Przejdź do treści
ledy do pokoju

Ledy do pokoju – zastosowanie i wskazówki!

Oświetlenie ledowe to dobry sposób na urozmaicenie wystroju wnętrz. Ledy znajdą swoje zastosowanie nie tylko w pokoju młodzieżowym, ale również w innych pomieszczeniach. Są energooszczędne i poza walorami estetycznymi charakteryzują się również praktycznością – można ich używać zamiast standardowych lamp. Przekonaj się, jak można je wykorzystać i dobierz konkretny rodzaj do swoich preferencji.

Ledy – co to takiego i jak działają?

Samo określenie LED pochodzi z języka angielskiego i oznacza Light Emitting Diode, czyli diodę elektroluminescencyjną. Energia elektryczna zamieniana jest przez nie w światło występujące w różnych kolorach. Zastosowanie nowoczesnych technologii w produkcji sprawia, że obecnie na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań. Do pokoju najczęściej wybierane są taśmy ledowe, czyli listwy, które można umieścić pod półkami, na suficie lub na ścianie. Występują również pod postacią pojedynczych żarówek czy kinkietów. Ledy charakteryzują się niskim zużyciem energii, nawet w porównaniu do żarówek energooszczędnych.

Zobacz także: Komfortowa sypialnia – jak ją prawidłowo urządzić?

Ledy do pokoju – jak można je wykorzystać?

Żarówki bądź taśmy ledowe są praktycznym zastosowaniem nie tylko ze względu na ich energooszczędność, ale również ze względu na wielorakie wykorzystanie. Sprawdzą się między innymi jako zastępstwo standardowych lampek biurkowych lub oświetlenie całego pomieszczenia w postaci listew sufitowych. W takich przypadkach warto jednak postawić na biały odcień światła i zrezygnować z kolorów. W pokoju przeznaczonym dla dzieci lub młodzieży można również postawić na podświetlenie telewizora czy plakatów wiszących na ścianie. W każdym pokoju lampy ledowe sprawdzą się również jako oświetlenie garderoby bądź szafy na ubrania, toaletki czy witryny z pamiątkami lub innymi cennymi przedmiotami typu zastawa kuchenna.

Na co zwracać uwagę przy wyborze ledów do pokoju? Przede wszystkim na długość taśmy oraz liczbę diod na jednej listwie. Zakłada się, że taśma podłączona do jednego źródła zasilania nie powinna być dłuższa niż 5 metrów. Z kolei liczba diod będzie wyznaczała intensywność oświetlenia – jeśli ledy mają być tylko dodatkiem do aranżacji, można postawić na mniejszą liczbę, jednak w przypadku pełnego oświetlenia warto dokładnie przemyśleć sprawę.

Ledy do pokoju z pilotem

Oświetlenie ledowe sterowane pilotem to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, szczególnie jeśli chodzi o ledy do pokoju na sufit, które wygodnie jest przełączać jedynie za pośrednictwem przenośnego urządzenia. Główną zaletą jest możliwość sterowania intensywnością światła. W pokoju dziecka można zostawić delikatne oświetlenie wieczorem, gdy będzie zasypiać, w sypialni stworzyć własną strefę relaksu lub podświetlić telewizor. Taki sterownik jest wyposażony w przyciski włączania i wyłączania, ściemniania i rozjaśniania, zmiany barwy (jeśli posiada się taśmy kolorowe) oraz dotykowy panel. Standardowe piloty sterowane są na podczerwień lub poprzez fale radiowe, jednak w ostatnich latach na rynku pojawiają się także urządzenia cyfrowe z możliwością obsługi pilota z poziomu aplikacji mobilnej.

Ledy do pokoju kolorowe

Oświetlenie ledowe może spełniać w pomieszczeniu funkcję użytkową lub dekoracyjną. Kolorowe ledy zdecydowanie można zaliczyć do tej drugiej kategorii. W ofertach zakupowych można spotkać lampy ledowe RGB lub RGBW. Obie nazwy odnoszą się do palety kolorystycznej i liczby wbudowanych diod. Ledy RGB są wyposażone w 3 mikroskopijne diody o podstawowych barwach: czerwonej, zielonej i niebieskiej. Ledy RBGW są dodatkowo wyposażone w czwartą diodę w kolorze białym, która może emitować światło zarówno o ciepłej, jak i zimnej barwie.

Posiadanie jedynie trzech bądź czterech kolorów w zestawie nie oznacza, że ledy mogą wyświetlać jedynie podstawowe barwy. Wszystko bowiem zależy od sterownika, który jest w stanie rozszerzyć paletę. Bardziej zaawansowane urządzenia są w stanie stworzyć nie kilka, a kilkadziesiąt kombinacji kolorystycznych.

Ile kosztują ledy do pokoju?

Cena ledów będzie zależała od długości i ilości kupowanych taśm. Ledy do pokoju 10 metrów będą tańsze niż ledy do pokoju o długości 20 metrów, jednak nie tylko to ma znaczenie. Warto stawiać na oświetlenie wysokiej jakości, ponieważ zwiększają się wtedy szanse, że dłużej będzie spełniało swoją funkcję. Ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Oświetlenie ledowe można kupić w sklepach budowlanych typu Castorama, Leroy Merlin czy Mrówka, a także w sklepach ze sprzętem RTV AGD typu Media Expert. Ofert nie zabraknie również na serwisach internetowych i platformach marketplace, takich jak chociażby Allegro.pl.

Ledy to ciekawe rozwiązanie zarówno w postaci dodatkowej aranżacji wnętrz, jak i zastąpienie standardowego oświetlenia pomieszczeń. Sprawdzają się w pokojach o różnym przeznaczeniu, znajdują zastosowanie także w pokojach dla dzieci i młodzieży. Teraz już wiesz, na co zwracać uwagę przy wyborze ledów i możesz zdecydować czy warto zainwestować w ledy z pilotem.