Sposób na zniszczone panele

Aktualizacja:

Panele są na tyle tanim zamiennikiem parkietu i innych podłóg z litego drewna, że znajdują się praktycznie wszędzie. Panele mają swoją klasę ścieralności oraz inne wskaźniki, które mówią nam o jakości danych paneli. W Polsce zaufanych jest kilka firm, które oferują swoje produkty nawet za 70 zł/m2. Znajdziemy również panele, których cena może nie przekraczać 15 złotych za metr kwadratowy.

Wybrzuszone panele jak naprawić?

Przed postawieniem sobie pytania jak naprawić wybrzuszone panele, należy odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak się stało. Nie będzie zaskoczeniem, jak napiszemy, że czynników może być wiele. Pierwszym czynnikiem, który może powodować wybrzuszenie naszych paneli to oczywiście nierówne podłoże. Nierówne podłoże, które znajduje się w większości polskich dom z lat 70-80. Jak położyć panele na nierównej podłodze? Zalecane jest sprawdzenie poziomicą równości posadzki i w razie potrzeb przystąpić do szlifowania lub wylania posadzki na nowo. Możemy tutaj zastosować posadzki samopoziomujące, co będzie dla nas ułatwieniem w osiągnięciu płaskiej posadzki. A Ty jak kładziesz panele na nierównej podłodze?

Kolejnym czynnikiem może być brak dylatacji lub jakość samych paneli. Wspominaliśmy wcześniej, że różnica między najtańszymi panelami, a tymi, gdzie cena dochodzi do 70 zł za metr kwadratowy jest dość spora. Podczas zakupu warto przeanalizować jakiej klasy są to panele, niestety najtańsze panele mogą nam narobić więcej szkód niż pożytku. Wilgoć, jak wiemy wilgoć potrafi narobić nam naprawdę dużego bałaganu z podłogami i nie tylko. Większość starych kamienicy ma problemu z wilgocią i nie zastosowanie tutaj pewnych środków może prowadzić do szybkiego zakończenia żywotności naszych paneli.  Ostatnim czynnikiem, który może powodować wybrzuszenie paneli to nie staranna praca nas samych. Wiele osób panele układa samemu, niby nic w tym trudnego, lecz należy pamiętać, że i tak proste czynności można zepsuć. Przede wszystkim muszą być zachowane odstępu od ścian, jeśli spasujemy nasze panele niemalże na milimetry z naszą ścianą to jest pewne, że nasze panele wybrzuszą się. Jak zaradzić temu? Jak naprawić wybrzuszone panele w takim przypadku? Tutaj niestety jedynym racjonalnym sposobem okazuje się być przycięcie paneli. Wybrzuszone panele na łączeniach? W przypadku wybrzuszeń na łączeniach zaleca się sprawdzenie każdego powyższego czynnika.

Trzeszczące panele

Tutaj sprawa wygląda dość prosto. Trzeszczące panele to problem wielu osób, którzy sami kładli podłogę. Zadbaj o dobry podkład podczas montażu, ponieważ podkład pod panele gra tutaj naprawdę dużą rolę. Sprawdź również czy panele trzeszczą na całej powierzchni czy tylko w poszczególnych miejscach. Jeśli trzeszczące panele zauważalne są tylko w szczególnych miejscach to sprawdź czy w pobliżu nie ma jakiejś ciężkiej szafy, łóżka, które ogranicza ruch paneli.  

Porysowane panele domowe sposoby

Porysowane panele dotyczą praktycznie każdego użytkownika paneli. Z czasem nie unikniemy rys, które spowodowane zostały za pomocą spadających kluczy, przesuwania mebli czy innych codziennych czynności. Drobne rysy można zamalować. Do zamalowania możemy użyć bejcy, farby, a nawet flamastra. Musi być to jednak niemalże identyczny odcień, aby nie było widać różnicy. Jest odpowiednia chemia w postaci pasty, która wypełnia te ubytki, lecz są one na tyle nieskuteczne, że raczej nie pomogą nam bardziej niż zamalowanie ich. Domowe sposoby w tym przypadku są najlepsze, jeśli rysy są naprawdę głębokie to można pokombinować z żywicami.  Ty jakie masz domowe sposoby na porysowane panele?

Przewiń do góry