotyczy dobrania odpowiedniego sprzętu, grunt malarski najlepiej nakładać za pomocą pędzla, wałka lub ewentualnie natrysku. Warto również zabezpieczyć resztę powierzchni, meble i podłogę.

Kolejnym istotnym krokiem jest przygotowanie podłoża, jeśli nakładamy grunt, na początku trzeba dokładnie umyć powierzchnię. Załatać ewentualne dziury w ścianie czy zerwać resztki pozostałości po farbie, im powierzchnia jest gładsza tym działanie produktu, będzie intensywniejsze. Zakup odpowiedniego preparatu, to bardzo istotny krok, o którym musimy pamiętać. Uniwersalne grunty nie zawsze będą tym najlepszym rozwiązaniem. Zwróćmy uwagę na rodzaj, strukturę podłoża i najlepiej przedyskutujmy to ze specjalistą, który doradzi i pomoże w zakupie.

Następna zasada dotyczy aplikacji produktu, im dokładniejsze gruntowania ścian przed malowaniem tym lepszy efekt końcowy. Preparat od razu po otwarciu trzeba wymieszać, by nie pozostały żadne grudki. Najlepiej też go w całości wykorzystać, by nie uległ procesowi zapleśnienia. Często ludzie zadają pytanie: ile schnie grunt, czy możemy od razu po aplikacji rozpocząć malowanie? Ważna w tym przypadku będzie cierpliwość, w niektórych sytuacjach nawet pozostawienie ściany na całą dobę. Jeśli pomieszczenie ma dobry system wietrzenia, proces schnięcia może się skrócić do kilku godzin.

jaki wałek do gruntowania

Jaki wałek do gruntowania?

Wałek to idealny sprzęt do gruntowania dużych powierzchni jest wydajniejszy i aplikuje cięższą warstwę produktu, co zapobiega powstaniu ewentualnych zacieków. Warto zaznaczyć, że im gładsza powierzchnia, na której pracujemy, tym krótsze runo powinno się wybierać. Na rynku mamy dostępne przeróżne rodzaje wałków, do gruntów odpowiedni i najlepiej przyswajalny będzie ten wykonany z gąbki. Tego samego sprzętu będziemy używać przy gruntowaniu elewacji czy innych powierzchni tego typu.

Czym gruntować ściany ? Jak wybrać odpowiedni grunt do ścian?

Przed każdym malowaniem trzeba gruntować ściany, to uchroni powierzchnie i wydłuży okres eksploracji. Pamiętajmy, że zakup odpowiedniego produktu to już połowa sukcesu. Przy wybieraniu gruntu warto zwrócić uwagę na:

  • podłożę, nie zawsze uniwersalny specyfik będzie tym najlepszym. Czasem warto zastosować bardziej profesjonalne, specjalistyczne produkty.
  • wydajność preparatu, na rynku mamy różne firmy, każda z nich stosuje inne składy. Jeśli zależy nam na dobrej jakości, szukajmy takich, które mają około 10m2/l wydajności,
  • cząsteczki wiążące, ostatni nie mnie istotny punkt, na który warto zwrócić uwagę. Grunty z wyższej półki mają od 10 do 12 cząsteczek stałych, które wnikają w głąb ściany.

Podczas dobierania odpowiedniego gruntu musimy zwrócić uwagę na rodzaj podłoża. Które dzielimy na grunt pod gładź, gips, farbę czy elewację. Do każdej z tych powierzchni możemy użyć zupełnie innego produktu, warto o tym pamiętać podczas zakupów.

Gruntowanie ścian krok po kroku

Jeśli zadajecie sobie pytanie, jak gruntować ściany poprawnie i czy to jest trudne? Pomocny w tym może być ten przewodnik:

  1. Prawidłowe mieszanie produktu po otwarciu, by nie powstały żadne grudki. Ewentualne rozcieńczenie gruntu, jeśli kupujemy go w formie koncentratu. Proporcje podawane są na opakowaniu.
  2. Nanoszenie na ścianę gruntu za pomocą wałka lub pędzla.
  3. Zaczynie od miejsc trudno dostępnych, szczelin i rogów, następnie malowanie całości ruchami góra dół.
  4. Nakładanie jednej warstwy, ewentualnie po wyschnięciu kolejnej.

Gruntowanie sufitu

Gruntowanie ścian to nie jedyne miejsce, na którym się wykonuje ten zabieg. Sufit również może wymagać użycia gruntu, przed ponownym malowaniem lub nakładaniem płyt gipsowych. Proces aplikacji produktu jest zbliżony do tego wykonywanego na ścianie. Ważna jest dokładność i precyzja, zabezpieczajmy podłogi przed gruntowaniem, gdyż on mocno chlapie i może wybrudzić czy zniszczyć inne powierzchnie.

Ludzie, którzy nie są specjalistami od remontów i wykończeniówki, często borykają się z wieloma dylematami dotyczącymi gruntowania. Najczęściej pojawiające się pytanie: jak dokładnie gruntować ściany? Czy gruntowanie jest wykonywane przed, czy po tynkowaniu? Z pozoru dane czynności mogą wydawać się skomplikowane, lecz po zapoznaniu się z zasadami okazują się to całkiem łatwym zabiegiem. Pamiętajmy, że gruntowanie wykonane przed malowaniem, zabezpieczy wnętrza i podłoże.