Przejdź do treści

Najlepsze napędy do bram przesuwnych

Prawidłowa i długoletnia praca bramy przesuwnej jest możliwa nie tylko dzięki prawidłowej obsłudze i regularnej konserwacji, ale również od właściwie dobranych elementów napędowych. Aby wybrać dobrze, należy dowiedzieć się, co powinno kierować naszym zakupem i jakie są najważniejsze parametry mechanizmu do bramy przesuwnej. Nasz zespół przeanalizował rynek napędów do bram i zebrał najważniejsze informacje, które decydują o ich prawidłowej pracy. Udało nam się wytypować 5 najlepszych, z czego zwycięzcą został model firmy FAAC 740 – DELTA 2, który urzekł nas swoją uniwersalnością i prostotą użytkowania oraz instalacji. Sprawdź, czy napęd firmy FAAC będzie odpowiadał również Tobie lub wybierz najlepszy napęd do bram przesuwnych spośród reszty wymienionych. Z artykułu poniżej dowiesz się, ile zapłacisz za mechanikę do bramy i dlaczego warto w nią zainwestować.

Napęd do bramy przesuwnej – ranking

FAAC 740 – DELTA 2

Napęd bramy: mechaniczny | Zasilanie bramy: 230 V | Waga skrzydła bramy: 500 kg | Klasa szczelności: IP 44 | Prędkość przesuwu: 12 obr./min.

Automat do bramy przesuwnej FAAC 740 – DELTA 2 został naszym faworytem ze względu na swoją uniwersalność i prostotę użytkowania. To najlepszy model do przydomowych bram przesuwnych o wadze maksymalnie 500 kilogramów. Jego obsługa jest bardzo szybka i prosta, tak samo, jak cała instalacja, dzięki wbudowanej jednostce sterującej. Dużą zaletą tej instalacji jest napęd samoblokujący, przy którym nie ma konieczności stosowanie zamka elektromagnetycznego, nawet w sytuacji, gdy w naszym obiekcie nie ma prądu. W przypadku takiej awarii, sterownik bramy można odblokować i ręcznie otworzyć oraz zamknąć. Napęd FAAC kupuje się w rozbudowanym zestawie, w którego skład wchodzi zestaw akcesoriów montażowych, para fotokomórek, kilka pilotów i odbiorniki radiowe.

Urządzenie posiada magnetyczny wyłącznik krańcowy, a także bezpieczny czujnik wykrywania przeszkód. Jest to urządzenie przeznaczone do maksymalnie 8-9 metrowej bramy. Prędkość można bez problemy zaprogramować a cały system połączyć z opcją inteligentnego domu dla jeszcze większej wygody. Warto zainstalować go przy swoim domu!

Łatwość otwierania i zamykania;
Praktycznie nieograniczony ruch skrzydła
Duża estetyka urządzenia
Zapewnia więcej miejsca na podjeździe

Wymagania dotyczące częstej konserwacji

Beninca KBULL624.TURBO.PM

Napęd bramy: mechaniczny | Zasilanie bramy: 230 V | Waga skrzydła bramy: 600 kg | Klasa szczelności: IP 44 | Prędkość przesuwu: 12 obr./min.

Beninca KBULL624.TURBO.PM to najdroższe urządzenie w tym rankingu, jednak nie powinno go tutaj zabraknąć! Jest to napęd do bram przesuwnych, których waga nie przekracza 600 kilogramów. Sprzedawany jest w rozbudowanych zestawach, w których skład wchodzą fotokomórki synchronizujące, piloty i odbiorniki. Według producenta mechanizmu, czas otwierania i zamykania bramy to 25 m/ minutę. Napęd posiada wbudowany odbiornik na najbezpieczniejszy kod ARC, a także zasilacz impulsowy, umożliwiający łatwe oszczędzanie energii. Bezpieczeństwo użytkownika zapewnia niewielkie napięcie i fototesty, które sprawdzają działanie systemów na początku KAŻDEGO manewru. System STC pozwala na zintegrowanie połączenia z wirtualnym enkoderem, co daje nam możliwość kontrolowania i dopasowywanie działania silnika do panujących warunków. Model wyposażony jest w uchwyt do mocowania kabli i obudowę dla dwóch akumulatorów. Napęd posiada specjalną obudowę, która maksymalnie ogranicza możliwość wejścia małych zwierząt do systemu kablowego.

Przekładnia siłowników została wykonana z brązu i stali hartowanej, co nadaje bramie wytrzymałość na długie lata użytkowania. Innowacyjna technologia wykorzystana w tym silniku do bram przesuwnych jest w stanie zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników, natomiast nowoczesny design i niewielki kształt sprawiają, że zapominamy o jego obecności na naszej posesji.

Nowoczesna technologia wykonania
Dopasowanie działania silnika do panujących warunków
Niewielkie rozmiary i bardzo cicha praca

Wymagania dotyczące częstej konserwacji

NICE ROAD 400

Napęd bramy: mechaniczny | Zasilanie bramy: 230 V | Waga skrzydła bramy: 400 kg | Klasa szczelności: IP 44 | Prędkość przesuwu: 12 obr./min.

Na trzecim miejscu rankingu najlepszych napędów znalazła się instalacja do bramy przesuwnej NICE ROAD 400, która obsługuje bramy o maksymalnej masie 400 kilogramów i długości 8 metrów. Dzięki wykorzystaniu bazy napędu Road 400, silnik do napędu bramy przesuwnej nice jest niemalże bezawaryjny. Jego przekładnia jest wykonana z brązu i hartowanej stali, co zapewnia bardzo długą żywotność i brak problemów z wytrzymałością, czy odpornością na warunki zewnętrzne. Prędkość otwierania bramy przy napędzie NICE ROAD 400 wynosi 0,25 m/ sekundę. Napęd do bramy NICE posiada system amperometryczny, który wykrywa przeszkody, znajdujące się na drodze bramy i zatrzymuje ją, następnie zmieniając jej kierunek.

Mechanizm jest łatwy w rozbudowie, dzięki pamięci do 150 pilotów i wbudowanej centrali sterującej. Siłownik w trakcie programowania zapamiętuje krańcowe położenia bramy co jest niezwykle praktyczne. Napęd do bramy przesuwanej NICE to świetna inwestycja na długie lata użytkowania.

Wysoka jakość i wytrzymałość
System bezpieczeństwa
Łatwość rozbudowy

Jest dość głośny

FAAC 741 – DELTA 3

Napęd bramy: mechaniczny | Zasilanie bramy: 230 V | Waga skrzydła bramy: 900 kg | Klasa szczelności: IP 44 | Prędkość przesuwu: 12 obr./min.

Instalacja do bramy przesuwnej FAAC 741 – DELTA 3 słynie ze swojej mocy, która jest w stanie poradzić sobie z bramą o wadze maksymalnej nawet 900 kilogramów! Jej silnik elektryczny wytwarza 1400 obrotów na minutę, co sprawnie otwiera i zamyka bramę przesuwną. Zestaw bazuje na wysokiej jakości, niezawodnemu siłownikowi FAAC 741. Brama elektryczna FAAC posiada sprawny system samoblokujący i możliwość ręcznej obsługi za pomocą specjalnego klucza w przypadku awarii zasilania. Instalacja programu odbywa się szybko i intuicyjnie, dzięki wbudowanej centrali, tak samo jak montaż. Kupując cały zestaw otrzymamy w nim napęd elektromechaniczny, odbiornik radiowy (dwukanałowy), kilka sztuk pilota, fotokomórki, akcesoria i podstawy montażowe.

Urządzenie wyposażone jest również w autodiagnozę za pomocą której, stale kontroluje stan pracy systemu i korzystając z zamontowanej lampy informuje nas o ewentualnych usterkach. FAAC 741 – DELTA 3 to wysokiej jakości sprzęt na długie lata. Jest wart swojej ceny.

Wysoka jakość i wytrzymałość
Duży udźwig (900 kg)
System samoblokujący

Stosunkowo duże urządzenie

BFT DEIMOS ULTRA BT A 600

Napęd bramy: mechaniczny | Zasilanie bramy: 230 V | Waga skrzydła bramy: 600 kg | Klasa szczelności: IP 44 | Prędkość przesuwu: 12 obr./min.

Napęd do bramy BFT DEIMOS ULTRA BT A 600 jest przeznaczony do automatyzacji bram przesuwnych o masie, która nie przekracza 600 kilogramów. Silnik zasilany jest napięciem 24 V oraz wbudowaną centralą sterującą. Do zaprogramowania centrali korzysta się z wyświetlacza LCD. Centrala posiada dwukanałowy radioodbiornik, który jest w stanie obsłużyć nawet 63 piloty. Napęd został wyposażony w bardzo przydatną funkcję amperometrycznego wykrywania przeszkód. To niezwykle ważne dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania, ponieważ w momencie, gdy coś znajdzie się na drodze bramy – zatrzyma się i następnie zacznie cofać. Magnetyczne wyłączniki krańcowe umożliwiają bezpieczną i precyzyjną instalację – niezależnie od panujących warunków otoczenia.

Napęd do bramy przesuwnej BFT posiada funkcję zwalniania dźwigniowego, które gwarantuje łatwość obsługi w przypadku awarii prądu. Większe bezpieczeństwo zapewnia spersonalizowany klucz do zwalniania dźwigni. Marka BFT oferuje kilkuletnią gwarancję i rozbudowany system gwarancyjny, dzięki czemu możemy być spokojni w razie jakichkolwiek awarii.

Energooszczędny
Nowoczesny system wykrywania przeszkód
Bezpieczna instalacja i użytkowanie

Dość skomplikowany system podłączenia

Dlaczego warto zainwestować w napęd do bramy przesuwnej?

Inwestycja w napęd do bramy przesuwnej lub dwuskrzydłowej zapewnia ogromną wygodę. Zautomatyzowane napędy umożliwiają nam otwieranie bramy bez konieczności wysiadania z samochodu. Automaty do bram przesuwnych to udogodnienie, które nie tylko umożliwia nam zaoszczędzenie czasu, ale również duże bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny. Mechanizm do bramy przesuwnej może być całkowicie zintegrowany z inteligentną instalacja domową, co umożliwia stworzenie komfortowego inteligentnego domu.

Odkryj dalej coquephone.fr Gama modnych skrzynek telefonicznych, aby zapewnić smartfonowi drugą skórę. Chroń i personalizuj swoje urządzenie za pomocą stylu dzięki naszym akcesoriom wysokiej jakości.

Na jakim etapie budowy powinniśmy się zainteresować wyborem napędu do bramy?

Najlepsze w napędach do bram jest to, że doskonale sprawdzą się w nowo wybudowanych obiektach, jak i tych jeszcze w trakcie budowy, czy remontu. Do zainstalowania napędu nie jest potrzebny już istniejący inteligentny system domowy. Wystarczy do tego jedynie dostęp do energii elektrycznej. Zautomatyzowane napędy do bram można w każdej chwili podłączyć do domowego systemu!

Podstawowe elementy napędu bramy przesuwnej

Automatyka do bram składa się z wielu urządzeń, dzięki którym możemy wygodnie i przede wszystkim bezpiecznie sterować całą instalacją. W skład urządzeń do automatycznego otwierania bram wchodzą najczęściej elementy składowe takie, jak:

  • siłowniki;
  • sterowniki z odbiornikiem radiowym;
  • antena;
  • pilot;
  • lampa ostrzegawcza;
  • wyłącznik na klucz;
  • fotokomórki bezpieczeństwa;
  • zderzaki (tzw. odbój).

Zastosowanie napędów jest możliwe w tradycyjnych bramach wahadłowych, bramach przesuwnych i garażowych. W przypadku bram dwuskrzydłowych lub jednoskrzydłowych, ich otwieranie i zamykanie odbywa się za pomocą hydraulicznych lub elektromechanicznych siłowników. Ruch bramy przesuwnej odbywa się dzięki siłownikom zwanym motoreduktorami.

napęd do bramy przesuwnej

Napędy do bram – akcesoria dodatkowe

Napędy do bram najczęściej sprzedawane są w postaci zestawów. Nie od dziś wiadomo, że najbardziej atrakcyjnym zakupem jest ten, który posiada wiele dodatkowych akcesoriów i funkcji. Do zestawów napędów do bram przesuwnych, producenci bardzo często dołączają dodatkowe:

  • zestawy fotokomórek;
  • lampy ostrzegawcze;
  • akcesoria montażowe;
  • awaryjne piloty.

Dopasowanie automatyki do bramy

Najważniejsze w wyborze napędu jest jego odpowiednie dopasowanie do bramy. Wiele osób zastanawia się, po czym poznać, że ich brama będzie mogła zostać zautomatyzowana przez wybrany przez nich napęd. Na początku ważne jest sprawdzenie konstrukcji bramy oraz jej listwy zębatej. Musimy ocenić, czy brama jest wystarczająco trwała i solidnie wykonana. Równie istotne jest sprawdzenie regularności/ płynności pracy naszej bramy. Warto zwrócić uwagę, czy się gdzieś zacina. Najważniejsze jest jednak sprawdzenie jej otwarcia i zamknięcia, czyli skrajnych punktów bramy. Chodzi o sprawdzenie, czy ze skrajnej pozycji możemy ją przesunąć bez większych oporów.

Jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Wybierając automat do bramy, należy dopasować go do naszych oczekiwań, ale również spełnić kilka najważniejszych parametrów. Warto mieć jednak na uwadze, że tylko poprawnie wykonana i zamontowana brama będzie w stanie zapewnić nam największą gwarancję komfortu. Kupując napęd należy kierować się:

  • częstotliwością jego użytkowania – trzeba określić, czy automat do bramy będzie przeznaczony do pracy przydomowej (do 50 cykli/ dobę), czy do pracy przemysłowej (powyżej 50/ dobę). Można powiedzieć, że ten parametr jest najistotniejszy, ponieważ jeśli wybierzemy zbyt słaby siłownik do intensywnej pracy – może nie starczyć mu mocy i się zepsuć.
  • Ciężarem bramy i jej długością – producenci napędów zawsze podają maksymalny ciężar bramy z jakim konkretny model będzie funkcjonował w prawidłowy sposób. Kupując napęd warto jednak zachować pewien zapas mocy, aby urządzenie nie pracowało na granicy swojej mocy. Istotna jest również długość bramy, która także podawana jest przez producentów napędów, aby dopasować ją do specyfikacji urządzeń.
  • Listwą zębatą – to element, który jest niezbędny do prawidłowej współpracy siłownika z bramą. Do wyboru mamy listwy zębate z tworzywa sztucznego i listwy metalowe. Różnice między nimi wynikają głównie z techniki montażu. Listwy wykonane z tworzywa sztucznego montowane są za pomocą blachowkrętów. Oznacza to, że nie można przykręcić urządzenia na jezdnym profilu bramy, bo może to spowodować jej unieruchomienie. Ten sposób pracuje dużo ciszej i nie zużywa zębatego koła tak silnie, jak listwa metalowa. Ta natomiast montowana jest na śruby i nagwintowane tuleje dystansowe do wspawania. Listwa metalowa pracuje nieco głośniej, ale jest silniejsza i bardziej wytrzymała.
  • Funkcją centrali sterującej i napięciem zasilania silnika – są to elementy, które należy dobrze przemyśleć. W starszych konstrukcjach napędów z silnikami możemy nie mieć zwalniania przy końcu manewru i opcji regulowania prędkości. Należy również mieć na uwadze, że są one dużo głośniejsze.
  • Awaryjnym otwieraniem bramy – to niezwykle przydatna opcja, szczególnie w przypadku braku napięcia sieciowego. Awaryjne otwieranie przekładni za pomocą specjalnego kluczyka bardzo ułatwia obsługę naszej bramy. Istotny jest materiał, z którego został wykonany kluczyk. Możemy spotkać się z kluczykami z tworzywa sztucznego i metalu, które wymagają częstej konserwacji wkładki dla prawidłowego działania.
automatyka do bram przesuwnych

Napędy do bram przesuwnych znanych producentów – opinie

Inwestując w urządzenia, których średnia cena zazwyczaj przekracza 1000 złotych, warto zastanowić się nad producentem automatyki napędów. Jeśli skorzystamy z firm, które cechują się wieloletnią tradycją i dużym doświadczeniem w branży z pewnością się nie zawiedziemy. Zakup napędu do bram od sprawdzonego producenta będzie inwestycją na długie lata użytkowania. Nie warto oszczędzać na tego typu sprzęcie, ani wybierać automatyki od mało znanych marek, aby nie żyć w obawie, że za chwilę coś się zepsuje lub zatnie w najmniej oczekiwanym momencie. Duże firmy z napędami mają w swojej ofercie nie tylko wysokiej jakości sprzęt, ale również rozbudowany dział serwisowy, który jest niezwykle istotny w momencie jakiejkolwiek awarii. Zakup sprzętu od tzw. „no-namów” może być dość ryzykowny. Warto bliżej przyjrzeć się markom wymienionym w rankingu i poznać opinie ich użytkowników a także wady i zalety poszczególnych systemów.

Napędy do bram firmy Nice

Napęd Nice to według reklam i opinii konsumentów element, który zapewnia duży komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Oferta firmy jest bardzo rozbudowana a nowoczesne siłowniki opierają się na najnowszej technologii. Wybór siłowników jest dostosowany do najróżniejszych rozmiarów i ciężarów bram a także dopasowany do częstotliwości i szybkości ich otwierania oraz zamykania. Siłowniki do bramy NICE świetnie sprawdzają się na posesjach prywatnych, ale również na posesjach mieszkaniowych i przemysłowych. Użytkownicy napędów NICE cenią sobie ich szybką i niezawodną pracę, którą wspiera łatwa w obsłudze instalacja i szybki montaż. Poszczególne siłowniki NICE są przystosowane do pracy nawet w ekstremalnych warunkach, dlatego tak chętnie są wybierane w przemyśle. Inne są w stanie zarządzać własną mocą – dostosowując ją do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Największą zaletą napędów marki NICE jest ich ogromna siła, która ukryta jest w niewielkich rozmiarach urządzenia.

Napęd do bramy przesuwnej firmy FAAC

Napędy do bram marki FAAC to bardzo wysokiej jakości automaty, których skuteczność jest potwierdzona wieloma certyfikatami i nagrodami. Dużą zaletą produktów FAAC jest duża wytrzymałość, którą potwierdza certyfikat, zaświadczający, że napędy FAAC wymagają konserwacji dopiero po 2 milionach cykli użytkowych. Systemy są komfortowe i bezpieczne. Ideą firmy jest holistyczne podejście do automatyzacji, dlatego nie musimy martwić się o nasze bezpieczeństwo i nadmierne zużywanie energii elektrycznej.

Napęd do bramy firmy Beninca

Beninca to firma, która oferuje całą gamę rozwiązań, które obejmują automatykę do bram razem z wszystkimi akcesoriami. W asortymencie posiada napędy do bram skrzydłowych, napędy do bram przesuwnych i napędy do bram garażowych. Produkty tej marki wyróżniają się wysoka jakością stosowanych do produkcji materiałów, co zapewnia ich długą żywotność. Użytkownicy chwalą sobie nowoczesny wygląd urządzeń, który pasuje praktycznie do każdego stylu architektonicznego. Wszystkie dostępne napędy do bram Beninca posiadają klasę energetyczną A+, co umożliwia nam oszczędzanie energii elektrycznej. Firma posiada rozbudowany system gwarancyjno-serwisowy, dzięki czemu mamy pewność, że w razie ewentualnych usterek nie zostaniemy z nimi sami.

automaty do bram

Jaki napęd do bramy przesuwnej – Nice czy FAAC?

Napęd do bramy przesuwnej NICE, czy FAAC? To pytanie, które pada najczęściej w momencie zakupu napędu do bramy. Są to dwie bardzo popularne marki, które od lat działają na polskim rynku i nie tylko. Ciężko wybrać, która z nich jest lepsza, ponieważ obie firmy charakteryzują się bardzo wysoką jakością i doświadczeniem, a także niezbyt wysoką ceną, która w dużym stopniu decyduje o ich wyborze. Biorąc pod uwagę powyższy ranking, bardziej polecamy firmę FAAC, której napędy do bram przesuwnych są od lat bestsellerami na rynku i niezmiennie zajmują pierwsze miejsce pod kątem nowych technologii i funkcji. Warto jednak dopasować sprzęt do własnych potrzeb i oczekiwań, dlatego polecamy przeczytać artykuły: https://budujemytutaj.pl/napedy-nice-opinie-instrukcje-montaz-konkrety/ i https://budujemytutaj.pl/naped-do-bramy-faac/, które przedstawiają opinie użytkowników o wymienionych firmach. Można w nich dostrzec wyraźne różnice, które mogą przysłużyć się do naszej dobrej decyzji zakupu.

Ile kosztuje montaż napędu do bramy przesuwnej?

Montaż instalacji do bramy może się wahać w zależności od jej rodzaju. Podłączenie napędu do bramy skrzydłowej zaczyna się już o 650 złotych, jednak każda firma ma indywidualne cenniki zależne od wielu czynników. W przypadku bram przesuwnych spotkamy się z ceną, która zaczyna się od 600 złotych, natomiast montaż automatyki do bramy garażowej będzie wiązał się z ceną od 550 złotych. Wymienione ceny dotyczą samego montażu do czego wliczają się jeszcze dodatkowe elementy napędu i całej instalacji. Istnieje również możliwość zaoszczędzenia 100 % kwoty na montaż, jeśli zdecydujemy się na samodzielne działanie. Jak to zrobić samemu?

Jak zamontować napęd do bramy przesuwnej samemu?

Montaż napędu bramy przesuwnej nie jest zbyt skomplikowany, ponieważ wielu producentów wprowadza na rynek specjalne modele do samodzielnego montowania. To duże ułatwienie dla domowych majsterkowiczów. Produkowane są specjalne komplety najpotrzebniejszych elementów, takich jak: siłowniki, centralki sterujące, fotokomórki, sygnalizatory świetlne i fotokomórki. W zależności od marki, z której zakupimy mechanizm bramy przesuwnej, instrukcja jego montażu może być nieco inna, dlatego polecamy opieranie się na załączonej do sprzętu instrukcji. Całość działań związanych z montażem możemy wykonać samodzielnie, jednak aby doprowadzić prąd do ogrodzenia – lepiej wezwać wykwalifikowanych elektryków, którzy przeciągną przewody w potrzebne miejsca.

Pierwszym etapem samodzielnego montażu mechanizmu napędowego bramy jest nawiercenie otworów w słupkach, aby następnie wbić w nie stalowe dyle. W przypadku stalowych słupków będziemy mogli przykręcić do nich wsporniki. Wsporniki mocujemy na śrubę za pomocą klucza na obu słupkach i skrzydłach bramy. Odległość między nimi będzie znajdowała się w instrukcji poszczególnego napędu. Czas na odbezpieczenie siłowników i sprawdzenie, czy dobrze pasują do rozstawu wsporników. Jeśli wszystko jest w porządku, a brama równo się zamyka, możemy podłączyć do siłownika kabel zasilający, który znajduje się w słupku. W okolicy jednego z zamontowanych wsporników należy zainstalować programator, czyli tzw. centralkę sterującą siłownikami i nie tylko. Po dwóch przeciwnych stronach montujemy słupki, na których umieszczamy fotokomórki. Przy bramie instalujemy także włącznik z kluczykiem a na sam koniec podłączamy wszystkie przewody w centrali sterującej. Gdy już wszystko jest podłączone i zamontowane możemy zaprogramować nasz napęd i cieszyć się wygodą i bezpieczeństwem wjazdu na posesję.

silnik do bramy przesuwnej

W którym miejscu zamontować napęd do bramy przesuwnej?

Napęd do bram przesuwnych, tych jeżdżących po szynie najlepiej jest zamocować jak najbliżej słupka. Dzięki takiemu ułożeniu uzyskamy jak najlepszą pracę naszej bramy. W innym przypadku może dojść do uszkodzenia prowadnicy a nawet do uszkodzenia wózków bramy.

Jak przygotować miejsce montażu pod mechanizm do bramy?

Odpowiednie miejsce montażu siłownika jest niezwykle ważne dla naszego bezpieczeństwa i prawidłowej pracy urządzenia. Niezależnie od rodzaju bramy (brama przesuwna, brama dwuskrzydłowa, brama garażowa), silnik do bramy należy montować na podwyższeniu. Najczęściej napęd bramy umieszcza się na betonowym lub stalowym fundamencie. Pozwala to ochronić sprzęt przed ewentualnym podtopieniem i zwarciem. Już na etapie planowania bramy – powinniśmy uwzględnić doprowadzenie zasilania.

Źródła:
https://www.montersi.pl/wsparcie/porada/naped-do-bramy-przesuwnej/
http://automatiq-home.pl/napedy-do-bram/
https://beninca.pl/beninca-w-budujemydom-pl/
https://www.leroymerlin.pl/instalacje/automatyka-do-bram-przesuwnych,e554,l2718.html