Przejdź do treści
porysowane panele

Jak odnowić panele? Naprawa paneli podłogowych domowymi sposobami

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia 2020

Panele podłogowe mogą posłużyć Ci wiele lat, jednak warunkiem jest ich regularna pielęgnacja i konserwacja. Porysowane panele to jedno z wielu uszkodzeń, które mogą spotkać Twoją podłogę podczas codziennego użytkowania, dlatego jeśli uznasz, że na zabezpieczenia może być już za późno – nie poddawaj się i zamiast wymieniać panele na nowe, napraw je samodzielnie lub z pomocą specjalisty. Jeśli zależy Ci na oszczędzeniu pieniędzy i satysfakcji – samodzielna naprawa będzie najbardziej atrakcyjna. Sprawdź jak odnowić drewnianą podłogę domowym sposobem i przekonaj się, jakie to proste!

Naprawa paneli – czy potrzebny jest specjalista?

Podłoga z paneli jest bardzo podatna na wszelkie uszkodzenia. Najczęstszymi problemami są:

  • porysowane panele
  • trzeszczące panele
  • skrzypiąca podłoga
  • wybrzuszone panele
  • odstające panele podłogowe
  • dziura w panelu
  • ubytki
  • starcia
  • plamy

Przez powyższe uszkodzenia, nasza podłoga wygląda mało atrakcyjnie, ale większość z nich wcale nie jest trudna w samodzielnej naprawie. Mniejsze mankamenty bez żadnego problemu możemy uratować bez pomocy specjalisty, jednak w przypadku dużych prac remontowych możemy mieć problem. Mowa tu np. o cyklinowaniu drewnianych paneli, do czego przydać się może profesjonalny sprzęt i certyfikowane umiejętności.

Renowacja tego typu wymaga większych umiejętności, jednak jeśli się uprzemy możemy wyszlifować naszą podłogę. Nie będziemy mieć jednak pewności, że zrobiliśmy to równo i dokładnie, jakby to zrobił specjalista. W internecie można znaleźć całą masę poradników na temat samodzielnej naprawy paneli. W naszym artykule również znajdziesz wiele praktycznych informacji, dlatego zanim zadzwonisz po specjalistę – spróbuj zrobić to sam!

zestaw do naprawy paneli

Rysy na panelach? Mamy na to sposób!

Do najbardziej zniszczonych podłóg zaleca się zabieg cyklinowania, jednak nie każda podłoga się do tego nadaje. Wiele osób zadaje jednak pytania dotyczące cienkich paneli laminowanych, czy cyklinowanie w ich przypadku również się sprawdzi? Niestety wszystko zależy od ich grubości, a najczęściej jest ona niewystarczająca dla maszyny do cyklinowania. Jak usunąć rysy z paneli w tym przypadku? Sposobów jest wiele:

  • Kredka do paneli świetnie nada się do płytszych rys i zagłębień. W jej skład wchodzi specjalny wosk naprawczy do paneli o różnej kolorystyce, dlatego możemy go dopasować praktycznie do każdego koloru naszej podłogi. Kredkę woskową możemy zakupić w sklepach budowlanych i na stronach internetowych dedykowanych temu problemowi. Po zamalowaniu rysy – wosk zatyka jej szczelinę, jednak nie jest to rozwiązanie trwałe, ponieważ przy pielęgnacji i częstym myciu naszej podłogi, może się zmyć, dlatego warto powtarzać ten zabieg co jakiś czas.
  • Masa naprawcza do paneli, czyli inaczej wypełniacz do paneli. Jest to świetny sposób w przypadku, gdy nasza podłoga jest zbyt cienka na cyklinowanie. Cały zabieg polega na nałożeniu specjalnej pasty w miejsce ubytku lub w rysę. Pasta do paneli na rysy pokryje cały ubytek, przez co stanie się on niewidoczny. Producenci tego produktu zalecają, aby zaschniętą pastę delikatnie wygładzić papierem ściernym o małej ziarnistości i następnie zabezpieczyć to miejsce lakierem o dopasowanym do naszych paneli kolorze.
  • Malowanie paneli może okazać się równie dobrym rozwiązaniem na ich odświeżenie. Okazuje się, że jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na renowację paneli laminowanych. Dodatkowym plusem takiego zabiegu jest całkowita zmiana wyglądu. W sklepach możemy spotkać wiele atrakcyjnych farb do paneli podłogowych, dzięki czemu nie tylko odnowimy naszą zniszczoną podłogę, ale również odmienimy wnętrze. Cały zabieg warto rozpocząć od starcia wierzchniej warstwy lakieru papierem ściernym, aby farba lepiej się trzymała i dobrze wchłonęła. Następnym etapem jest czyszczenie paneli z resztek pyłu i lakieru. Gdy odpowiednio przygotujemy powierzchnię – możemy zacząć malować przy użyciu pędzla lub wałka. Wystarczy jedna warstwa, aby efekt był naturalny, a nasza podłoga piękna i trwała.
  • Malowanie paneli podłogowych MDF, które najczęściej montuje się na ścianach, przebiega tak samo jak w przypadku zwykłych paneli laminowanych. Proces malowania zaczyna się od starcia wierzchniej warstwy lakieru, oczyszczenia jej i pomalowania jedną lub dwiema warstwami farby przy pomocy wałka lub pędzli.

Wosk do paneli pomoże uszczelnić Twoją podłogę

Podłogi drewniane mają to do siebie, że są wrażliwe na wszelką ingerencję. Czasem zwykłe przesunięcie krzesła lub szafki może sprawić, że na naszej podłodze powstaną wyraźne rysy i szczeliny. Po wielu latach codziennego funkcjonowania drewniana podłoga może również zacząć skrzypieć lub trzeszczeć w poszczególnych miejscach. Dla wielu jest to bardzo irytujące i kojarzy się ze starym domem, w którym straszy.

Istnieje jednak świetny sposób na zabezpieczenie i uszczelnienie trzeszczących paneli. Stosuje się do tego specjalny wosk do paneli. Warto pomyśleć o jego użyciu zaraz po położeniu nowej podłogi, co pozwoli na jej trwałe wykończenie. Wosk jest najstarszym sposobem do zabezpieczania podłóg. Dawniej korzystano z naturalnego wosku pszczelego, który należało najpierw podgrzać, aby dokładnie rozprowadził się po całej posadce.

Na szczęście technologia poszła trochę do przodu, dzięki czemu na rynku są dostępne woski syntetyczne, bez konieczności ich dodatkowego grzania. Tego typu preparaty są najczęściej systemami olejowo-woskowymi, które delikatnie wchłaniają się w pory drewna i pozwalają mu oddychać. To jeden z najbardziej efektywnych sposobów renowacji podłogi, która pozostawia ją zabezpieczoną i odporną na uszkodzenia, czy plamy. Dodatkowo wosk wnika w większe szczeliny pomiędzy panelami, w których znajduje się powietrze.

Po zastygnięciu i wyschnięciu zauważalne jest to, że podłoga nie skrzypi. Po zabiegu woskiem warto dodatkowo pielęgnować warstwę podłogi, kupując specjalne środki do czyszczenia, które w swoim składzie zawierają wosk. Regularna pielęgnacja dodatkowo zabezpieczy nasze panele i nada im piękny i zdrowy połysk.

pasta do paneli

Co na skrzypiące panele?

Skrzypiąca podłoga jest wynikiem złego montażu, słabej pielęgnacji lub zwyczajnie starzejącego się drewna. Konserwacja paneli podłogowych, które skrzypią wcale nie musi być trudna, dlatego warto poznać najpopularniejsze sposoby na jej wyciszenie. Można zacząć od przycięcia desek przy ścianach, dzięki czemu powstaną dylatacje na już ułożonych panelach podłogowych. Pozwoli to na lepsze pracowanie drewna przy zmianach temperatury i wilgoci.

Jeśli nie zauważymy zbyt dużego efektu możemy zastosować bardziej inwazyjną metodę, która będzie wymagała demontażu całej podłogi i położenia jej z powrotem. Jeśli jednak wolimy skorzystać z delikatniejszych metod, możemy spróbować zabezpieczyć podłogę specjalnym woskiem lub po prostu kładąc na panele wykładzinę, która ochroni nas przed nieprzyjemnymi dźwiękami. Wykładzina będzie najlepszym sposobem, jeśli nie mamy aktualnie pieniędzy na remont, a trzeszczące panele bardzo nas denerwują.

Dlaczego panele skrzypią?

Nieprawidłowe zamontowanie paneli jest jednak najczęstszym problemem. Skrzypienie może występować, ponieważ jeszcze na etapie montażu wykonano kilka podstawowych błędów. Pierwszy z nich to brak podkładu i umieszczenie paneli na źle przystosowanym lub nieodpowiednim podłożu. Najczęściej chodzi o krzywą podłogę, która została źle wypoziomowana już na etapie budowy.

Zadaniem specjalisty, który montuje nasze panele jest prawidłowe wyrównanie poziomu. Niestety wielu profesjonalistów nie ma na to czasu i w pośpiechu kładzie naszą podłogę, która z czasem zaczyna się uginać i skrzypieć. Przed montażem warto położyć odpowiedni podkład, który występuje pod postacią elastycznej gąbki. Jej obecność zniweluje zakrzywienia i skrzypienie. Kolejnym powodem trzeszczącej podłogi jest brak dylatacji. Co to oznacza? Dylatacja jest określeniem szczelin, które powinno się zachować podczas układania paneli. Jeśli ich zabraknie, nasze deski będą miały problem z prawidłową pracą, czyli nie będą zmieniać swojej objętości pod wpływem temperatury, nacisku i wilgoci, co w rezultacie może przynieść skrzypienie i wybrzuszenie desek.

Panele skrzypią również pod wpływem wilgoci, która wchłania się w drewno i powoduje zmianę jego objętości. Najczęściej to zjawisko spotyka się w kuchni i w pobliżu łazienki, gdzie podłoga ma częsty kontakt z wodą. Powstające wybrzuszenie powoduje skrzypienie, a jest to wynikiem złego zabezpieczenia i izolacji.

Jak naprawić spuchnięte panele?

Zalane panele to najmniejszy problem, jednak gdy nie są odpowiednio zabezpieczone – nasza podłoga może się wybrzuszać i puchnąć. Na szczęście istnieje kilka sposobów jak ją naprawić, aby nie było żadnego śladu, ani plam. Najprostszym rozwiązaniem może okazać się prasowanie paneli. Brzmi niedorzecznie, jednak jest to bardzo skuteczny zestaw naprawczy do paneli, który zapewne każdy z nas posiada w domu.

Poza żelazkiem będziemy potrzebować bawełniany ręcznik lub szmatkę, aby nie działać gorącą powierzchnią żelazka bezpośrednio na drewno i aby go nie przypalić. Następnie nagrzanym żelazkiem wystarczy wyprasować przez szmatkę wybrzuszone panele na łączeniach, dzięki czemu powinny wrócić do swojego poprzedniego kształtu. Jeśli zaś problem trwa przez dłuższy czas, a wybrzuszenie wciąż jest widoczne, konieczna może być wymiana uszkodzonego panela, ponieważ pod jego powierzchnią może wyrosnąć grzyb.

Zalane panele na łączeniach są najcięższe do renowacji, ponieważ powstałe wybrzuszenia niszczą ich trwałość, dlatego warto zadbać o ich trwałość w miejscach, które mogą być najbardziej narażone na wilgoć i zalanie. Do tego przydadzą nam się wszelkie środki do konserwacji paneli podłogowych, takie jak wosk czy specjalne oleje.

impregnat do paneli

Malowanie paneli podłogowych

Malowanie paneli podłogowych może mieć charakter zabezpieczający i ochronny drewno, ale również sprawdzi się podczas odświeżania wnętrza i nadania mu ciekawego charakteru. Wybór farby do swojej podłogi powinien być zależny od naszych indywidualnych potrzeb, jakimi są np. upodobania kolorystyczne, ale również powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj naszych paneli.

Panele podłogowe najczęściej są dostępne jako panele drewniane i drewnopodobne, czyli inaczej laminowane. Pokrycie paneli farbą wiąże się z niewielkim wydatkiem, jednak należy dobrać jej odpowiedni rodzaj, aby nie uszkodzić powierzchni i aby farba spełniła swoją rolę. Do powierzchni drewnianych zaleca się farby olejowe lub lakierowe, czy woskowe, które poza kolorem zabezpieczą nasze drewno, które jak wiadomo nie jest zbyt odporne na uszkodzenia i rysy. W przypadku paneli laminowanych, najlepiej sprawdzą się farby woskowe. Aby jednak przystąpić do malowania, podłogę należy dokładnie wyczyścić i wyszlifować z wcześniejszych warstw wosku, czy lakieru.

Czyszczenie paneli można wykonać specjalnym preparatem, który rozpuści tłustą warstwę poprzednich zabezpieczeń. Gdy nasza podłoga jest już przygotowana, możemy przystąpić do malowania przy pomocy wałka, bądź sztywnego pędzla. Kierunek malowania powinien być zgodny z ułożeniem drewnianych paneli podłogowych. Warto również zwrócić uwagę, aby malowanie paneli podłogowych odbywało się w pomieszczeniu zabezpieczonym przed promieniami słonecznymi. W przeciwnym razie promienie słoneczne mogą negatywnie wpłynąć na rozprowadzanie farby i jej zbyt szybkie wysychanie. Całą renowację polecamy rozpocząć od krawędzi ścian i narożników w kierunku wyjścia z pomieszczenia. Klasyczne farby do paneli wysychają około 3 godziny, dlatego nie zaleca się korzystania z pokoju wcześniej niż po upływie tego czasu.

Jak wymienić uszkodzony panel?

Znaleźliśmy sposób na podnoszące się panele i tym razem nie jest to prasowanie… Czasami, gdy inne metody nie pomagają musimy zdecydować się na wymianę uszkodzonego panela. Jak to zrobić bez uszkodzenia reszty paneli? Jak się okazuje, nie jest to aż takie skomplikowane, jak się może wydawać. Aby umiejętnie usunąć uszkodzony panel, przy pomocy przecinarki z prowadnicą lub szlifierki kątowej obrysowujemy kształt panela z minimum 2-centymetrową krawędzią od rzeczywistych krawędzi.

Następnie wykonujemy przecięcia wzdłuż wytyczonych linii i usuwamy uszkodzony panel poprzez jego podważenie np. nożykiem. Zwróćmy uwagę, aby podczas jego podważania nie uszkodzić sąsiadujących paneli. Po delikatnym usunięciu panela – możemy pozbyć się jego bocznych krawędzi, które zostawiliśmy, aby nie uszkodzić reszty. Puste miejsce warto odpowiednio przygotować przed zamocowaniem nowego panelu. Nieczystości warto odkurzyć, a krawędzie pobocznych paneli odtłuścić specjalnym preparatem. Po umiejscowieniu nowego elementu – upewnijmy się, że wszystkie części są do siebie idealnie dopasowane.

Na czym polega cyklinowanie paneli?

Wspominając wcześniej o cyklinowaniu, warto w tym miejscu dokładnie wytłumaczyć, czym ono w ogóle jest i na czym dokładnie polega. Cyklinowanie to najlepszy sposób na naprawę bardzo zniszczonych i porysowanych paneli podłogowych, poprzez zdarcie, wyszlifowanie i zabezpieczenie ich. Warto jednak zaznaczyć, że można je wykonywać wyłącznie, gdy panele mają grubość minimum 8 mm, ponieważ podczas zabiegu szlifowania, zdziera się około 2 mm powierzchni panela.

Najczęściej cyklinuje się panele drewniane, a po usunięciu zniszczonej warstwy, drewno zabezpiecza się specjalnym olejem lub lakierem. Jak już wcześniej wspomnieliśmy zabieg cyklinowania najlepiej zlecić specjaliście, aby wykonał to poprawnie, ponieważ bez specjalistycznego sprzętu, możemy mieć problem z dokładnym wyrównaniem powierzchni, a chyba nie chcemy pogorszyć stanu naszej podłogi, prawda?

zestaw naprawczy do paneli

Czym należy czyścić panele?

Do pielęgnacji paneli warto przyłożyć większą wagę, aby nie dopuścić do ich uszkodzeń i zadbać o ich zdrowy wygląd. Poza dokładnym odkurzaniem i czyszczeniem z codziennych zabrudzeń – warto mieć w swoim domu produkty do pielęgnacji parkietu. Mowa tu o wszelkich woskach, lakierach i olejach, które w świetny sposób zabezpieczą drewno przed zarysowaniem i wybrzuszaniem. Nie musimy jednak stosować ich podczas każdego sprzątania. Większość producentów zaleca korzystanie z tłustych impregnatów do drewna raz na miesiąc lub dwa miesiące. To będzie wystarczające! Wtedy po umyciu wcieramy w naszą podłogę specjalny preparat i polerujemy panele. Poza pięknym i zdrowym blaskiem, nasza podłoga będzie dużo trwalsza niż zwykle.