Budowa domu czy remont mieszkania to kosztowne przedsięwzięcia, warto więc oszczędzać na niektórych pracach, takich jak na przykład malowanie ścian. Jest to również sposób na odświeżenie wyglądu pomieszczenia bez wygórowanych nakładów. Nie musisz zatrudniać ekipy remontowej, ponieważ przedstawiamy krok po kroku jak pomalować pokój. Z artykułu dowiesz się, co będzie potrzebne, jak się przygotować i na co zwracać uwagę.
Malowanie ścian – przygotowanie
Spis treści
Przygotowania do malowania ścian warto rozpocząć od zebrania wszystkich potrzebnych akcesoriów (ich liczba jest zależna od rodzaju malowania: czy są to surowe ściany, czy zadanie polega raczej na przemalowaniu obecnego koloru, a także czy jest to przemalowywanie z ciemnego na jasny). Do podstawowego niezbędnika można zaliczyć:
- folia malarska,
- taśma malarska (maskująca),
- kuweta,
- wałek i wkład do wałka,
- pędzel,
- szpachelka, papier ścierny, grunt (opcjonalnie).
Przed zabraniem się do malowania, należy odpowiednio przygotować pomieszczenie. Konieczne jest wyniesienie z pokoju wszystkich mebli lub (jeśli pomieszczenie jest duże i nie zamierzasz malować sufitu) można skumulować część z nich na środku i zabezpieczyć folią malarską. Folia malarska powinna być również rozłożona na całej powierzchni podłogi. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie rogów ścian, drzwi, okien oraz gniazdek używając taśmy malarskiej.
Niezbędnym elementem przygotowania jest również wybór odpowiedniej farby. W sklepach budowlanych można spotkać trzy rodzaje farb: lateksowe, akrylowe i winylowe. Do malowania kuchni czy łazienki warto postawić na farby lateksowe, z kolei do innych pomieszczeń w zupełności wystarczą akrylowe. Farby winylowe są trwałe i szybko schną, jednak nie przepuszczają wody, dlatego nie nadają się do kuchni czy łazienki.
Jak malować ściany? Krok po kroku
Gdy pomieszczenie jest już odpowiednio przygotowane, można zabrać się do malowania w następujących krokach:
- Czyszczenie wałka i pędzli – przed użyciem należy usunąć wszelkie nitki czy kurz z wałków i pędzli. Zapobiegnie to powstawaniu grudek podczas malowania.
- Przygotowanie ścian – ściany nie powinny być zabrudzone czy zakurzone. Jeśli posiadają ubytki, należy je wypełnić uszczelniaczem. Czasami może być również konieczne przetarcie ścian papierem ściernym.
- Malowanie sufitu – malowanie pomieszczenia przeważnie zaczyna się właśnie od sufitu. Pierwszym krokiem jest pomalowanie pędzelkiem obszarów wokół lamp i gzymsów, a następnie reszty przestrzeni wałkiem z teleskopem.
- Malowanie ścian – ostatni krok to malowanie ścian. Podobnie jak w przypadku sufitu, najpierw należy pomalować pędzlem krawędzie i trudno dostępne miejsca, a następnie przejść do malowania powierzchni wałkiem. Na surowe ściany warto również nałożyć warstwę gruntu.
Jak malować ściany wałkiem?
Malowanie wałkiem nie jest skomplikowaną czynnością, jednak na pewne aspekty należy zwracać uwagę, aby ściany dobrze prezentowały się po malowaniu (chociażby to, jak malować ściany wałkiem bez smug). Przede wszystkim trzeba równomiernie nakładać farbę na wałek, a podczas malowania wykonywać ruchy w kształcie litery V – od góry do dołu, pamiętając, że ostatnie pociągnięcie wałkiem powinno być pionowe. Warto w tym miejscu wspomnieć o nakładaniu farby do kuwety. Należy z niej usunąć pozostałości po starej farbie i dostosować do jej wymiarów szerokość wałka. Po obfitym nałożeniu farby na wałek należy od razu przejść do malowania, pilnując, aby nie dociskać zbyt mocno wałka do ściany. Jeśli planuje się malowanie ścian co najmniej dwoma różnymi kolorami, warto wyznaczyć strefy malowania zaraz po gruntowaniu, oddzielając je od siebie taśmą malarską.
Jak malować ściany na styku z sufitem?
Malowanie styku ścian z sufitem to jeden z najtrudniejszych procesów podczas samodzielnego przemalowywania pokoju. Nie ma problemu, gdy kolor ścian i sufitu jest jednakowy – w przypadku, gdy kolor ścian jest inny, można zdecydować się na kilka rozwiązań:
- dokładnie na styku – w tym przypadku należy bardzo precyzyjnie przykleić na sufit taśmę malarską i ostrożnie malować ściany,
- pod sufitem – ta metoda polega na pozostawieniu białego paska przy styku z sufitem o różnej szerokości, w zależności od preferencji. Wąski pasek do kilku centymetrów pozwoli optycznie obniżyć pomieszczenie, tak samo, jak ten o szerokości od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów.
- na suficie – styki maluje się tak, aby powstała kolorowa ramka na suficie. Jest to zabieg, który pozwoli optycznie powiększyć pomieszczenie.
Jak malować ściany już pomalowane?
Aby farba dokładnie pokryła ściany, należy nałożyć co najmniej dwie warstwy, nawet przy malowaniu surowych ścian. W przypadku przemalowywania ścian na inny kolor sprawa ma się nieco inaczej i liczba nakładanych warstw może różnić się w zależności od intensywności i barwy poprzedniego koloru. Przemalowywanie ściany z bordowego lub granatowego na beże, lub odcienie bieli będzie nieco większym wyzwaniem niż odwrotne działanie. W każdym przypadku warto wykorzystać farbę podkładową i nałożyć ją na stary kolor, co zniweluje stopień przebijania. Można do tego użyć także zwyczajnej białej farby i delikatnie rozcieńczyć ją z wodą. Takie działanie pozwoli dodatkowo ujednolicić kolor.
Jak malować ściany, aby powiększyć pokój?
Kolory w zamkniętych przestrzeniach odgrywają znaczącą rolę, zwłaszcza tam, gdzie tej przestrzeni brakuje. Aby optycznie powiększyć pokój, warto stawiać na jasne kolory: pastele, jasne odcienie beży, szarości lub biel. Dobrym zabiegiem jest również wspomniane wcześniej pomalowanie ramki na suficie, co nie tylko optycznie powiększy, ale również podwyższy pomieszczenie.
Malowanie ścian to nie zajęcie nie tylko dla profesjonalnych ekip remontowych. Teraz wiesz już, jak prawidłowo malować ściany i jakie akcesoria się do tego przydadzą. Największą trudność może sprawić odpowiednie przygotowanie ścian oraz dokładne przyklejenie taśmy malarskiej. Nie są to jednak czynności, z którymi nie poradziłby sobie nawet amator wałka i pędzla.