Przejdź do treści
wysokość balustrady warunki techniczne

Na co zwrócić uwagę wybierając schody wewnętrzne?

Ostatnia aktualizacja: 4 czerwca 2020

Schody to element architektoniczny często traktowany po macoszemu. Tymczasem schody w domu to nie tylko możliwość komunikacji między poziomami, ale i ozdoba. Obudowane stopnice betonowe, drewniane czy metalowe przykuwają wzrok domowników i gości. Na co zwrócić uwagę wybierając schody wewnętrzne, by były trwałe, wygodne i estetyczne? Rynek oferuje dziesiątki rozwiązań, ważne, by wybrać te, które to nam przypadną do gustu.

Czym kierować się przy wyborze schodów do domu?

Schody w domu można wykonać samemu, zamówić indywidualny projekt u specjalistów albo kupić „gotowca”. Bez względu, na które rozwiązanie się zdecydujemy, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, trzeba uświadomić sobie, że schody to nie tylko element użytkowy, ale i ozdobny. Po drugie, decydując się na wybór schodów, trzeba przemyśleć nie tylko, jaki styl lubimy, ale i kto będzie najczęściej z nich korzystał. Schody ażurowe to schody nowoczesne, lekkie i estetyczne, ale niebezpieczne dla dzieci. Po trzecie, układ schodów (o którym mowa będzie niżej) jest ściśle połączony z pomieszczeniem, w którym będzie się znajdował. Zwykle nie da się bez konsekwencji przesunąć schodów z korytarza do salonu czy kuchni. Po czwarte, wybierając stopnie schodowe do domu, dobrze jest także oszacować, jaki budżet możemy na nie przeznaczyć. Konstrukcja schodów nierzadko przekłada się na różne możliwości ich wykończenia, a te mogą drastycznie różnić się ceną.

Gdzie umieścić schody?

Wybór miejsca, w którym staną schody i wymiarowanie schodów powininny odbywać się na etapie planowania budowy domu. Schody w domu jednorodzinnym można umieścić w licznych pomieszczeniach, dlatego decydując się na projekt indywidualny, można poprosić architekta o zaprojektowanie ich w najbardziej dogodnym dla właściciela miejscu. Korzystanie z gotowego rozwiązania znacznie ogranicza pole manewru – przesunięcie schodów może być albo niemożliwe, albo drogie.

Przepisy prawa budowlanego nie narzucają konkretnych rozwiązań, ale jasno precyzują wymiary, szerokość i wysokość stopnia oraz szerokość spoczynku. Z tego powodu nie w każdym pomieszczeniu wstawienie schodów będzie możliwe.

Najczęściej schody znajdują się w przestrzeni komunikacyjnej – zamkniętej klatce schodowej lub w korytarzu. Takie tradycyjne rozwiązanie pomaga w wydzieleniu dwóch stref domu (często dół to obszar „gościnny”, a góra jest intymną oazą mieszkańców) i ogranicza przenoszenie hałasów między parterem a piętrem. Jego minusem jest fakt, że takie schody w domu zajmują sporo przestrzeni (około 10 metrów kwadratowych).

Schody otwarte może umieścić na przykład w salonie i „wyprowadzić” je do znajdującej się na piętrze sypialni czy hallu. Zwykle na takie rozwiązanie decydują się posiadacze mniejszych domów (zajmują około 6 metrów kwadratowych). Są kompaktowe, ale łatwo przenoszą dźwięki i mogą być wyzwaniem aranżacyjnym oraz „wciągają” pomieszczenie, w którym stoją w część ciągów komunikacyjnych.

schody nowoczesne

Przed umieszczeniem schodów w domu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Po pierwsze, czy „upchnięte” na siłę schody w domu jednorodzinnym nie będą prowadziły na ścianę. Wychodzenie „na mur” jest uciążliwe i sprawia, że wnętrze staje się klaustrofobiczne. Po drugie, sprawdź, czy w wymarzonym przez ciebie miejscu na schody możliwe będzie zachowanie odległości 110 cm od ściany do brzegu schodów. Jeżeli przestrzeń ta będzie mniejsza, przemieszczanie się (zwłaszcza z dużymi przedmiotami w ręku) będzie utrudnione. Po trzecie, schody (zwłaszcza te często używane, a nie wiodące do piwnicy czy na strych) nie mogą wychodzić w zbyt niskich pomieszczeniach. By nawet wyższe osoby mogły bezpiecznie się po nich poruszać, odległość między stropem a stopniem powinna wynosić przynajmniej 205 cm. Po czwarte, pamiętaj, że schody w domu jednorodzinnym powinny być wkomponowane w taki sposób, by nie „zabierały” powierzchni innych pomieszczeń. Po piąte, jeżeli planujesz zaadaptowanie poddasza, schody, które zostaną zamontowane, nie mogą naruszyć konstrukcji stropu. Czasem wycięcie otworu na schody musi skończyć się dodaniem przez architekta dodatkowego słupa wzmacniającego. Czasem okazuje się, że jedynym miejscem, w którym możliwe jest zamontowanie schodów jest łazienka czy sypialnia…

Przepisy określające wymiary schodów w domu

Jak już wspomniano wyżej, bez względu na to, gdzie zdecydujesz się na umieszczenie schodów, muszą one spełniać normy opisane w prawie budowlanym. Zostały one sprecyzowane tak, by zapewnić użytkującym je ludziom bezpieczeństwo i wygodę. Każde wewnętrzne schody mają warunki techniczne sprecyzowane przez przepisy Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku. Warto pamiętać, że ustawa rozróżnia specyfikacje dla poszczególnych rodzajów schodów. Zebrane w przepisach wytyczne dotyczą nachylenia, wysokości stopni, ich głębokości, szerokości. Architekci i profesjonalni producenci schodów wolnostojących zazwyczaj dobrze znają te normy i wysokość schoda będzie prawidłowa, ale warto sprawdzić parametry schodów przed zakończeniem budowy lub montażem „gotowca”.

Wysokość stopni

Można ogólnie stwierdzić, że stopnie schodowe nie powinny być ani zbyt wysokie, ani za niskie. Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury wysokość stopni (bez względu na rodzaj schodów) w domu jednorodzinnym nie może być wyższa niż 19 centymetrów. Wielu ekspertów uważa, że najbardziej optymalna wysokość schoda to 16 -18 centymetrów. Jeżeli wysokość stopni oscyluje wokół 17 cm, są one wygodne zarówno dla dzieci, jak i starszych domowników. Warto pamiętać, że wysokością schodów jest odległość między górnymi płaszczyznami kolejnych podnóżków.

Głębokość stopnia

Aby wchodzenie i schodzenie po schodach było bezpieczne i wygodne, stopnie powinny być odpowiedni głębokie. W przypadku, kiedy stopa dorosłego człowieka nie mieści są na stopniu, nietrudno o uraz. W przypadku schodów prostych głębokość powinna wynosić między 25 a 32 centymetry. By mieć pewność, że zaprojektowane schody nie będą pułapką dla używających ich osób oraz będą zgodne z normami budowlanymi, można skorzystać z następującego wzoru: 2h + s. W tym równaniu „h” oznacza wysokość stopnia, a „s” głębokość. Jeśli uzyskana suma mieści się w przedziale 60-65 cm, oznacza to, że schody spełniają standardy narzucone przez przepisy i nie będą potencjalnym zagrożeniem.

Ustawa określa też głębokość stopni schodów zabiegowych, wachlarzowych i kręconych. Wyraża się ją nieco inaczej niż w przypadku schodów prostych. Muszą mieć one głębokość nie mniejsza niż 25 centymetrów w odległości nie większej niż 40 cm od poręczy, balustrady wewnętrznej albo słupa stanowiącego koncentryczną konstrukcję schodów.

Szerokość schodów

Nie tylko wysokość stopni, ale również i szerokość nie może być przypadkowa. Zbyt wąskie schody w domu jednorodzinnym mogą skutecznie uprzykrzyć życie. Utrudniają mijanie się dwóch osób, a czasem mogą nawet uniemożliwić wniesienie całkiem standardowych mebli. By schody nie stały się komunikacyjnym wąskim gardłem, powinny mieć przynajmniej 80 cm szerokości. Jednak najbardziej optymalna wynosi 110 cm. Co oznacza pojęcie „szerokość schodów”? To przestrzeń między poręczami lub (w przypadku jednostronnej balustrady) między wewnętrzną krawędzią poręczy a wykończoną powierzchnią ściany.

Ilość stopni w biegu

Według przepisów maksymalna ilość stopni w jednym biegu to 18. Jednak rzadko kiedy stosuje się ich aż tyle. Ze względu na fakt, że przejście po 18 stopniach może być męczące, często montuje się 9-12 stopni. Wygodne schody mają nieparzystą liczbę stopni w jednym biegu.

W przypadku schodów wewnętrznych istnieje również minimalna liczba schodów. W jednym biegu nie może być ich mniej niż 3, by zminimalizować ryzyko potknięcia.

Prawo budowlane określa również szerokość spoczników. Nie mogą być one węższe od schodów, czyli muszą mieć przynajmniej 80 centymetrów. Dobrą praktyką jest, by spoczniki były o 20 cm szersze niż stopnie.

jakie schody do domu

Wysokość balustrady

Balustrada to jeden z kluczowych elementów schodów. Jej wymiary są również regulowane przez prawo budowlane. Istnieje obowiązek montowania balustrad, jeżeli pokonywana wysokość przekracza 0,5 m. Wysokość barierki schodowej w domu to przynajmniej 0,9 m (mierzona do wierzchu poręczy) wysokości. Maksymalna odległość między tralkami w balustradzie, ze względu na bezpieczeństwo, to 12 cm. Można zastosować schody bez balustrady, ale tylko w pomieszczeniach, po których nie poruszają się dzieci.

Klatka schodowa w domu jednorodzinnym

Klatka schodowa w domu jednorodzinnym to najbardziej klasyczne i nadal najczęściej stosowane rozwiązanie w domach prywatnych. Umieszczenie w niej schodów zapewnia jasny podział między strefą prywatną a tą dostępną dla gości (albo dzienną i nocną). Wzmacnia strefowy podział domu. Jeżeli mamy do czynienia z klatką schodową zamkniętą, to dodatkowo dobrze tłumi hałasymoże i stać się awaryjną przestrzenią do przechowywania.

Klatka schodowa może zostać zaprojektowana w różnych częściach domu. Szerokość klatki schodowej musi być jednak odpowiednia. Jednak najlepszą lokalizacją jest miejsce, w którym droga komunikacyjna między klatką a pozostałymi pomieszczeniami jest równa i jak najmniejsza. Najczęściej taka sytucja ma miejsce, jeżeli klatka schodowa umiejscowiona jest w centralnej części domu.

Decyzja o tym, czy klatka schodowa ma być otwarta, półotwarta czy zamknięta powinna zapaść po przeanalizowaniu upodobań wszystkich domowników. Klatka schodowa otwarta potęguje uczucie bliskości domowników, ale utrudnia wyciszenie. Klatka półotwarta wydaje się być złotym środkiem, ale niektórzy uważają, że kompromis to taka sytuacja, kiedy obydwie strony są niezadowolone…

Przez wiele lat aranżacja klatki schodowej była traktowana po macoszemu. Stosunkowo niedawno stała się polem do popisu dla projektantów wnętrz. Wykończenie schodów i ścian nie tylko wpływa na spójność designu w domu, ale i na dźwiękoszczelność i komfort użytkowania.

Schody w salonie

Schody nowoczesne postawione w salonie nie gwarantują domownikom zachowania takiej intymności, jak te umiejscowione w klatce schodowej. Nie tylko o wiele bardziej przenoszą dźwięki do znajdujących się na górze pomieszczeń, ale i mogą być niekomfortowe dla bawiących się w pokoju gościnnym osób. Schody w małym salonie to największe wyzwanie – muszą być lekkie i zajmować jak najmniej miejsca. Często wyborem stają się schody kręcone. Wykończenie schodów w salonie powinno pasować do reprezentacyjnego charakteru pokoju, a to często generuje wyższe koszty niż wykończenie, dostępnej dla nielicznego grona, klatki schodowej.

Podstawowe kryterium przy wyborze schodów wewnętrznych – odpowiednia konstrukcja

Odpowiednia konstrukcja schodów wpływa na bezpieczeństwo oraz komfort. Decydując się na wybór konkretnej konstrukcji, warto poznać ich mocne i słabsze strony. W zależności od konstrukcji wyróżnia się schody wspornikowe, policzkowe, płytowe, spiralne i samonośne.

Schody samonośne od kilku lat zyskują na popularności. Ich elementem konstrukcyjnym są belki, opierające się na podłodze, stropie, ścianach lub dedykowanych belkach. Mogą być wykonane z różnych materiałów, a ich konstrukcja daje większe pole do aranżacyjnego popisu. Są łatwiejsze do wykonania i zamontowania niż schody żelbetowe. Zdecydowanie prostsze jest także ich przeniesienie w inne miejsce.

Schody samonośne osobom lękiem przestrzeni mogą często wydawać się niebezpieczne, ale przypadną do gustu miłośnikom minimalizmu. Takie schody sprawiają wrażenie bardzo lekkich i nie przytłaczają wnętrza. Nie mają tak zwanych „policzków”, na których zazwyczaj montowane są stopnie. Na konstrukcję składają się tylko masywne stopnie oraz podstopnie przyczepiane do ścian (specjalnymi bolcami) oraz innych elementów nośnych. Każdy kolejny stopień jest podporą dla następnego, więc i stopnie i podstopnice muszą być stosunkowo masywne. Zazwyczaj mają one od 7-10 cm grubości.

Schody policzkowe to dobrze znane, klasyczne schody. Ich stabilna konstrukcja bazuje ona drewnianych wyfrezowaniach (belkach policzkowych), na których opierają się stopnie. Idealnie nadają się do otwartych przestrzeni. Mają mocną budowę, a konstrukcja pozwala na użycie różnych materiałów do wykończenia schodów. Ich plusem jest także fakt, że przenoszą spore obciążenia, a zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Konstrukcja oparta policzkowa nadaje się do stworzenia schodów w różnych stylach i kształtach.

Schody wspornikowe składają się ze stopni, w których każdy jest niezależną belką utwierdzoną w ścianie nośnej. Wyróżnia się także schody dwuwspornikowe oparte na ścianach, na ścianie i belce policzkowej lub na dwóch belkach policzkowych. Zaletą schodów wspornikowych (zwanych też półkowymi) jest ich minimalizm i lekkość. Wadą może być ich wytrzymałość – im dalej od punktu trzymania, tym trudniej o brak ugięcia stopnia. Wspornik cały czas pracuje, a to naraża schody na pękanie.

Schody płytowe są najczęściej obecne w domach. To po prostu płyta biegowa, łączona prosto z płytą spocznikową (spocznikiem, podestem) lub oparta na belkach spocznikowych (zwanych żebrami), stanowiących fragment spocznika. Belki użyte do tej konstrukcji muszą być odpowiednio zbrojone, dlatego są one zdecydowanie grubsze od płyty i wystają poniżej stropu. W dodatku każda płyta biegowa musi być podparta z dolu i od góry. Taka konstrukcja sprawia, że obciążenia ze schodów rozchodzą się po całej konstrukcji budynku. Razem ze spocznikami plyta jednobiegowa składa się na schody jednobiegowe, które muszą być oparte na dwóch przeciwległych ścianach. Schody płytowe mogą być jednobiegowe, dwubiegowe, trzybiegowe lub kręte (choć te wymagają dużego doświadczenia od wykonawcy).

Schody spiralne używane są od wieków (zwłaszcza w kościołach czy pałacach). Można po nich łagodnie wyjść na stosunkowo duże wysokości. Co ważne cała konstrukcja nie zajmuje wiele miejsca. Sprawdzą się w każdym wnętrzu, które ze względu na swój rozmaiar czy inne parametry techniczne, uniemożliwia postawienie schodów prostych. Niestety poruszanie się po nich może być kłopotliwe dla osób, które mają problemy z zawrotami głowy. Utrudniają także przenoszenie większych przedmiotów.

stopnie schodowe

Jakie są rodzaje schodów?

Choć schody mogą wydawać się dość banalną konstrukją, to można wyróżnić wiele ich rodzajów. Wcześniej pokazano podział schodów ze względu na ich kontrukcję, ale podzeilić można je ze względu na różne kryteria. Najczęściej dzieli się je na schody jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe, łamane, wachlarzowe, zabiegowe, spocznikowe, kręcone, wspornikowe oraz samonośne.

Schody jednobiegowe

Powinny zostać zaplanowane na etapie rysowania projektu domu. Schody jednobiegowe to takie, które prowadzą stopień za stopniem. Nie są to stopnie z podestem. Są łatwe do wykonania i zajmują najmniej miejsca w klatce schodowej, ale zazwyczaj się strome. Nie tylko powodu stromizny są niewygodne. Co prawda prawo budowlane dopuszcza, by w jednym biegu było aż 18 stopni, to wejście bez możliwości wytchnienia po tylu schodach jest dla wielu osón starszych czy małych dzieci niewygodne, a nawet niebezpieczne.

Często wykonane są drewna, choć nierzadko do ich konstrukcji używa się żelbetowych stelaży, które można dowolnie wykończyć. Używane są panele na schodach, płytki czy drewniane nakładki. Lubianym ostatnio gatunkiem schodów jednobiegowych są schody wiszące, czyli schody półkowe – stopnie nie mają podstopnic, a umieszczone są bezpośrednio w ścianie. Gotowe jednobiegowe schody można kupić w marketach budowlanych czy w internecie.

Schody dwubiegowe

Schody dwubiegowe to takie, do których wprowadzono drugie bieg, poprzez dodanie łamania lub spocznika. Także dość często goszczą w domach jednorodzinnych. Są przyjazne w użytkowaniu i bezpieczne. Niestety zajmują sporo miejsca (choć można próbować temu zaradzić poprzez dobranie najbardziej optymalnego sposobu łamania). Schody dwubiegowe mogą mieć różne przekroje. Najczęsciej stosowane są schody dwubiegowe powrotne,czyli takie, w których schody złamane są pod kątem 180 stopni.

Schody trójbiegowe

Schody trójbiegowe posiadają aż trzy spoczynki, co czyni je bardzo wygodnymi w użytkowaniu. Te schody z podestem zajmują dużo miejsca i są kosztowne, dlatego stosuje się je jedynie, gdy do pokonania jest wysoka kondygnacja.

Schody łamane

Schody łamane pozwalają na wykonanie wąskiego i krótkiego otworu w stropie. W dłuższym biegu mają mniej stopni, więc są wygodniejsze w używaniu niż schody jednobiegowe.

Schody wachlarzowe

Schody wachlarzowe są bardzo efektownym elementem przestrzeni. Wszystkie stopnie mają kształt trapezu opartego na planie łuku. Zajmują bardzo dużo miejsca, ponieważ węższa część stopnia musi mieć długość od 15 do 20 cm. Ze względu na gabaryty, projektuje się je w centralnym punkcie pomieszczenia.

Schody zabiegowe

Schody zabiegowe są najbardziej niewygodne. Wymiary schodów zabiegowych są nieduże, ale ze względu na fakt, że konieczne jest zbrojenie schodów zabiegowych są drogie. W miejscu spocznika mają także stopnie, ale ponieważ to na nim następuje zmiana kierunku, muszą mieć kształt trójkąta lub wydłużonego trapezu. W miejscu zakrętu mają niewielką szerokość, co sprawia, że stopa idącej po nich osoby może się łatwo osunąć. Nie są to najlepsze schody domowe.

Schody spocznikowe

Schody spocznikowe są dość tanie i łatwe w wykonaniu. Prawie wszystkie stopnice mają w nich te same wymiary. Chodzenie po nich jest komfortowe nawet, gdy mijają się dwie dorosłe osoby. Dodatkowym plusem jest fakt, że można je dodatkowo zagospodarować.

Schody kręcone

Schody kręcone oparte są na planie elipsy. Wszystkie stopnie schodowe mają mniejszą szerokość wewnątrz, a większą na zewnątrz. Przyjmują kształt spirali, więc cą to schody, które zajmują mało miejsca. Nadają lekkości i nie angażują sobą przestrzenie, ale są niewygodne w użytkowaniu. Często utożsamiane są ze schodami wachlarzowymi.

Schody wspornikowe

Schody wspornikowe zamontowane są tylko z jednej strony. Są lekkie, bardzo estetyczne i nie zajmują wiele miejsca. Ze względu na konstrukcję mogą mieć maksymalnie 120cm szerokości.

Schody samonośne

Jak już wspomniano wcześniej, schody samonośne zbudownae są na belkach, opierających się o podłogę, strop lub ściany. Są lekkie, ale nie każdy odnajdzie się jako ich użytkownik.

Rodzaje materiałów na schody wewnętrzne

Nowoczesne schody mogą być wykonane z bardzo wielu materiałów. Dobór i wykończenie schodów zależy od upodobań estetycznych i finansów. Każdy materiał ma inną wytrzymałość i nieco inne możliwości obródbki. Do wyboru mamy schody drewniane, żelebetowe, betonowe, ceglane, stalowe, kamienne lub wykonane z materiałów mieszanych. Wykończenie schodów wpływa na ich żywotność, bezpieczeństwo, sposób konserwacji i bezawaryjność. Nie warto na tym oszczędzać. Nawet, jeżeli zdecydujemy się na stopnice betonowe warto je nieco „podrasować” i odpowiednio zabezpieczyć.

Schody prefabrykowane czyli schody betonowe lub żelbetowe

Jak zrobić schody betonowe? Schody żelbetowe (budowa schodów betonowych rozpoczyna się na etapie stawiania ścian, ale ich posadowienie wiąże się już z odpowiednimi decyzjami na etapie lania fundamentów). Są trwałe, łatwe i niedrogie w wykonaniu i dają stosunkowo szeroki wachlarz możliwości ich ostatecznego wykończenia. Z żelbetu mogą być wykonane także schody prefabrykowane, które gwarantują dobrą jakość techniczną i, co istotne, oferują dużą możliwość modyfikacji kształtu. Schody żelbetowe są najczęściej schodami jednobiegowymi. Ich minusem może być fakt, że sprawiają wrażenie ciężkich i mogą przytłoczyć wnętrze.

schody drewniane cena

Schody drewniane

Schody drewniane cenione są za naturalność i możliwość tworzenia z nich różnorakich form. Można łączyć je z różnymi materiałami, przez co dają szerokie pole do popisu projektantom. Stopnie drewniane lub drewniane nakładki na stopnie są przyjemne w dotyku i całkiem trwałe. Ważne, deska schodowa była z twardego rodzaju drewna (rodzimego lub egzotycznego) i odpowiednio zakonserwowane. Ich minusem może być stosunkowo wysoka cena. Jak zrobić schody drewniane? Można próbować skorzystać z gotowych elementów, ale lepiej zdecydować się na usługi stolarza lub kupić drewnianego „gotowca”.

Schody gotowe (modułowe)

Schody modułowe skladają się z kilku lub kilkunastu modułów, które trzeba z sobą połączyć. Pozwalają na łączenie w różne formy, które można doskonale dopasować do stylistyki wnętrza. Dobrze sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma wiele miejsca i zastosowanie tradycyjnych schodów byłoby niemożliwe. Często schody loftowe to właśnie gotowe schody modułowe wykonane z metalu.

Jak wykończyć schody?

Wykończenie schodów może być różnorakie. Duże pole do popisu dają schody betonowe. Wykońcenie schodów betonowych to Bardzo często okłada się je drewnem (w całości lub tylko stopnice). Stopnie drewniane powinny być wykonane z twardych gatunków drzew. Miękkie drewno szybko się zetrze. Panele na schody to tania i estetyczna alternatywa dla drewna. Stopnice i stopnie można obłożyć także płytkami ceramicznymi (terakota, gres,) okładziną kamienną czy wykładziną.

Schody z paneli

Schody z paneli to tańsza alternatywa dla drewna. Dzięki łatwemu systemowi montażu ich położenie zajmuje niewiele czasu. Można zastosować zarówno panele laminowane, jak i winylowe. Dobrze prezentują się, gdy podłoga w całym wnętrzu obłożona jest panelami. Nienajlepiej wygląda, jeżeli tylko schody obłożone są panelami, a cała reszta wykonana jest z naturalnego drewna.

Schody z płytek

Schody wewnętrzne z płytek pozwalają na bardzo różną aranżację. Łatwo ich charakter dopasować do całości wnętrza. Są stosunkowo tanie, długowieczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Ważne, by schody betonowe były obłożone płytkami, które nie są śliskie. Można zastosować terakotę, gres lub plytki ceramiczne. W przypadku schodów wewnętrznych nie musimy ograniczać się do płytek mrozoodpornych.

Schody drewniane na beton

Jaki drewno na schody wybrać? Schody drewniane naklejane na stopnie betonowe najczęściej wykonane są z jesionu, buka, dębu lub twardych drzew egzotycnych. Wyglądają bardzo elegancko i dają poczucie przytulności. Są zdecydowanie tańsze niż schody wykonane całkowicie z drewna, a wizualnie nie różnią się od nich. Drewniane obicie na schody to także łatwy sposób na szybki remont i zmianę charakteru schodów betonowych.

Schody z cegły

Schody domowe z cegły mają swój niepowtarzalny charakter. Często cegłę klinkierową stosuje się do obłożenia schodów zewnętrznych, ale można użyć jej także w środku. By dodać wnętrzu niepowtarzalnego stylu, można zdecydować się na ich obłożenie starą cegłą rozbiórkową. Ważne, by była jednak jak najbardziej gładka i odpowiednio zabezpieczona. Wadą jest ich trudna pielęgnacja. By sobie to ułatwić, można mieszać elementy ceglane z innymi materiałami. Podstopnice z cegły i drewniane schody to ponadczasowe połączenie idealne zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych.

Oświetlenie schodów

By schody domowe były bezpieczne, muszą być odpowiednio oświetlone. Ważne, by nie montować opraw oświetleniowych za plecami osoby schodzącej – takie rozmieszczenie sprawia, że stopnie stają się słabo widoczne. To bardzo istotna zasada zwłaszcza, gdy planujemy oświetlenie schodów zabiegowych. Światło powinno być dyskretne i przytulne. Istotne, by oświetlone były wszystkie stopnie. Iluminacje mogą być pionowe, jak i poziome. Odpowiednie podświetlenie stopni (taśmami led lub lampami wbudowanymi w podstopnice) dodatkowo uwypukli ich urok. Klasycznie schody oświetla się przy użyciu kinkietów, zamontowanych nad poziomem wzroku osoby idącej, ale coraz częściej stosuje się także oświetlenie schodów montuje się nad schodami.

schowek pod schodami

Schowek pod schodami

Schody to nie tylko element niezbędny do komunikacji, ale i dobre miejsce na stworzenie przestrzeni do przechowywania. Jeżeli tylko istnieje taka możliwość, warto zrobić schowek pod schodami. Zabudowa schodów może mieć formę szafki pod schodami, szuflad szafek typu cargo. Można również wykonać półki pod schodami lub gustowny schowek na wino czy funkcjonalną biblioteczkę.

Ile kosztują schody do domu?

Schody nie są najtańszym elementem wyposażenia domu, a ich koszt schodów zależy od wielu czynników. Najtańsze są schody żelbetowe, które można wykończyć tanimi panelami,jak i droższymi okładzinami kamiennymi. Schody drewniane to towar zdecydowanie bardziej ekskluzywny, a ostateczny koszt schodów drewnianych warunkuje gatunek drewna i poziom skomplikowania konstrukcji (jeden stopień może kosztować od 150 do 900 złotych, spocznik schodów powyżej 1500 zł). Cena schodów metalowych także jest zróżnicowana. Schody kute są bardzo drogie, ale te wykonane z gotowych elementów są tańsze od drewnianych. Do ceny schodów należy doliczyć też koszt dodatkowych elementów, takich jak balustrada czy oświetlenie. Zabudowa schodów także podnosi ich cenę.