Przejdź do treści
budowa tarasu drewnianego

Jak zrobić taras drewniany? Sprawdź porady eksperta

Ostatnia aktualizacja: 1 września 2020

Wszyscy uwielbiamy spędzać czas na świeżym powietrzu. Szczególnie, jeśli mamy do tego idealne warunki. Grille, przyjęcia i odpoczynek wraz z rodziną najlepiej wychodzą na ogrodowym tarasie. Dlaczego by tak nie zrobić go samemu? To niezwykła oszczędność, ale również satysfakcja! Sprawdź jak zrobić taras drewniany samodzielnie i przekonaj się, że wcale nie jest to takie trudne!

Tarasy drewniane – wady i zalety

Może wydawać się, że taras drewniany posiada same zalety. Wiele osób zastanawia się co może być minusem spędzania czasu na świeżym powietrzu, wśród natury na pięknym, drewnianym tarasie. Otóż okazuje się, że wadą może być samo otrzymanie tarasu w dobrym stanie. Drewno, czy drewniany bruk posiadają bardzo niską odporność na ścieranie, co sprawia, że wraz z użytkowaniem z jego powierzchni schodzi lakier, czy impregnat, przez co drewno staje się bardziej narażone na działanie warunków atmosferycznych, szkodników i uszkodzenia mechaniczne.

Drewno wystawione na warunki atmosferyczne może zarastać porostami i mchem, przez co staje się bardzo śliskie i niebezpieczne. Wadą tarasu drewnianego może być również jego cena, która związana jest z materiałem i elementami zabudowy i utrzymania w dobrym stanie techniczno-wizualnym. Sporą wadą, szczególnie dla fanatyków wyszukanych konstrukcji może okazać się brak dostępności wielu rodzajów drewna na polskim rynku.

Drewno polskiego pochodzenia nie jest drogim wydatkiem, natomiast bardziej egzotyczne gatunki, sprowadzane z innych krajów to totalny luksus, na który nie każdy może sobie pozwolić. A to właśnie z takich desek jesteśmy w stanie zbudować najbardziej trwały i odporny na uszkodzenia taras drewniany.

Do zalet oczywiście można zaliczyć ich nietypowy urok, klasę i przytulność. Posiadanie tarasu umożliwia większy relaks i przedłużenie domu. W gorące dni drewno nie nagrzewa się zbyt mocno, więc bez problemu można chodzić po nim na boso. Jest to duży plus przy posiadaniu małych dzieci. Kolejnym atutem drewnianego tarasu jest łatwość jego przerabiania. Jeśli poczujemy, że potrzebujemy zmian, możemy go bez problemu przemalować lub zmienić kształt. Fajnym elementem drewnianych tarasów jest dostępność materiałów tzw. dodatkowych. Są to donice, pergole, altany, stoły krzesła i ławki, które łatwo dopasować kolorystycznie do całości.

Deski na taras – z czego zrobić taras?

Planując budowę tarasu warto wybrać odpowiednie deski, jednak gatunek drewna na deski tarasowe powinien być zależny od lokalizacji naszego tarasu, tego, czy będzie on zadaszony, czy nie, a także jaką będzie pełnił funkcję w naszym ogrodzie. Ważna jest także kwestia kolorystyki. Istotny będzie też rodzaj impregnacji danego drewna. W zależności od rodzaju może ona przebiegać w nieco inny sposób.

Zagospodarować taras można na wiele sposobów, jednak w tej części skupimy się na materiałach i ich rodzajach, z których warto zbudować swój taras, a z których nie. Co najlepiej nadaje się do wykończenia tarasu? Deski kompozytowe, kafelki, czy może klasyczne deski tarasowe wykonane z drewna? Oczywiście każde z tych rozwiązań posiada swoje plusy i minusy, dlatego warto je poznać poprzez krótką charakterystykę poszczególnego materiału.

  • Deski kompozytowe są mieszanka polimeru PVC z pyłem drzewnym i z chemicznymi dodatkami zabezpieczającymi całą powierzchnię. Ich wygląd przypomina zwykłą, drewnianą deskę, jednak jej składowi bliżej do plastikowych paneli podłogowych. Ich największą zaletą jest estetyczny wygląd, który do złudzenia przypomina zwykły, drewniany taras, a także są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Ich dużą wadą jest niestety zmienna temperatura, która latem sprawia, że podłoga kompozytowa nagrzewa się, natomiast zimą jest bardzo nieprzyjemnie chłodna.
  • Kafelki – ich największą zaletą jest stosunkowo niska cena, a także sterylny wygląd, który z łatwością można utrzymać w porządku. Niewątpliwa wada tego materiału jest fakt, że kafle bardzo szybko nagrzewają się na słońcu, co może spowodować nawet poparzenia, natomiast latem temperatura podłoża może być nieprzyjemnie zimna dla gołych stóp.
  • Deski drewniane posiadają naturalny, drewniany wygląd, co jest niezwykle eleganckie i nadaje tarasowi bardzo luksusowego i przytulnego klimatu. Drewno nie nagrzewa się, ani nie chłodzi w zimie. Jego temperatura jest stabilna i przyjemna dla naszej skóry. Deski drewniane charakteryzują się dużą wytrzymałością i łatwością utrzymania ich czystości. Do wad tarasu wykonanego z prawdziwego drewna może należeć niewątpliwie wyższa cena
montaż deski tarasowej

Fundament pod taras

Wykonanie fundamentu pod taras z desek w sposób prawidłowy to nie lada wyzwanie. To na nim spoczywa cała konstrukcja, dlatego wszystko powinno być przemyślane i przede wszystkim obliczone. Należy pamiętać, aby fundament pod taras był chroniony przed działaniem czynników atmosferycznych. Szczególnie niszczący może być wiatr, zbyt duże nasłonecznienie, deszcz i zmienna temperatura.

Należy mieć na uwadze, że pielęgnacja świeżo położonego betonu może przebiegać w inny sposób w zależności od pory roku. W cieplejsze dni należy regularnie spryskiwać i polewać go wodą w celu utrzymania odpowiednich warunków cieplno-wilgotnościowych. Przejdźmy do budowy fundamentów. Na początku wyznaczamy miejsce, w którym ma powstać cała konstrukcja. Następnym etapem powinno być wykopanie dołków w gruncie pod betonowe stropy. Ich zalecana głębokość to około 0,5 m, natomiast przekrój to 30 x 30 centymetrów. Po wykopaniu dołków wlewamy do mich beton klasy B 15. Następnym etapem powinno być umieszczenie w jeszcze nie zastygniętym betonie betonowych kotw. Słupy betonowe powinny być rozmieszczone między sobą w odległości nie mniejszej niż około 1 metr. Fundament wykonany w ten sposób może zostać doprowadzony do poziomu terenu.

Projekt tarasu

Wykonanie tarasu to wcale nie jest taka prosta sprawa. Trzeba wszystko dokładnie wymierzyć. Jeśli chcemy, aby nasz taras wyglądał estetycznie i aby się nie zawalił – każdy centymetr będzie miał tu znaczenie. Warto zacząć od wykonania podstawowego projektu, który ułatwi nam wizualizację naszego pomysłu. Pobawmy się tym, rysując kilka wersji, które pozwolą wytypować jeden najlepszy projekt tarasu drewnianego.

Budowa tarasu drewnianego – wybór konstrukcji

Konstrukcja nośna tarasu zależna jest od wysokości tarasu nad otaczającym nasz dom terenem. Poziom nawierzchni tarasu drewnianego nie powinien przekraczać wysokości podłogi przylegającego do niego pomieszczenia. Jeśli wynosimy podłogę ponad terenem do około 20 centymetrów – taras drewniany należy ułożyć na legarach bezpośrednio na utwardzonym podłożu. Jeśli mamy do czynienia z większą wysokością ruszt nośny układamy na betonowych lub drewnianych bloczkach. To ile słupki powinny wystawać z powierzchni gruntu powinno zależeć od konstrukcji tarasu i jego powierzchni w stosunku do terenu.

Legary pod taras

Legary tarasowe to elementy konstrukcji tarasów z drewna lub z desek kompozytowych, które zostały usadowione w gruncie. Są stabilną podporą dla desek. Najczęściej wykonane są z aluminium, kompozytu i drewna.

Legary pod taras – wymiary

Taras na legarach to świetny wybór, jednak warto trzymać się ich zalecanych wymiarów, aby uzyskać jak najlepszy wygląd wizualny. Legary drewniane wynoszą (według zaleceń) co najmniej 45×70 mm. Im grubsza deska, tym rzadziej możemy rozmieszczać legary. Podstawowe odległości nie przekraczają 60 centymetrów.

Budowa tarasu krok po kroku

Pierwszym etapem budowy tarasu jest wybór jego konstrukcji, który oczywiście należy dostosować do budowy swojego domu. Jeśli nasz dom jest na podwyższeniu warto wykonać taras na słupach betonowych lub drewnianych. W przypadku niskiego wyjścia najlepiej sprawdzi się taras na legarach lub taras na gruncie. Po zdecydowaniu, która konstrukcja będzie najbardziej odpowiednia, wytyczamy obrys.

Następnie przygotowujemy glebę, oczyszczamy ją z roślinności, utwardzamy i wykonujemy niezbyt głębokie wgłębienia na betonowe słupki fundamentowe. Słupki najlepiej rozstawić w różnych odległościach nie większych niż metr. Należy sprawdzić za pomocą poziomicy, czy wszystkie znajdują się na tej samej wysokości i czy są równo pod kątem 90 stopni. Jeśli tak, zalewamy je zaprawą cementową. Jeśli opieramy podłogę naszego tarasu na płycie – wykop powinniśmy wypełnić piaskiem lub pospółką. Poziom podłoża ustalamy zależnie od grubości płyt, na których oprzemy później legar tarasowy.

Konstrukcję nośną opieramy na słupkach, co wymaga utworzenia rusztu tzw. krzyżowego. Montaż takiego rusztu zaczynamy od przyczepienia uchwytów i wypoziomowania belek. Cała konstrukcja pod taras powinna być stabilna. Deski na taras przywieramy do legarów za pomocą wkrętów. Najlepiej użyć tych wykonanych ze stali nierdzewnej lub mosiądzu, aby były odporne na rdzę. Po przymocowaniu desek, konstrukcja tarasu drewnianego jest gotowa. Na koniec zostało tylko zakonserwować drewno za pomocą oleju do drewna, aby zabezpieczyć je przed wilgocią, mrozem, słońcem i uszkodzeniami mechanicznymi.

pomysł na taras

Taras drewniany – balustrada

Drewniane balustrady tarasu kojarzyć się mogą z amerykańskimi filmami, gdzie często można spotkać zabudowanie tarasowe dookoła domu. Te drewniane bariery są również cechą charakterystyczną górskich zabudowań, które są narażone na działanie silnego wiatru i zmiennej pogody. Balustrada przede wszystkim pełni funkcję zabezpieczenia przed wypadnięciem, dlatego świetnie sprawdzi się przy tarasie wybudowanym na słupach. Zgodnie z przepisami – balustrada powinna być zamontowana dla bezpieczeństwa, gdy taras przekroczy 0,5 m wysokości. Decydując się na balustradę musimy liczyć się jednak z częstą konserwacją. Cena drewnianych balustrad nie powinna przekroczyć 160 zł za metr.

Zadaszenie tarasu

Zadaszenie tarasu to element, o którym zapomina wiele osób lub zwyczajnie nie biorą go pod uwagę. Dach to detal, który nie tylko chroni przed promieniami słońca, deszczem, zanieczyszczeniami, spadającymi na jesień liśćmi, ale również jest w stanie stworzyć na całym tarasie przytulną i niezwykle przyjemną atmosferę. Konstrukcja dachu umożliwia powieszenie na niej zasłon latem, które dodatkowo ochronią nas przed słońcem a nawet owadami. Dodatkowo możemy stworzyć dzięki niemu wyjątkowy klimat wieszając przy dachu lampki, lampiony, czy nawet wiszące kompozycje kwiatowe. Projekt zadaszenia tarasu może być różny. Opcji jest wiele, a wybór będzie zależał wyłącznie od naszych potrzeb i budżetu. Mamy do wyboru:

  • zadaszenie materiałowe;
  • zadaszenie drewniane tarasu;
  • zadaszenie poliwęglanowe i wiele innych.

Tak naprawdę wszystko zależy od naszej fantazji, aranżacji i warunków, którymi dysponujemy. Najważniejsze jest jednak to, aby dopasować taras do stylu, który zapewni nam największy komfort i będzie nam się najbardziej podobał. Na szczęście na rynku jest bardzo szeroka oferta, dlatego każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. Najchętniej wybierane są zadaszenia wykonane z wszelkiego rodzaju tkanin.

Wielu osobom tkaniny tarasowe kojarzą się wyłącznie z delikatnym i zwiewnym materiałem. Wbrew pozorom wcale nie muszą takie być. W sklepach można znaleźć grube, płócienne tkaniny, które są dodatkowo wzmacniane impregnatem, który ochrania je przed zanieczyszczeniami. Bardziej romantyczne są warianty z markizetami lub tiulem, które nadają naszemu tarasowi niesamowity klimat. Zaletą materiałowych zadaszeń tarasu jest ich łatwe zakładanie i ściąganie w razie np. gorszej pogody. Równie popularnymi, co materiały zadaszeniami tarasów są markizy i drewniane szkielety, które można zabudować szybami – tworząc ogród zimowy. Taras z poliwęglanu jest lepszą wersją szklanych tafli, które charakteryzuje duży ciężar.

Taras z palet

Jeżeli zastanawiasz się, z czego zrobić taras przed domem i to tanim kosztem – mamy dla Ciebie rozwiązanie! Palety! Europalety to nic innego jak rodzaj platformy wykonanej z drewna, która służy do transportu i przechowywania różnych towarów – najczęściej przemysłowych i spożywczych. Taras z europalet to świetna alternatywa dla drewnianych systemów ogrodowych. Ma bardzo dużo zalet, szczególnie dlatego, że jest to taras tanim kosztem, łatwo go zaprojektować i można go wykonać samodzielnie, bez pomocy fachowców i zbędnych wydatków za robociznę.

Jak zbudować taras z palet krok po kroku

Taras z palet w ogrodzie to piękna konstrukcja! Nie wymaga szczególnych umiejętności majsterkowicza, dlatego bez problemu możemy wykonać go samodzielnie z pomocą kilku materiałów i sprzętów. Do wykonania tarasu z europalet będziemy potrzebować:

  • betonowe bloczki;
  • zaprawa cementowa;
  • palety;
  • przecinarka do drewna;
  • poziomica;
  • wkrętarka;
  • długie wkręty;
  • szlifierka lub papier ścierny;
  • impregnat do drewna;
  • pędzle do malowania;
  • miarka;
  • łopata.

Budowa tarasu na gruncie z europalet powinna zacząć się od wykonania podstawowego projektu i dokładnego wymierzenia wszystkich elementów, ścian, okien i gruntu, które będą elementami naszego tarasu. Następnym etapem jest zbudowanie fundamentów. Aby konstrukcja tarasu była solidna i stabilna, należy dokładnie utwardzić i ubić glebę, która będzie znajdować się pod tarasem.

Najlepsza konstrukcja pod taras składa się z betonowych bloczków, których obecność chroni deski drewniane przed ewentualnym gniciem i szkodnikami żerującymi w podłożu. Przed ułożeniem bloczków należy wykopać niewielki wgłębienia w równej odległości od siebie. Ważne, żeby sprawdzić za pomocą poziomicy, czy wszystkie znajdują się na tym samym poziomie i wysokości. Jeśli tak, zabezpieczamy je rozrobioną zaprawą cementową i czekamy około dzień na jej dokładne wyschnie. Stabilność zapewni im dokładne skręcenie ze sobą, za pomocą długich wkrętów i wkrętarki.

Następnym etapem jest ułożenie palet na betonowych bloczkach. Szerokie przestrzenie i luki między paletami uzupełniamy dodatkowymi deskami. Taka konstrukcja jest bardzo stabilna, jednak to jeszcze nie koniec. Czas na ostatnią warstwę finalną, która stworzy cały efekt. Jakie drewno na taras z palet? Również z palet. Deski można wyciąć za pomocą przycinarki do drewna. Przygotowane i wymierzone deski można zacząć układać na podstawie z palet. Jak układać deski tarasowe?

Warto układać deski na taras w sposób poprzeczny, niż paleta pod spodem, co zapewni jeszcze większą stabilność. Takie ułożenie umożliwi nam wykończenie tarasu dodatkowymi listwami na krawędziach, które sprawią, że taras z europalet będzie wyglądał bardzo estetycznie. Po ułożeniu całości należy dokładnie wyszlifować całą powierzchnię, aby nic nie ostawało. Ta czynność pozbawi podłogę tarasu drzazg i wszelkich nierówności, które mogłyby być bolesne i niebezpieczne dla naszych stóp.

Po wyszlifowaniu, czyścimy deski i zabezpieczamy je impregnatem, aby były odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Po wyschnięciu możemy pomalować deski wybraną przez nas farba lub zostawić w odcieniu surowego, lecz zabezpieczonego drewna.

taras z drewna

Jak dbać o drewniany taras?

Aby taras w ogrodzie był trwały i piękny przez długie lata, należy o niego regularnie dbać – w szczególności w mokrych i mroźnych miesiącach. Jeżeli zadbamy o nasz podest drewniany minimum raz w roku – nie będziemy musieli przejmować się częsta konserwacją.

Niestety drewno jest surowcem bardzo wrażliwym na czynniki zewnętrzne, takie jak słońce, mrozy i wilgoć. Do tego wszystkiego dokładają się czynniki biologiczne, na które narażone jest drewno tarasowe wystawiane na zewnątrz. Mowa tu o wszelkiego rodzaju grzybach, porostach i owadach, które szukają schronienia w drewnianych szczelinach. Wszystkie wymienione czynniki sprawiają, że drewno staje się szarawe, wypaczone lub popękane. Najlepszym zabezpieczeniem tarasu jest jego w miarę regularne mycie. Czystość to pierwszy klucz do sukcesu, natomiast drugim kluczem jest odpowiednie zabezpieczenie impregnatem lub farbą.

Impregnacja desek tarasowych

Jeżeli zaniedbamy czynności konserwacyjne zauważymy, że nasz drewniany taras staje się zniszczony i brzydki. Dlatego bardzo istotne jest jego impregnowanie. Jeśli mamy do czynienia z naturalnym drewnem, najlepiej sprawdzi się do tego olej do impregnowania tarasu. Nie tworzy on gładkiej i nieprzepuszczalnej warstwy, takiej jak chociażby lakier. Olej wchłania się w najgłębsze warstwy drewna i zabezpiecza je, nadając bardzo naturalny efekt z podkreślonymi słojami. Czym zabezpieczyć drewno w ziemi? W takim przypadku również najlepiej sprawdzi się olej, który zawiera naturalne właściwości pielęgnujące i chroniące drewno.

Taras drewniany – cena

Określenie jednoznacznej kwoty za budowę tarasu z drewna może być bardzo trudne, przede wszystkim dlatego, że na rynku jest ogromny wybór drewna. Budowa tarasu z drewna egzotycznego wiąże się z dużymi kosztami, dlatego wiele osób decyduje się na rodzime pochodzenie surowców. Najpopularniejsze są deski z sosny lub świerku. W takim przypadku metr kwadratowy desek powinien zamknąć się na 50 złotych. Jest to duża oszczędność, jednak nie na długo, ponieważ polskie drewno nie charakteryzuje się zbyt dużą trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Łączny koszt wykonania tarasu z drewna i jego całkowitej konstrukcji może wynosić nawet 200-250 złotych za metr kwadratowy, w co niestety nie jest wliczona jeszcze robocizna.

Taras drewniany – cena za m2 robocizny

Niestety zakup desek i materiałów montażowych to nie jest jedyny wydatek. Montaż desek tarasowych drewnianych jeszcze musi ktoś wykonać i albo możemy to zrobić samodzielnie, albo korzystając z usług fachowców. Mimo wysokiej ceny elementów tarasu, w koszty całkowite należy doliczyć jeszcze robociznę. Aby koszt tarasu drewnianego był nieco niższy, można zatrudnić tańszą ekipę montażową, jednak nie będziemy mieli przeświadczenia, że ich praca będzie wysokiej jakości. Na montaż tarasu drewnianego lepiej zaprosić wykwalifikowaną ekipę z doświadczeniem, która wykona cały taras krok po kroku. Niestety robocizna w przypadku budowy tarasu może okazać się bardzo odczuwalnym wydatkiem. Praca fachowców skupia się na kilku etapach:

  • podbudowa pod taras/ wykonanie fundamentów;
  • stworzenie konstrukcji nośnej tarasu;
  • ułożenie nawierzchni – montaż desek tarasowych,

dlatego cena za m2 robocizny wynosi około 200-430 złotych/m2. Aby łatwo i skutecznie obliczyć wszystkie koszty związane z budową tarasu, najlepiej skorzystać z kalkulatorów i przeliczników budowlanych. Warto mieć jednak na uwadze, że każda firma może mieć indywidualny cennik, dlatego podane w przelicznikach ceny są najczęściej w przybliżeniu.