Przejdź do treści

Najlepsze kosiarki spalinowe

Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia 2020

Nie wiesz, jaka kosiarka spalinowa nada się do twojego ogrodu? To dosyć trudne pytanie, bo na rynku oczywiście znajduje się mnóstwo modeli, przez które się przeczesaliśmy. W tym rankingu wybierając zwycięzcę postawiliśmy na klasykę, czyli Hondę HRG 466 SKEP. To najlepsza kosiarka spalinowa dla osób, których trawnik nie przekracza powierzchni do 1000 metrów kwadratowych. Zaimponował nam przede wszystkim klasyczny model silnika GCV 160A, który dzieli i rządzi na rynku od długich lat. Silnik to najważniejsza część składowa kosiarek spalinowych, i dlatego przykładamy do nich tak dużą wagę. Oprócz tego, Honda to oczywiście klasa sama w sobie pod względem solidności i designu. Podzespoły wykonywane są we Francji oraz USA, zaś o tym, że kosiarka nie rozleci się od razu świadczy również bardzo długa, pięcioletnia gwarancja. Dowodzi to pewności siebie producentów i ich świadomości, że wypuścili na rynek sprzęt który będzie sobie świetnie radził przez długie lata użytkowania.

Ranking kosiarek spalinowych

Honda kosiarka spalinowa HRG 466 SKEP

Szerokość robocza: 46 cm | Moc silnika: 2,7 kW/ 3,6 KM| Rozrusznik: ręczny | Pojemność kosza: 55 l | Ciężar: 32kg

Co tu dużo mówić – w kategorii kosiarek spalinowych w rozsądnej cenie ta Honda jest absolutnym klasykiem i bestselerem w wielu sklepach internetowych. Bierze się to przede wszystkim z zaufania klientów do sprawdzonej jednostki silnikowej, która zapewnia zarazem odpowiednią moc, jak i solidność i żywotność. 3,6 KM to wynik plasujący Hondę mniej więcej w środku stawki pod względem mocy. Niemniej to właśnie jakość wykonania wszystkich podzespołów sprawia, że można na tym urządzeniu polegać przez wiele sezonów. Silnik GCV160A to słynna jednostka, która ma na rynku wielu fanów. Dzięki jego popularności znalezienie ewentualnych części zamiennych na rynku wtórnym nie powinno stanowić dużego problemu. Oprócz tego, model ten wyposażony jest w aż sześciostopniową regulację koszenia. Można więc w zależności od upodobania odpowiednio dopasować wysokość, na jakiej chcemy ściąć trawę.

Wreszcie, podczas koszenia bardzo ważne jest również bezpieczeństwo w trakcie pracy. Modele od tego japońskiego producenta są wyposażone w blokadę bezpieczeństwa, która według opisu ma zatrzymać wirujące ostrza już po połowie obrotu. Ze względu na te wszystkie cechy, udogodnienia i świetne opinie w internecie Honda HRG 466 SKEP to nasz absolutny faworyt.

Duża moc
Udogodnienia takie jak system blokujący ostrza Honda Blade-Brake
Żywotność
Podzespoły wykonane we Francji i USA
5 lat gwarancji
Droga kosiarka z rozrusznikiem

Hecht 5651

Szerokość robocza: 51 cm | Moc silnika: 3,6 kW | Rozrusznik: ręczny | Pojemność kosza: 65 l | Ciężar: 37kg

To bardzo dobra kosiarka spalinowa, która pomimo niskiej ceny posiada bardzo dobre parametry pozwalające na skoszenie dużej powierzchni w dobrym tempie. Silnik o mocy 3,6 kilowata to najsilniejsza jednostka spośród tych, które znalazły się w naszym rankingu. Oprócz tego, kosz o pojemności 65 litrów pozwoli na długie koszenie bez konieczności opróżniania co chwilę zbiornika. Gdy spojrzeliśmy na dane techniczne tej kosiarki, a następnie zobaczyliśmy cenę, szybko stwierdziliśmy że coś musi być z tą maszyną nie tak. Taka wysoka jakość za tak niską cenę? Niestety, jeżeli chodzi o internetowe agregaty opinii, to nie są one zbyt przychylne temu modelowi. Jest spora grupa użytkowników, która wystawia kosiarce od Hecht bardzo niskie oceny. Czeska firma wyspecjalizowana jest przede wszystkim w tanich modelach do 1000 złotych.

Zwłaszcza w wypadku kosiarek spalinowych jest to bardzo niski pułap. Wiąże się to z wadliwością i jakością wykonania, co oczywiście jest kwestią problematyczną. Ten model jest trochę droższy, przez co być może użytkownicy oczekują czegoś rodem z klasy premium. To jednak przede wszystkim opcja budżetowa, która dzięki bardzo wyżyłowanym osiągom jest w stanie poradzić sobie z rozległymi połaciami terenu.

Bardzo dobre osiągi techniczne
Pojemny kosz na skoszoną trawę
Duża szerokość robocza
Wadliwość
Wątpliwości co do żywotności urządzenia

Stiga kosiarka spalinowa Multiclip Pro 53 SVX B

Szerokość robocza: 51 cm | Moc silnika: 3,19 kW/ 4,34 KM | Rozrusznik: ręczny | Pojemność kosza: brak kosza | Ciężar: 36kg

Chyba wszystkim fanom technicznych nowinek ślinka zaczęła cieknąć na widok tego urządzenia. Ten model oferowany przez Stigę to kosiarka spalinowa bez kosza o wyglądzie nie z tej ziemi. Twórcy, chyba słusznie, stwierdzili że po takie urządzenie sięgnie osoba z dużym trawnikiem. Dlatego też Multiclip Pro 53 nie ma nawet kosza do zbierania ściętej trawy. Postawiono na precyzję, mobilność i wysokie tempo koszenia. To dobra kosiarka spalinowa wyposażona w dodatkowy napęd na przednie koła. Według specyfikacji ten model zalecany jest do koszenia trawników o powierzchni do 2200 metrów kwadratowych. Dodatkowo, ten model posiada klasyczny rozrusznik ręczny, jednak wspomagany jest on przez silnik z serii Ready Start.

Ma to ułatwić włączenie maszyny nawet przez osoby delikatne i niedoświadczone przy obsłudze takiego dużego sprzętu. Oczywiście, to wszystko brzmi pięknie, jednak jakość i prestiż mają swoją cenę. Stiga Multiclip Pro 53 SVX B jest modelem zdecydowanie najdroższym w całym rankingu. To bardzo drogi sprzęt – jeżeli jednak kogoś na niego stać, to warto się tej opcji przyjrzeć.

Ogromna moc
System wspomagający wystartowanie silnika
Napęd na przednią oś
Bardzo wysoka cena
Brak kosza może być momentami uciążliwy

NAC kosiarka spalinowa 40 cm, 3,0 KM LP40-300-PL-DE

Szerokość robocza: 40 cm | Moc silnika: 3 KM | Rozrusznik: ręczny | Pojemność kosza: 45l | Ciężar: 18kg

Spośród produktów znajdujących się w rankingu ta kosiarka spalinowa z rozrusznikiem jest zdecydowanie najtańszym modelem. To bardzo drobny sprzęt, co wskazuje jego niewielka waga (raptem 18 kilogramów), jak i ogólne wymiary. Szerokość robocza na poziomie 40 centymetrów ma swoje wady i zalety. Jeżeli na naszym trawniku częste są „wąskie gardła” przez które ciężko jest się przebić dużą maszyną, to rozwiązanie od NAC może być ciekawą opcją. Oczywiście warto tutaj wyważyć pewne kwestie, ponieważ w sytuacji, w której nasz ogródek jest naprawdę mały, i trawnika niewiele, to lepszą opcją może być prostsza kosiarka elektryczna. W ten sposób oszczędzimy jeszcze więcej.

Niemniej, jeśli na przykład nasz ogródek działkowy nie ma podpięcia do prądu i kosiarka na akumulator, lub też kosiarka dwusuwowa to jedyne rozwiązania, to NAC LP40-300 będzie dobrą opcją budżetową.

Budżetowy model
Dobra moc silnika
Niewielki model

Przy większych trawnikach będzie sobie gorzej radzić
Jeśli szukamy czegoś małego, to jeszcze tańsze będą modele elektryczne

Stihl kosiarka spalinowa RM 248T z napędem

Szerokość robocza: 46 cm | Moc silnika: 2,1 kW / 2,8 KM | Rozrusznik: ręczny | Pojemność kosza: 55l | Ciężar: 27kg

Zastanawiając się jaką kosiarkę kupić do średniego ogrodu warto przyjrzeć się produktowi oferowanemu przez Stihl. Pod względem parametrów jest to urządzenie o średnich osiągach. Szerokość robocza na poziomie 46 centymetrów to odpowiednie wyważenie pomiędzy dużym tempem koszenia (i szerokim urządzeniem) oraz precyzją (gdy mamy kosiarkę wąską). Oprócz tego ten niewielki model zapewnia odpowiednią zwrotność, która pozwoli użytkownikowi na odpowiednie manewrowanie pomiędzy rabatkami. Ułatwieniem w użytkowaniu jest z pewnością wspomaganie rozrusznika ręcznego w postaci systemu ReadyStart.

Dodatkowo, urządzenie wyposażone jest w napęd na koła, dzięki czemu koszenie będzie mniej męczące i szybsze. Wreszcie, od razu na pierwszy plan wybija się wygląd całego urządzenia. Charakterystyczna pomarańczowa obudowa wykonana jest z wytrzymałej stali, dzięki czemu Stihl wygląda na kosiarkę o dużej żywotności.

Wytrzymała konstrukcja stalowa
Odpowiedni rozmiar
Cena niższa od drogiej Hondy
Mimo wszystko kosztuje sporo na tle pozostałej konkurencji
Moc silnika może być czasami zbyt mała

Riwall kosiarka benzynowa z napędem RMP 4234

Szerokość robocza: 42 cm | Moc silnika: 1,5 kW / 2 KM | Rozrusznik: ręczny | Pojemność kosza: 45l | Ciężar: 27kg

Już szybki rzut oka na specyfikacje techniczne tego modelu pozwolił nam dostrzec jedną mocno niepokojącą rzecz. Moc silnika na poziomie raptem 2KM to mało, jeśli mówimy o kosiarce spalinowej, która zapewne będzie miała się mierzyć z co najmniej kilkuset metrami kwadratowymi trawnika. No, chyba że planowany jest zakup do obsługi jakiegoś mniejszego terenu. Mimo wszystko, w starciu z przeszkodami takimi jak wysoka i gęsta trawa, czy też krzaki i chwasty z mocnymi łodygami ta kosiarka czeska może nie dać rady. Wiemy, że właśnie takie wyzwania to prawdziwy test kosiarek spalinowych.

Na obronę tego modelu musimy wspomnieć o jego cenie, która jest bardzo niska. Dodatkowo, jest to urządzenie dosyć zwrotne i lekkie, dzięki czemu slalom pomiędzy tujami czy rabatkami będzie stosunkowo łatwy nawet dla niewprawnego użytkownika.

Niska cena
Lekka i zwrotna kosiarka do trawy spalinowa
Niska moc silnika
Brak wspomagania rozrusznika manualnego
Plastikowe koła

AL-KO kosiarka spalinowa Highline 46.8SP-A

Szerokość robocza: 46 cm | Moc silnika: 2 kW | Rozrusznik: Silnik QuickStart | Pojemność kosza: 70l | Ciężar: 34kg

Podobnie do opisywanych wyżej kosiarek od Stihla i Riwalla model od AL-KO ma stosunkowo niską moc silnika. Budzi to pewne wątpliwości, i przy bardziej zarośniętych czy trudnych terenach może sobie nie zawsze poradzić. Pod względem funkcjonalności jest tutaj kilka ciekawych pomysłów. Przede wszystkim, kosz będący w stanie pomieścić 70 litrów ściętej trawy pozwala na długie koszenie bez obaw o to, że co chwila będzie trzeba udawać się do kompostownika.

Dodatkowo, zastosowano technologię Quickstart dzięki której włączenie silnika powinno być prostą czynnością.

AL-KO to zaufana marka
Dobre rozwiązania funkcjonalne
Technologia Quick Start
Niska moc silnika

Kosiarka z napędem czy bez

Przy wyborze kosiarki przyglądamy się różnym parametrom technicznym, niemniej kwestia ergonomii i sprawnej obsługi tych urządzeń również jest bardzo ważna. Jeżeli naprawdę nie chcemy się męczyć przy naszym ogrodzie to alternatywą powinien być robot do koszenia trawy. Ale dla osób, które wolą bardziej tradycyjne rozwiązania polecamy kosiarkę z napędem.

Kosiarka spalinowa z napędem

Jaką kosiarkę spalinową z napędem warto jest kupić? Przede wszystkim spójrzmy na jeden z głównych parametrów technicznych, czyli samą wagę urządzenia. Zależy nam bowiem na tym, aby ciężkie modele, takie jak Stiga Multiclip Pro 53 SVX B poruszały się same. Wystarczy im nadawać odpowiedni kierunek i kontrolować, żeby nie zbaczały z trasy.

Kosiarka spalinowa bez napędu

Jednak wersja z napędem ma kilka wad pod kątem ekonomicznym. Przede wszystkim, urządzenia z takiej kategorii są droższe, a poza tym wymagają większej pracy w razie serwisowania czy wymiany części. Ponadto, takie maszyny są z reguły lżejsze i łatwiejsze w obsłudze, dzięki czemu ciasny i niewielki trawnik będzie łatwiejszy do skoszenia.

kosiarki do trawy

Silniki w kosiarkach spalinowych

Podstawą funkcjonowania kosiarek spalinowych są oczywiście silniki. To, jaka jednostka zapewniać będzie napęd rzutować będzie na efektywności i żywotności danego sprzętu. Oznacza to, że powinniśmy bardzo uważnie przyglądać się temu elementowi i zastanowić dwa razy przed wyborem odpowiedniej kosiarki.

Silnik dwusuwowy

Silniki dwusuwowe, choć rzadko, to są stosowane w urządzeniach tego typu. Ich charakterystyka sprawia, że maszyny tego typu są głośniejsze, i spalają więcej paliwa. Ich zaletą jest przede wszystkim mniejsza waga oraz większa moc.

Silnik czterosuwowy

Z kolei jednostki o napędzie czterosuwowym będą cichsze i tańsze eksploatacji, aczkolwiek ich moc będzie mniejsza. Dodatkowo, w wypadku pracy na nierównym terenie mogą sobie odrobinę gorzej radzić. To nowocześniejsze rozwiązanie, które nie wymaga dolewania oleju wraz z paliwem. Wystarczy kontrolować poziom oleju, który jest dostarczany do silnika poprzez magistralę. Pośród urządzeń opisywanych w naszym teście na przykład Riwall RPM 4234 ma „pod maską” właśnie taki silnik.

Co wybrać: Loncin czy Briggs?

Zastanawiając się jaką kosiarkę spalinową kupić dobrze jest także wziąć pod uwagę jakiej marki silnik będzie ona miała „pod maską”. W wypadku jednostki silnikowej od Briggs and Stratton eksperci odradzają wszystkie małe zespoły (od 450E do 675 iS). Nie są one wytrzymałe, a ich niewielki rozmiar i objętość czynią je mało efektywnymi. Gdy wybierzemy się z nimi na przykład na nieznany teren, albo na trawnik, który od dawna nie był koszony, to czeka nas ciężkie starcie. Dodatkowo, niewielki cylinder może się bardzo szybko zużyć. Komponenty nie są wykonywane z żeliwa, co również rzutuje na długowieczności urządzenia. Z kolei bardziej zaawansowane jednostki takie jak seria 875 to bardzo solidna opcja, za którą oczywiście trzeba będzie odpowiednio zapłacić.

Z kolei Loncin to chiński producent, który w ekspansywny sposób podbija rynek kosiarek spalinowych. Silniki tej marki mają bardzo dobry stosunek ceny do długowieczności. Co ważne, wielu producentów z nich korzysta, dzięki czemu znalezienie części zamiennych w razie potrzeby nie będzie dużym wyzwaniem. Jeżeli chodzi o jednostki o zastosowaniu bardziej półprofesjonalnym, to wyróżnić można modele, których numery kończą się na FE, na przykład: Loncin LC1P65FE. Z kolei FA lub FC to wersje półprofesjonalne, z łożyskowanym wałem i trwalszym blokiem. Przykładem będzie tu Loncin LC1P65FA. Takie produkty są stosunkowo wytrzymałe, dzięki czemu ich utrzymanie powinno być łatwe nawet dla osób, które nie mają zbyt dużego drygu do kwestii technicznych. Warto tutaj wspomnieć, że są to urządzenia przez ekspertów uznawane za wyraźnie inspirowane produktami Hondy z silnikiem GCV160 na czele.

Jakie paliwo do kosiarki spalinowej?

Zacznijmy od opisywanego już wyżej rozróżnienia na kosiarki cztero- i dwusuwowe. Czterosuwowe silniki nie potrzebują dolewania mieszanki paliwa z olejem, wystarczy samo paliwo. Zaś olej będzie podawany osobno poprzez magistralę. Co to oznacza dla nas w praktyce? Że wystarczy wlewanie zwykłej benzyny ze stacji benzynowej. Minimum to wersja bezołowiowa 91 oktanów. Oczywiście liczy się tutaj także jakość, niemniej rozróżnienie na benzynę 95- i 98-oktanową nie ma za bardzo sensu, i lepiej po prostu kupować tańszą wersję. Dodajmy tutaj jeszcze jedną rzecz, o której użytkownicy niestety zbyt często zapominają: im bardziej będziemy o nasz silnik dbać, tym większa będzie jego żywotność.

kosiarka spalinowa nac z napędem

Kosiarka do trawy spalinowa z rozwiązaniem dwusuwowym ze względu na swoją konstrukcję wymaga podawania mieszanki paliwa z olejem. Jest to związane z jednym ważnym faktem – paliwo oprócz zapewniania napędu służy również do smarowania elementów silnika. Jeżeli nie będzie to funkcjonować właściwie i nie dodamy oleju nasza jednostka może się po prostu zatrzeć. Jak taką mieszankę stworzyć? Z reguły kosiarka powinna mieć odpowiedni zbiornik dozujący podawanie oleju do paliwa. Jednak jeśli takowego nie posiadamy, to benzynę i olej trzeba najpierw rozrobić. Proporcja obu składników jest określana przez producenta silnika. Z reguły jest to stosunek 1 do 50, niemniej zdarzają się także inne wersje. Dlatego sprawdźmy to koniecznie w instrukcji obsługi zanim zaczniemy używać naszej kosiarki.

Pamiętajmy jeszcze o jednej ważnej rzeczy, która odnosi się zarówno do wersji cztero- jak i dwusuwowych: im świeższa benzyna, tym lepsza. Z czasem zaczyna się ona bowiem wytrącać i tracić swoje właściwości kaloryczne. Może to sprawić, że nasz silnik będzie się uszkadzał. Jeśli benzyna postoi za długo w baku, to może to później negatywnie wpłynąć na działanie kosiarki. W takiej sytuacji warto sięgnąć po odpowiedni uszlachetniacz do paliwa, dzięki któremu benzyna będzie ustabilizowana i jej żywotność zostanie przedłużona o długie miesiące (a nawet 2 lata zależnie od tego, po jaki środek sięgniemy).

Różne rodzaje kosiarek spalinowych

Ile potrzeb, tyle różnych modeli dostępnych jest na rynku. Jaką kosiarkę kupić? Na pewno taką, która najbardziej będzie odpowiadała naszym celom.

Kosiarki spalinowe na duże powierzchnie

Wśród modeli opisanych w naszym rankingu najlepsza kosiarka spalinowa do dużych powierzchni to zdecydowanie Stiga Multiclip PRO 53 SVX B.

Mała kosiarka spalinowa

Jeżeli szukamy małych rozwiązań, to najtańszym i najdrobniejszym modelem opisywanym w naszym teście jest NAC 40cm, 3,0KM LP40-300-PL-DE.

Kosiarka z rozrusznikiem elektrycznym

Dla wielu osób duży problem stanowi samo włączenie kosiarki, ponieważ wymaga to dynamicznych szarpnięć. Wszystkie modele, które opisujemy w naszym teście wymagają ręcznego rozruchu. Jest to powszechne rozwiązanie w kosiarkach spalinowych. Niemniej, niektórzy producenci odpowiedzieli na tę potrzebę, i postarali się znaleźć odpowiednie ułatwienie. Dlatego na przykład AL-KO Highline 46.8 SP-A posiada funkcję Quick Start.

Kosiarka żyłkowa spalinowa

Kosiarki spalinowe korzystają z bardzo różnorodnych rozwiązań pozwalających na efektywne koszenie. Najbardziej klasyczne są wirniki z ostrzami lub też tarcze z powierzchniami tnącymi. Do podkaszania można jednak stawić na kosiarki żyłkowe, które pozwalają na bardziej precyzyjne koszenie w niedostępnych miejscach.

kosiarki do trawy spalinowe

Kosiarki mulczujące

Kosiarka z mulczowaniem to bardzo duże ułatwienie pod dwoma względami praktycznymi. Po pierwsze, nie trzeba co chwilę przerywać koszenia, żeby opróżnić kosz z trawą. Po drugie, drobne ścinki użyźniają naszą glebę, przez co nawożenie staje się prostszym zadaniem. Wspomniany już wyżej model Stiga Multiclip PRO 53 SVX B to maszyna, która nie ma w ogóle kosza, i z założenia ma ona mulczować w trakcie koszenia.

Opinie o producentach kosiarek

Zastanawiając się nad tym, jaka kosiarka spalinowa nada się do naszego trawnika dobrze jest zrobić dokładny przegląd marek dostępnych na rynku. Poniżej zawarliśmy opisy największych producentów urządzeń tego typu.

Kosiarki Stiga – opinie

Często na pytanie jaką kosiarkę spalinową kupić odpowiadano do niedawna, że tylko Honda jest godna zaufania. Niemniej sytuacja na rynku się zmienia, i pojawiają się nowi gracze. Akurat Stiga tak nowa nie jest, bo powstała w 1934 roku. To szwedzka marka, która istnieje od bardzo dawna, przez co producenci mają ogromne doświadczenie. Stereotypy związane z tym dostawcą są bardzo pozytywne. Chwali się przede wszystkim moc, wydajność oraz wysoką jakość. Urządzenia od tej firmy mają przemyślane konstrukcje, czego dowodem jest opisywany przez nas model Stiga Multiclip PRO 53 SVX B.

Kosiarki Stihl – opinie

Jeśli chodzi o produkty tej marki, to od razu warto podkreślić pewną ciekawostkę. Firma ta wypuszczała niegdyś na rynek kosiarki firmy Viking. Te zielono-białe urządzenia już zostały jednak wycofane z produkcji, a charakterystyczne pomarańczowe maszyny od Stihla je zastąpiły. Oczywiście jest to bardzo znana marka, którą cenią sobie liczni użytkownicy. Oprócz samych kosiarek ten producent ma w ofercie liczne inne narzędzia, jak choćby podkaszarki czy glebogryzarki. Stihl chwalony jest za solidność, dobrą sieć serwisową w całej Polsce, dostępność części zamiennych i ogólnodostępność swoich produktów.

Kosiarki Honda – opinie

O jednostkach silnikowych Hondy można pisać bardzo dużo. To chyba najbardziej pożądane urządzenia na rynku, i nic w tym dziwnego. Te japońskie urządzenia to małe arcydzieła technicznego projektowania. Z niewielkiej objętości inżynierowie Hondy wyciskają dużą moc oraz żywotność. Chyba śmiało można powiedzieć, że jest to marka ciesząca się największym zaufaniem na rynku. Oczywiście druga strona medalu jest taka, że za solidność i stabilność trzeba czasem sporo dopłacić. Jednak spójrzmy na to całą sytuację trochę inaczej: jeżeli chcemy mieć na stanie najlepsze kosiarki spalinowe, to powinniśmy czym prędzej spojrzeć w stronę produktów od Hondy.

Kosiarki NAC – opinie

NAC to chiński produkt, który znany będzie z pewnością wielu klientom takich marketów jak Leroy Merlin czy Obi. To produkty typowo budżetowe. I choć najwyraźniej ta marka poprawia się z każdym rokiem i zapewnia coraz lepszej jakości sprzęt, to wciąż pozostało wiele do poprawienia. W ogólnej opinii panującej na rynku kosiarki NAC to raczej inwestycja na jeden-dwa sezony. Jeżeli komuś wytrzyma dłużej, to będzie to spory sukces. Jeśli chcemy mieć zadbany ogród i wydać na ten cel niewiele, to NAC 40cm, 3,0KM LP40-300-PL-DE jest opcją zdecydowanie wartą rozważenia.

kosiarki spalinowe z napędem

Kosiarki Riwall – opinie

Riwall nie robi zbyt dużej furory w naszym teście – jeśli któryś z naszych czytelników zastanawia się, co to za firma to śpieszymy z pomocą. Powstała w latach siedemdziesiątych marka pochodzi z Czech. Produkuje ona liczne urządzenia do domu i ogrodu, jednak najpopularniejszym ich sprzętem są zdecydowanie kosiarki. Choć pod względem osiągów Riwall RPM 4234 nie zrobił na nas wielkiego wrażenia, to warto podkreślić wydawaną przez producenta czteroletnią gwarancję door to door. Dowodzi ona troski tej marki o klienta.

Kosiarki Alko – opinie

O kosiarkach AL-KO pisaliśmy już obszernie wcześniej w tym artykule: https://budujemytutaj.pl/kosiarki-alko-opinie-kosiarki-elektryczne-spalinowe/. Zachęcamy do przyjrzenia się mu i zgłębienia bardziej szczegółowo historii tej marki. Przede wszystkim, jest to producent z Austrii, który przez ponad pięćdziesiąt lat budował swoją pozycję i markę. Kosiarki ogrodowe tej firmy są wykonane w sposób solidny i godny zaufania.

Kosiarki Hecht – opinie

Co prawda nawet najlepsze kosiarki spalinowe mogą mieć czasami awarie, to ta czeska marka nie cieszy się wśród internautów zbyt dużym zaufaniem. Jeden użytkownik podkreślił nawet, że produkty tej firmy są niedopracowane, pełne wad fabrycznych oraz że ich żywotność pozostawia wiele do życzenia. Jak to zawsze w takich sytuacjach bywa, trzeba mieć do takich sytuacji pecha. Rozumiemy więc sfrustrowanych klientów, którzy po kilku koszeniach musieli walczyć z serwisem. Niemniej sporo osób ma odmienne doświadczenia i cieszy się z tego, że niskim kosztem nabyło urządzenie, które dobrze służy im od dłuższego czasu. Hecht 5651 to raczej przeciętny sprzęt jeśli chodzi o kosiarki ogrodowe.

Źródła:

https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/jakie-paliwo-do-kosiarki
https://www.youtube.com/watch?v=0bE-MpCGR9E