jak zabezpieczyć drewno

Zabezpiecz swoje drewno!

Aktualizacja:

Dziś temat nietypowy, bo o zabezpieczaniu drewna, przed… wszystkim! Z drewnem mamy do czynienia praktycznie na każdym kroku. Z drewna wykonujemy domy, konstrukcje, meble, podłogi i wiele innych rzeczy, które trzeba zabezpieczyć przed niszczeniem warunków atmosferycznych, korników czy innych czynników szkodliwych dla naszego drewna. Drewno przeżywa swój drugi renesans, coraz więcej osób buduje choćby domy z bali, tarasy. Zatem jak zabezpieczyć drewno?

Jak zabezpieczyć drewno?

Wraz ze wzrostem popularności drewna w użytku codziennym rośnie zapotrzebowanie na informacje jak zabezpieczyć drewno.  W zależności od rodzaju, przeznaczenia drewna mamy kilka sposobów na zabezpieczenie naszego drewna. Jeśli zależy nam na zachowaniu kolorystyki naszego drewna możemy użyć olej do drewna bezbarwny, który na wstępie uchroni nasze drzewo przed nieprzyjaznymi warunkami pogodowymi.  Większego nakładu pracy będzie wymagać stare drewno, które już nadgryzione przez czas uległo pęknięciu i zniszczeniu, zaleca się wtedy pokryć drewno podwójną pokrywą farby.

Jak zabezpieczyć surowe drewno?

Do zabezpieczenia surowego drewna najlepiej użyć impregnatu do drewna. Aplikacja i zastosowanie impregnatu jest bardzo prosta. Wystarczy nam pędzel, aby nałożyć i wetrzeć impregnat w drewno. Nachodzi pytanie tylko jaki impregnat do drewna. Jedną z popularniejszych firm produkując farby i impregnatu jest firma SADOLIN. W zależności od rodzaju drewna użyjemy różnych wersji impregnatu.

jaki impregnat do drewna

Czym malować drewno?

Ochrona drewna z pewnością pozwala nam na dłuższe użytkowanie rzeczy, lecz czasami zapominamy o tym i dopiero po faktach, gdy drewno niszczeje, pęka lub po prostu zostaje częściowo zjedzone przez korniki. Jedną z metod ochrony drewna jest właśnie malowanie. Przypomnijmy sobie czasy, kiedy nasi rodzice mieli w zwyczaju malowanie drzew na zimę w celu ich zabezpieczenia. Ważne jest, aby farba była mikroporowa, pozwala to na oddychanie drewna. Farby takie czasami nakładamy dwa razy. Malować drewno warto również farbą ognioodporną, która uniemożliwi w razie problemów palenie czy rozpowszechnianie się ognia.

Jak zabezpieczyć drewno przed kornikami?

Korniki mogą być wielkim problem, przykładem z naszego podwórka mogą być nasze parki krajobrazowe, którym grozi wycinka z powodu własnie korników. W ciągu roku korniki mogą zbezcześcić nasz dobytek.  Są specjalnie środki, które skutecznie odstraszają korniki, można użyć także owadobójczego środku w spreju. Ważne, żeby nie używać tego środka chemicznego w środku mieszkania. Opalanie drewna może być

Drzewo dużo szybciej niszczeje i próchnieje jeśli jest w ziemi. Jak zabezpieczyć drewno w ziemi?  Dobra bejca i lakier powinny skutecznie uchronić Twoje drewno.  Jeśli zależy Ci na wyglądzie, możesz użyć lekierobejcy.  Starą i sprawdzoną metodą jest ofoliowanie drewna przed włożeniem do ziemi. W tym szaleństwie jest metoda i skutecznie przedłuża żywotność drewna, nie dopuszczając wody i wilgoci z ziemi.