Samodzielne projekty wnętrz mogą przynieść nam wiele satysfakcji, ale również oszczędności. Nie od dziś wiadomo, że architekci bardzo się cenią, a wykonane przez nich aranżacje mogą przerosnąć nasze portfele, dlatego powstały darmowe programy do projektowania wnętrz samodzielnie. Nie potrzeba do nich umiejętności inżynierskich, ani wyobraźni przestrzennej. Darmowy program do aranżacji wnętrz pozwala w łatwy sposób ułożyć wszystkie elementy domu, czy mieszkania – znając jedynie ich wymiary. Jak działają takie programy? Jakie są najlepsze?
Dlaczego darmowe programy do projektowania są warte naszej uwagi?
Spis treści
- Dlaczego darmowe programy do projektowania są warte naszej uwagi?
- Co powinien zawierać program do projektowania wnętrz i domów za darmo?
- Program do projektowania domów – bezpłatny kreator wnętrz
- Darmowe programy do projektowania wnętrz dla początkujących
- Projekt wnętrza w kreatorze? Od czego zacząć?
- Jak zrobić projekt domu w darmowym programie?
Zanim wydamy pieniądze na usługi projektantów wnętrz, warto spróbować swoich sił w darmowych programach wnętrzarskich. Ich funkcje i prosta obsługa sprzyjają naszej kreatywności i pozwalają sprawdzić naszą własną wizję na dane pomieszczenie, czy budynek. Poza tym planowanie wnętrza, w którym będziemy mieszkać to świetna zabawa. Nie są do tego potrzebne większe umiejętności. Darmowe programy umożliwiają stworzenie samodzielnych wizualizacji nie tylko pojedynczych pomieszczeń, ale również całego domu. Mówi się, że urządzanie wnętrz to jedno z najprzyjemniejszych etapów budowy domu. Nie oznacza to jednak, że najłatwiejszych. Stworzenie wizualizacji może zobrazować nam nasze wizje i pomysły, a także dostrzec ostateczny efekt stylizacji.
Aplikacja, czy strona do projektowania wnętrz online?
W internecie można znaleźć wiele darmowych programów do projektowania. Występują one w postaci aplikacji, a także stron, na których można za darmo projektować online. Oczywiście w zależności od programu możliwości są różne. W większości przypadków jednak najwięcej funkcji możemy znaleźć w aplikacjach, które wymagają instalacji na komputerze. Producenci po zalogowaniu oferują swoim użytkownikom więcej funkcji, takich jak np. miejsce w chmurze, na której możemy przechowywać wykonane przez nas projekty. Nie należy jednak odrzucać stron z linkiem, za pomocą którego przechodzi się do programu. Producenci również zadbali o szereg dodatków i inspiracji.
Co powinien zawierać program do projektowania wnętrz i domów za darmo?
Profesjonalny program do projektowania wnętrz za darmo w zależności od producenta posiada szereg różnorodnych funkcji i dodatków. Ciężko jest stwierdzić, co powinien zawierać każdy z programów, ponieważ może być to zależne od stopnia zaawansowania i możliwości. Z tego też względu postanowiliśmy zebrać najważniejsze funkcje darmowych programów, których obecność może świadczyć o wysokiej jakości programie i jego wielu możliwościach. Tak więc, na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru darmowego programu do projektowania wnętrz?
- Polska wersja językowa;
- Bogata biblioteka gotowych projektów;
- Realistyczne wizualizacje;
- Renderowanie w czasie rzeczywistym;
- Intuicyjność w obsłudze;
- Możliwość pracy w popularnych wyszukiwarkach internetowych;
- Możliwość instalacji w systemie Windows, Linux, Mac OS X;
- Rozbudowane narzędzia, które są przystępne dla początkujących, jaki i użytkowników zaawansowanych;
- Możliwość tworzenia obiektów, wnętrz, jak i ogrodów;
- Podzielona na segmenty biblioteka obiektów;
- Narzędzia konstrukcyjne;
- Obsługa popularnych formatów plików;
- Możliwość publikacji wizualizacji online z widokiem 3D;
- Dostępny edytor materiałów.
Program do projektowania domów – bezpłatny kreator wnętrz
Samodzielne próby projektowania wnętrz mogą obudzić w nas kreatywność i zapewnić sporą satysfakcję, które idąc w parze mogą stworzyć naprawdę piękny projekt domu lub jego pomieszczeń. Aby odpowiednio zagospodarować przestrzeń, należy dobrze zaplanować ułożenie poszczególnych elementów aranżacji. Może nam w tym pomóc prosty program do projektowania, który ułatwi zwizualizowanie naszych pomysłów, a w efekcie nawet ich wykonania. Poniżej znajdują się przykładowe programy, które zostały najlepiej ocenione w wyszukiwarkach, a ich funkcje zostały najlepiej zoptymalizowane pod użytkowników początkujących, jak i zaawansowanych. Przedstawiamy ich możliwości, zalety i ewentualne wady.
Kazaplan
Kazaplan to darmowy program do projektowania budynków i do aranżacji wnętrz. To bezpłatne narzędzie, które jest dostępne online i przeznaczone dla każdego, kto chciałaby wykonać wizualizację swoich pomysłów. Program dla zalogowanych użytkowników oferuje darmowe miejsce w chmurze i dostęp z dowolnego miejsca na całym świecie. Kazaplan umożliwia tworzenie projektów w trybie 2D, jak i w trójwymiarze. Pozwala tworzyć bardzo dokładne wizualizacje piętrowych budynków, schodów a nawet dachów. Kazaplan posiada bardzo ciekawe rozwiązanie, które występuje w niewielu darmowych aplikacjach do projektowania domów i wnętrz. Zawiera funkcję geolokalizacji, która pozwala na zaimportowanie zdjęć satelitarnych z sieci w czasie rzeczywistym. To świetne rozwiązanie, które pozwala na ułożenie projektu na planie w jego rzeczywistym położeniu między innymi budynkami. Bezpłatny program do projektowania wnętrz Kazaplan posiada rozbudowaną bibliotekę obiektów, mebli i materiałów dekoracyjno-budowlanych.
Kazaplan 3D – plusy i minusy
Kazaplan, czyli program do projektowania domu za darmo posiada wiele zalet. Zaczniemy od tego, że jest przyjazny dla użytkowników początkujących. Posiada prosty interfejs i łatwe w obsłudze narzędzia. Dużym plusem są również narzędzia dostępne online, dzięki czemu mamy do nich nieprzerwany dostęp i możemy pobierać ich dodatkowe funkcje. Kazaplan posiada sporą bibliotekę elementów aranżacyjnych i dekoracyjnych. Jego obsługa odbywa się w przeglądarce internetowej, w której wystarczy kliknąć w dany link, a strona automatycznie przekieruje nas do kreatora. To bardzo proste. Minusem programu mogą być mało realistyczne rendery i błędy związane z tłumaczeniem strony na język polski.
Kazaplan – opinie
Opinie użytkowników na temat aplikacji sieciowej Kazaplan są bardzo zróżnicowane, jednak łączą się zdaniem, że jak na darmową stronę do tak wymagających projektów, Kazaplan spisuje się bardzo dobrze. Nie zacina się, a wizualizacja jest w dobrej jakości. Program do projektowania domów zawiera wiele narzędzi i gotowych obiektów, które ułatwiają funkcjonalność i sprawną pracę.
Sketchup – darmowy program do aranżacji wnętrz
Sketchup to darmowy program do urządzania wnętrz, który powstał, jako pomoc podczas modelowania budynków i prostych brył. Po kilku ćwiczeniach z funkcjami programu, możemy wykonać z jego pomocą proste modele i projekty, w tym modele mebli, elementów wyposażenia wnętrz, dekoracji, ale również tworzyć kombinacje i wszelkiego rodzaju modyfikacje. W bibliotekach Sketchup znajdziemy również szereg gotowych do wykorzystania elementów wyposażenia, a także przedmiotów, które można za darmo porać z internetowych zbiorów. Program został stworzony z myślą o wygodzie jego użytkownika. Umożliwia on pracę na trójwymiarowych modelach, co sprawia, że wizualizowanie pomieszczenia staje się bardziej przejrzyste. W programie znajduje się wiele produktów znanych producentów, a także podpowiedzi sugerujące dopasowanie stylistyczne i kolorystyczne. Darmowy program do projektowania Sketchup posiada wbudowane szablony do projektowania wnętrz, tworzenia projektów urbanistycznych, czy architektonicznych, ale również do wizualizacji ogrodów i scenografii pojedynczych rzutów. Oprócz tego umożliwia tworzenie własnych mebli i elementów aranżacji. Według opinii internautów program jest bardzo intuicyjny, co sprawia, że osoby początkujące świetnie odnajdą się w jego narzędziach. Stworzone modele i projekty można bez problemu wykorzystać w innych programach do dalszej obróbki.
Sketchup za darmo – plusy i minusy
Jak każdy darmowy program do projektowania – Sketchup posiada swoje plusy i minusy. Jego największą zaletą jest wersja w języku polskim, a także bogata biblioteka gotowych obiektów, które można wstawić w projekt. Minusem są ograniczenia, które występują w wielu momentach projektowania. Zachęcają one do płatnej wersji programu, która posiada szersze funkcje i więcej możliwości. Minusem aplikacji darmowy Sketchup są również mało realistyczne rendery pomieszczeń. Program jest dostosowany do systemu Windows 7,8,10 oraz do Mac OS X, co umożliwia instalację na wielu urządzeniach.
Darmowe programy do projektowania wnętrz dla początkujących
Osoby początkujące, które nigdy nie miały do czynienia z wizualizacjami przestrzennymi mają szczególne wymagania co do programów wnętrzarskich. Pięknie zaprojektowana kuchnia, łazienka, czy jadalnia wcale nie muszą być wyznacznikiem architektów i projektantów wnętrz. Specjaliści zazwyczaj używają skomplikowanych narzędzi, które wymagają znajomości języków i wielu obliczeń. Osoba, której zależy wyłącznie na wykonaniu prostego projektu poglądowego, który pozwoli zobrazować swoją wizję może się w profesjonalnym programie pogubić, dlatego tak ważny jest prosty, czytelny interfejs z wieloma instrukcjami przy narzędziach. Jaki program do projektowania wnętrz dla początkujących będzie najlepszy?
Sweet Home 3D
Program Sweet Home 3D to całkowicie darmowa aplikacja do projektowania domów i ich pomieszczeń. Wymaga pobrania pliku instalacyjnego ze strony jej dystrybutora i zainstalowania na swoim komputerze. Aplikacja mimo darmowej wersji posiada wiele wbudowanych funkcji i możliwości, takich jak np.:
- zaplanowanie wszystkich pomieszczeń budynku jednocześnie;
- wykańczanie domu od zewnątrz np. projekty elewacji;
Sweet Home 3D posiada dużą bazę elementów wykończeniowych, które można wykorzystać bez ograniczeń. Wszystkie dodatki można pobrać online, aby zwiększać możliwości swojej aplikacji. Oczywiście wszystko jest dostępne za darmo. Z pomocą tej aplikacji możemy budować domy, planować mieszkania i na końcu zapełniać je elementami wyposażenia, które są dostępne w bibliotekach danych tej aplikacji. Domyślnie aplikacja Sweet Home 3D nie oferuje wielu obiektów wyposażenia, jednak można je pobrać, jako wtyczki z internetu. W trakcie rysowania i przestawiania różnych elementów elewacji, czy wyposażenia, aplikacja na bieżąco wyświetla wszystkie wymiary i kąty. Stylizacja wnętrz w programie Sweethome3D uwzględnia również oświetlenie otoczenia. Program do projektowania domu 3D Sweet Home posiada bardzo ciekawą funkcję, jaką jest możliwość stworzenia wirtualnej wycieczki po wszystkich zaprojektowanych przez nas pomieszczeniach. Pozwala to lepiej zobrazować sobie elementy otoczenia z perspektywy mieszkańca.
Sweet Home – program do projektowania domu po polsku
Obsługa programu Sweet Home 3D jest bardzo prosta i intuicyjna. Jej dodatkowym atutem jest polska wersja językowa aplikacji. Umożliwia to zrozumienie działania każdego narzędzia, co jest świetnym rozwiązanie dla osób początkujących, które nigdy nie miały do czynienia z nazewnictwem budowlano-wnętrzarskim. Przy każdym narzędziu i obiekcie, który mamy w planach wykorzystać, wyświetla się krótka instrukcja w języku polskim.
Sweethome 3D – plusy i minusy
Bezpłatny program do projektowania wnętrz Sweet Home 3D posiada swoje liczne zalety, ale również wady. Do pewnych plusów można zaliczyć program do projektowania wnętrz po polsku, a także intuicyjny interfejs. Duża biblioteka obiektów do pobrania również jest dużą zaletą. Minusem aplikacji jest możliwość zainstalowania jej, wyłącznie w systemie Windows. To ogromne ograniczenie, szczególnie dla osób z systemami Mac OS X i Linux.
Homestyler
Home Styler to aplikacja webowa. Projektowanie można w niej rozpocząć wchodząc w link, który podany na oficjalnej stronie jej dystrybutora. Program jest całkowicie darmowy i przeznaczony do tworzenia projektów pomieszczeń i aranżacji wnętrz przy użyciu obiektów i elementów wyposażenia, które znajdują się w bibliotekach danych Homestyler. Znajdujące się w bazie meble i obiekty wyposażenia są w większości przypadków istniejącymi w sklepach produktami. Taka funkcja umożliwia wybór i zwizualizowanie sobie przestrzeni z meblami konkretnej firmy, co w późniejszych etapach może zachęcić do ich zakupu. Każdy użytkownik może wykonać projekt pomieszczenia całkowicie od jego podstaw, ale również ma możliwość rysowania na podkładzie planu zagospodarowania przestrzennego w czasie rzeczywistym. Program jest całkowicie darmowy, jednak aby wszystkie wykonane przez nas projekty zostały zapisane, musimy się zarejestrować i zalogować.
Prosty projekt domu z Homestyler
Darmowy program Homestyler posiada dużą bazę obiektów wykończeniowych. Posiadają one funkcje przeciągnij i upuść, co jest niezwykle intuicyjne. Aplikacja webowa pozwala rysować na podłożonym obrazie. Można wykorzystać do tego gotowy plan zagospodarowania przestrzennego, co ustawi projekt w docelowym miejscu jego budowy na planie. Program tworzy panoramę 360o i wszelkiego rodzaju wizualizacje 2D i 3D – trójwymiarowe. Aby wykonać najprostszy projekt domu, program proponuje kilka gotowych szablonów lub możliwość narysowania kształtu budynku na siatce. Gotowe szablony możemy modyfikować wedle uznania. Aby narysować nową ścianę, z paska narzędzi wybieramy przycisk Draw Wall i wciskając lewy klawisz myszy prowadzimy oczekiwaną linię. Kolejnym etapem jest wstawianie okien i drzwi. Te funkcje znajdują się na pasku narzędzi w zakładce Building. Tam wybieramy poszczególne elementy i za pomocą kursora kierujemy je na projekt. Gdy wszystkie elementy konstrukcji będą się zgadzać możemy rozpocząć aranżację wnętrza, wybierając z biblioteki ulubione elementy. W aplikacji można zmieniać również kolory ścian i materiały podłogowe. Takie działania najlepiej wykonywać w widoku 3D.
Homestyler – plusy i minusy
Dużą zaleta programu Home Styler jest to, że nie wymaga on ściągnięcia na komputer, czy tablet. Wejście do programu odbywa się na poziomie przeglądarki internetowej, dzięki czemu mamy pewność, że uruchomimy go w każdym systemie operacyjnym, takim jak Windows, Mac OS X i Linux. Projektowanie w Homestyler jest bardzo łatwe i intuicyjne, dlatego świetnie nadaje się dla osób początkujących. Wszystkie elementy wystarczy przeciągnąć na siatkę za pomocą myszki. Minusem może być tutaj konieczność zalogowania się, ponieważ w przeciwnym wypadku możemy utracić nasze projekty. Niestety największym minusem jest brak polskiej wersji językowej, co może być dużym utrudnieniem dla osób, które nie mówią w języku angielskim. Nazewnictwo narzędzi może być niezrozumiałe i zbyt skomplikowane, ponieważ nie są one dobrze obrysowane.
Projekt wnętrza w kreatorze? Od czego zacząć?
Zanim zabierzemy się za projektowanie domu, mieszkania, czy poszczególnego pomieszczenia, warto mieć w głowie pewien pogląd lub wizje. Istotna może się okazać również pewnego rodzaju spontaniczność i kreatywność. Nie trzeba mieć dużych umiejętności, ponieważ w większości przypadków, darmowe programy do projektowania domów i wnętrz posiadają specjalne funkcje, które bardzo nam pomagają. Pomoc ta polega nie tylko na instruktarzu, jak poruszać się w programie, ale również na poradach i inspiracjach kolorystyczno-designerskich.
Jak zrobić projekt domu w darmowym programie?
Stworzenie projektu domu to pierwszy etap stawiania każdego nowego budynku. Bez odpowiedniego planu, żaden fachowiec nie rozpocznie prac. Tak samo z aranżacją wnętrz. Zanim kupimy jakiekolwiek elementy wyposażenia, musimy znać wymiary i dowiedzieć się, czy wszystko się zmieści i będzie ze sobą współgrać. Na szczęście wykonanie projektu nie będzie trudne, jeśli skorzystamy z pomocy architekta lub darmowych programów do projektowania. W sieci znajduje się wiele aplikacji do pobrania, ale również tych webowych, dlatego wystarczy znaleźć dla siebie taki, który będzie spełniał nasze oczekiwania i będzie posiadał szereg przydatnych i intuicyjnych narzędzi. Aby wykonać projekt domu w darmowym programie, wystarczy kierować się własną kreatywnością i wskazówkami, które proponuje nam aplikacja. W taki sposób krok po kroku dojdziemy do efektu końcowego. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy projekt wykonany w darmowym programie nadaje się do oddania w ręce ekipy budowlanej? Niestety tylko projekty od architekta uznawane są przez fachowców, ponieważ posiadają one dokładne wyliczenia i detale. Projekt wykonany samodzielnie w darmowym programie może okazać się przydatny w dalszych etapach kreowania projektu. Można go wtedy pokazać architektowi, co ułatwi mu zrozumienie naszej wizji.