Przejdź do treści

Najlepsze elektryczne piły łańcuchowe

Ostatnia aktualizacja: 13 lipca 2024

Na rynku pilarek doszło do wyraźnej zmiany w ostatnich trendach, i użytkownicy, zarówno profesjonalni, jak i amatorscy, zauroczeni zostali przez urządzenia z zasilaniem akumulatorowym i elektrycznym. Główna zaleta tego typu sprzętu to cichsza kultura pracy, mniejszy rozmiar, i, szczególnie w wypadku pilarek akumulatorowych, bardzo łatwa i wygodna obsługa nawet w trakcie pracy na wysokości. Takim właśnie produktem jest pilarka akumulatorowa Greenworks GD60CS40 41 cm 60V, która posiada wszystkie cechy dobrej amatorskiej maszyny ogrodniczej. Zarówno moc, długość prowadnicy, jak i cena sprawiają, że GD60CS40 pozwoli nam na poradzenie sobie z wieloma wyzwaniami w ogródku. Zauważyć trzeba od razu jeszcze jedną bardzo ważną rzecz. Kupując pilarki akumulatorowe musimy liczyć się z dodatkowymi wydatkami dotyczącymi samych akumulatorów. Jest to wydatek rzędu kilkuset złotych, co trzeba mieć stale z tyłu głowy dobierając urządzenie, które ma zaspokoić nasze wszystkie ogrodnicze potrzeby.

Ranking elektrycznych pił łańcuchowych

Greenworks Pilarka akumulatorowa GD60CS40 41cm 60V

Źródło zasilania: Akumulatorowe | Długość prowadnicy: 41 cm | Podziałka łańcucha: 3/8” | Maksymalna prędkość: 11 m/s | Waga: 5,1 kg | Dodatki: Brak

Greenworks Tools to firma założona w 2007 roku – na rynku funkcjonuje więc od nie tak dawna. Jednak ich urządzenia z zasilaniem akumulatorowym to naprawdę konkurencyjne produkty. Pilarka akumulatorowa GD60CS 60V jest tego dowodem. Akumulator 60V zapewnia dużą moc operacyjną produktu. Z tą zaawansowaną konstrukcją wiążą się: długa prowadnica (41 centymetrów to w zasadzie górny próg jeżeli chodzi o zastosowanie amatorskie) oraz większa waga. Z większą wagą wiąże się także zwiększone bezpieczeństwo, co tłumaczymy kilka akapitów niżej, gdy opisujemy techniki cięcia przy użyciu pilarek. Oprócz tego, za większym napięciem akumulatora idzie także dużo większy wydatek. Trzeba pamiętać o tym, że zakup zasilania może nas wynieść tyle samo, a nawet więcej, co sama pilarka.

Należy dodatkowo podkreślić jeszcze jedną rzecz: silnik bezszczotkowy i zasilanie akumulatorowe sprawiają, że kultura pracy takiego urządzenia jest na wysokim poziomie. Piła na akumulator może być cichsza o kilkadziesiąt decybeli w porównaniu z tradycyjnymi modelami spalinowymi. Tak jest właśnie w wypadku pilarki Greenworks GD60CS40, która świetnie łączy dobrą cenę z mocą, która zaspokoi potrzeby większości osób dbających o swój ogródek.

Bardzo duża moc
Długa prowadnica
Wysoka kultura pracy
Ciężar


Greenworks Pilarka akumulatorowa z uchwytem górnym GD40TCS 40V

Źródło zasilania: Akumulatorowe | Długość prowadnicy: 35 cm | Podziałka łańcucha: 3/8” | Maksymalna prędkość: 15 m/s | Waga: 2,4kg | Dodatki: Brak

W porównaniu z opisywanym wyżej modelem ta piła akumulatorowa zasilana jest akumulatorami o napięciu 40V, a nie 60V. 35 centymetrów to standardowa długość prowadnicy, która pozwoli na komfortową pracę przy wszelkich przydomowych zadaniach. Dodatkowo, kusząca jest niska waga, dzięki czemu wygodniejsze i bezpieczniejsze będzie użytkowanie na wysokościach. Wreszcie, produkt ten jest jednym z najtańszych w rankingu. Ta akumulatorowa piła łańcuchowa nie zawsze jest jednak wyposażona w standardzie w akumulator (stała praktyka wielu sklepów).

Dlatego warto to mieć na uwadze przy zakupie i obliczaniu, ile za całość tak naprawdę mamy zapłacić. Oprócz tego, zagraniczni recenzenci podkreślali, że pomimo niewielkich gabarytów jest to sprzęt, który radzi sobie nawet z nieprzesuszonym drewnem dębowym.

Duża moc
Niewielka waga
Niska cena
Żywotność produktu czasami jest problemem

Greenworks Pilarka akumulatorowa 30 cm G40CS30 40V

Źródło zasilania: Akumulatorowe | Długość prowadnicy: 30 cm | Podziałka łańcucha: 3/8” | Maksymalna prędkość: 4,3 m/s | Waga: 2,74 kg | Dodatki: Brak

To najtańszy z modeli w naszym rankingu. Wynika to przede wszystkim z jego niewielkich gabarytów. 2,74 kilograma wagi oraz 30 centymetrów prowadnicy pokazują, że nie jest to największa akumulatorowa piła łańcuchowa na świecie. Jednak do większości amatorskich zadań ogrodowych taki sprzęt powinien w zupełności wystarczyć. To wygodny sprzęt wyposażony, tak jak większość modeli od Greenworks, w odpowiednie zabezpieczenia przed kontuzjami.

Oprócz tego, system do bez narzędziowego napinania łańcucha sprawia, że osoby o niewielkich predyspozycjach technicznych będą z tego urządzenia zadowolone. Za tą wygodą w użytkowaniu idzie także mniejsza moc urządzenia (40V).

Bardzo niska cena
Lekka piła na akumulator
Brak akumulatora w zestawie

Stihl Pilarka akumulatorowa MSA 220C-B

Źródło zasilania: Akumulatorowe | Długość prowadnicy: 35 cm | Podziałka łańcucha: 3/8” | Maksymalna prędkość: brak danych | Waga: 3,6 kg | Dodatki: Brak

Choć Greenworks dominuje ten ranking pod względem ilości sprzętu, to oczywiście przyjrzeliśmy się również innym producentom. Stihl to absolutna klasyka, której nie trzeba przedstawiać nikomu. Za markę trzeba oczywiście zapłacić. Spośród tych analizowanych w naszym artykule jest to najdroższa piła na akumulator. Użytkownicy chwalą to, jak została ona zaprojektowana – w obsłudze okazuje się to bardzo wygodny sprzęt, który umożliwia precyzję i bezpieczeństwo podczas cięcia. Opinie dostępne w internecie wskazują na to, że jest to akumulatorowa piła łańcuchowa, o którą gra jest warta świeczki.

Oczywiście, wydatek jest duży, zwłaszcza w porównaniu z produktami od Greenworks. Jeżeli planujemy częste użytkowanie tego sprzętu, to może jednak warto wydać kilkaset złotych więcej, by otrzymać w zamian markowy, wytrzymały i szalenie efektywny model?

Bardzo duża moc cięcia
Niezawodność
Wytrzymałość
Bardzo duża cena
W typowo amatorskim środowisku byłby to zbędny zakup

Makita elektryczna piła łańcuchowa UC 3541A

Źródło zasilania: Elektryczne | Długość prowadnicy: 35 cm | Podziałka łańcucha: brak danych | Maksymalna prędkość: 14,5 m/s | Waga: 4,7 kg | Dodatki: Brak | Moc: 1800W

Model od Makity to jedyna pilarka elektryczna w naszym rankingu. Czy warto taki sprzęt rozważyć? Pod kątem wydatków jest to zdecydowanie najprzystępniejsza opcja wymagająca od nas wkładu jedynie w elektryczne piły łańcuchowe, a nie pilarki oraz akumulatory. Jak się sprawuje maszyna od Makity? Niestety nie za dobrze, klienci recenzujący ten sprzęt podkreślają jego krótką żywotność powiązaną przede wszystkim z wykorzystaniem niskiej jakości plastikowych komponentów. Zwłaszcza napinacz łańcucha może nie wytrzymać większego nacisku. Więc polecamy albo obchodzić się z tym produktem bardzo delikatnie, albo po prostu poszukać czegoś innego, bardziej trwałego.

Na obronę Makity musimy podkreślić, że jest to szalenie tani sprzęt. Jeżeli nie planujemy bardzo rozległych prac ogrodowych, to nawet taka mała zabawka może zaspokoić nasze potrzeby.

Bardzo niska cena
Dobry rozmiar i długość prowadnicy
Nie trzeba dokupywać akumulatora
Krótka żywotność
Wykonanie z niskiej jakości materiałów

Piła łańcuchowa elektryczna – opinie

Elektryczne piły łańcuchowe przez długi czas nie cieszyły się zbyt dużym poważaniem wśród bardziej profesjonalnych użytkowników. Jednak rewolucja przyszła wraz z narzędziami akumulatorowymi, które rozwiązały podstawowy problem związany z „elektrykami”, czyli ciągnący się kabel. Jeżeli chodzi o prace w ogrodzie, to tak naprawdę produkty z napędem akumulatorowym w zupełności będą w stanie poradzić sobie z każdym wyzwaniem. Jeżeli mowa o bardziej profesjonalnej wycince, to ograniczenia pod względem mocy takich pilarek zaczną coraz bardziej wychodzić na pierwszy plan. Więcej na temat rywalizacji pomiędzy pilarkami elektrycznymi i spalinowymi piszemy w tym artykule: https://budujemytutaj.pl/pila-spalinowa-czy-elektryczna/ .

Piła łańcuchowa akumulatorowa czy elektryczna?

Jak już sygnalizowaliśmy wyżej, pilarka elektryczna to zupełnie inny rodzaj urządzenia niż pilarki akumulatorowe. Dwie zupełnie najważniejsze kwestie to cena i kabel. Elektryczne pilarki są dużo tańsze, głównie dlatego, że nie trzeba do nich dokupywać akumulatora (który może momentami nawet podwoić całą kwotę). Dodatkowo, kabel sprawia, że ciężko o dużą mobilność. Jednakże zaletą obu tych rozwiązań technicznych (akumulator i „elektryk”) jest bardzo łatwy start pracy silnika. Dzięki temu nie musimy się na przykład szarpać z pilarką podczas pracy na wysokości – wystarczy wciśnięcie jednego guzika, i maszyna rusza bez problemów. Spośród omawianych w naszym rankingu modeli znalazła się elektryczna piła łańcuchowa marki Makita UC 3541A. Jako tani dodatek do naszego garażu może nawet zdać egzamin, jednak jeśli szukamy czegoś silnego i wytrzymałego, to lepszym rozwiązaniem będzie piła na akumulator MSA 220C-B od Stihla.

jaki łańcuch do piły elektrycznej

Jaki łańcuch do piły elektrycznej?

Wyróżnić można w zasadzie dwa rodzaje; standardowy oraz łańcuch do cięcia wzdłużnego. Te drugie stosowane są w sytuacji, gdy wymagane jest cięcie wzdłuż włókien drewna. Oprócz tego zwracając uwagę na łańcuchy trzeba pamiętać o rodzaju podziałki układu tnącego. W wypadku dużych pilarek (i większości produktów omawianych także w tym artykule) najbardziej typowy rozmiar to 3/8”.

Jak naciągnąć łańcuch w pile?

Najważniejszą kwestią w wypadku nakładania łańcucha jest jego odpowiednie napięcie; nie może być on zbyt luźny, ale także nadmierne naciągnięcie może okazać się problematyczne. Na wstępie zaznaczmy jedną bardzo ważną kwestię. Naciąganie łańcucha możliwe jest tylko, gdy urządzenie jest wystudzone. Dlatego bardzo odradzamy poprawianie go bezpośrednio po pracy. By odpowiednio naciągnąć łańcuch należy poluzować nakrętki mocujące prowadnicę. Następnie należy chwycić prowadnicę za jej końcówkę, lekko unieść i utrzymać w takiej pozycji podczas regulacji łańcucha. Dalszy krok to dokręcenie, przy użyciu śrubokręta, śruby regulującej napięcie w pile. Należy obracać tak długo, aż ogniwa znajdujące się na dolnej części prowadnicy będą do niej przylegać. Później przykręcamy z powrotem poluzowane wcześniej śruby mocujące prowadnicę do urządzenia. Co ważne, najpierw przykręcamy tylną nakrętkę, następnie przednią. Regularnie należy sprawdzać, czy łańcuch odpowiednio przylega, ale szczególną ostrożność należy zachować na początku pracy. Jeśli zauważymy, że coś jest dalej nie tak, przerwijmy pracę.

Inna, być może oczywista, rzecz o której musimy pamiętać, to odpowiednie rękawice ochronne mające nas zabezpieczyć przed ewentualnymi skaleczeniami.

Smarowanie łańcucha piły elektrycznej

Obecnie konserwacja łańcucha, niezależnie, czy to łańcuch do cięcia wzdłużnego, czy też tradycyjny, to proste zadanie. Należy napełniać specjalne zbiornik na olej do smarowania łańcuchów w urządzeniu. Oprócz tego, trzeba mieć oko na prowadnicę i znajdujące się w jej końcówce kółko zębate. Smarujemy także łożysko bębna sprzęgła.

Ostrzenie łańcucha to inna ważna kwestia, o której musimy pamiętać, by uzyskiwać odpowiednie efekty w trakcie pracy. Jedną z opcji jest zwykłe oddanie sprzętu do serwisu lub dużego sklepu budowlanego. Taką czynność należy jednak wykonywać regularnie, więc lepiej stawić na bardziej domowe metody. Najważniejszym narzędziem do naostrzenia łańcucha będzie pilnik okrągły – trzeba go dobrać odpowiednio do podziałki łańcucha. Im szersza podziałka, tym większa średnica pilnika. Oprócz tego, konieczny będzie pilnik płaski, uchwyt stabilizacyjny oraz przymiar do ogranicznika. W sklepach dostępne są zestawy, w skład których wchodzą wszystkie te narzędzia.

Ważną rzeczą, na którą koniecznie trzeba zwracać uwagę przed rozpoczęciem pracy to kwestia parametrów ostrzenia odpowiednich dla danego łańcucha tnącego. Oprócz tego, zwracajmy uwagę na odpowiednie napięcie łańcucha w prowadnicy oraz ustabilizowanie prowadnicy w imadle, żeby uniknąć niepotrzebnych skaleczeń w wypadku pracy na zbyt luźnym łańcuchu. Nawet najprostsze pilarki elektryczne mogą nas swoim łańcuchem zranić.

Podczas ostrzenia należy obracać pilnik „od siebie”, usuwając wszelkie uszkodzenia i nierówności na ząbkach łańcucha. Dodatkowo prowadnik lub ostrzałka ręczna pozwolą nam zachować odpowiednie kąty ostrzenia i ustabilizują całość w trakcie naszej pracy. Rzeczą, na której powinniśmy się skupić przede wszystkim jest zachowanie jednakowej długości półek zębów tnących. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zbyt duże różnice doprowadzą do nierównej pracy i zacinania się pilarki w trakcie cięcia. Najpierw zacznijmy od ostrzenia prawych zębów łańcuchów, obróćmy pilarkę i dokończmy pracę pielęgnując lewą stronę. W trakcie pracy przyjrzyjmy się także odpowiedniej regulacji ograniczników wysokości. Niewłaściwe ustawienie często okazuje się przyczyną zrywania łańcucha. Podsumowując jeszcze ten poradnik warto stwierdzić jedną rzecz: ostrzenie łańcucha w pilarce nie jest zadaniem łatwym. Dlatego na początek polecamy pracę na starym sprzęcie, by zdobyć doświadczenie i nabrać wprawy w tego typu pracy.

piła łańcuchowa elektryczna

Rodzaje prowadnic do pilarek

Większość amatorskich i półprofesjonalnych konstrukcji mieści się pomiędzy 30-ma a 50-ma centymetrami długości prowadnicy. Długość ta nie wskazuje długości całkowitej, a jedynie roboczą, a więc mierzoną od noska do początku obudowy pilarki.

Zwracając uwagę na parametry każdej z prowadnicy trzeba skupić się na kilku podstawowych czynnikach. Podziałka łańcucha tnącego, czy też tak zwany „skok”, to odległość pomiędzy osiami pierwszego i trzeciego nitu podzielona przez dwa. Taki wynik wyraża się w calach – im większy rozmiar podziałki, tym bardziej zaawansowane jest urządzenie. Najpopularniejszym rozwiązaniem dostosowanym do użytku amatorskiego jest podziałka 3/8”.

Inną rzeczą wpływającą na działanie pilarki jest grubość łańcucha i rowka prowadnicy. Zauważalna jest tutaj korelacja – im większa podziałka, tym grubszy i łańcuch, w który wyposażona jest spalinowa czy elektryczna pilarka łańcuchowa.

Jaki olej do piły elektrycznej?

Do konserwacji pilarek używa się dwóch olejów. Wspomniany wyżej olej do łańcucha dba o odpowiedni stan powierzchni tnącej. Dodatkowo, konieczny jest olej silnikowy. Dzięki ich stosowaniu możemy przedłużyć żywotność naszego urządzenia, poprawić jego działanie oraz bezpieczeństwo, oraz zredukować ogólne zużycie. Choć to popularne „spalinówki” wymagają największej pielęgnacji, to również produkty o napędzie akumulatorowym lub pilarki elektryczne potrzebują odrobiny opieki.

Co ważne, w trakcie konserwacji pilarka elektryczna musi być koniecznie wypięta z prądu. Jaki olej silnikowy będzie najlepszy? Przede wszystkim taki o wysokiej czystości, by nic nie osadzało się później we wnętrzu silnika. Dodatkowo, olej tego typu musi się dobrze mieszać z paliwem. Oczywiście odradzamy stosowanie starego, zużytego lub przepracowanego oleju, który utracił swoją gęstość. Oprócz tego, nie wolno używać oleju samochodowego, który przeznaczony jest do silników czterosuwowych.

Cięcie piłą łańcuchową

Piły elektryczne, jak i akumulatorowe czy spalinowe to urządzenia niebezpieczne w użyciu. Nawet najdrobniejsze modele mogą stanowić duże zagrożenie dla niewprawnego i nieuważnego użytkownika chcącego mieć piękny ogród. Typowym zagrożeniem jest tzw. odbijanie (kickback), czyli moment w którym pilarka natrafia na zbyt duży opór i „odlatuje” ona od ciętej powierzchni. Dotyczy to zarówno modeli drobnych, jak i bardzo dużych. Ba, to właśnie najmniejsze urządzenia mogą stanowić największe zagrożenie – ze względu na ich niewielką wagę odbicie może być bardzo szybkie, i możemy mieć niewiele czasu na reakcję. Dlatego współczesne pilarki wyposażone są w specjalne zabezpieczenia dzięki którym w razie takiego niechcianego zdarzenia urządzenie się automatycznie wyłącza. Odradzamy usuwanie tego typu zabezpieczeń, gdyż mogą one uratować nas przed bliznami, cięciami czy innymi jeszcze bardziej niebezpiecznymi kontuzjami.

Cięcie piłą łańcuchową wymaga odrobiny wprawy i stałej uwagi w trakcie pracy. Najważniejsza kwestia dotyczy samej techniki. Prowadnica piły łańcuchowej ma część górną, dolną i czubek. Najbezpieczniejsze jest cięcie częścią dolną, zgodnie z przyciąganiem grawitacji. Przede wszystkim, w ten sposób pchamy pilarkę od siebie, a nie do siebie. Wykonując ruch nie powinniśmy więc być w stanie sobie zrobić krzywdy. Dodatkowo, taka technika jest zwyczajnie łatwiejsza. Oczywiście, nie zawsze się da ciąć w taki sposób, czasem musimy dostosowywać się do bieżącej sytuacji. Zalecamy unikania cięcia czubkiem – mamy wtedy najmniejszą kontrolę nad urządzeniem, i może ono z dużą łatwością odbić. Taki sposób pracy jest czasami konieczny, niemniej wymaga on ogromnej uwagi, sporego doświadczenia i właściwej kontroli nad urządzeniem.

Dodatkowo, gdy używana jest elektryczna pilarka akumulatorowa najczęstsze są urazy nóg. Wynikają one z nieuważnego stosowania urządzenia, dlatego zalecamy korzystanie z wszelakich ochraniaczy czy tak zwanych czapsów by uchronić się przed obrażeniami. Opieramy te porady ogrodnicze na wypowiedziach profesjonalistów, którzy na swoich kanałach i mediach społecznościowych często podkreślają, jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie i dbanie o zdrowie i dobrobyt naszych kończyn.

Źródła:

https://www.youtube.com/watch?v=ah8rIgMYCsU
https://www.youtube.com/watch?v=kcvDJuU2b9g
https://www.youtube.com/watch?v=kzuijFHquQk
https://www.youtube.com/watch?v=hGR7NISKKkI

https://www.greenworkstools.com/shop-by-tool/chainsaws
https://www.oregon.pl/blog/post/jak-prawidlowo-naostrzyc-lancuch-pilarki.html
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/olej-do-pily-jak-wybrac-jaki-najlepszy/6617/
https://www.castorama.pl/konserwacja-pilarki-lancuchowej-ins-48.html