Wiosenne i letnie dni zachęcają do spędzania jak największej ilości czasu na świeżymi powietrzu. Niestety wieczory stają się mniej przyjemne, gdy ogarnia nas niekomfortowy chłód. W takiej sytuacji mamy do wyboru uciec do ciepłego domu lub znaleźć wygodne rozwiązanie, które umili nam resztę wieczoru. Popularne ostatnio stały się ogrzewacze ogrodowe, których działanie opiera się na rozchodzeniu promieniowania podczerwonego, dlatego postanowiliśmy przeanalizować wszystkie najważniejsze informacje, które ich dotyczą. Udało nam się wytypować kilka najlepszych promienników i parasoli grzewczych, które naszym zdaniem są warte uwagi. Najlepszy okazał się jednak promiennik wolnostojący Warmwatcher Apollo o wszechstronnym zastosowaniu i wielu dodatkowych funkcjach oraz właściwościach. Sprawdź wszystkie urządzenia z naszego rankingu i wybierz odpowiedni promiennik lub parasol grzewczy do swojego otoczenia!
Ranking promienników i parasoli grzewczych
Warmwatcher Apollo
Rodzaj: wolnostojący | Powierzchnia ogrzewania: 30 m2 | Moc: 1480/ 2960 W | Klasa szczelności: IP 55 | Materiał obudowy: wytłaczana stal | Zasilanie: 220-240 V | Waga: 24,3 kg | Wymiary: wysokość 197 cm
Stylowy, wielofunkcyjny, tworzący niezapomniany nastrój… to główne cechy promiennika wolnostojącego Apollo firmy Warmwatcher. Na szczęście jest ich jeszcze więcej, dlatego to właśnie Apollo został naszym faworytem. Urządzenie świetnie nadaje się do ogrodów i miejsc, które wymagają ogrzania w chłodniejsze dni. Promiennik podczerwieni Warmwatcher jest smukły i niezbyt ciężki, co umożliwia jego łatwy transport i zmianę ułożenia w przestrzeni ogrodu. Promiennik został wyposażony w dodatkową lampę, którą można ustawiać w 4 pozycjach. To element, który zapewnia nastrój i uspokajającą atmosferę.
Apollo to promiennik podczerwieni, który jest niezależny od panujących warunków atmosferycznych i jest w stanie grzać przez cały rok. Wszystkie elementy grzewcze promiennika są osłonięte aluminiową kratownicą, co chroni przed ewentualnym oparzeniem, zapewniając duże bezpieczeństwo. Promiennik na podczerwień Apollo jest wyposażony w czujnik PIR o ekologicznym trybie pracy i w panel sterowania z intuicyjnymi funkcjami. Jego elementy grzewcze wykonane są z włókien węglowych, dzięki którym aż 96% energii zamieniane jest na ciepło. Posiada Timer, auto-wyłączanie i pilot zdalnego sterowania. To wszechstronne urządzenie, którego nie powinno zabraknąć w Twoim ogrodzie!
Enders Vulano
Rodzaj: wolnostojący | Powierzchnia ogrzewania: 15 m2 | Moc: 11 kW | Klasa szczelności: IP 55 | Materiał obudowy: stal nierdzewna, malowana proszkowo, aluminium | Zasilanie: gaz propan-butan/ propan | Waga: 35 kg | Wymiary: wysokość 230 cm
Na drugim miejscu znajduje się parasol gazowy Od firmy Enders Vulcano (5589), który porywa swoim designem i estetyczną konstrukcją. Wygląd to jednak nie wszystko! Model jest wykonany z najwyższej jakości stali nierdzewnej, co umożliwia wieloletnie korzystanie i dużą wydajność. Słup pali się, dzięki technologii spiralnej, co bardzo przyciąga wzrok i zapewnia niecodzienną atmosferę. Wysokość płomienia można płynnie kontrolować. Elegancka obudowa ogrzewacza jest wykonana ze stali nierdzewnej, natomiast podstawa ze stali malowanej proszkowo. Bezpieczeństwo zapewnia nam ognioodporne szkło, z którego jest wykonana rura na płomienie.
Zdaniem producenta czas spalania przy pełnym obciążeniu wynosi około 16 godzin. Solidne kółka umożliwiają łatwy i komfortowy transport urządzenia, natomiast poręczne uchwyty wygodne przemieszczanie. Vulcano to idealny wybór do ocieplenia powietrza w trakcie chłodnego wieczoru na tarasie, patio, czy w ogrodzie. Sprawdź, czy będzie odpowiedni również dla Ciebie!
Enders Elegance INOX
Rodzaj: ścienny pionowy | Powierzchnia ogrzewania: 14 m2 | Moc: 2000 W | Klasa szczelności: IP 55 | Materiał obudowy: anodyzowane szczotkowane aluminium | Zasilanie: 220-240 V | Waga: 9,4 kg | Wymiary: wysokość 127 cm
Kolejnym hitem, który opanował ogrody jest promiennik podczerwieni na taras od Enders Elegance INOX. Posiada dopracowaną technikę grzania i odbijania ciepła za pomocą 76 cm reflektora. Funkcja Eco Plus umożliwia ekonomiczne i przede wszystkim ekologiczne ogrzanie powierzchni nawet 14 m2. Według licznych badań ogrzewanie tarasowe promiennikiem Enders zmniejsza emisje dwutlenku węgla o nawet 30%. Urządzenie jest w stanie wyprodukować taką samą ilość ciepła, co promienniki gazowe 12 kW. Działanie Elegance INOX szacuje się na 19-50 godzin, co zależne jest od intensywności jego użytkowania. Jeżeli chodzi o jego wykonanie, to jak sama nazwa Elegance wskazuje jest to model elegancki i stylowy, który idealnie wpasuje się w każdą przestrzeń.
Wytrzymałość promiennika elektrycznego Enders jest zależna od wysokiej jakości materiałów, z którego został wykonany. Mowa tu o polerowanej stali nierdzewnej INOX i węglowej stali nierdzewnej w przypadku emitera. Wszystkie promienniki na podczerwień firmy Enders, w tym opisywany model Elegance INOX posiadają w swoim wyposażeniu pilot zapłonowy, zakryte pokrętła, stabilne kółka i poręczne uchwyty. To świetny promiennik ogrodowy!
Warmwatcher Vermount
Rodzaj: wolnostojący | Powierzchnia ogrzewania: 15 m2 | Moc: 11 kW | Klasa szczelności: IP 55 | Materiał obudowy: stal nierdzewna, malowana proszkowo, aluminium | Zasilanie: gaz propan-butan/ propan | Waga: 35 kg | Wymiary: wysokość 230 cm
Komfortowe i wygodne promienniki na podczerwień, to również te na ścianę. Pionowy, elektryczny ogrzewacz ścienny od Warmwatcher Vermount to świetne rozwiązanie o wszechstronnym zastosowaniu. Dzięki temu, że możemy zawiesić go na ścianie, nie będzie nam potrzebne zbyt dużo miejsca. Najczęściej wybierany jest, jako promiennik na taras, do ogrodu, czy na patio, a także w warsztatach samochodowych, kawiarniach, restauracjach, klubach, hotelach, szkołach, przedszkolach, w halach produkcyjnych i wszelkich miejscach użytku publicznego. Świetnie sprawdzi się tam, gdzie zbyt niska temperatura jest w stanie przeszkodzić nam normalne funkcjonowanie. Model posiada czujnik PIR z ekologicznym trybem pracy Eco Plus, który automatycznie wyłączy urządzenie, jeśli nie wyczuje ono ruchu w promieniu 4 metrów.
Podobnie jak inne promienniki gazowe, Warmwatcher Vermount posiada aluminiową osłonę, która zapewnia bezpieczeństwo, chroniąc przed nagranymi elementami grzewczymi. Obudowa również wykonana jest z aluminium, które jest odporne na rdzę i zapewnia dłuższą żywotność. Model sprzedawany jest ze zdalnym pilotem i uchwytem do montażu na ścianie. To bezpieczny, wydajny, nowoczesny i bardzo stylowy sprzęt, w który na pewno warto zainwestować.
Maltec FLAME HEATER fl145
Rodzaj: wolnostojący | Powierzchnia ogrzewania: 25 m2 | Moc: 14 kW | Klasa szczelności: IP 55 | Materiał obudowy: stal nierdzewna malowana proszkowo | Zasilanie: gaz propan-butan | Waga: 22 kg | Wymiary: wysokość 215 cm
Maltec FLAME HEATER fl145 to najbardziej klasyczny wybór promiennika gazowego na rynku. Mimo prostej budowy i mało skomplikowanej obudowy, model jest bestsellerem od wielu lat. Posiada innowacyjne rozwiązania, które łączą w sobie techniki swobodnego spalania gazu (który daje nam piękny efekt ozdobnego płomienia), z funkcja odzyskiwania ciepła spalin. Służy do tego specjalistyczny emiter podczerwieni, zamocowany w daszku, a także specjalnie skonstruowany palnik. Dzięki obszernemu daszkowi, zwiększa się zasięg oddziaływania cieplnego, natomiast otwierane drzwiczki korpusu umożliwiają łatwą wymianę butli gazowej. Urządzenie nie posiada kółek, a uchwyty, które umożliwiają jego transport. Jest stosunkowo ciężkie, więc może to być delikatne utrudnienie.
Promiennik gazowy Maltec wyróżnia się wysoką efektywnością cieplną, przy stosunkowo niedużym zużyciu gazu. Model wyposażony jest w blokady bezpieczeństwa i wyłącza się w momencie nagłego przechyłu. Posiada dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualnym wypływem gazu na zgaszonym palniku. To świetny promiennik ogrodowy, dlatego jego zakupu nie będziesz żałował.
Czym są promienniki ciepła?
Spis treści
- Ranking promienników i parasoli grzewczych
- Czym są promienniki ciepła?
- Dlaczego warto używać ogrzewaczy tarasowych?
- Rodzaje promienników ciepła
- Jaki rodzaj promiennika wybrać? Który jest najlepszy?
- Czy promienniki ciepła są szkodliwe dla zdrowia?
- Promienniki stojące, wiszące i naścienne
- Czy warto kupować parasol grzewczy? – opinie
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie promiennika ciepła lub parasola grzewczego?
Parasol grzewczy a promiennik ciepła
Parasole grzewcze są zasilane gazem, natomiast promienniki ciepła wymagają jedynie podłączenia do instalacji elektrycznej. Niestety dużym minusem parasoli grzewczych jest fakt, że ogrzewają jedynie powietrze znajdujące się bezpośrednio wokół niego. Mając na uwadze zasady fizyki ciepłe powietrze szybko ulatuje do góry, dlatego urządzenie jest mało ekonomiczne. Do skutecznego ogrzania tarasu lub restauracyjnego ogródka będzie potrzebnych kilka parasoli grzewczych, których działanie przynosi efekty tylko na małych przestrzeniach. Niezaprzeczalną zaletą promienników podczerwieni jest możliwość ukierunkowania ciepła w pomieszczeniu. Promienniki podczerwieni są najzdrowszym sposobem na ogrzewanie dodatkowe, ponieważ nie generują żadnych zanieczyszczeń.
Parasol grzewczy – wady
Parasole grzewcze mimo swojej dużej popularności posiadają wiele wad, które mogą zniechęcić potencjalnych chętnych do ich zakupu. Ogromnym minusem parasoli grzewczych jest:
- konieczność częstej wymiany butli z gazem;
- konieczność regularnej konserwacji;
- otwarty płomień;
- dość nieprzyjemny zapach ulatniającego się gazu;
- niska wydajność;
- brak odporności na wiatr i opady deszczu.
Korzystając z nagrzewnic w postaci parasoli mamy do czynienia również z unoszącymi się masami powietrza, które wysuszają śluzówkę i są niebezpieczne dla astmatyków i alergików
Dlaczego warto używać ogrzewaczy tarasowych?
Ogrzewacze tarasowe to coraz bardziej popularna metoda dogrzewania przestrzeni ogrodowej, która została zainspirowana restauracyjnymi ogródkami. Warto z nich korzystać głównie ze względu na duży komfort i niskie koszty inwestycyjne. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, odpoczywając na tarasie wraz z rodziną, czy przyjaciółmi to przepis na szczęście i spokój. Jedyne co może nam w tym przeszkodzić to chłód, który wraz z nadejściem wieczoru, coraz mocniej daje się we znaki. W takiej sytuacji zamiast przenosić się do pomieszczenia, wystarczyłoby włączyć promiennik ciepła, który umożliwi na komfortową kontynuację wieczoru na zewnątrz. Dużym plusem posiadania ogrzewacza tarasowego w swoim ogrodzie jest jego niebanalny design i i klimat, który z pewnością nada każdej przestrzeni, w której stanie. Promiennik tarasowy świetnie wpasuje się w każdy ogród a jego przyjemne ciepło i przyjemne dla oka płomienie – przyciągną bliskich i znajomych nie tylko w letnie, ale również w jesienne wieczory.
Rodzaje promienników ciepła
Popularną ostatnio alternatywą do pozyskiwania ciepła są właśnie promienniki ciepła, które posiadają wiele zalet związanych z ich wykorzystaniem, ale również efektem, który tworzą. Działanie promienników ciepła opiera się w głównym stopniu na wykorzystaniu technologii, która bazuje na fali światła z obszaru poniżej widzialnego obszaru czerwonego. Ciepło wytwarzane przez promienniki przypomina promienie słońca, które latem muskają naszą skórę, nagrzewając ją.
Promiennik podczerwieni
Ekonomiczne ogrzewanie budynków wymaga odpowiedniej wiedzy związanej z grzejnikami i promiennikami. Niestety ich sprzedawcy nie zawsze są w stanie podpowiedzieć nam, które urządzenie najlepiej sprawdzi się w danym obiekcie, dlatego postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje dotyczące zastosowania promienników podczerwieni, aby choć trochę ułatwić Ci ich odpowiedni wybór. Powinieneś wiedzieć, że dzieli się je na krótko, średnio i długofalowe. Bardzo ważna jest znajomość ich właściwości, ponieważ to właśnie one warunkują ich zastosowanie. Jedne z nich lepiej sprawdzą się w ogrzewaniu pomieszczeń mieszkaniowych, natomiast inne do użyteczności publicznej i przemysłowej. Sprawdź, które promienniki elektryczne najlepiej pasują do Twoich potrzeb.
Promienniki krótkofalowe
Promienniki krótkofalowe emitują ciepło w postaci skupionej, ukierunkowanej wiązki. Podczerwona fala trafia do ogrzewanego miejsca bezpośrednio, nie ogrzewając tym samym powietrza. Im krótsza fala, tym większa gwarancja trafienia ciepła punktowo. Promienników krótkofalowych najczęściej używa się na dużych przestrzeniach, głównie przez szybki efekt odczuwalnego ciepła. Najczęściej wykorzystuje się je w halach produkcyjnych i obiektach kościelnych, gdzie nie zależy nam na ogrzaniu całej przestrzeni a na ogrzewaniu punktowym wybranego miejsca.
Promienniki średniofalowe
Promienniki średniofalowe znajdują swoje zastosowanie w saunach podczerwieni i tanich ogrzewaczach powietrza. Ten rodzaj promienników wyposażony jest w przeźroczystą, szklaną w środku rurkę, w której znajduje się żarząca spirala grzewcza – coś w stylu starych farelek. Łatwo odróżnić modele krótkofalowe od średniofalowych, gdyż te pierwsze są wyposażone w żarnik, który jest powleczony warstwą złota.
Promienniki długofalowe
Okazuje się, że promienniki długofalowe w przeciwieństwie do krótko i średniofalowych w ogóle nie emitują światła. Działają na podstawie emisji ciepła rozproszonego, które równomiernie rozchodzi się po całym pomieszczeniu, utrzymując równą temperaturę i zapewniając przyjemny komfort. Promienniki długofalowe wykorzystywane są do wielu pomieszczeń, ponieważ ich działanie jest bardzo szerokie. Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach mieszkaniowych, ale również w domach jednorodzinnych, a także w pomieszczeniach, które są jeszcze w trakcie budowy.
Promiennik gazowy
Zaraz po promiennikach podczerwonych, równie popularne są gazowe promienniki podczerwieni. Są to jedne z najtrwalszych urządzeń z szerokim zastosowaniem. Promienniki ciepła na gaz wytwarzają przyjemne ciepło od razu po ich włączeniu. Nie musimy czekać na to, aż się nagrzeją. Modele gazowe bardzo często wyposażone są w technologię, która umożliwia ich obsługę zdalną, mobilną lub na pilota, bez konieczności ręcznego wzniecania płomienia.
Promiennik gazowy na butlę
Promiennik gazowy na butlę to wybór o najprostszej konstrukcji. Jego głównym elementem jest palnik, najczęściej wykonany z nierdzewnej stali. W blaszce posiada wykonane otwory, przez które płynie gaz. Otwory są wykonane w taki sposób, aby wydostające się z nich płomienie nie były zbyt wysokie. Mają niebieską barwę i niestety ogrzewają powietrze, co jest mało wydajne.
Promiennik gazowy z katalizatorem
Wiele mówi się o promiennikach z katalizatorem, czyli promiennikach katalitycznych. Poza ciepłem, które wytwarzają mamy do czynienia jedynie z dwutlenkiem węgla i wodą. Całe paliwo zostaje spalone. To świetne, przenośne urządzenie, niestety wymaga pomieszczenia o dobrej wentylacji, aby nie wdychać dwutlenku węgla i pary wodnej, które produkuje. Promiennik z katalizą działa na butle gazowe, a jego zastosowanie można poszerzyć o warsztaty przydomowe, garaże, a także zadaszone przestrzenie ogrodowe. Ważne jednak, aby były wentylowane lub przewiewne. Obecność katalizatora sprawia, że utlenianie paliwa odbywa się bez iskry zapłonowej, jednak ich temperatura jest dużo niższa, niż w innych promiennikach. Mimo wszystko jest to bardzo wydajne urządzenie bez otwartego płomienia, wytwarzające nieprzerwanie ciepło przez nawet 100 godzin.
Promiennik kwarcowy
Promienniki kwarcowe wykorzystuje się do ogrzewania różnego rodzaju pomieszczeń. Jest bardzo chętnie wybierany, ponieważ zapewnia duży komfort i wysoką funkcjonalność przez stopień grzania, który można ustawić zgodnie z własnymi wymaganiami. Działanie promienników kwarcowych opiera się na wysyłaniu promieni podczerwonych, jako źródła ciepła. Promienniki kwarcowe można podzielić na promienniki kwarcowo-holagenowe, kwarcowo-węglowe i promienniki ceramiczne. Umożliwiają one oscylacje i nawet kilka zakresów grzania.
Jaki rodzaj promiennika wybrać? Który jest najlepszy?
Określenie, które promienniki są najlepsze może być niezwykle trudne. Głównie dlatego, że wybór powinien być dopasowany do naszych potrzeb. Chodzi o przestrzeń, miejsce i możliwości budżetowe. Każdy z wymienionych promienników w naszym rankingu jest wart uwagi, jednak nie każdy może sobie na niego pozwolić. Nie wszystkie promienniki nadają się do mieszkania a nie wszystkie do dużych powierzchni. Aby kupić promiennik gazowy do pomieszczenia – należy zadbać o to, aby było ono dobrze wentylowane. W przypadków promienników elektrycznych należy uwzględnić dostęp do sieci elektrycznej. Najlepszym promiennikiem będzie ten, który idealnie dopasuje się do naszego ogrodu i przestrzeni.
Czy promienniki ciepła są szkodliwe dla zdrowia?
Zdrowie i bezpieczeństwo to podstawowe czynniki, które powinny decydować o wyborze promiennika ciepła do naszego domu lub ogrodu. Urządzenia te same w sobie nie są szkodliwe, jednak użytkowane w nieprawidłowy sposób mogą wywołać sporą krzywdę. W przypadku parasoli gazowych, mamy do czynienia z emisją dwutlenku węgla i pary wodnej, które w zamkniętym pomieszczeniu mogą spowodować zatrucie, dlatego najlepiej jest używać promienników na zewnątrz, jednak jeśli jest taka konieczność – ustawiajmy je w pomieszczeniach dobrze wentylowanych.
Promienniki stojące, wiszące i naścienne
Alternatywą dla promienników wolnostojących są promienniki naścienne i promienniki wiszące. Promiennik podczerwieni sufitowy swoim wyglądem przypomina nieco żyrandol. Jest to jedno z najlepszych rozwiązań dla osób, które posiadają altankę lub zadaszony taras. W przypadku promienników naściennych, możemy montować je na specjalnym uchwycie, bezpośrednio na ścianie. Obie opcje są bardzo komfortowe i nie zajmują miejsca, tworząc niesamowitą atmosferę i przede wszystkim ciepło.
Czy warto kupować parasol grzewczy? – opinie
Parasole grzewcze to bardzo popularne urządzenia, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jej użytkownicy zainspirowali się niesamowitym klimatem, który od zawsze proponowały im ogródki restauracyjne i nie tylko. Użytkowanie parasoli grzewczych nadaje się nie tylko do ogrzewania komercyjnego, ale również prywatnego. Niestety promienniki podczerwieni, które znamy, nie należą do tanich urządzeń. Na szczęście parasole grzewcze nie są aż tak drogie i można zakupić je w przystępnej dla nas cenie. Konsumenci, którzy zdecydowali się na ogrzewanie za ich pomocą są zadowoleni. Cena ich utrzymania nie jest zbyt droga, ponieważ są zasilane na gaz, który w Polsce nie jest drogi. Plusem parasoli grzewczych jest ich urok, który promieniuje wraz z ich ciepłem do otoczenia. Promienniki zapewniają wiele klimatycznych, niezapomnianych wieczorów. Kupując je do swojej restauracji, jesteśmy w stanie zapewnić sobie większą klientelę, nawet w okresie jesienno-zimowym.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie promiennika ciepła lub parasola grzewczego?
Przed zakupem promiennika ciepła, czy parasola grzewczego, należy zwrócić uwagę na kilka dość istotnych czynników, które spełnione sprawią, że czas spędzony w jego towarzystwie będzie przyjemny, bezpieczny i komfortowy. Powinniśmy zwrócić uwagę na:
- rodzaj ogrzewania budynku i jego zapotrzebowanie na ciepło;
- wielkość przestrzeni do ogrzewania;
- zastosowanie, czyli czy będziemy go używać do dostarczania ciepła do całego domu, czy raczej jako ogrzewanie uzupełniające;
- wydajność urządzenia;
- ekonomiczność;
- wygląd urządzenia (design, kolor, wielkość);
- własne potrzeby, które są najważniejsze.
Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Promiennik_podczerwieni
https://global-online.pl/rodzaje-promiennikow-podczerwieni/
https://www.liderbudowlany.pl/artykul/instalacje/ogrzewanie/ogrzewanie-na-podczerwien-jak-wybrac-promiennik/
https://kb.pl/porady/jak-wybrac-promiennik-gazowy-rodzaje-ceny-opinie-wiodacy-producenci/
https://ogrodosfera.pl/blog/jaki-promiennik-na-taras-wybrac