Przejdź do treści
piła elektryczna do drewna

Piła spalinowa czy elektryczna – jaką piłę do drewna wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 12 sierpnia 2020

Piła łańcuchowa do drewna to narzędzie, które można wykorzystać do wielu różnych zadań. Pilarka jest wręcz niezastąpiona w większości gospodarstw domowych. To urządzenie, które jest w stanie skrócić wiele czynności, tych bardziej precyzyjnych i złożonych. Jednak, aby było to możliwe, ważne jest dostosowanie jej do naszych potrzeb, umiejętności i metodyki. Jaką piłę do drewna wybrać? Co jest lepsze elektryczna piła łańcuchowa, czy piła łańcuchowa spalinowa?

Piła mechaniczna a pilarka

Pilarka, czyli piła łańcuchowa spalinowa to narzędzie, które na pewno przyda się podczas wielu prac w warsztacie i w ogrodzie. Pilarki są sprzętem uniwersalnym i służą głównie do przycinania gałęzi, a także do rozdrabiania drzew, które zostały powalone przez wiatr a nawet do przygotowania opału do pieca.

Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica między piłą a pilarką. Otóż pilarka nazywana jest narzędziem lekkim, a także obrabiarką do drewna. Potocznie mówi się na nią piła i nie jest to błędne określenie. Na rynku można spotkać pilarki taśmowe i tarczowe, dlatego często mówi się na nie: taśmówki i tarczówki. Piła jest natomiast uznawana za obrabiarkę ciężką, do trudniejszych i bardziej sprecyzowanych prac.

Rodzaje pił

Piły można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: piły ręczne i piły mechaniczne.

Piły ręczne, jak sama nazwa wskazuje do prawidłowej pracy, wymagają użycia siły człowieka. Dzieli się je na piły ramowe i piły jednouchwytowe. Są w szczególności wykorzystywane do cięcia drewna, a ich cena jest zdecydowanie niższa od pilarek mechanicznych.

Piły mechaniczne to bardzo szeroka grupa pił napędzanych energią spalinową, bądź elektryczną. Wśród nich wyróżnia się:

 • pilarki ramowe – z przeznaczeniem do drewna;
 • piły tarczowe – wyposażona w tarczę o zębatym ostrzu, która znajduje się na wale napędowym. Najpopularniejsza jest piłka stołowa/ stacjonarna, w której tarcza w połowie wystaje ponad blat. Równie popularna jest pilarka tarczowa ręczna, której budowa jest niewielka i bardziej poręczna.
 • piły taśmowe – to rozwiązanie do cięcia po łuku, ale również cięć podłużnych i poprzecznych. Jej taśma, która służy do cięcia rozciągnięta jest między dwoma kołami.
 • pilarka łańcuchowa – pilarki elektryczne łańcuchowe posiadają ostry łańcuch z ząbkami. Wykorzystuje się ją zarówno do prac profesjonalnych i precyzyjnych, ale również amatorsko podczas cięcia gałęzi w ogrodzie i rzeźbienia.
 • wyrzynarki – urządzenie niewielkich rozmiarów, którym można wykonać precyzyjne profilowanie drewna, metalu i tworzyw sztucznych.
piła do drewna

Piła łańcuchowa – rodzaje zasilania

Piła łańcuchowa to zakup na lata, dlatego warto poznać jej wszystkie rodzaje zasilania, aby wybrać urządzenie najbardziej dopasowane do naszych potrzeb. Jak się okazuje, zasilanie pilarek łańcuchowych pełni istotną funkcję w ich użytkowaniu. Z jakim zasilaniem mamy do czynienia na rynku pił mechanicznych? Jakie piły są najlepsze?

 • piły elektryczne – wymagają podłączenia do kabla, nie emitują spalin. Maja niższą moc od pilarek spalinowych, dlatego najlepiej sprawdzą się w pracach przydomowych;
 • piły spalinowe – są bardzo mobilne, nie wymagają podłączenia do gniazda. Charakteryzują się trwałością i solidnością wykonania. Napędzane benzyną lub specjalnym olejem.
 • piła na akumulator – mobilna piłka, której wystarczy naładowany akumulator. Wadą jest większa masa.

Wybór piły łańcuchowej powinien być świadomy i przemyślany, dlatego przybliżymy charakterystykę każdego rodzaju, wyszczególniając zalety, wady, zastosowanie i wskazówki do zakupu danego urządzenia. Mamy nadzieję, że podane informacje pomogą Ci w decyzji jaką pilarkę kupić – elektryczną, spalinową, czy na akumulator.

Piła elektryczna

Zaczniemy od pilarki elektrycznej łańcuchowej, która znana jest z wysokiej kultury pracy i ograniczenia emitowania jakichkolwiek spalin. Piła łańcuchowa o elektrycznym zasilaniu jest bardzo poręczna i lekka, dzięki czemu bez problemu dostaniemy się nią w trudniejsze miejsca i będziemy w stanie wykonać całkiem precyzyjne prace, jednak ogranicza ją kabel, który zmniejsza mobilność, jeśli nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego w pobliżu. Minusem obecności kabla jest również niebezpieczeństwo przecięcia go w trakcie obsługi, co może skutkować porażeniem prądem.

Budowa piłki łańcuchowej elektrycznej nie jest skomplikowana, tak samo, jak jej używanie. Jej prawidłowe działanie zależne jest jedynie od odpowiedniego napięcia łańcucha i poziomu, stanu oleju w układzie smarowania. Piła elektryczna łańcuchowa posiada bardzo istotną dla wielu cechę. Jej praca jest cicha i ekonomiczna, jednak związane jest to z niższą mocą, która wynika z energii znajdującej się w gnieździe elektrycznym.

Moc, którą posiada silnik pił elektrycznych oscyluje w granicach 1800 – 3500 W, co oznacza, że nie wykonamy za pomocą elektrycznej piły łańcuchowej cięższych prac ogrodowych. Urządzenie lepiej sprawdzi się w trakcie niedużych, przydomowych pracach.

Piła elektryczna – zalety i wady

Jak każde elektronarzędzie piłka elektryczna posiada swoje wady i zalety.

Zalety:

 • prosta budowa;
 • niewielka waga;
 • poręczność;
 • możliwość korzystania w zamkniętych pomieszczeniach przez brak spalin;
 • łatwość w obsłudze;
 • cicha, ekonomiczna praca;
 • brak konieczności wymiany paliwa, świec, czy filtrów, tak jak w przypadku innych pilarek.

Wady:

 • przewód zasilający, który ogranicza odległość, z jaką możemy oddalić się od gniazda elektrycznego;
 • ewentualne korzystanie z przedłużaczy;
 • stosunkowo niewielka moc.

Piły elektryczne – zastosowanie

Piła łańcuchowa elektryczna przez swoją stosunkowo niewielką moc nie nadaje się do ciężkich prac w ogrodzie, czy warsztacie. W odróżnieniu od pił spalinowych, czy pił akumulatorowych może mieć problem z przecięciem twardszych materiałów, takich jak metal. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się, jako piła elektryczna do gałęzi i mniejszych prac rzemieślniczych, czy ogrodowych. Elektryczne piły łańcuchowe i ich długość prowadnicy to najlepszy wybór dla wszystkich majsterkowiczów.

pilarka elektryczna

Pilarka elektryczna – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jaka pilarka łańcuchowa elektryczna jest najlepsza? Jaką piłę elektryczną kupić? Jaka jest najbardziej uniwersalna długość prowadnicy piły łańcuchowej elektrycznej? Te i wiele innych pytań zadają sobie osoby, które stoją przed zakupem pilarki do swojego ogrodu. Aby wybrać dobrze należy poznać jej podstawowe parametry i to, co jest najważniejsze przy wyborze. Można poszukać w Internecie i znaleźć ranking pilarek elektrycznych, który ułatwi nam wybór, jednak jako konsumenci, którzy płacą niemałe pieniądze za nowe urządzenie, powinniśmy mieć podstawową wiedzę. Najważniejsze parametry to:

 • moc – dobra pilarka elektryczna powinna mieć moc w granicach 1700-2200 W;
 • waga – budowa piły łańcuchowej elektrycznej nie powinna przekraczać 3 kg;
 • długość prowadnicy – prowadnica powinna znajdować się w granicy 35-41 cm;
 • poziom hałasu pił elektrycznych nie powinien przekraczać 100 dB.

Piła spalinowa

Kupując pilarkę spalinową na pewno będziemy zachwyceni jej mobilnością, która umożliwia różnorodną pracę w wielu, nawet ciężko dostępnych miejscach. Piła spalinowa do gałęzi charakteryzuje się najwyższą trwałością i solidnością, dlatego jeśli zastanawiasz się, która piła będzie lepsza elektryczna, czy spalinowa to zdecydowanie powinieneś wybrać tę drugą.

Piła spalinowa – zalety i wady

Zalety:

 • duża moc;
 • pełna mobilność, dzięki zastosowaniu silnika spalinowego;
 • niezależność od źródeł prądu.

Wady:

 • duży ciężar;
 • wydzielanie dużej ilości spalin;
 • głośna praca;
 • wymagania przeglądowe filtrów i świec.

Piła spalinowa – zastosowanie

Jaka piła spalinowa będzie najlepsza? Taka, która umożliwi pocięcie gałęzi w ogrodzie, przygotowanie drewna na opał, a także pocięcia większych kłód, które z łatwością umieścimy w drewutni. Budowa piły spalinowej jest niezwykle wytrzymała, dzięki czemu możemy pozwolić sobie na pocięcie twardszych materiałów, tworzyw sztucznych, a nawet metalu. Aby nasze urządzenie pracowało w oczekiwany przez nas sposób, musi wpływać na to kilka podstawowych czynników. Najważniejsza jest jednak regulacja piły spalinowej. Jest to element, który odpowiada za jej prawidłowe uruchomienie, ale również wydajność.

Piła spalinowa na wysięgniku

Spalinowa piła do obcinania gałęzi na wysięgniku to rozwiązanie, na które zdecydowało się wielu producentów pił spalinowych. Długa rękojeść umożliwia łatwy dostęp do wysoko położonych gęstych gałęzi i krzewów. Takie urządzenie jest bardzo komfortowe i poręczne, ponieważ jego waga nie jest zbyt duża. W przeciwnym wypadku mogłoby to być niebezpieczne. Sprzęt na wysięgniku również posiada prowadnice do pił spalinowych o maksymalnej długości 40 cm. Zdarzają się również dłuższe nawet do 100 cm, jednak taka piłka na wysięgniku jest już przeznaczona dla fachowców.

pilarki spalinowe

Pilarka spalinowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeśli właśnie rozpoczynasz budowę domu, a na Twojej działce kłębią się zarośla i gałęzie, pilarki spalinowe pomogą Ci w jej skutecznym oczyszczeniu. Oferta pił jest bardzo duża, dlatego w wyborze najlepszej może pomóc nam jakiś internetowy ranking pił spalinowych lub nasze wskazówki. To, jaką piłę spalinową kupić powinno zależeć od kilku podstawowych parametrów. Najważniejsza jest długa prowadnica do piły, waga, poziom hałasu i moc silnika. Warto mieć na uwadze, że waga urządzenia może się znacznie różnić w zależności od jego zastosowania.

Mniejsze pilarki spalinowe o wadze 3-4 kilogramów są przeznaczone do cięcia mniejszych gałęzi i obrabiania krzewów, natomiast te o wadze powyżej 10 kilogramów nadają się do cięcia ciężkich pni, metalu i tworzyw sztucznych. W przypadku mocy jest podobnie. Jeśli szukasz urządzenia do amatorskich prac ogrodowych, pilarka spalinowa o mocy 1,5-2,5 KM powinna Ci całkowicie wystarczyć.

Do prac leśnych będziesz potrzebował minimum 2,5 KM. Kupując sprzęt warto mieć na uwadze również własne bezpieczeństwo i zdrowie, dlatego jeśli pilarka ma poziom hałasu wyższy niż 120 dB – nie kupujmy jej. Jeżeli chodzi o długość prowadnicy, do prac budowlanych, jak i przydomowych nie ma co wybierać prowadnicy dłuższej niż 40 cm. Jest to najbardziej uniwersalna i komfortowa długość.

Piła akumulatorowa

Akumulatorowa piłka łańcuchowa umożliwia cięcie drewnianych elementów, takich jak belki, krawędziaki, czy nawet listwy, ale również świeżego drewna, czyli gałęzi, drzew i krzewów. Posiada całkowicie niezależne zasilanie akumulatorowe, które pozwala na pracę w wielu miejscach bez konieczności podłączania do gniazda elektrycznego. Praca z tego typu narzędziem jest bardzo wygodna i cicha, a wydajniejsze silniki pozwalają na cięcie nawet bardzo grubych elementów drewna na jednym naładowaniu.

Piła akumulatorowa – zalety i wady

Zalety:

 • cicha praca;
 • duża moc;
 • pełna mobilność, dzięki zastosowaniu silnika akumulatorowego;
 • niezależność od źródeł prądu;
 • większa wydajność.

Wady:

 • duży ciężar;
 • konieczność ładowania akumulatora;
 • możliwość rozładowania się baterii;
 • dość długi czas ładowania akumulatora.

Piła akumulatorowa – zastosowanie

Pilarka akumulatorowa sprawdzi się w pracach stolarskich, w szczególności tych, które wymagają dużej precyzji cięcia. W profesjonalnych warsztatach stolarskich korzysta się zwłaszcza z taśmówek. Urządzenia taśmowe umożliwiają pod różnym kątem, przy zachowaniu dużej precyzji i szybkości wykonywanej pracy. W prostych pracach budowlanych wykorzystuje się raczej tarczówki, a w trakcie cięższych, bardziej precyzyjnych prac – wyrzynarek.

Pilarka akumulatorowa – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zastanawiając się nad zakupem najlepszej pilarki akumulatorowej do drewna, najważniejsze jest to, aby wybrać model dopasowany do charakterystyki i rodzaju naszej pracy, którą zamierzamy wykonywać za pomocą tego urządzenia. Tak jak w przypadku innych pilarek istotna będzie również moc silnika, a także jakość jego wykonania. Oferowane dodatkowe funkcje sprawią, że pilarka stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna.

W przypadku pilarki akumulatorowej warto zwrócić uwagę na opcje bezpiecznego startu i funkcji automatycznego wyłączenia po chwilowym odcięciu od mocy. Te właściwości sprawią, że używanie pilarki akumulatorowej będzie nie tylko bardzo komfortowe i wydajne, ale również bezpieczne, a to najważniejsze.

Popularni producenci pił łańcuchowych

Rynek elektronarzędzi łańcuchowych jest bardzo rozbudowany, dlatego każda osoba, która poszukuje pilarki mechanicznej znajdzie odpowiednią dla siebie. Ceny sprzętu są bardzo różne w zależności od zastosowania, zasilania i producenta, dlatego warto przeanalizować rynek i wybrać sprzęt, który będzie dopasowany do zadań, które chcemy nim wykonać, ale również zgodny z naszymi możliwościami finansowymi. Istnieje wielu producentów, jednak najbardziej popularne są:

 • piły spalinowe Husqvarna;
 • piły spalinowe NAC;
 • piła spalinowa Stihl;
 • piła spalinowa McCulloch;
 • piła spalinowa Graphite.